امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/08/26 - 21:17 كد :3187
اولین پارک بندرعباس آخرین قربانی کم‌ آبی و تغییر کاربری
خبر هرمزگان- حدود نیمه آبان ماه مردم عکس هایی از خشک شدن درختان در "پارک شهر" بندرعباس به همراه تغییر کاربری بخش هایی از آن را در فضای مجازی منتشر و نارضایتی و نگرانی خود را از قربانی شدن تدریجی اولین پارک بندرعباس اعلام کردند.

قرار مصاحبه و پیگیری موضوع با رییس سازمان سیما منظرو فضای سبز شهرداری بندرعباس برای ساعت ۱۳در دفتر سازمان بود اما پس از یک ساعت گفت و گو، به اتفاق مصطفی خادم برای مشاهده میدانی موارد مطرح شده راهی سطح شهر شدیم.

وی که از اوایل دهه هشتاد به جز در دوره هایی کوتاه، مدیریت سازمان پارک ها و فضای سبز سابق و سیما، منظر و فضای سبز شهری کنونی را بر عهده دارد، همان ابتدای کار عکس های منتشر شده در فضای مجازی توسط شهروند- خبرنگاران را غیردقیق توصیف کرد و گفت هیچ درختی در پارک شهر (شهید دباغیان) "کاملِ کامل" خشک  نشده است.

خادم حرف الف کامل اول را چنان کشیده و ممتد ادا کرد که پیش خودم فکر کردم شاید در برابر "کاملِ کامل واژه ای مانند "کاملِ ناقص هم وجود داشته و من نشنیده ام.

وی البته اذعان داشت که پس از آغاز عملیات ساختمانی و تغییر کاربری بخش غربی قدیمی ترین پارک بندرعباس (که سابقه آن به سال ۱۳۴۷ می رسد)، آبرسانی به درخت های این بخش به مدت پنج ماه با مشکل و کُندی روبرو شده که پس از بازتاب های رسانه ای و اجتماعی موضوع، طی یک هفته اخیر تلاش ها برای رفع مشکل آغاز شده است.

کسی نمی پرسد اما راضی نیستیم

وقتی از خادم نظرش را درباره تغییر کاربری بخش هایی از پارک پرسیدم پاسخ داد: در این گونه موارد کسی نظر ما را نمی پرسد اما واقعیت این است که راضی نیستیم.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز در پاسخ به پرسشی دیگر، یکی از ساختمان های در حال احداث در دل پارک را یک رستوران معرفی می کند که موفق شده مجوزهای لازم را دریافت کند.

این رستوران خصوصی درست رو به آبنمای موزیکالی در حال ساخت است که سال ۹۶با اعتبار ۳۳ میلیارد ریالی نهاد عمومی شهرداری ساخته و مدت کوتاهی پس از افتتاح، به دلیل خرابی خاموش شد.

با توجه به گفته های مسوولان شهرداری بندرعباس و زمان‌بندی اعلام شده برای تعمیر آبنمای موزیکال، این احتمال وجود دارد که همزمان با افتتاح رستوران یا فاصله اندکی از آن، دوباره راه‌اندازی شود و چشم اندازی زیبا پیش روی صاحب موقعیت سنج رستوران و مشتریان آن بگذارد.

اما تغییر کاربری ها تنها دلیل نارضایتی متولی پارک ها از اولین پارک ساخته شده در بندرعباس نیست.

حال پارک شهر خوب نیست

خادم ادامه داد: واقعیت این است که وضعیت پارک شهر خوب نیست.

فرسودگی تاسیسات، نبود کاربری های مورد انتظار مردم مانند فضاهای فرهنگی و هنری، نبود زیرساخت اقامت ساعتی و کمپینگی در پارک شهر بندرعباس و خالی بودن پارک از امکانات رفاهی و خدماتی بخشی از مشکلاتی است که به گفته خادم موجب رویگردانی و استقبال سرد مردم از این پارک و دشواری رسیدگی و نگهداری از آن شده است.

