امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/04/20 - 20:01 كد :2942
اینجا پایان زندگی است/ تراژدی مرگ و غربت
خبر هرمزگان- راستش خودم هم درست نمی‌دانم چه نامی برای این گزارش مناسب‌تر است. گزارش آرامستان، قبرستان، دل نوشته و از این‌ دست، اما هدف حداقل برای خودم روشن است. خیلی ساده شاید بتوان گفت این یک‌جور به اشتراک گذاشتن احساس و تجربه با دیگران است و ضمن آن یادآوری به خودم!

صدای جیغ، فریاد، عجز و ناله لحظه‌ای قطع نمی‌شود. به چهره غمبار خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست‌ داده‌اند، نگاه می‌کنم. همه‌ جا را رنگ سیاه گرفته و اینجاست که می‌توان پی برد این دنیا برای هیچ‌کس ماندنی نیست!

اینجا غسالخانه بهشت‌ زهرا بندرعباس است. همان‌جا که حالا پر رفت‌ و آمد ترین روزهای سالش را می‌گذراند، یک‌ قدم مانده به منزل آخر، که با مهمان ناخوانده‌ای به اسم کرونا روزهای شلوغی دارد.

بیماری کرونا این روزها بر همه ابعاد زندگی انسان‌ها تأثیر گذاشته و شرایط زندگی خاص کرونایی فصل جدیدی از زندگی است که حالا تمام مردم این کره خاکی آن را تجربه می‌کنند. بیش از چهار ماه است از شبیخون ویروس کرونا به کشور می‌گذرد؛ موجودی شوم که در برابر میلیاردها نفر سینه سپر کرده و هر روز هزاران نفر در سراسر دنیا را به کام مرگ می‌کشاند.

سرعت شیوعش آن‌ قدر بالاست که نمی‌توانم در لحظه نوشتن این گزارش و حتی این خط، بگویم تاکنون چند نفر مبتلا شده‌اند و چند نفر جان خود را از دست‌ داده‌اند؛ آمارها لحظه‌ای تغییر می‌کند، از این‌ رو بیشتر از آنکه بخواهم به سراغ آمار و ارقامی بروم که یک عده می‌گویند و عده‌ای دیگر تکذیب می‌کنند، به سراغ واقعیت‌های این روزهای شهرم می‌روم؛ همان‌هایی که با چشم خود می‌بینم.

آداب کفن‌ و دفن اموات یکی از مسائل مورد توجه در کشورهای اسلامی است. یکی از مشاغلی که این روزها کارکنان آن بیش از سایر مشاغل در وضعیت پرکار و البته خطرناکی به سر می‌برند، کارکنان قبرستان‌های کشور هستند؛ افرادی که بیش از همه در معرض خطر قرار دارند و کمتر از دیگران دیده‌ شده‌اند.

در بهشت‌ زهرا گویی هیچ مکانی به‌ اندازه غسالخانه وحشت‌آور نیست. واکنش آدم‌ها در مواجه با غسالان یا تطهیر کنندگان متفاوت است، عده‌ای کارشان را بر ترازوی دین و ایمان و ثواب می‌سنجند و برخی از آن‌ها می‌ترسند و دوری می‌کنند.

چگونگی حمل اجساد جان‌باختگان مبتلا به کرونا به سمت آرامگاه ابدی، نحو تغسیل، تشییع و تدفین آن‌ها و... از جمله مسائلی است که این روزها در بین افکار عمومی به‌ ویژه در فضای مجازی مطرح است.

اجساد افرادی که بر اثر این ویروس درگذشته‌اند، در سکوت دفن می‌شوند و کفن‌ و دفن و مراسم یادبود آن‌ها نیز در نهایت حداقلی برگزار می‌شود و مراسم یادبود این درگذشتگان نیز در فضای مجازی برگزار می‌شود. گویی غربت خاص و اجباری در تدفین این افراد حاکم است که کمتر می‌توان سابقه آن را در ذهن مرور کرد، اما راهی جز این وجود ندارد.

