امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/02/27 - 21:51 كد :2778
انفعال متولیان هرمزگان در برابر جهش آمار مبتلایان کرونا/ مدیران جز اظهار نگرانی کاری بلد نیستند
خبر هرمزگان- ثبت ۳۳۷ مورد ابتلا به کرونا در چهار روز گذشته و رکوردشکنی این بیماری در روزهای اخیر علاوه بر نشان دادن بی تفاوتی و‌ بی توجهی مردم، ناکارآمدی سیاست ها و بی برنامگی ستاد استانی مقابله با این بیماری را نیز به وضوح مشخص کرده است.

در حالی که مسوولان استان هرمزگان این روزها صرفا به ابراز نگرانی و هشدارهای تکراری بدون راهکار موثر و بازدارنده مشغول هستند، بیماری روز به روز شیوع بیشتری پیدا می کند.

هم اکنون علاوه بر مرکز استان، برخی شهرهای استان نیز با وضعیت جدیدی مواجه شده اند که از جمله آنها می توان به رسیدن کرونا به شهرهای پاکی همچون سیریک و‌ بشاگرد و‌ چند برابر شدن آمار مبتلایان جاسک طی یک هفته اشاره کرد.

شتابزدگی و‌ دستپاچگی در تبعیت محض و بی منطق از سیاست های ابلاغی تهران بدون در نظر گرفتن مقتضیات استانی مانند رفع کامل محدودیت های و بازگشایی پارک ها و ده ها مرکز تجمعی با بسنده کردن به پیشوند بی خاصیت«با رعایت پروتکل های بهداشتی» استان را وارد چالشی جدی کرده است.

اما مسولان بهداشتی همچنان با قید« اگر چنین شود، چنان می کنیم» وقت کشی کرده و معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی باید بیفتد تا اگرها و مگرهایشان به مرحله گره گشایی برسد.

همزمان با اوج گیری این بیماری در استان هرمزگان، خوزستان نیز با طی کردن روندی مانند هرمزگان هم اکنون به مرحله هشدار و خط قرمز رسیده و مسوولان خوزستانی را به اتخاذ تدابیر ویژه و بازدارنده و البته دیرهنگام واداشته است.

مقامات خوزستان وضعیت استانشان را در کانون توجه مقامات کشوری قرار داده و قدرت کسب مجوز لازم را برای اجرای تدابیر بازدارنده را داشته اند.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تعطیل فوری ادارات و اصناف و مدیریت رفت و آمد در شهرهای قرمز را اجرایی کرد.

بانک‌های خوزستان نیز با 50 درصد پرسنل و از پشت درهای بسته برای موارد خاص فعالیت خواهند داشت و برای کارهایی که امکان انجام غیرحضوری آن فراهم است پذیرشی ندارند.

نماینده عالی دولت در خوزستان همچنین با اتکا به شاخص های محلی سخت گیرانه و فراتر از شاخص های ملی، بدون تعارف ۱۶ شهرستان استان را با ذکر نام در وضعیت قرمز داد که علاوه بر توجه مقامات کشوری، ضرورت تدوین پروتکل های لازم برای مناطق قرمز را ایجاد کرده است.

در هرمزگان اما در چهار روز گذشته که شاهد یکه تازی بیماری و افزایش بی سابقه شمار مبتلایان هستیم، در همچنان بر همان پاشنه می چرخد و رییس دانشگاه علوم پزشکی در غیاب مسوولان استان که با توجه به افزایش شمار مبتلایان باید تحرک و فعالیت بیشتری از خود نشان بدهند، صرفا به بیان هشدارهای تکراری اکتفا و ظاهرا برنامه خاص و ویژه ای برای این روزهای اوج گیری بیماری در دستور کار ندارند.

اظهارات سه روز گذشته استاندار هرمزگان در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا نیز حرف و سخن و راهکار تازه ای نداشت و فرویدن همتی تنها به بیان پیام های هشداری اکتفا کرده و افزایش شمار مبتلایان را ناشی از افزایش ظرفیت تست های آزمایشگاهی عنوان کرد که به شناسایی بیماران مبتلا به کرونا و افراد فاقد علائم بیماری منجر شده است.

در همین بزنگاه و همزمان با اوج گیری بیماری و‌ با ناشنیده ماندن هشدارهای افرادی مانند احمد مرادی نماینده مجلس مبنی بر نبود شرایط بهداشتی  لازم، فعالیت مراکز آموزشی با حضور دانش آموزانی که از قرنطینه خانگی گریزان هستند آغاز شد.

با وجود تلاش ها و اعزام مکرر بازرسان بهداشتی، عدم بضاعت انسانی و تجهیزاتی کافی دانشگاه علوم پزشکی برای نظارت بر آنچه رعایت پروتکل ها خوانده می شود عملا مراقبت های جمعی بی اثر شده است.

هرچند زنگ خطر جهش آمار مبتلایان در استان از حدود ۲ هفته پیش به صورت جدی به صدا در آمد اما به نظر می رسد این زنگ بیدار باش با وسوسه چند دقیقه خواب بیشتر به صورت متناوب خاموش شده است.

مردم استان که مدت هاست شاهد مجاهدت ایثارگرانه کادر بهداشت و درمان هستند هم اکنون منتظر اقدامات عملی و‌ موثر مسولان اجرایی برای کشیدن ترمز کرونا هستند.

آنچه اکنون در خوزستان به عنوان محدودیت های جدید جاری شده است می تواند پیش از وخیم تر شدن وضعیت، در هرمزگان نیز اجرا شود.

