امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1400/06/11 - 19:18
كد :3616

شرایط کرونایی هرمزگان همچنان بحرانی است/ جان باختن ۱۴۰ نفر در ۱۰ روز

خبر هرمزگان- در حالی که این روزها برخی از مردم با استناد به آمارهای اعلامی ازسوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، می گویند شرایط کرونایی استان بهتر شده، اما مسوولان این نهاد می گویند که شرایط ناپایدار بوده و خطر ابتلا به کرونا دلتا در هرمزگان همچنان به قوت خود باقی است.

کارشناسان و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می گویند اگرچه که اعداد و ارقام در یک هفته اخیر در تمام شاخص ها از جمله بستری، فوت و مراجعه های سرپایی کرونا در استان نسبت به هفته قبل تر کاهشی بوده، اما در ۴۸ ساعت گذشته شاهد نوساناتی در برخی از شاخص ها از جمله بستری های روزانه بودیم که خود دلیل بر ناپایدار بودن شرایط کرونایی استان است.

البته نباید این نکته را فراموش کنیم که این بهبود برخی شاخص ها در یکی دو هفته اخیر بی ارتباط به برگزار نشدن مراسم های عروسی و جشن ها و دورهمی ها با توجه به قرار داشتن در ماه محرم نیست و این احتمال وجود دارد که پس از ماه های محرم و صفر و با برگزاری دوباره مراسم ها و دورهمی ها، بازهم کرونا در هرمزگان از بحران فراتر رود و بسیاری دیگر از مردم را داغدار نماید.

شرایط کرونایی هرمزگان بسیار ناپایدار است

به گفته کارشناسان بهداشتی، زمانی می توان به بهبود وضعیت کرونایی هرمزگان امیدوار بود که برای چند هفته متوالی تمام شاخص ها نزولی باشد و تا مادامی که این شرایط حاصل نشود، نمی توان موج نزولی کرونا را تایید کرد و هر لحظه باید انتظار اوج گیری دوباره این قاتل میکروسکوپی را داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن تایید این مطلب گفت: پس از چندین هفته موج صعودی کرونا در هرمزگان، در یک هفته گذشته شاهد اندک تغییراتی در برخی از شاخص ها از جمله بستری ها، فوتی ها و موارد مثبت بودیم که این وضعیت در ۴۸ ساعت گذشته دچار نوسان شده و شاهد افزایش در شاخص بستری های روزانه کرونا هستیم.

دکتر حسین فرشیدی با بیان اینکه شرایط هرمزگان همچنان بحرانی است، افزود: اینکه به مردم اعلام می کنیم در هفته های اخیر کمی کاهش داشتیم، حاکی از بهتر شدن شرایط نیست، بلکه فقط از حالت فوق بحران به مرحله بحران رسیدیم و خطر ابتلا به کرونای دلتا همچنان بیخ گوش شهروندان هرمزگانی است.

وی ادامه داد: شمار فوتی های کرونا در هرمزگان همچنان بالا بوده و مردم باید با حساسیت بیشتر پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و در اسرع وقت نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام نمایند.

فرشیدی بیان داشت: کرونای دلتا نسبت به گونه های قبل از سرعت انتشار و سرایت پذیری بسیار بالایی برخودار است و شیوع و خطر ابتلا به آن تا زمانی که رعایت شیوه نامه های بهداشتی به صورت کامل از سوی مردم انجام نشود، همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

وی تاکید کرد: عبور از این بحران سخت تنها با همراهی عمومی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی پیشگیرانه و تعهد عملی همه شهروندان به ایفای مسوولیت اجتماعی خود میسر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص وضعیت دارو و تخت های بستری ویژه بیماران کرونا در استان، گفت: خوشبختانه با حمایت های صورت گرفته از سوی مسوولان وزارت بهداشت و حمایت های استانی، شرایط هرمزگان از نظر دارو و تخت بستری مطلوب و شمار تخت ها از ۷۰۰ به یک هزار و ۵۰۰ تخت افزایش یافته است.