در یک روز گرم و تابستانی که امیدها به شسته شدن آلودگی‌ها در دل‌ها زنده  می‌شد، به‌ جایی رفتم که این روزها شاهد صحنه‌های دل‌خراشی است؛ آرامستان بندرعباس؛ جایی که تمامی جان‌باخته‌های این ویروس شوم را در آنجا به خاک می‌سپارند؛ می‌توانم بگویم سخت‌ترین لحظات عمر کاری‌ام بود، رفتن به سمت جایی که آدم‌ها در تنهایی محض دنیا را بدرود می‌گفتند!

در این گزارش به سراغ کسانی رفتیم که این روزها آن‌ها هم را باید به‌ نوعی مبارزین خط مقدم کرونا دانست که در سایه تواضع و فروتنی از زمان فوت تا مرحله دفن را با تمامی سختی‌هایش بدون هیچ منتی انجام می‌دهند.

هم‌زمان با نزدیک شدنم به درب ورودی، یک آمبولانس وارد شد؛ تمامی افرادی که در اطراف و در نزدیکی ورودی آن بودند ماسک به‌صورت زده بودند و دستکش در دست داشتند؛ چه کادر حراست و اجرایی آرامستان و چه همراهان بیمارانی که پشت درب مستأصل بودند.

روی صورتش قطرات عرق نشسته، لباس‌هایشان ضخیم است و ساعت‌ها ماندن در آن‌ها اذیتشان می‌کند شیلدش را جلوی صورتش تکان می‌دهد که باد قطرات عرق روی صورتش را خشک کند.

اصلاً انگار نیستیم و این خیلی دردناک است

یکی از غسال‌های سازمان آرامستان گفت: ما هم در این شهر زندگی می‌کنیم. خودمان را در انجام کار با هیچ احدی مقایسه نمی‌کنیم اما توجه و نگاه‌ها به شغل ما چندان رضایت‌بخش نیست و به‌ نوعی غریب هستیم. اصلاً انگار نیستیم و این خیلی دردناک است.

شغل مرده‌ شوری برای کسی جذابیت ندارد

او ادامه می‌دهد: کاش حداقل حرمتی برای کارمان قائل می‌شدند، کاش نگاه مردم این‌قدر سرد نبود. می‌دانید هر شغلی یک جایگاهی در جامعه دارد اما شغل ما انگار طوری جا افتاده است که همیشه باید پنهان باشد. من و همکارانم در تماس با میت کرونایی و در ارتباط با خانواده داغداری که مراسم شان قرار است در تنهایی انجام شود انگار گم‌شده‌ایم.

این غسال آرامستان در پایان گفت: درست است که شغل مرده‌ شوری برای کسی جذابیت ندارد اما وقتی در این شغل باشی بیشتر از سایرین به فانی بودن دنیا پی می‌بری چرا که من خودم در این مدت صحنه‌های بسیاری دیده‌ام که قابل‌ تأمل بوده است.

بارها شده خانواده‎هایی را دیده‌ام که از مرده خودشان ترس داشتند. در واقع صاحبان عزا از کسی که تا یک ساعت پیش کنارشان بوده و با او سر یک سفره می‌نشستند، می‌ترسند و حاضر نیستند حتی نزدیکش شوند و از نزدیک برایش فاتحه بخوانند چه برسد به اینکه دستش بزنند یا آن را بشویند.

به نظر من آن‌ها از اعمال خودشان می‌ترسند و به خاطر همین است که نه از ما بلکه از مرده خودشان هم فراری‌اند.

سؤال‌های بسیاری داشتم که از او بپرسم اما بار دیگر صدای جیغ و ناله می‌آید؛ خانواده دیگری با گریه از راه می‌رسند و با فاتحه عزیز ازدست‌ رفته خود را بدرقه می‌کنند. غسال ناخودآگاه با دیدن جنازه، فاتحه‌خوان به سمت او می‌رود و همان چرخه همیشگی شست‌ و شوی جنازه دوباره تکرار می‌شود.