خادم در پاسخ به این سئوال که در برابر این همه کمبود و فرسودگی تاسیسات، هزینه ۳۳ میلیارد ریالی برای آبنمای موزیکال در پارک شهر بر اساس کدام اولویت بندی بوده به صراحت گفت: که این کار هیچ توجیهی ندارد و از حوزه اختیارات وی هم خارج بوده است.

این مسوول ناسازگاری اختیارات با امکانات حوزه مسئولیتش را یک چالش اساسی دانست و گفت: بودجه و امکانات مورد نیاز پارک ها در اختیاری شهرداری های مناطق سه‌گانه است و در عمل، دست خود و سازمانش برای بسیاری کارها بسته است.

وی، در عین حال از اقدام برای بازسازی پارک شهر گفت و اظهار داشت:باز طراحی این پارک در حال انجام است و امیدواریم در بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری، اعتبار مناسبی به بهسازی این پارک اختصاص یابد.  

هنر خشک کردن کنوکارپوس

درخت کنوکارپوس از گونه هایی است که با کمترین آب ممکن در نقاط کویری و خشک رشد سریعی دارد و به همین دلیل با وجود برخی نظریه ها مبنی بر تاثیر مخرب زیست محیطی، محبوب متولیان فضای سبز شهر بندرعباس است اما همین درخت کم توقع هم مورد بی مهری قرار گرفته و تعدادی از آنها به همراه چند اصله درخت نخل در بلوار ساحلی (خواجه عطا) خشک شده و یا در آستانه خشک شدن است و این کاریست که با توجه به جان سختی و مقاومت کنوکارپوس کار هرکسی نیست و در نوع خود می تواند یک هنر باشد.

همین موضوع را با خادم مطرح کرده و عکس و فیلم هایی که دقایقی قبل از رسیدن به محل مصاحبه گرفته ام را نشان دادم اما چندان مورد قبول قرار نگرفت.

شواهد بی فایده است، باید مشاهده کنیم

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس پیشنهاد کرد عازم پارک شهر و بلوار ساحلی شویم و وضعیت را از نزدیک ببینیم و به این ترتیب بدون همراهی هیچ یک از کارکنان، راهی بلوار ساحلی شدیم.

بین راه و وقتی به مقابل بوستان صادقیه می رسیم از خادم درباره ساختمان بزرگ در حال احداث میان این پارک کوچک پرسیدم که مشخص شد آن هم کافی شاپی متعلق به بخش خصوصی است.

درختکاری در خاک پوک

در بلوار ساحلی و پیش از رسیدن به دوربرگردان برای دیدن درختان خشک شده،  کنوکارپوس های دو طرف بلوار را به خادم نشان دادم که در یک طرف سبز و شاداب و در سوی ساحل، زرد و نزار و خشکیده بودند.

رییس سازمان که هنوز خاک خشک پای درخت ها را ندیده بود پاسخ داد:در آن سوی بلوار و برای کاشت این درخت ها با کمبود خاک مواجهیم و عمق خاک ۳۰ سانتیمتر بیشتر نیست و برای همین درخت ها حال خوبی ندارند.

خادم در پاسخ به این سئوال که این درخت ها تازه کاشته شده اند و با آگاهی از این مساله، چرا پول بیت المال صرف کاشت درخت در خاک پوک شده جواب داد: شما می گویید چه کنیم؟ "

بلوار را دور زدیم و پای کنوکارپوس ها و نخل هاییکه به گفته خادم هنوز" کامل" خشک نشده اند، از ماشین پیاده شدیم.

خادم پس از مشاهده میدانی نرسیدن آب کافی و به موقع به درختان را پذیرفت و اظهار داشت: وضعیت درختان نشان می دهد که "استرس آبی" دارند.