دکتر فرشیدی بیان داشت: داروهای موردنیاز بیماران مبتلا به کرونا در ۲۱ داروخانه استان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و داروهای سطح یک کرونا که طبق شیوه نامه‌های درمانی تجویز می‌شوند، علاوه بر مراکز غربالگری کووید در همه داروخانه‌های استان هم موجود هستند.

مرگ ۲۱۶۶ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در هرمزگان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت: روز گذشته ۱۰ نفر در استان به دلیل کرونا جان باختند و تعداد قربانیان از اول شهریور تاکنون به ۱۴۰ نفر و در مجموع به ۲۱۹۱ نفر رسید.

دکتر فاطمه نوروزیان با اشاره به روند صعودی بستری های کرونا در استان در ۴۸ ساعت گذشته، افزود: در حال حاضر ۸۶۰ مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این شمار ۱۹۶ نفر در شبانه روز گذشته بستری شدند.

وی ادامه داد: از بستری های فعلی، ۱۲۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند که حال ۲۸ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

نوروزیان آمار مبتلایان در قرنطینه خانگی را ۱۲ هزار و ۶۵۶ نفر اعلام کرد و ابراز داشت: وضعیت این بیماران به صورت مرتب از سوی کارشناسان بهداشتی رصد شده و درمان های لازم برای آنها براساس پروتکلهای وزارت بهداشت انجام می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه قدرت سرایت بیماری و کشندگی در سویه دلتا چندین برابر بیشتر از سویه‌های دیگر است، انتطار می‌رود رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ ویژه ماسک زدن و رعایت فاصله فیزیکی افزایش یابد و تک تک افراد نسبت به آن پایبند باشند.

این مقام مسوول تاکید کرد: شهروندان باید برخی تعارف ها را کنار گذارند و تذکر لازم را به افرادی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کوتاهی می‌کنند، داشته باشند و از شرکت در تجمع و دورهمی ها به شدت اجتناب ورزند.

تمام مناطق هرمزگان درگیر ویروس دلتا است

همانگونه که در ابتدای گزارش عنوان شد، سویه غالب کرونا در هرمزگان دلتا است که از قدرت کشندگی و سرایت پذیری بسیار بالایی برخوردار می باشد و همه مناطق این استان درگیر این ویروس می باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن تایید وضعیت بحرانی کرونا در این استان گفت: در حال حاضر هشت شهرستان هرمزگان در وضعیت قرمز کرونایی، چهار شهرستان نارنجی و سه شهرستان نیز در وضعیت زرد هستند و هیچکدام از مناطق هرمزگان آبی یا سفید نبوده و نشان دهنده آن است که ویروس دلتا در تمام مناطق استان در حال چرخش است.

دکتر محمود حسین‌پور بیان داشت: تنها راه شکست ویروس دلتا رعایت همزمان پروتکلهای بهداشتی و انجام واکسیناسیون است، زیرا که هیچکدام از این دو به تنهایی نمی تواند افراد را از ابتلا به کرونا مصون نگاه دارد.

وی ادامه داد: با انجام واکسیناسیون احتمال فوت بر اثر ابتلا به ویروس کرونا کاهش می یابد و از سویی دیگر بیماری با شدت کمتری خود را نشان می دهد.

دکتر حسین پور تاکید بر اینکه همه افراد باید براساس بازه سنی اعلام شده برای واکسیناسیون اقدام کنند، گفت: با تزریق ۲۰ هزار و ۶۲۶ دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته ، مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در هرمزگان به ۶۳۴ هزار و ۱۴۷ دوز رسید.

این مقام مسوول تصریح کرد: تزریق واکسن در استان هرمزگان نسبت به کشور با اختلاف ۱۰ سال پایینتر انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری بر این باور هستند که با اجرای واکسیناسیون شماری از افراد جامعه، دیگر نگرانی نسبت به ابتلا به کرونا وجود ندارد، درحالی که زمانی می توان نسبت به نتیجه بخشی واکسیناسیون و ایمنی در جامعه امیدوار بود که بیش از ۹۰ درصد مردم برابر این ویروس ایمن شوند که هنوز تا رسیدن به این نقطه فاصله بسیاری داریم.