تحقق این خواسته مسولیت قانونی و‌ انسانی مدیریت عالی استان و متولیان بهداشتی و درمانی است.

البته متاسفانه باید به این نکته اذعان داشت که بخش مهمی از وضعیت موجود به دلیل بی توجهی اقشار مختلف مردم به توصیه های بهداشتی است اما نباید فراموش کرد این وضعیت نیز در پی عادی سازی و‌ عادی نمایی های کاذب پدیدار شده و اکنون وقت آن است که با عبور از واژگان اگر و مگر و توصیه و هشدار، برنامه ها و‌ محدودیت های سختگیرانه و بازدارنده به استان بازگردد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
120 کشته و زخمی نتیجه جنگ نفر به نفر شتر با انسان در جاده های هرمزگان زمزمه ی تغییر مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان/ شفیعی کیست تغییر ساعت کاری ادارات در هرمزگان بندر خمیر به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست فوت ۸۹ نفر طی یک ماه بر اثر کرونا در هرمزگان/ بانوی معلم بستکی آخرین جان باخته شهریور نقص در ترمز جرثقیل و تصادف زنجیره‌ای در قشم جان یک نفر را گرفت ورود دادستان به داستان بنزین نامرغوب در قشم افزایش 10 درصدی مراجعه بیماران با علائم کرونا به بیمارستان‌های هرمزگان فروش کارخانه کنسرو تن ماهی بندرعباس متوقف شد تعطیلی پنجشنبه ها در هرمزگان تمام شد اعتراف باند سارقان به سرقت از 23 خانه در بندرعباس در پاتل تازیان چه خبر است تعداد قربانیان کرونا در هرمزگان به 748 نفر رسید/ 53 نفر در آی سی یو ابتلای ۲۲ نفر در یک مجلس ترحیم به کرونا/ هشت نفر از مبتلایان معلم هستند فوت بیمار هرمزگانی پس از ابتلای دوباره به کرونا ویژه نامه روزنامه نگار و سیاستمدار فقید هرمزگان در بخارا تصادف اتوبوس مسافری با تریلی سوخت در جاده حاجی آباد/ تردد غیرقانونی به سمت فاجعه بازگشت مدح ملوکانه به هرمزگان- شایان پویا ۱۶ کودک مبتلا به کرونا در هرمزگان/ مجموع فوتی‌های کرونا در استان به ۷۲۹ نفر رسید استقبال فعالان حوزه حمل و نقل از برخورد با فساد در پایانه بار و‌ گمرک بندرعباس خسارت طوفان به شبکه برق ۱۰۰ روستای بستک تمدید مهلت تکمیل ثبت‌نام طرح ملی مسکن/ مسکن هرمزگان در کمای رسانه ای کشف فساد مالی در پایانه بار بندرعباس/ بازداشت مدیران شرکت های حمل و نقلی انتخاب هشت شهر هرمزگان به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر راننده تاکسی قشمی، ۲۰ هزار پوند را به مسافر انگلیس بازگرداند مرگ سه کشاورز در بندرلنگه‌ بر اثر گاز گرفتگی فاصله‌ نگذاری اجتماعی در جشنواره شهید رجایی هرمزگان اوج‌گیری کرونا در هرمزگان هم زمان با بازگشایی مدارس/ هشت جان‌باخته در یک روز پیش بینی افزایش شمار بستری‌های کرونا در هرمزگان اعتراض سازمان فضای سبز به هرس غیر اصولی درختان بندرعباس توسط شرکت توزیع برق بستری ۵۴ بیمار کرونایی هرمزگان در بخش مراقبت‌های ویژه کرونا در بندرعباس باز هم قرمز شد/ فوتی‌های هرمزگان به ۷۰۲ نفر رسید مدارس هرمزگان از شنبه آماده بازگشایی هستند پساب آب شیرین کن ها محیط زیست دریایی را تهدید می کند/ کاهش جمعیت ماهیان محبوب مردم در آب های استان جزییات شهادت محیط‌ بان بندرلنگه/ شلیک مستقیم گلوله شکارچی/ قاتل خودکشی کرد هرمزگان رتبه اول گرانی و تورم کشور در یک سال گذشته جزییات بازگشایی مدارس هرمزگان در دوره‌ی کرونا وخامت حال ۱۸ کرونایی در هرمزگان/ فوتی‌ها به ۶۹۶ نفر رسید آیین شام غریبان در هرمزگان "حمید سعید" هنرمند هرمزگانی درگذشت کرونا در هرمزگان؛ ۵ جان‌باخته در یک روز اخیر/ ۳۰ فوتی در ۹ روز افزایش موارد مثبت کرونا در جاسک و سیریک/ شمار فوتی‌های هرمزگان به ۶۸۹ نفر رسید سقوط در سطل آب کولر، جان کودک مینابی را گرفت هوای هرمزگان سه درجه گرم تر می‌شود کرونا در هرمزگان طی یک هفته 23 قربانی گرفت مجوز ۳۰ نشریه در هرمزگان لغو شد پیکر صیادان تیراندازی گارد ساحلی امارات به بندرعباس رسید سقوط یک خودرو به دریا در بندر پل نظام مهندسی معدن هرمزگان: اظهارات مدیر آب منطقه‌ای غیرکارشناسی و باعث تشویش اذهان عمومی است تازه‌ترین وضعیت کرونا در هرمزگان/ 5 شهر قرمز شدند مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.