امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/02/27 - 21:51 كد :2778
انفعال متولیان هرمزگان در برابر جهش آمار مبتلایان کرونا/ مدیران جز اظهار نگرانی کاری بلد نیستند
خبر هرمزگان- ثبت ۳۳۷ مورد ابتلا به کرونا در چهار روز گذشته و رکوردشکنی این بیماری در روزهای اخیر علاوه بر نشان دادن بی تفاوتی و‌ بی توجهی مردم، ناکارآمدی سیاست ها و بی برنامگی ستاد استانی مقابله با این بیماری را نیز به وضوح مشخص کرده است.

در حالی که مسوولان استان هرمزگان این روزها صرفا به ابراز نگرانی و هشدارهای تکراری بدون راهکار موثر و بازدارنده مشغول هستند، بیماری روز به روز شیوع بیشتری پیدا می کند.

هم اکنون علاوه بر مرکز استان، برخی شهرهای استان نیز با وضعیت جدیدی مواجه شده اند که از جمله آنها می توان به رسیدن کرونا به شهرهای پاکی همچون سیریک و‌ بشاگرد و‌ چند برابر شدن آمار مبتلایان جاسک طی یک هفته اشاره کرد.

شتابزدگی و‌ دستپاچگی در تبعیت محض و بی منطق از سیاست های ابلاغی تهران بدون در نظر گرفتن مقتضیات استانی مانند رفع کامل محدودیت های و بازگشایی پارک ها و ده ها مرکز تجمعی با بسنده کردن به پیشوند بی خاصیت«با رعایت پروتکل های بهداشتی» استان را وارد چالشی جدی کرده است.

اما مسولان بهداشتی همچنان با قید« اگر چنین شود، چنان می کنیم» وقت کشی کرده و معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی باید بیفتد تا اگرها و مگرهایشان به مرحله گره گشایی برسد.

همزمان با اوج گیری این بیماری در استان هرمزگان، خوزستان نیز با طی کردن روندی مانند هرمزگان هم اکنون به مرحله هشدار و خط قرمز رسیده و مسوولان خوزستانی را به اتخاذ تدابیر ویژه و بازدارنده و البته دیرهنگام واداشته است.

مقامات خوزستان وضعیت استانشان را در کانون توجه مقامات کشوری قرار داده و قدرت کسب مجوز لازم را برای اجرای تدابیر بازدارنده را داشته اند.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تعطیل فوری ادارات و اصناف و مدیریت رفت و آمد در شهرهای قرمز را اجرایی کرد.

بانک‌های خوزستان نیز با 50 درصد پرسنل و از پشت درهای بسته برای موارد خاص فعالیت خواهند داشت و برای کارهایی که امکان انجام غیرحضوری آن فراهم است پذیرشی ندارند.

نماینده عالی دولت در خوزستان همچنین با اتکا به شاخص های محلی سخت گیرانه و فراتر از شاخص های ملی، بدون تعارف ۱۶ شهرستان استان را با ذکر نام در وضعیت قرمز داد که علاوه بر توجه مقامات کشوری، ضرورت تدوین پروتکل های لازم برای مناطق قرمز را ایجاد کرده است.

در هرمزگان اما در چهار روز گذشته که شاهد یکه تازی بیماری و افزایش بی سابقه شمار مبتلایان هستیم، در همچنان بر همان پاشنه می چرخد و رییس دانشگاه علوم پزشکی در غیاب مسوولان استان که با توجه به افزایش شمار مبتلایان باید تحرک و فعالیت بیشتری از خود نشان بدهند، صرفا به بیان هشدارهای تکراری اکتفا و ظاهرا برنامه خاص و ویژه ای برای این روزهای اوج گیری بیماری در دستور کار ندارند.

اظهارات سه روز گذشته استاندار هرمزگان در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا نیز حرف و سخن و راهکار تازه ای نداشت و فرویدن همتی تنها به بیان پیام های هشداری اکتفا کرده و افزایش شمار مبتلایان را ناشی از افزایش ظرفیت تست های آزمایشگاهی عنوان کرد که به شناسایی بیماران مبتلا به کرونا و افراد فاقد علائم بیماری منجر شده است.

در همین بزنگاه و همزمان با اوج گیری بیماری و‌ با ناشنیده ماندن هشدارهای افرادی مانند احمد مرادی نماینده مجلس مبنی بر نبود شرایط بهداشتی  لازم، فعالیت مراکز آموزشی با حضور دانش آموزانی که از قرنطینه خانگی گریزان هستند آغاز شد.

با وجود تلاش ها و اعزام مکرر بازرسان بهداشتی، عدم بضاعت انسانی و تجهیزاتی کافی دانشگاه علوم پزشکی برای نظارت بر آنچه رعایت پروتکل ها خوانده می شود عملا مراقبت های جمعی بی اثر شده است.

هرچند زنگ خطر جهش آمار مبتلایان در استان از حدود ۲ هفته پیش به صورت جدی به صدا در آمد اما به نظر می رسد این زنگ بیدار باش با وسوسه چند دقیقه خواب بیشتر به صورت متناوب خاموش شده است.

مردم استان که مدت هاست شاهد مجاهدت ایثارگرانه کادر بهداشت و درمان هستند هم اکنون منتظر اقدامات عملی و‌ موثر مسولان اجرایی برای کشیدن ترمز کرونا هستند.

آنچه اکنون در خوزستان به عنوان محدودیت های جدید جاری شده است می تواند پیش از وخیم تر شدن وضعیت، در هرمزگان نیز اجرا شود.

