امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/12/11 - 13:21 كد :2618
از مهربانی ماهیگیران تا خشم بندری‌ها
خبر هرمزگان- آتش زدن یک درمانگاه توسط گروهی از اهالی خشمگین شهرک توحید بندرعباس خبری بود که طی چند ساعت بسیاری از رسانه ها را درنوردید و تصاویر حقیقی آن، فضای مجازی را پر کرد.

این اقدام خشونت بار در حالی که پرستاران و کادر درمانی نیز در درمانگاه بودند، به هیچ عنوان و با هیچ منطقی حتی یا فرض بستری بودن بیماران کرونایی در آن پذیرفته نیست و از پیش محکوم است.

اما آسیب شناسی آن شاید بتواند از بروز حوادث مشابه پیشگیری کند.

البته اخباری نیز به گوش می رسد که تنش بین اهالی و مدیریت درمانگاه مانند یک بیماری زمینه ای، سابقه قبلی داشته و کمی کهنه تر از این روزهای کرونا زده است و به نارضایتی از انباشته شدن ضایعات و‌ زباله های درمانگاه در محیط درمانگاه و بیرون آن و‌بی توجهی به تذکرات مردم در این باره بر می گردد.

همان گونه که تصریح شد، هیچ دلیل و انگیزه ای توجیه گر اتفاقی که نه آبروی هرمزگان و بندرعباس، بلکه انسانیت و مدنیت را خدشه دار کرد نیست.

احسان محمدی فعال رسانه ای و‌ سردبیر عصر ایران در یادداشتی به این موضوع پرداخته است که بازخوانی آن (با اندکی تلخیص) هشدار و‌ تلنگری درست است حتی اگر دیر شده باشد....

نوروز امسال رفتیم تالاب آذینی. 200 کیلومتر دورتر از بندرعباس و تقریباً یکی از نزدیک‌ترین نقطه مرزی ایران با کشور عمان.

دو قایق ماهیگیری در ساحل پهلو گرفته بودند. یکی از آنها برای بچه‌هایی که همراهمان بودند یک سطل صدف آورد. گرفتم و تشکر کردم. به واسطه چند برنامه تلویزیونی درباره فوتبال شناخت و دعوت کرد بروم قایق‌شان.

ناهار را با هم خوردیم. هر چه داشتند سخاوتمندانه آوردند گذاشتند روی سفره پهن شده بر سینه قایق.

بعد یکی از آنها دست کرد توی جیبش یک دسته کلید درآورد، آدرسی رو کاغذ نوشت و گفت برید اینجا! خانه منه، فعلاً خالیه. پول هتل و مسافرخانه ندید.

چه کسی اعتماد مردم را دزدید؟

تعارف نمی‌کرد و اصرار داشت حتماً این کار را بکنیم و تا هر وقت خواستیم بمانیم و بعد کلید را بدهیم به همسایه. به همین راحتی داشت اعتماد می‌کرد به ما. تشکر کردم و گفتم از قبل جا رزرو کرده‌ایم. با اصرار چند ماهی درشت دادند و...

این ششمین مسافرتم به استان هرمزگان بود و هر بار نمونه‌هایی از این برخوردهای سخاوتمندانه می‌دیدم. مردمی که گرچه سفره خودشان پر و پیمان نیست اما بخشنده‌اند و انگار بخشی از این سخاوت را از دریا آموخته‌اند.

از (زمانی) که ویدئوی حمله به درمانگاه شهرک توحید در بندرعباس را دیدم که گفته شد در پی شایعه نگهداری بیماران مبتلا به کرونا در آنجا صورت گرفته مدام چهره ملوان‌های اسکله آذینی می‌آید جلوی چشمم.

بندری‌هایی که در سفرهایم دیدم. دندان‌های صدفی‌شان وقتی می‌خندیدند. اعتماد کردن‌شان وقتی حتی اسمت را  گفته می‌شد حامل بیمار مبتلا به کرونا هست را گرفته بودند.

این رفتار به نوعی آخرین تقلای شهروندان برای مراقبت از خودشان است.

آنها احساس بی‌پناهی می‌کنند، به حرف‌ها و وعده‌ها باور ندارند و آنقدر خلاف وعده دیده‌اند که احساس می‌کنند خودشان با چنگ و دندان باید از زندگی‌شان دفاع کنند.

الان وقت گروکشی‌های سیاسی نیست وگرنه بارها و بارها نوشتیم که اعتماد مردم خمیربازی نیست و وقتی آن را تخریب می‌کنید انتظار نداشته باشید به سرعت از نو ساخته شود. مرغی است که از بامی که پریدی، پریدی!

می‌گویند در بحران، آدم‌ها واقعیت واقعی‌شان را نشان می‌دهند. خشم، طمع، تلاش برای بقا، سخاوت، خوش قلبی، بد ذاتی و ... دقیقاً در این لحظه‌ها مشخص می‌شود وگرنه در روز عادی می‌توانیم نقاب به صورت بزنیم.

از آلمان و نروژ هم خبر می‌رسد که ماسک کم یاب شده و کسانی دست به احتکار یا خرید بیش از حد نیاز می‌زنند. می‌شود گفت که چون نیک بنگری در همه جای جهان آسمان همین رنگ است اما ما که ادعایمان می‌شود به «پندار نیک، گفتار نیک، رفتار نیک» باور داریم و مهربان‌ترین و سخاوتمندترین مردم دنیا هستیم چرا؟

ما که می‌گوئیم مولایمان علی(ع) است که نان و نمک افطارش را هم می‌بخشید چرا؟

ما که عالم و آدم را نصیحت می‌کنیم و نسخه مدیریت اخلاقی برای دنیا می‌پیچیم چرا؟

چه بلایی سر این مردم آمد که اینطور فقط به خودشان فکر می‌کنند و درمانگاه آتش می‌زنند!

