امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/04/15 - 23:18 كد :2930
سامانه مونسونی؛ آبی بر آتش جنوب
خبر هرمزگان- معاون هواشناسی هرمزگان گفت: فعالیت سامانه مونسونی در هرمزگان ادامه دارد و در شرق هرمزگان به خصوص در منطقه بشاگرد بارش‌های خوبی را شاهد بوده‌ایم.

با آغاز فصل تابستان در مناطق مختلفی از شرق و شمال هرمزگان شاهد فعالیت سامانه مونسونی هستیم که باد و باران در ارتفاعات و گاه با بارش تگرگ در این مناطق همراه است.

طی دو هفته اخیر نیز در شمال و شرق هرمزگان به خصوص در منطقه کوهشاه احمدی و بشاگرد شاهد فعالیت سامانه مونسونی بوده‌ایم که بارش‌های خوبی را نیز به همراه داشته است.

سامانه مونسونی چیست؟

ماه‌های تیر و مرداد فصل فعالیت سامانه مونسون در مناطق جنوب شرقی کشورمان است که بیشترین آثار خود را بر دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان به جای می‌گذارد.

جریان هوای برخاسته در روی شبه قاره هند، محیطی با فشار کم را ایجاد می کند. این هوا نخست منبسط شده سپس سرد می شود، آنگاه رطوبتی را که با خود حمل می‌کند به ابر و سرانجام باران تبدیل می شود.

مناطق شرقی هرمزگان و جنوبی استان سیستان و بلوچستان بدلیل همجواری با دریای عمان و قرار گرفتن در شمال اقیانوس هند، از جریانات هوایی شکل‌گرفته در پی تبخیر فراوان دریا در پی گرما در اقیانوس هند و حرکت آنها به تراز‌های بالایی جو و افت آنها در مناطق شمالی‌تر، بهره‌مند شده و بارش‌های خوبی در حد روزانه 10 تا 20 میلی متر را شاهد هستیم.

گاهی تأثیرات سامانه مونسونی به قدری گسترده و وسیع می‌شود که تا شهرهای جنوبی استان کرمان و شهرهای مرکزی استان سیستان و بلوچستان و مناطق مرکزی استان هرمزگان را نیز در بر می‌گیرد اما عمده اثر این سامانه در ارتفاعات شمالی و شرق استان هرمزگان و ارتفاعات جنوبی استان سیستان و بلوچستان است.

شاید باورش سخت باشد اما فعالیت سامانه مونسونی در مناطقی از جنوب ایران موجب شده تا این مناطق به اندازه شمال کشور شاهد بارش باشند به طوری که در منطقه بشاگرد استان هرمزگان سالانه بیش از 600 میلی متر باران می‌بارد و این منطقه دارای یکی از بیشترین بارش‌های کشور است.

تداوم فعالیت سامانه مونسونی در ارتفاعات شرقی و شمالی هرمزگان

کیانوش عارفی معاون فنی اداره کل هواشناسی هرمزگان اظهار کرد: سامانه مونسونی که فعالیت آن دو هفته‌ای است که مناطق شرقی و شمالی استان هرمزگان بخصوص در ارتفاعات شکل گرفته، برای روزهای آینده نیز در هرمزگان فعالیت خواهد داشت.

وی افزود: طی روزهای اخیر روزانه 10 تا 15 میلی متر بارندگی را در مناطق بشاگرد و شرق هرمزگان و همین طور در منطقه کوهشاه احمدی شاهد بارش تگرگ بودیم که این وضعیت کم و بیش در ارتفاعات استان بخصوص در شمال و شرق استان ادامه خواهد داشت.

عارفی تأثیر این سامانه بر مناطق دریایی استان را نیز مواج شدن دریا و وزش بادهای جنوب شرقی عنوان کرد و گفت: شرایط برای ترددهای دریایی مساعد است اما از چهارشنبه شدت تأثیر این سامانه در مناطق مستعد استان هرمزگان بیشتر خواهد شد و رشد ابر و بارش باران را در این مناطق انتظار داریم.

معاون هواشناسی هرمزگان از شهروندان نیز خواست تا از استقرار و تردد در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز کنند چون بارش در بالادست رودخانه‌های استان سبب طغیان آنها در ساعاتی از روز خواهد شد.

مونسون؛ آبی بر آتش جنوب

پدیده مونسون که تعدیل‌کننده هوای جنوب کشور به خصوص در روزهای گرم تابستان نیز به شمار می‌رود، در مناطق کوهستانی هرمزگان گاه تا بیش از 10 درجه از شدت گرمای هوا می‌کاهد و دلیل اصلی آن که این پدیده را آبی بر آتش جنوب می‌نامند نیز به همین خاطر است. جاری شدن سیلاب‌های تابستانی در شرق هرمزگان از دیگر آثار مونسون بر طبیعت این منطقه است.