وی همانجا با یکی از کارکنانش که مسئولیتی در آبیاری فضای سبز داشت تماس تلفنی گرفت و تلفن را روی بلندگو گذاشت و پرسید :چقدر وقت است به درختان بلوار ساحلی آب نداده اید و صدایی از آن سوی خط گفت: "مهندس مشکل داشتیم و ۱۰-۱۵روزی می شود که آب نخورده اند. "

خادم تلفن را قطع کرد و با صداقتی قابل تقدیر گفت:"اما خودم میدانم کنوکارپوس با ۱۵روز بی آبی به این روز نمی افتد.

نمای آخر، بیمارستان و اتاق گچ

دیگر حرفی نمانده، به اتفاق خادم به سمت ماشین می رویم و هنگام سوار شدن پایم جای مسطحی پیدا نمی کند و در سطح شیبداری که برای هدایت آب کف خیابان به جدول طراحی شده فرود می آید، چرخش ۹۰ درجه مچ پا و درد.

خادم که قصد داشت از سمت دیگر سوار ماشین شود دیگر من را نمی بیند، سریع برمی گردد و وقتی من را افتاده بر زمین می بیند با یک نگاه متوجه می شود چه اتفاقی افتاده است و ناراحتی خالصانه و دوستانه اش کاملا قابل تشخیص است.

کمک می کند سوار ماشین شوم و اصرار می کند به بیمارستان برویم، همراه نداشتن دفترچه بیمه را بهانه می کنم و به سازمان بر می گردیم.

خادم در مسیر برگشت همچنان از اتفاقی که افتاده ابراز ناراحتی می کند و من با دردی که امان را  درد بریده با لبخند دلداری اش می دهم که این اتفاق ها حین کار طبیعی است اما اگر اعتماد بیشتری بود و حرف و عکس و فیلم های خشک شدن درخت ها را می پذیرفتید شاید کار به اینجا نمی کشید.

جلوی سازمان با هر زحمتی که هست سوار ماشینم می شوم و خودم را به منزل و مقابل مجتمع آپارتمانی می رسانم.

از توی محوطه نگاهی به خانه در طبقه چهارم می اندازم که روزهای عادی هم بالا رفتن از پله هایش سخت و نفس گیر است.

یاد یکی از دوستان خوب و صمیمی ام در شهرداری می افتم، تماس می گیرم که خودش را برساند بلافاصله می آید، کلید را به او می دهم و جای دفترچه بیمه را هم می گویم.

دفترچه را می آورد و تا پاسی از شب و تا وقتی که دکتر پایم را گچ  می گیرد و گواهی یک ماه استراحت مطلق را می نویسد با من همراهی می کند.