در حالی‌ که به سمت اتاق غسل می‌رود می‌گوید میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است. زمان به‌ سرعت گذشت، گویی اینجا زمان منتظر هیچ‌ کسی نمی‌ماند. جنازه را با کاور سیاه از آمبولانس به غسالخانه انتقال می‌دهند؛ اشک چشمانم بند نمی‌آید.

در واحد امور متوفیان آرامستان بندرعباس بیش از ۲۵ پرسنل در زمینه اعزام، تغسیل و تدفین اموات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و موازین شرعی در حال فعالیت هستند. برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا، تمام خدمات توسط واحد امور متوفیان سازمان مدیریت آرامستان انجام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان شهرداری بندرعباس اظهار کرد: بنا بر پروتکل‌های الحاقی وزارت بهداشت، ضمن رعایت و حفظ اصول موارد بهداشتی و سلامت زیستی، تمامی موارد شرعی نیز در تمام بخش‌های حمل، غسل و کفن‌ و دفن اموات در آرامستان بندرعباس رعایت می‌شود.

علیرضا بهمن نژاد بندری، با اشاره به آغاز شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته در شهرستان بندرعباس افزود: از همان زمان این سازمان نسبت به آماده‌ سازی و تجهیز نیروها و قطعات دفن اموات بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت؛ همچنین نسبت به احداث قطعه بحران با پیش‌بینی گنجایش ۲۰۰۰ قبر که تاکنون ۲۵۰ قبر حفاری و آماده دفن است.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان شهرداری بندرعباس تصریح کرد: در راستای حفظ سلامت شهروندان و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تمام خدمات متوفیان از جمله: حمل، غسل و دفن توسط واحد امور متوفیان سازمان آرامستان شهرداری بندرعباس صورت می‌پذیرد.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان شهرداری بندرعباس تأکید کرد: به علت لزوم قطع چرخه انتقال ویروس کرونا و پرهیز از تجمع، فقط تعداد اندک از خانواده‌های درجه‌ یک متوفیان در مراسم خاک‌سپاری حضور داشته باشند و از هرگونه توزیع مواد خوراکی در محیط بهشت‌زهرا (س) خودداری و از شهروندان تقاضا داریم در محیط آرامستان از ماسک و دستکش استفاده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