کرونا و قارچ سیاه دو تهدید جدی سلامت

هنوز داستان کرونا و قتل‌عام های آن پایان نیافته که بیماری قدیمی قارچ سیاه هم پا به میدان گذاشته و یاریگر کرونا در افزایش مرگ و میرها شده است که خوشبختانه هنوز پایش به هرمزگان باز نشده، هرچند که برخی ها با شایعه پراکنی در فضای مجازی، از شیوع آن در این استان می گویند که البته از سوی مسوولان دانشگاه علوم پزشکی تکذیب شده است.

بیماری قارچ سیاه توسط گروهی از کپک‌ها به نام «موکورمیستس» ایجاد می‌شود که در سراسر محیط از جمله در خاک و گیاهان زندگی می‌کنند. «موکورمیستس» در بسیاری از کشورها، از جمله آمریکا، استرالیا و هند دیده شده است.

قارچ سیاه یک بیماری خطرناک است که با گسترش بیماری کووید ۱۹ در جهان، در حال شیوع یافتن است. این بیماری در بعضی شهرهای هندوستان، باعث مرگ تعداد زیادی از مردم شده است. از آنجا که بیماری قارچ سیاه از نوع تهاجمی است، باید سریع تشخیص داده شده و درمان شود و در صورتی که این کار دیر انجام شود می‌تواند باعث نقص عضو و یا حتی مرگ افراد شود.

قارچ سیاه با علائم تورم چشم و افتادگی پلک، ترشحات تیره رنگ در داخل بینی و علایم مغزی بروز می‌کند. قارچ سیاه در افرادی که دارای نقص ایمنی بدن، دیابت و فشارخون بالا هستند، بیشتر بروز می یابد و با توجه به اینکه کرونا سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، زمینه بروز این بیماری نیز افزایش می یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می گوید: اخباری که در خصوص شیوع بیماری قارچ سیاه در فضای مجازی استان در حال انتشار است، صحت نداشته و تنها یک مورد مشکوک از این بیماری در هرمزگان شناسایی شده است.

دکتر محمود حسین‌پور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فرد شناسایی شده تنها مشکوک به بیماری قارچ سیاه است و هنوز قطعیتی در خصوص بیماری وی وجود ندارد و نمونه برداری انجام و به آزمایشگاه ارسال شده و منتظر اعلام نتیجه هستیم.

وی با بیان اینکه قارچ سیاه قابل انتقال نیست، تصریح کرد: این بیماری بیشتر افرادی با نقص و ضعف سیستم ایمنی و مصرف کنندگان کورتون با دوز بالا و طولانی مدت و داروهای ضدالتهاب را درگیر می کند.

حسین‌پور خاطرنشان کرد: بیماری کرونا موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می شود و در موارد خیلی شدید ، پزشکان مجبور به تجویز داروهای ضدالتهاب می شوند که در این شرایط بدن از توانایی لازم برای دفاع برخوردار نبوده و در نتیجه احتمال ابتلا به قارچ سیاه در مبتلایان به کرونا افزایش می یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر رعایت هر چه بیشتر پروتکلهای بهداشتی و پرهیز از مصرف سرخود داروهای ضدالتهاب، گفت: شهروندان می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، خود را از ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله کرونا و قارچ سیاه حفظ کنند./ ایرنا

