امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/01/15 - 21:43 كد :2691
کرونا در هرمزگان و منبت کاری روی تانک جنگی
خبر هرمزگان- فرض کنید در کشاکش میدان جنگی نابرابر و نفسگیر که در هر لحظه عده ای بر خاک می افتند، کسی پیدا شود و ایده منبت کاری روی تانک های جنگی با هدف تقویت روحیه سربازان و تلطیف فضای جبهه را بدهد.

این همان کاریست که در هرمزگان به اسم تولید ماسک زینتی با طرح های سنتی و بومی شکل گرفته است.

درست همین قدر غیرضروری و پرت از مرحله .

البته وقتی می گوییم غیرضروری، لازم است دقیق مشخص کنیم که از نگاه چه کسی غیرضروری.

در صنعت مد که به طور خاص چرخ هایش بر مدار ضروری نمایی وسایل غیرلازم می چرخد، نه تنها چیزی غیرضروری نیست بلکه سوداندیشی ایجاب می کند همیشه در کمین بازی های روزگار برای کسب درآمد باشید حتی اگر این بازی ، بازی مرگ و زندگی باشد.

سرگذشت ماسک زینتی هرمزگان نیز از این قصه جدا نیست با این تفاوت که مفهوم ماسک و نقاب در معنا و محتوا نیز نشسته است.

به این ترتیب که بر یک ایده تجاری و تبلیغاتی ، نقاب فرهنگی زده شده و با پدیده نه چندان ناآشنای نقاب بر نقاب یا ماسک بر ماسک روبرو هستیم.

این که تولید چنین دست پرورده ای چیزی مانند احتکار مایحتاج مردم به وقت ضرورت است یا هوشمندی و خلاقیت در شکار لحظه ها و استفاده از موقعیت؛موضوع جداگانه ای است که  در چارچوب ارزش های اخلاقی قرار می گیرد و سنگ محک درستی برای سنجش آن وجود ندارد.

در جامعه مصرف گرا و سودا زده امروز نیز بسیاری بنیان های اخلاقی مدتهاست بر باد است.

درست در همین بخش است که باید مشخص شود طراحی ماسکی زیبا با قیمت نزدیک به دویست هزار تومان برای هر جفت آن در این وانفسای نفس تنگی فیزیکی و اقتصادی مردم چه جایگاهی دارد و از کدام ضرورت برآمده است.

آیا قرار است پس از شوخی های تراژیک مردم درباره تفاوت کرونای مردم و مسئولان؛ شاهد مفاهیم نوظهوری مانند کرونای مرفهین و کرونای محرومان باشیم؟

شاید با خواندن چند سطر بالا این سوال پیش بیاید که چرا قیمت ماسک جفتی در این نوشتار آمده است آن هم در حالی که ماسک در داروخانه ها دانه ای فروخته می شود؟

(راستی این ماسک ها قرار است در کدام خانه ها و کدام دکانی فروخته شود؟)

پاسخ سوال آوردن مقیاس جفتی برای این ماسک ها دقیقا در نوع و شکل طراحی آن است.

طراحی جنسی ( و با تاکید بر واژه جنسی و نه جنسیت زده) شکل و شمایل آن که به نظر می رسد برگرفته شده از یک بخش پنهان پوشش بانوان است، چیزی جز قرار دادن نیاز به این نوع ماسک در کنار سایز نیازهای غریزی از این دست نیست.

کافیست یکبار دیگر به طرح آن نگاه کنید تا متوجه شوید قیچی وسط چه نشسته تا چنین دسته گلی را ببرد و بدوزد.(عاقل را اشارتی کافیست)

و اما سومین بخش و تلخ ترین بخش ماجرا، واکنش ها و ذوق زدگی های افراد شناخته شده در رده های مختلف مدیریتی و فرهنگی است که خود را به این وسیله خلق الساعه سنجاق کرده و با افتخار با آن عکس یادگاری می گیرند.

این افراد نه تنها حافظه تاریخی بلندمدت و میان مدت ندارند بلکه خاطره های کوتاه مدت اخیر راهم به راحتی فراموش کرده اند.

باید این افراد را به ماجرای اعلام پرطمطراق آزاد بودن استفاده از لباس های بومی هرمزگان توسط زنان در مدارس و اداره ها ارجاع داد.

اگر این دسته از افراد و مدیران فرهنگی آن خاطره شکست خورده را به خاطر می آوردند ، دوباره دچار اشتباه نمی شدند.

اشتباهی که نتیجه فاصله و غریبگی آنان با فرهنگ مردم است.

مردمی که استفاده از  پوشش های زیبا و اصیل خود را به اجازه های مدیریتی گره نزده و نمی زنند و پیش از آن استیذان پرمنت، لباس های زیبای رنگین را در مجالسی که خود تشخیص می دادند می پوشیدند و جای استفاده از چادر بندری را هم بهتر از هر کسی می دانستند و می دانند.

در نتیجه، آن همه هیاهو به هیچ ختم شد و زنان و دختران فرهیخته هرمزگانی با ادامه استفاده از لباس های رسمی در مکان های رسمی نشان دادند در این زمینه نیازمند فتواهای مدیریتی و تشخیص های مردانه نیستند.

اما جدا از زلفی که مدیران با این کالای تجاری گره زده اند باید بر عدم تشخیص ضرورت ها از سوی این دسته از مدیران نیز گریست.

