امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/06/13 - 23:24 كد :3060
پساب آب شیرین کن ها محیط زیست دریایی را تهدید می کند/ کاهش جمعیت ماهیان محبوب مردم در آب های استان
خبر هرمزگان- رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس گفت: آب شیرین کن ها یکی از تهدیدهای محیط زیست دریایی هستند و خروجی آب شیرین کن ها اگر تصفیه نشود نوعی آلایندگی است که هم اکنون این تصفیه در آب شیرین کن های هرمزگان انجام نمی شود.

محمد صدیق مرتضوی در نشست خبری افزود: از حجم پساب ورودی به سواحل هرمزگان از آب شیرین کن ها اطلاع ندارم اما به عنوان مثال یک آب شیرینکن یک میلیون مترمکعبی، حدود 500 هزار متر مکعب پساب ورودی به دریا دارد که باید تصفیه شود.

وی ادامه داد: این گونه پساب ها شوک دمایی ایجاد کرده و از سویی دیگر فعالیت های متابولیک و اسمزی در آبزیان محدوده ورودی را تغییر می دهند.

وی هشداد داد: بسیاری از نرم تنان و کف زیان مانند صدف های دریایی، توانایی حرکت و فرار از این محدوده را ندارند و دچار آسیب می شوند.

صنعت مهمترین تهدید محیط زیست دریایی هرمزگان

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس گفت: هرچند فاضلاب های شهری یکی از آلاینده های آب های هرمزگان هستند اما بیشترین خطر از بخش صنعت و به ویژه بخش نفت و گاز است و در کنار آن روانه شدن گازوییل قاچاق به دریا همچنان یک تهدید جدی است.

پایبندی به اصول، پیش شرط انتقال آب میان حوزه ای

مرتضوی افزود: در تمام نشست ها و استعلام ها اعلام کرده ایم انتقال آب می تواند نیاز صنایع را برطرف کند اما لازمه و پیش شرط آن رعایت اصول تعریف شده این بخش است.

وی ادامه داد: جایی که آب از آن برداشت می شود نباید دچار مشکل گردد و به همین دلیل آب باید از عمق مناسب برداشت شود تا اکوسیستم دریایی(چرخه های زیست محیطی) آسیب نبینند.

این مسوول همچنین گفت: سواحل ما نباید پذیرنده تلخاب های ناشی از پساب خروجی انتقال آب باشند و هزینه فرآوری این پساب خروجی باید در طرح پیش بینی شود.

وی بیان داشت: از سوی دیگر صنایعی که از آب دریا استفاده می کنند باید بازچرخانی و بازیافت آب را جدی بگیرند و گمان نکنند به یک منبع بی پایان آب متصل شده اند اما تجربه نشان داده منابع آبی ما تاکنون به درستی مدیریت نشده اند.

کاهش ماهیان محبوب مردم در آب های استان

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس گفت: جمعیت برخی ماهیان که بیشترین مصرف خوراکی بین مردم را دارند در آب های هرمزگان رو به کاهش است.

مرتضوی افزود: بررسی ها نشان می دهد سنگسر، هامور و شیر نسبت به قبل کمتر شده و بر اساس تغییرات جمعیتی قابل مشاهده در آبزیان، حلوا سفید و شوریده بیشتر شده است.

صید یال اسبی یک و نیم برابر حد مجاز

مرتضوی گفت: بر اساس مطالعات علمی، میزان صید مجاز ماهی یال اسبی بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تن در سال است اما میزان صید هم اکنون حدود ۳۵هزار تن است که حدود یک و نیم تا ۲ برابر حد مجاز است.

وی اضافه کرد: میزان مجاز صید کف زیانی مانند ساردین ماهیان نیز حدود ۸۵ هزار تن در سال است اما کوچک شدن اندازه ساردین های نمونه گیری شده نشان می دهد صید این گونه، زیر سن بلوغ انجام می شود که شیلات برنامه هایی برای مدیریت صید آن دارد.

