امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/05/22 - 21:32 كد :3020
پیمانکاران متخلف شهرداری بندرعباس به دادگاه معرفی شدند
خبر هرمزگان- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: پیمانکاران خدماتی و تنظیفی شهرداری بندرعباس که حقوق عقب افتاده کارگران را پرداخت نکردند به مراجع قضایی معرفی شدند.

هادی ابراهیمی افزود: این شرکت ها ابتدا رد صلاحیت شده و سپس به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: بارها با شهردار بندرعباس در خصوص لزوم پرداخت به موقع و کامل حقوق کارگران توسط شرکت های پیمانکار صحبت شده و از ابتدای قبول مسوولیت، این موضوع را به عنوان یکی از دغدغه های مهم خود پیگیری کرده ام.

دبیر شورای اشتغال هرمزگان بیان داشت: شرکت‌های پیمانکاری موظف اند همه تعهدات خود را طبق قرارداد در برابر کارگر اجرا کنند که این مساله درباره پیمانکاران شهرداری با دشواری هایی روبرو شده است.

ابراهیمی اشاره کرد: ادعای نا آگاهی از قانون نفی کننده اجرای آن نیست، بنابراین این بهانه پیمانکاران شهرداری بندرعباس که می گویند از قانون و طرح طبقه‌بندی مشاغل بی اطلاع بوده‌ایم غیرقابل پذیرش بوده و باید تمام حقوق کارگران را پرداخت کنند.

وی عنوان کرد: در جاسک هم چنین مشکلی وجود داشت که با شکایت قضایی مساله برطرف شد و افراد به حقوق خود دست یافتند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بیان داشت: پیمانکاران شهرداری بندرعباس باید پایه سنواتی را مانند کارکنان مستقیم شهرداری، اجرا کنند و در هیچ شرایطی نیز حقوق کارگران قابل گذشت و نادیده گرفتن نیست.

ابراهیمی اشاره کرد: همه مباحث در این حوزه به مسایل مالی باز نمی گردد و گاهی با کاستن از برخی هزینه‌ها می‌توان حقوق را ادا کرد.

حقوق کارگر از "بی آر تی" مهم تر است

وی بیان داشت: شهر بدون داشتن "بی آر تی" می‌تواند به حیات خود ادامه دهد اما بدون کارگرانی که نظافت شهری را برای شهروندان پایدار نگه داشته‌اند، زندگی شهری غیر ممکن و یا بسیار سخت می شود که شهرداری باید متوجه این اولویت ها باشد.

دبیر شورای اشتغال هرمزگان اشاره کرد: یکی از شرکت های قدرتمند پیمانکار شهرداری می‌گفت نمی‌خواهم با شهرداری قرارداد همکاری داشته باشم اما صلاحیت شرکتم را تایید کنید تا بتوانم در یک منطقه ویژه اقتصادی قرارداد ببندم که به دلیل مشکلات جدی و قانونی، این شرکت تایید صلاحیت نشد.

وی افزود: بارها به شهردار بندرعباس و معاونان استاندار اطلاع داده شده که شرکت های پیمانکاری شهرداری بندرعباس پایه سنواتی کارگران را رعایت نکرده و حقوق کارگران را طبق طرح طبقه‌بندی مشاغل پرداخت نمی‌کنند.

شورای شهر و معاون سابق، ریشه مشکلات کارگران تنظیف شهرداری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان خاطر نشان کرد: ریشه مشکل به ۲ مساله باز می‌گردد، اولی این که اعضای شورای شهر هر کدام چند نیرو بر شرکت های پیمانکاری تحمیل کرده‌اند و دیگر هم اینکه فلان فردی که سالها معاون خدمات شهری شهردار بوده هم اکنون مدیر برخی شرکت های خصوصی تنظیف شده است.

ابراهیمی خاطر گفت: شرکت های پیمانکار اداره ها و نهادهایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند باید حقوق کارگران را طبق طرح دستگاهی که پیمان آن را بر عهده گرفته‌اند پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: این قانون بسیار خوبی برای رفع تبعیض بوده و باید اجرایی شود اما شرکت های پیمانکاری این را نپذیرفته و می‌گویند براساس حداقل دسمزد حقوق کارگران را می‌دهیم.

دبیر شورای اشتغال هرمزگان بیان داشت: حداقل دستمزد برای کارگری است که تازه مشغول به کار شده و فردی که سالهاست فعالیت می‌کند باید براساس طرح طبقه‌بندی مشاغل، حقوق خود را دریافت کند.

ابراهیمی افزود: همچین مطلب دیگری که می‌گویند این است که بگذارید طرح طبقه‌بندی مشاغل را از سال ۹۷-۹۸ اجرا کنیم اما معتقدیم این طرح باید از زمانی که کارگر با شرکت پیمانکاری قرارداد بسته، اجرا شده و پایه سنواتی لحاظ شود.

وی گفت: حتی اگر کارگری سندی را اجباری یا از روی ترس به خاطر از دست دادن کار امضا کند که طبق آن سند یا قرارداد، حق و حقوقش پایمال شده باشد  و پس از ۱۰ سال شکایت کند، قانون این اجازه را داده که وی را به حقش برسانیم.