مدیری که برای چنین امری خطابه می نویسد، توییت می کند یا مدیر ارشدی که در حالی که دهها پزشک و پرستار از جان گذشته، مرزهای فداکاری را جابه جا کرده اند به جای تشویق آنان پای به دکان و کارگاه تولید چنین وسیله ای می گذرد را چگونه و با چه کلماتی باید توصیف کرد؟

تمام اینها را در یک کلام تنها باید نتیجه ابتذالی دانست که بدتر از کرونا ریه های فرهنگی را آلوده کرده است.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
آمار و‌ تیترهای تکراری کرونا در هرمزگان و دیگر هیچ/ ۲۵۲ مبتلا و ۴ فوتی جدید/ تعداد مبتلاشدگان از ۴ هزار نفر گذشت فاطمه‌ی ۵ ساله به سه کودک زندگی دوباره داد چرا استاندار هرمزگان به دستور خودش عمل نمی کند؟ هشدار محیط‌ زیست هرمزگان: تمام مردم بندرعباس در خانه بمانند+ تکمیلی رکوردشکنی های مکرر کرونا در هرمزگان؛ ۲۱۵ مبتلا و ۲ فوتی جدید نان در بندرعباس گران شد راه اندازی گشت رضویون در محله های بندرعباس وقتی کشی غایبان شورای شهر به نفع شهردار حمله مسلحانه به خودروی حمل متهم در میناب/ عامل شهادت رییس پاسگاه چغازردی گریخت اعلام تعطیلی پنجشنبه ها ادارات در هرمزگان خرس سیاه آسیایی در ارتفاعات فاریاب رودان ابتلا به کرونا در تمام شهرستان های هرمزگان صعودی است خسارت 25 میلیاردی آتش به کشاورزی هرمزگان همزمان با اعلام هشدار کرونا در هرمزگان: ۱۹۲ مبتلا و ۳ فوتی در یک روز اخیر/ رودان سوم شد تکریم و معارفه در شرکت صبا فولاد خلیج فارس/ سعید بزرگی مدیرعامل شد آژیر زرد وزارت بهداشت برای هرمزگان/ کرونا به وضعیت هشدار رسید حمله ملخ‌های صحرایی به روستاهای احمدی حضور تمامی کارکنان در ادارات الزامی شد هرمزگان اولین شهید مدافع سلامت را تقدیم کرد+ اطلاعات تکمیلی ثبت 138 مورد جدید ابتلا به کرونا در هرمزگان؛ ۹۹ نفر ایزوله/ ۲۸ نفر در ICU دادستان بندرعباس: بیمه سانحه رانندگی مستقیم به حساب زیان دیدگان واریز شود آغاز امتحانات حضوری ۲۵ هزار دانش آموز پایه نهم در هرمزگان هرمزگان خوزستان شد/ ثبت رکورد بی سابقه ابتلای ۲۰۵ نفر در یک روز تصادف مرگبار در محور کهورستان-بستک هرمزگان در دو شاخص صدرنشین نرخ تورم اردیبهشت کشور شد بازداشت قاتلان جسد کشف شده در جنگل های میناب کرونا همچنان در اوج/ ثبت ۱۴۶ مورد مثبت در ۲۴ ساعت نوبت دهی سنجش نوآموزان هرمزگان از ۱۵ تیرماه کرونا در هرمزگان جان دو نفر دیگر را گرفت/ افزایش شمار مبتلایان به ۲۳۹۲ نفر گرفتن رضایت نامه برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه غیر قانونی است گرما هم حریف کرونا نشد/ شمار مبتلایان به 2339 نفر رسید ۲۳۰۰ هکتار زمین خواری به اسم پرورش میگو در بندرلنگه پرونده بی سرانجام قتل زوج فرهنگی/ قاتل دور یا نزدیک لاشه ۳۲ قطعه لاک پشت در ساحل جاسک سیاه ترین روز کرونا در هرمزگان/ رکورد فوتی ها هم شکست بازار ماهی‌فروشان بندرعباس بازگشایی شد تعداد واقعی مبتلایان کرونا در هرمزگان چند برابر آمار رسمی است/ احتمال شبیه خوزستان شدن منتفی نیست رکورد شکنی های پی در پی کرونا در هرمزگان/ ثبت 121 مورد جدید بیداری غول کرونا در هرمزگان/ مردم منتظر امداد غیبی باشند اعلام جرم علیه شهردار یکی از مناطق بندرعباس سرمایه ۳۵ زن سرپرست خانوار در معبد هندوها دود شد رییس شورای شهر: کار شهرداری بندرعباس از تذکر گذشته، باید سراغ قانون برویم انفعال متولیان هرمزگان در برابر جهش آمار مبتلایان کرونا/ مدیران جز اظهار نگرانی کاری بلد نیستند تصادف مرگبار در جاده مغ احمد/ پنج عضو یک خانواده کشته شدند معبد هندوها آتش گرفت تخریب بزرگترین گورستان تاریخی ایران در حاجی آباد توسط شرکت گاز کرمان آتش سوزی همزمان ۱۱ نقطه در میناب/ علت حادثه در دست بررسی کرونا همچنان در اوج/ ۹۸ مبتلای جدید در هرمزگان/ مجموع مبتلایان به ۱۶۸۷ رسید رفع توقیف هزاران خودرو و موتورسیکلت در هرمزگان دستگیری پنج سارق ساختمان نیمه کاره در قشم مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.