نگران میگو نیستیم

 رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس در پایان گفت: میزان مجاز صید میگو در آب های هرمزگان طی یک سال بین یکهزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تن در سال است و با توجه به ثبات تقریبی جمعیت میگو در آب های هرمزگان بابت این گونه نگرانی چندانی نداریم.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
اعتراف باند سارقان به سرقت از 23 خانه در بندرعباس در پاتل تازیان چه خبر است تعداد قربانیان کرونا در هرمزگان به 748 نفر رسید/ 53 نفر در آی سی یو ابتلای ۲۲ نفر در یک مجلس ترحیم به کرونا/ هشت نفر از مبتلایان معلم هستند فوت بیمار هرمزگانی پس از ابتلای دوباره به کرونا ویژه نامه روزنامه نگار و سیاستمدار فقید هرمزگان در بخارا تصادف اتوبوس مسافری با تریلی سوخت در جاده حاجی آباد/ تردد غیرقانونی به سمت فاجعه بازگشت مدح ملوکانه به هرمزگان- شایان پویا ۱۶ کودک مبتلا به کرونا در هرمزگان/ مجموع فوتی‌های کرونا در استان به ۷۲۹ نفر رسید استقبال فعالان حوزه حمل و نقل از برخورد با فساد در پایانه بار و‌ گمرک بندرعباس خسارت طوفان به شبکه برق ۱۰۰ روستای بستک تمدید مهلت تکمیل ثبت‌نام طرح ملی مسکن/ مسکن هرمزگان در کمای رسانه ای کشف فساد مالی در پایانه بار بندرعباس/ بازداشت مدیران شرکت های حمل و نقلی انتخاب هشت شهر هرمزگان به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر راننده تاکسی قشمی، ۲۰ هزار پوند را به مسافر انگلیس بازگرداند مرگ سه کشاورز در بندرلنگه‌ بر اثر گاز گرفتگی فاصله‌ نگذاری اجتماعی در جشنواره شهید رجایی هرمزگان اوج‌گیری کرونا در هرمزگان هم زمان با بازگشایی مدارس/ هشت جان‌باخته در یک روز پیش بینی افزایش شمار بستری‌های کرونا در هرمزگان اعتراض سازمان فضای سبز به هرس غیر اصولی درختان بندرعباس توسط شرکت توزیع برق بستری ۵۴ بیمار کرونایی هرمزگان در بخش مراقبت‌های ویژه کرونا در بندرعباس باز هم قرمز شد/ فوتی‌های هرمزگان به ۷۰۲ نفر رسید مدارس هرمزگان از شنبه آماده بازگشایی هستند پساب آب شیرین کن ها محیط زیست دریایی را تهدید می کند/ کاهش جمعیت ماهیان محبوب مردم در آب های استان جزییات شهادت محیط‌ بان بندرلنگه/ شلیک مستقیم گلوله شکارچی/ قاتل خودکشی کرد هرمزگان رتبه اول گرانی و تورم کشور در یک سال گذشته جزییات بازگشایی مدارس هرمزگان در دوره‌ی کرونا وخامت حال ۱۸ کرونایی در هرمزگان/ فوتی‌ها به ۶۹۶ نفر رسید آیین شام غریبان در هرمزگان "حمید سعید" هنرمند هرمزگانی درگذشت کرونا در هرمزگان؛ ۵ جان‌باخته در یک روز اخیر/ ۳۰ فوتی در ۹ روز افزایش موارد مثبت کرونا در جاسک و سیریک/ شمار فوتی‌های هرمزگان به ۶۸۹ نفر رسید سقوط در سطل آب کولر، جان کودک مینابی را گرفت هوای هرمزگان سه درجه گرم تر می‌شود کرونا در هرمزگان طی یک هفته 23 قربانی گرفت مجوز ۳۰ نشریه در هرمزگان لغو شد پیکر صیادان تیراندازی گارد ساحلی امارات به بندرعباس رسید سقوط یک خودرو به دریا در بندر پل نظام مهندسی معدن هرمزگان: اظهارات مدیر آب منطقه‌ای غیرکارشناسی و باعث تشویش اذهان عمومی است تازه‌ترین وضعیت کرونا در هرمزگان/ 5 شهر قرمز شدند فولاد هرمزگان در مسیر ارزش افزوده بیشتر پنج شتر بدون مجوز توقیف شدند کرونا در هرمزگان؛ کمترین میزان مرگ‌ و میر روزانه در سه ماه اخیر دریای عمان، تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج می‌شود مشاهده لاشه یک نهنگ در ساحل سیریک کرونا در هرمزگان؛ 5 فوتی در اولین روز شهریور/ 57 نفر بستری در آی سی یو امام جمعه بندرلنگه پس از 41 سال کناره گیری کرد مرگ 202 شهروند هرمزگان در مردادماه/ 16 نفر با حال وخیم در آی سی یو هستند فاجعه در رودخانه های هرمزگان/ 200 هکتار از خور هدیش به نام یک نفر سند خورده است 189 نفر از ابتدای مرداد تاکنون در هرمزگان بر اثر کرونا جان باختند/ حال 19 نفر وخیم است مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.