آخر شب که درد سرازیر می شود به موضوع گزارشم فکر می کنم و دوستی که در وضعیت قرمز کرونا، تا شب در ۲ بیمارستان و یک مطب خصوصی هم پای من بوده و زیرلب زمزمه می کنم: دردم از یار است و درمان نیز هم.../ ایرنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
بندرعباس همچنان در وضعیت قرمز کرونایی/ شمار جانباختگان به 916 نفر رسید روایت های متناقض درباره تهیه مسکن بانوی بندرعباسی+ توضیحات روابط عمومی استانداری فروش سیمان های تاریخ مصرف گذشته به بتن سازی های هرمزگان پیام مقام معظم رهبری در پی شهادت دانشمند هسته ای و دفاعی کشور جریمه ۹۰۰ راننده در طرح محدودیت های کرونا در بندرعباس ادارات هرمزگان از نام «بوموسی» استفاده نکنند مدیر حاشیه ساز شهرداری پست جدید گرفت بازداشت سارقان فولاد هرمزگان/ کشف ۲۵ تن آهن آلات مسروقه علت مرگ دختر هشت ساله بندرعباسی مشخص شد/ خودکشی با کمک دوست ۱۲ ساله تعطیلی ادارات هرمزگان شامل مناطق قرمز بندرعباس است مدیرکل جدید آموزش و پرورش هرمزگان منصوب شد تجمع دانشجویان مقابل وزارت کشور در اعتراض به شهردار بندرعباس سه کلاهبردار حرفه ای در هرمزگان بازداشت شدند کرونا در هرمزگان جان سه نفر دیگر را گرفت/ شمار جان باختگان نیز به 890 نفر رسید رییس پلیس آگاهی هرمزگان: شایعات درباره مرگ دختر بچه بندرعباسی صحت ندارد تکذیب سخنان شهردار بندرعباس توسط دادستان افزایش ۴۰ تا ۷۵ درصدی قیمت بلیت شناورهای قشم و هرمز تلاش اهالی فرهنگ و‌ هنر هرمزگان برای حل مشکل مسکن یک هنرمند کرونا در هرمزگان جان چهار نفر دیگر را گرفت/ 21 بیمار با حال وخیم شهردار بندرعباس: عذر خواهی می کنم اما استعفا نه/ شورا تاکنون صحبتی درباره تخریب یا استعفا نداشته است کرونا طی یک‌ ماه در هرمزگان 61 قربانی گرفت حاشیه‌های تخریب خانه زن بندرعباسی/ فریادهای دولتی و قضایی و سکوت سنگین نمایندگان مجلس و‌ شورا محدودیت ورود و خروج برای هفت شهر هرمزگان اجرا می شود شمار فوتی های کرونا در هرمزگان به 878 نفر رسید/ 21 بیمار با حال وخیم توضیح شهرداری بندرعباس درباره تخریب خانه یک زن سرپرست خانوار پزشکان بندرعباس به مطب ها بازگشتند کرونا دوباره در هرمزگان اوج گرفت تعدادی از پزشکان بندرعباس دست از کار کشیدند+ توضیح تکمیلی افزایش مرگ و میر کرونایی در هرمزگان/ شمار فوتی ها ی کرونا در هرمزگان به 870 نفر رسید اولین پارک بندرعباس آخرین قربانی کم‌ آبی و تغییر کاربری ضرب الاجل دادگستری هرمزگان برای ترخیص برنج های گمرک قشم تهران پیشتاز پاییزه کتاب در اولین روز/ هرمزگان در پایین ترین رده جدول شمار فوتی ها ی کرونا در هرمزگان به 864 نفر رسید طراحان و مجریان پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی در فولاد هرمزگان تقدیر شدند پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی فولاد هرمزگان برتر بهره وری شد مشارکت فولاد هرمزگان در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد/ شمار زندانیان آزاد شده به 110 نفر رسید ملخ های صحرایی در راه هرمزگان بستری‌های کرونایی در هرمزگان رکورد زد حمله افراد ناشناس به مدیرکل حقوقی منطقه آزاد قشم/ سوء قصد ناکام ماند جهش ناگهانی بیماران کرونایی بستری در هرمزگان شهردار رودان بازداشت شد ۲ کشته و ۵ مصدوم در واژگونی خودرو در بشاگرد کاهش ساعت کاری مشاغل غیرضروری در بندرعباس کرونا در هرمزگان جان سه نفر دیگر را گرفت/ 22 نفر باحال وخیم افتتاح مرحله نخست آب‌ شیرین‌ کن بزرگ بندرعباس سگ ولگرد دانشجوی پزشکی را در محوطه بیمارستان گاز گرفت ابتلای ۴۴۲ دانش آموز و فرهنگی به کرونا در هرمزگان/ ۲۰۲ نفر باید به آمار فوتی ها اضافه کنیم ۹ هزار خودروی غیربومی از هرمزگان برگردانده شد فوتی های کرونا در هرمزگان به 846 نفر رسید/ 21 نفر باحال وخیم سارق مسلح در هرمزگان به دام پلیس افتاد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.