 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
دورکاری کارکنان در ادارات هرمزگان لغو شد افشاگری بی سابقه در شورا: روابط عمومی سرچشمه فساد معاملات شهرداری بندرعباس/ سهم ۷۰۰ میلیون تومانی کارمند شهرداری از آگهی ها کاروانسرای بستک در لیست انتظار ثبت جهانی یونسکو وضعیت ۷ بیمار کرونایی در هرمزگان وخیم است تهدید زنان صیاد هنگام توسط شیلات: مجوزتان را به دیگران می دهیم واکسینه شدن ۷۰ درصدی جمعیت هرمزگان علیه کرونا تزریق واکسن در هرمزگان از مرز یک میلیون و ۷۰۰ دز گذشت/ سومین روز بدون فوتی کرونا در مهرماه اتصال استان فارس به دریا در دستور کار دولت سیزدهم فرار ۱۵ پرنده از باغ پرندگان بندرعباس افراد ناشناس لنج میدان دفاع‌ مقدس بندرعباس را به آتش کشیدند تصادف پژو با پراید در جاده میناب/ تریلی با مینی بوس در جاده خمیر ارتقا در اوج انتقاد/ پیش درآمد ساز مخالف در شهرداری بندرعباس حمله انتحاری علیه اخلاق سیاسی و انسانی در هرمزگان تودیع و معارفه بی حاشیه نمی شود رییس مجمع نمایندگان هرمزگان: دلجویی شدیم/ در معارفه استاندار جدید شرکت می کنیم جزییات دورکاری کارمندان ادارات در هرمزگان هشدار/ کاهش حساسیت ها و خطر موج جدید همه گیری کرونا ۱۸ مهرماه آخرین مهلت واکسیناسیون برای دانش آموزان هرمزگانی تزریق واکسن در هرمزگان از مرز یک میلیون و ۵۹۲ هزار دُز گذشت تعداد قربانیان کرونا در هرمزگان به ۲۳۹۱ نفر رسید آقای استاندار حیف آن همه خبر... بازی تکراری قهر و آشتی نمایندگان هرمزگان مدیر روابط عمومی علوم پزشکی هرمزگان رییس کارگروه واکسیناسیون کشور شد دومین روز بدون فوتی کرونایی در هرمزگان پس از پنج ماه ثبت شد ستاره رو به خاموشی مدیریت غول پالایشی کشور/ گزینه های جایگزین دادور خود را گرم می کنند استاندار هرمزگان منصوب شد آغاز طوفان حاره‌ای شاهین/ روستاهای در معرض خطر شرق هرمزگان تخلیه اضطراری می‌شوند ذخیره آب چهار سد هرمزگان رو به پایان است هشدار سطح قرمز دریایی برای شرق هرمزگان حال ۱۲ بیمار کرونایی در هرمزگان وخیم است شمار فوتی های کرونایی در هرمزگان به ۲۳۷۲ نفر رسید محیط زیست استاندارد بودن پساب فاضلاب بندرعباس را تکذیب کرد دستگیری 5 شکارچی غیرمجاز در بندرلنگه تمدید طرح ترخیص خودروهای توقیفی روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان تجمع معلمان بندرعباس همزمان با زنگ بازگشایی مدارس بشاگرد و کیش در صدر واکسیناسیون کرونا هرمزگان درگیری مسلحانه در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس/ عاملان دستگیر شدند جزییات بازگشایی مدارس در هرمزگان شهریور با ۲۹۹ فوتی کرونا در هرمزگان به پایان رسید تزریق واکسن در هرمزگان از یک میلیون دوز عبور کرد/ شمار فوتی‌های به 2 هزار و 336 نفر رسید بازرسان آب منطقه ای هرمزگان پنج ماه است بی نان مانده اند آغاز ثبت نام واکسیناسیون دانش آموزان در هرمزگان شرایط جدید حضور کارمندان در اداره‌های هرمزگان سرعت گیر در صدور حکم شهردار بندرعباس روند ابتلا به کرونا در هرمزگان نزولی شد/ تمام شهرهای هرمزگان از وضعیت قرمز کرونایی خارج شدند دلیل سکوت ستاره ای بازرسی استانداری هرمزگان چیست هرمزگانی ها رتبه اول نت بازی پاییز خشک هرمزگان یک مسوول: ۴۹۵ بیمار کرونایی در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.