در منطقه کوهستانی«کوهشاه احمدی» از توابع شهرستان حاجی‌آباد در شمال هرمزگان، فعالیت این سامانه موجب بارش تگرگ شده و مردم محلی می‌گویند تا ساعت‌ها پس از بارش تگرگ در این منطقه، شاهد خنک شدن هوا هستند که به لطافت هوای این منطقه در گرمای تابستان منجر می‌شود./ فارس

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
روزه سکوت شهردار بندرعباس سه ساله شد کرونا در هرمزگان 8 فوتی دیگر گرفت/ جانباختگان به 555 نفر رسید فرشیدی: مراسم محرم در شهرهای قرمز نباید حضوری برگزار شود/ پخت غذای نذری ممنوع چهارمین شهید مدافع سلامت هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ 76 فوتی جدید در 10 روز شش فرد گرفتار در ارتفاعات بندرخمیر نجات یافتند امام جمعه میناب بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به 540 نفر رسید/ 32 نفر با حال وخیم صدای "بندرعباس من کجاست "به پایتخت رسید افزایش مناطق قرمز کرونایی هرمزگان به ۹ شهرستان مرادی: شورای شهر نظارت نکرد، فساد مالی شهرداری بندرعباس خبر بین‌المللی شد کرونا هفته اول مرداد در هرمزگان ۵۵ قربانی گرفت هرمزگان دوباره به وضعیت قرمز کرونا برگشت تایید رسمی بازداشت شهردار منطقه یک بندرعباس به اتهام فساد مالی جریمه ۸۵۰ میلیارد تومانی آلومینیوم المهدی قطعی شد/ صدور دستور بستن حساب های بانکی مالک سابق بازگشت لاک پشت دریایی پوزه عقابی به دریا تمدید محدودیت های کرونایی در هرمزگان/ شمار فوتی ها به 506 نفر رسید نطق تند رییس شورا علیه شهردار بندرعباس: آقای امینی زاده خبر دستگیری ها را شنیده اید؟ کرونا طی چهار روز ۳۵ قربانی در هرمزگان گرفت هشدار وزارت بهداشت؛‌ به کیش سفر نکنید شبکه برق ۱۹ روستای لیردف جاسک گرفتار توفان شد فوتی های کرونا در هرمزگان از 500 نفر گذشت/ 5 فوتی جدید در ۲۴ ساعت فوتی‌های کرونا در هرمزگان دوباره دو رقمی شد/ 12 فوتی در یک روز کرونا در هرمزگان 9 فوتی دیگر گرفت/ شمار جانباختگان به 484 نفر رسید/ حال 25 نفر وخیم است سه خبر رسمی+ یک خبر غیر رسمی؛ سرپرست شهرداری منطقه یک بندرعباس معارفه شد سومین شهید سلامت در هرمزگان/ کرونا، جان لیلا بهمن زاده را گرفت فوتی های کرونا در هرمزگان به 475 نفر رسید/ 9 فوتی جدید در ۲۴ ساعت ۲۲۹ مدرسه ابتدایی با کمتر از ۱۰ دانش آموز در هرمزگان فعالیت دارند فرشیدی: هشت شهرستان هرمزگان قرمز است کرونا در تیرماه هرمزگان ۲۷۷ قربانی گرفت بازداشت کلاهبردار 12 میلیاردی خودرو آتش 3 هزار میلیارد به کشاورزان رودان خسارت زد کرونا در هرمزگان؛ هفت فوتی جدید؛ ۳۶ نفر با حال وخیم گرد و غبار در شرق هرمزگان عضو شورا: فاضلاب بندرعباس به مشکل امنیتی تبدیل شده است کرونا در هرمزگان جان 8 نفر دیگر را گرفت/ فوتی‌ها به 453 نفر رسید انتشار فرم های جعلی استخدام در پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ مردم مراقب باشند احتمال خاموشی برق در برخی نقاط هرمزگان کاهش دو روزه‌ی ساعت کار ادارات هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ فوت نوجوان 17 ساله آش نخورده و دهن سوخته فوتی های کرونا در تیرماه به ۲۴۶ نفر رسید/ ۱۱ فوتی جدید در ۲۴ ساعت ۳۱ مرداد، پایان مهلت ثبت نام ۲۷۸ هزار دانش آموز هرمزگانی خروش دریای عمان و خلیج فارس/ شناورها احتیاط کنند کرونا در هرمزگان جان 11 بیمار دیگر را گرفت/ شمار قربانیان به 424 نفر رسید آزاد سازی پرنده کمیاب شکاری در قشم واکنش پلیس به اظهارات یک مدیر شهرداری: برخورد سلیقه ای نداریم کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز/ جهش تعداد بیماران با حال وخیم در آی سی یو نجات جان بیماران کرونایی با پادتن ضد ویروس ثبت نام دانش آموزان هرمزگانی اینترنتی شد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.