سرزنش کردن این افراد البته که کار ساده و کم ضرری است اما دزد اعتماد مردم کیست؟

چه کسی و کسانی با چه دروغ‌ها و وعده‌های نابجا اینطور با باور مردم بازی کردند که حالا فقط کلاه خودشان را می‌چسبند؟ چرا این همه مقاومت حتی مقابل توصیه‌های بهداشتی می‌شود؟

ما این بحران را هم از پیش رو برمی‌داریم اما این سد ترک خورده است.

با چسب زخم و ان‌شالله چیزی نیست و تکذیب می‌شود هم درست‌شدنی نیست

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
دانشگاه علوم پزشکی درگذشت عکاس هرمزگانی را تسلیت گفت/ آیین تدفین طبق پروتکل بیماران کرونا خواهد بود مصرف سرانه گندم در هرمزگان به ۱۸ هزار تن رسید ممنوعیت صید برخی از آبزیان در آب های هرمزگان آخرین خبرها از کرونا در هرمزگان/ افزایش ۹۵ درصدی بیماران جدید نسبت به دیروز نوجوان ۱۷ ساله در رودخانه مازغ کران رودان غرق شد 13 بیمار جدید کرونایی در هرمزگان ثبت شد/ آخرین جان باخته: بانوی 33 ساله شمار مبتلایان کرونا در هرمزگان به ۲۲۱ نفر رسید/ ۷ مبتلا و یک فوتی جدید کرونا در هرمزگان و منبت کاری روی تانک جنگی مبتلایان کرونا در هرمزگان از ۲۰۰ نفر گذشت/ ۱۵ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت ثبت شد پیش بینی مه صبحگاهی و وزش باد تا اوایل هفته آینده/ هوا گرمتر می شود اطلاعیه پلیس هرمزگان درباره محدود ساری تردد شمار مبتلایان کرونا در هرمزگان به ۱۹۸ نفر رسید/ یک نفر جان باخت شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان به ۱۹۰ نفر رسید جزییات سامانه بارشی در مناطق هرمزگان آخرین خبرهای کرونا در هرمزگان/ افزایش شمار مبتلایان به ۱۸۱ نفر/ یک نفر فوتی پلیس از ورود هزار و 985 خودرو به هرمزگان جلوگیری کرد روز رکورد شکنی کرونا در ایران/ کرونا شمار هرمزگان ثابت روی عدد شش افزایش سه برابری مبتلایان روزانه کرونا در کشور و روند ثابت هرمزگان/ شمار بیماران به 173 نفر رسید فوری/ شمار مبتلایان کرونا در هرمزگان به 167 نفر رسید محمدنور، نخستن نوزاد متولد شده سال ۹۹ در هرمزگان خسارت ۴۳۰۰ میلیارد ریالی باران به زیر ساخت های هرمزگان تانکر گازوییل در جاده حاجی آباد آتش گرفت فولاد هرمزگان پشت تحریم را خم کرد/ تولید یک میلیون و 460 هزار تن محصول اسلب در سال 98 مخزن سد استقلال میناب کامل آبگیری شد انتقال قاچاقی مسافر به کیش در روزهای قرنطینه یک مسوول: تعدادی از تهرانی ها در هرمزگان بستری شده اند مادر و دختر ۵ ساله هرمزگانی قربانی طغیان رودخانه شدند سیریک در صدر بارندگی های هرمزگان مقام معظم رهبری: جهش تولید، ابزار قدرت کشور است شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان به 148 نفر رسید کمک ۵۰ میلیارد ریالی فولاد هرمزگان به دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بدون ابتلای جدید به کرونا ۱۷ نفر به مبتلایان کرونا در هرمزگان افزوده شد/ آخرین فوتی بانوی خانه دار است رهبر انقلاب سال ۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند هشدار فرمانده پلیس راه کشور: سیل خودروها به سمت جنوب در حرکت است ثبت ۵ کرونایی مثبت در ۲۴ ساعت گذشته/ افزایش مبتلایان در هرمزگان به ۱۲۹ نفر اصناف هرمزگان تا ۱۵ فروردین تعطیل خواهند بود اعلام آماده باش بارندگی به فرمانداران هرمزگان یک زن و یک مرد فوت شدگان جدید کرونا در بندرعباس فرشیدی: مجبور باشیم راه های استان را می بندیم/ هنوز به اوج بیماری نرسیده ایم پیش بینی بارش های رگباری در هرمزگان از دوم فروردین هاشمی تختی: انتخابات مرکز هرمزگان سالم نبود/ برخی مسئولان اجرایی بازداشت شدند افتخارات شرکت فولاد هرمزگان در یک نگاه تعداد بیماران کرونایی هرمزگان سه رقمی شد/ ثبت ۱۶ بیمار جدید در یک روز/ سیر صعودی کرونا در کیش/ اولین مبتلا در بندرخمیر زلزله ۵/۴ ریشتری رویدر هرمزگان را لرزاند سه هفته پس از آغاز شیوع؛ برنامه های شورای شهر بندرعباس برای کنترل کرونا اعلام شد هفت بیمار کرونایی جدید در هرمزگان ثبت شد/ ۱۱۳ فوتی در کشور طی یک روز همزمان با کرونا؛ ۱۲۶ نفر قربانی الکل صنعتی شدند تایید انتخابات بندرعباس گیر کرد/ بررسی بیشتر لازم است افزایش مسمومان الکلی بندرلنگه به ۱۲ نفر/ فوتی ها به دو نفر رسیدند مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.