هرمزگان دارای نزدیک به ۴۰۰ هزار بیمه شده است اما تعداد بازرسان آن برای بازرسی کارگاه ها بسیار پایین است./ ایرنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تغییر ساعت کاری ادارات در هرمزگان بندر خمیر به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست فوت ۸۹ نفر طی یک ماه بر اثر کرونا در هرمزگان/ بانوی معلم بستکی آخرین جان باخته شهریور نقص در ترمز جرثقیل و تصادف زنجیره‌ای در قشم جان یک نفر را گرفت ورود دادستان به داستان بنزین نامرغوب در قشم افزایش 10 درصدی مراجعه بیماران با علائم کرونا به بیمارستان‌های هرمزگان فروش کارخانه کنسرو تن ماهی بندرعباس متوقف شد تعطیلی پنجشنبه ها در هرمزگان تمام شد اعتراف باند سارقان به سرقت از 23 خانه در بندرعباس در پاتل تازیان چه خبر است تعداد قربانیان کرونا در هرمزگان به 748 نفر رسید/ 53 نفر در آی سی یو ابتلای ۲۲ نفر در یک مجلس ترحیم به کرونا/ هشت نفر از مبتلایان معلم هستند فوت بیمار هرمزگانی پس از ابتلای دوباره به کرونا ویژه نامه روزنامه نگار و سیاستمدار فقید هرمزگان در بخارا تصادف اتوبوس مسافری با تریلی سوخت در جاده حاجی آباد/ تردد غیرقانونی به سمت فاجعه بازگشت مدح ملوکانه به هرمزگان- شایان پویا ۱۶ کودک مبتلا به کرونا در هرمزگان/ مجموع فوتی‌های کرونا در استان به ۷۲۹ نفر رسید استقبال فعالان حوزه حمل و نقل از برخورد با فساد در پایانه بار و‌ گمرک بندرعباس خسارت طوفان به شبکه برق ۱۰۰ روستای بستک تمدید مهلت تکمیل ثبت‌نام طرح ملی مسکن/ مسکن هرمزگان در کمای رسانه ای کشف فساد مالی در پایانه بار بندرعباس/ بازداشت مدیران شرکت های حمل و نقلی انتخاب هشت شهر هرمزگان به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر راننده تاکسی قشمی، ۲۰ هزار پوند را به مسافر انگلیس بازگرداند مرگ سه کشاورز در بندرلنگه‌ بر اثر گاز گرفتگی فاصله‌ نگذاری اجتماعی در جشنواره شهید رجایی هرمزگان اوج‌گیری کرونا در هرمزگان هم زمان با بازگشایی مدارس/ هشت جان‌باخته در یک روز پیش بینی افزایش شمار بستری‌های کرونا در هرمزگان اعتراض سازمان فضای سبز به هرس غیر اصولی درختان بندرعباس توسط شرکت توزیع برق بستری ۵۴ بیمار کرونایی هرمزگان در بخش مراقبت‌های ویژه کرونا در بندرعباس باز هم قرمز شد/ فوتی‌های هرمزگان به ۷۰۲ نفر رسید مدارس هرمزگان از شنبه آماده بازگشایی هستند پساب آب شیرین کن ها محیط زیست دریایی را تهدید می کند/ کاهش جمعیت ماهیان محبوب مردم در آب های استان جزییات شهادت محیط‌ بان بندرلنگه/ شلیک مستقیم گلوله شکارچی/ قاتل خودکشی کرد هرمزگان رتبه اول گرانی و تورم کشور در یک سال گذشته جزییات بازگشایی مدارس هرمزگان در دوره‌ی کرونا وخامت حال ۱۸ کرونایی در هرمزگان/ فوتی‌ها به ۶۹۶ نفر رسید آیین شام غریبان در هرمزگان "حمید سعید" هنرمند هرمزگانی درگذشت کرونا در هرمزگان؛ ۵ جان‌باخته در یک روز اخیر/ ۳۰ فوتی در ۹ روز افزایش موارد مثبت کرونا در جاسک و سیریک/ شمار فوتی‌های هرمزگان به ۶۸۹ نفر رسید سقوط در سطل آب کولر، جان کودک مینابی را گرفت هوای هرمزگان سه درجه گرم تر می‌شود کرونا در هرمزگان طی یک هفته 23 قربانی گرفت مجوز ۳۰ نشریه در هرمزگان لغو شد پیکر صیادان تیراندازی گارد ساحلی امارات به بندرعباس رسید سقوط یک خودرو به دریا در بندر پل نظام مهندسی معدن هرمزگان: اظهارات مدیر آب منطقه‌ای غیرکارشناسی و باعث تشویش اذهان عمومی است تازه‌ترین وضعیت کرونا در هرمزگان/ 5 شهر قرمز شدند فولاد هرمزگان در مسیر ارزش افزوده بیشتر پنج شتر بدون مجوز توقیف شدند مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.