تحقق این خواسته مسولیت قانونی و‌ انسانی مدیریت عالی استان و متولیان بهداشتی و درمانی است.

البته متاسفانه باید به این نکته اذعان داشت که بخش مهمی از وضعیت موجود به دلیل بی توجهی اقشار مختلف مردم به توصیه های بهداشتی است اما نباید فراموش کرد این وضعیت نیز در پی عادی سازی و‌ عادی نمایی های کاذب پدیدار شده و اکنون وقت آن است که با عبور از واژگان اگر و مگر و توصیه و هشدار، برنامه ها و‌ محدودیت های سختگیرانه و بازدارنده به استان بازگردد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
هشدار محیط‌ زیست هرمزگان: تمام مردم بندرعباس در خانه بمانند رکوردشکنی های مکرر کرونا در هرمزگان؛ ۲۱۵ مبتلا و ۲ فوتی جدید نان در بندرعباس گران شد راه اندازی گشت رضویون در محله های بندرعباس وقتی کشی غایبان شورای شهر به نفع شهردار حمله مسلحانه به خودروی حمل متهم در میناب/ عامل شهادت رییس پاسگاه چغازردی گریخت اعلام تعطیلی پنجشنبه ها ادارات در هرمزگان خرس سیاه آسیایی در ارتفاعات فاریاب رودان ابتلا به کرونا در تمام شهرستان های هرمزگان صعودی است خسارت 25 میلیاردی آتش به کشاورزی هرمزگان همزمان با اعلام هشدار کرونا در هرمزگان: ۱۹۲ مبتلا و ۳ فوتی در یک روز اخیر/ رودان سوم شد تکریم و معارفه در شرکت صبا فولاد خلیج فارس/ سعید بزرگی مدیرعامل شد آژیر زرد وزارت بهداشت برای هرمزگان/ کرونا به وضعیت هشدار رسید حمله ملخ‌های صحرایی به روستاهای احمدی حضور تمامی کارکنان در ادارات الزامی شد هرمزگان اولین شهید مدافع سلامت را تقدیم کرد+ اطلاعات تکمیلی ثبت 138 مورد جدید ابتلا به کرونا در هرمزگان؛ ۹۹ نفر ایزوله/ ۲۸ نفر در ICU دادستان بندرعباس: بیمه سانحه رانندگی مستقیم به حساب زیان دیدگان واریز شود آغاز امتحانات حضوری ۲۵ هزار دانش آموز پایه نهم در هرمزگان هرمزگان خوزستان شد/ ثبت رکورد بی سابقه ابتلای ۲۰۵ نفر در یک روز تصادف مرگبار در محور کهورستان-بستک هرمزگان در دو شاخص صدرنشین نرخ تورم اردیبهشت کشور شد بازداشت قاتلان جسد کشف شده در جنگل های میناب کرونا همچنان در اوج/ ثبت ۱۴۶ مورد مثبت در ۲۴ ساعت نوبت دهی سنجش نوآموزان هرمزگان از ۱۵ تیرماه کرونا در هرمزگان جان دو نفر دیگر را گرفت/ افزایش شمار مبتلایان به ۲۳۹۲ نفر گرفتن رضایت نامه برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه غیر قانونی است گرما هم حریف کرونا نشد/ شمار مبتلایان به 2339 نفر رسید ۲۳۰۰ هکتار زمین خواری به اسم پرورش میگو در بندرلنگه پرونده بی سرانجام قتل زوج فرهنگی/ قاتل دور یا نزدیک لاشه ۳۲ قطعه لاک پشت در ساحل جاسک سیاه ترین روز کرونا در هرمزگان/ رکورد فوتی ها هم شکست بازار ماهی‌فروشان بندرعباس بازگشایی شد تعداد واقعی مبتلایان کرونا در هرمزگان چند برابر آمار رسمی است/ احتمال شبیه خوزستان شدن منتفی نیست رکورد شکنی های پی در پی کرونا در هرمزگان/ ثبت 121 مورد جدید بیداری غول کرونا در هرمزگان/ مردم منتظر امداد غیبی باشند اعلام جرم علیه شهردار یکی از مناطق بندرعباس سرمایه ۳۵ زن سرپرست خانوار در معبد هندوها دود شد رییس شورای شهر: کار شهرداری بندرعباس از تذکر گذشته، باید سراغ قانون برویم انفعال متولیان هرمزگان در برابر جهش آمار مبتلایان کرونا/ مدیران جز اظهار نگرانی کاری بلد نیستند تصادف مرگبار در جاده مغ احمد/ پنج عضو یک خانواده کشته شدند معبد هندوها آتش گرفت تخریب بزرگترین گورستان تاریخی ایران در حاجی آباد توسط شرکت گاز کرمان آتش سوزی همزمان ۱۱ نقطه در میناب/ علت حادثه در دست بررسی کرونا همچنان در اوج/ ۹۸ مبتلای جدید در هرمزگان/ مجموع مبتلایان به ۱۶۸۷ رسید رفع توقیف هزاران خودرو و موتورسیکلت در هرمزگان دستگیری پنج سارق ساختمان نیمه کاره در قشم اوج گیری کرونا در هرمزگان/ شناسایی 153 مورد جدید در 48 ساعت بازار ماهی‌فروشان از امروز بازگشایی می‌شود منحنی صعودی کرونا در هرمزگان/ شناسایی 66 مورد مبتلای جدید/ 21 نفر در آی سی یو مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.