در لحظاتی که این گزارش را می‌نویسم نه‌ فقط بندرعباس، نه‌ فقط ایران، که کرونا به‌ تمامی گیتی شبیخون زده و سایه‌ای از بیم و امید را بر زمین حکم‌فرما کرده است. چه می‌شود کرد؟ یکی پرستار می‌شود و در ارتباط با بیمار کرونایی هر کاری از دستش برمی‌آید انجام می‌دهد تا بیمار درمان شود و زنده بماند اما خودش گرفتار می‌شود و ممکن است کرونا بگیرد، یکی هم غسال می‌شود و کرونایی بی نفس را می‌شوید و اگر احیاناً کرونا بگیرد غسال دیگری او را در خاموشی می‌شوید./ ایسنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
شمار جان باختگان کرونا در هرمزگان به ۹۸۳ نفر رسید/ شمار بستری‌ها باز از 100 نفر گذشت آخرین خبرها از زلزله ۵.۵ ریشتری هرمزگان/ ۳۰ خانوار اسکان اضطراری شدند انتقال خودروی مسافران از بنادر پل و چارک به قشم و کیش ممنوع شد هشدار: وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی در کمین مردم هرمزگان شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به یکهزار نفر نزدیک شد ساخت تالار فرهنگی مرکزی بندرعباس از سر گرفته می شود مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان: ۱۳۳۲ مدرسه زیر ۵۰ دانش آموز از اول بهمن دایر هستند هشدار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان/ کاهش 18 درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی تقدیر پلیس از سه کودک مینابی به خاطر پلیس بازی مسوولانه جزییات بازگشایی مدارس در هرمزگان اعلام شد کاهش کم سابقه دما در هرمزگان/ بندرعباس به نقطه انجماد نزدیک شد ابتلای 17 نفر در یک دورهمی خانوادگی در بندرعباس به کرونا/ 13 نفر با حال وخیم بستری هستند نگاهی به همه سوابق مدیر کل جدید امور اقتصادی و دارایی هرمزگان کرونا در کمین است/ نگرانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش سفرها کاهش دما در هرمزگان/ شناورهای سبک و تفریحی از تردد خودداری کنند سه نفر در اثر آتش‌ سوزی تانکر سوخت در جاده میناب- بندرعباس جان باختند ۱۵ مجوز صید به زنان جزیره هنگام اختصاص یافت کشتی توقیف شده کره جنوبی به اسکله بندرعباس منتقل شد افزایش تعداد فوتی های مشروب دست ساز در هرمزگان سرقت از یک فروشگاه اسلحه و لوازم شکار در بندرعباس+تکمیلی علی رئوفی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان شد مرگ دلفین خمیر در تصادف با قایق تندرو چهارمین روز پیاپی بدون فوتی کرونا در هرمزگان مصرف مشروب الکلی دست ساز در قشم دو قربانی گرفت عاملان تولید و‌ توزیع مشروب مسموم در قشم دستگیر شدند زمزمه های تغییر معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان شیر برنزی فارغان هرمزگان به خانه باز می گردد جسد یکی از ملوانان لندیگرافت خوارزم پیدا شد/ شش نفر دیگر هنوز مفقود هستند مرگ مشکوک یک زن جوان در قشم شهرداری قزوین ۴۰۰ میلیون هزینه دست مصنوعی پلنگ بشاگرد را پرداخت می کند افزایش آمار مبتلایان کرونا در میناب، بندرلنگه و خمیر تعداد مسمومان مشروب دست ساز در قشم به ۱۰ نفر رسید مسمومیت شش نفر در قشم با مشروب دست ساز واژگونی یک فروند لندینگرافت در حوالی لارک تصویر سازهای محلی از دیوارهای هرمز حذف شد کاسه ای زیر نیم کاسه گوشت و دوغ/ پیدا کنید دروغ فروش را پلنگ زخمی بشاگرد تحویل قزوین شد اعلام هشدار نارنجی هواشناسی هرمزگان/ هوا هشت درجه سردتر می شود مدال نقره بر گردن دانش آموزان هرمزگان در المپیاد اندونزی هفت تیرکشی در بندرعباس ۲ کشته بر جای گذاشت تصادف پژوی حامل سوخت در جاده سیریک میناب ۲ کشته و سه زخمی بر جای گذاشت تلاش برای بازگشت پلنگ هرمزگان به طبیعت ناکام ماند/ پزشکان دست نازک را قطع کردند تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری تنظیف و فضای سبز شهرداری بندرعباس/ بازگشت پیمانکار رد صلاحیت شده در پوشش نام جدید اعزام پلنگ زخمی به تهران هرمزگان بارانی می‌شود ابهام در چگونگی سرقت و انتقال «۱۱۰۰ تُن» پودر آلومینیوم از یک کشتی در بندرعباس/ سارقان دستگیر شدند شمار فوتی های کرونا در هرمزگان به 948 نفر رسید/ 38 نفر در آی‌ سی‌ یو وارونگی دما به عنوان متهم جدید بوی فاضلاب بندرعباس معرفی شد/ سرمایه گذار سرمایه نگذاشت اختصاصی/ مرگ نگهبان مجتمع مسکونی بر اثر سقوط در چاله آسانسور/ آتش نشانی بندرعباس اشتباه در عملیات نجات را تکذیب کرد/ مرگ برای ۳۰۰ هزار تومان کرونا جان 3 بیمار دیگر را گرفت/ حال 17 بیمار وخیم است مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.