امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/08/01 - 20:50 كد :2386
مدیر عامل هلال احمر هرمزگان: قانون نمی‌دانید اظهار نظر نکنید/ حمل جسد وظیفه ما نیست
خبر هرمزگان- مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان گفت: قانون مدیریت بحران کشور کاملا مشخص شده که اجساد را چه کسی باید حمل کند و هرکس باید در حیطه کاری خود عمل کند و پاسخ‌گو باشد.

علی اعمی برنطین اظهار کرد: یکی از اعضای هیئت کوهنوردی در روز ۲۷ مهرماه با بنده تماس گرفته و اعلام کرد یکی از همکارانش در کوه گنو سقوط کرده و فوت شده است و برای انتقال پیکر وی نیاز به کمک داریم.

وی افزود: برای انتقال جسد، دستورالعمل‌هایی در قانون مدیریت بحران وجود دارد و وظایف هر سازمان مشخص است،  علی‌رغم اینکه در قانون مدیریت بحران حمل جسد به عهده ما نیست، با توجه به اینکه همکاری‌های تنگاتنگی با هیئت کوهنوردی استان داریم بلافاصله به تیم واکنش سریع دستور دادم با تجهیزات کوهستانی به محل اعزام شوند و به اعضای هیئت کوهنوردان کمک کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: همکاران ما به تیم امداد و نجات کوهنوردی استان هرمزگان ملحق شدند و خود را به جسد رساندند، پیکر سنگنورد هرمزگانی در جای سختی بود و اعضای هیئت کوهنوردی استان هرمزگان درخواست اعزام بالگرد داشتند.

اعمی برنطین با اشاره به اینکه اعزام بالگرد شرایط خاصی را می‌طلبد و معمولا برای انتقال زخمی‌ها و مصدومین زنده به بیمارستان استفاده می‌شود، عنوان کرد: در آن زمان بالگرد ما در نزدیکی مرز بود و آن‌ها از سپاه یا دانشگاه علوم پزشکی درخواست اعزام بالگرد کردند، بنده باز هم اظهار کردم که اعزام بالگرد به آن منطقه عملی نیست.

وی ادامه داد: اعضای هیئت کوهنوردی هرمزگان گفتند جسد را به جایی می‌بریم که بالگرد بتواند بنشیند که باز هم عملی نبود، به هر شکل خودشان برای اعزام بالگرد پیگیری‌ها را از طریق استانداری انجام داده بودند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان خاطرنشان کرد: به این کار نیازی نبود چرا که جایی که برای انسان‌های زنده خطری وجود دارد هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید برای حمل یک جسد جان چند نفر دیگر را نیز به خطر بیندازیم.

اعمی برنطین اضافه کرد: اعزام بالگرد معمولا برای سریع‌تر رسیدن و انتقال زخمی‌ها و مصدومین به بیمارستان بوده و این کوهنورد هرمزگانی فوت کرده و عجله‌ای در کنار نبود، به همین سبب نیازی به خطر انداختن بالگرد و سرنشینان آن نیز نبود؛ جسد نیز به هر شکلی که بود منتقل شد و بهتر این بود که آن ریسک را انجام نمی‌دادیم.

وی ادامه داد: نیروی دریایی ارتش نیز اعلام کرد در صورت نیاز تکاور در اختیارشان قرار دهیم تا جسد را جابجا کنند که بنده اظهار کردم نیازی نیست و همکاران ما با اعضای هیئت کوهنوردان این کار را انجام می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ادامه داد: کار پیدا کردن جسد به شب کشید و امدادگران ما شب را در کوه گنو ماندند  و تا ساعت ۱۰ صبح فردای آن روز جسد را منتقل کردند.

اعمی برنطین بیان کرد: حواشی در این زمینه ایجاد شد و از مصاحبه‌هایی که شده بود گله‌مند هستم، هدف این بود که جسد را منتقل کنیم که کردیم، هرچند وظیفه قانونی ما نبود اما ما حتی اشاره‌ای به این مطلب که وظیفه ما نیست نکردیم چرا که وظیفه انسانی خود دانستیم کمک کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه کم لطفی‌هایی صورت گرفت و شائبه‌هایی پیش آمد مبنی بر اینکه امدادگران هلال احمر در محل حضور نداشتند و بنده وظیفه خود می دانم که از عملکرد همکارانم دفاع کنم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان اظهار کرد: در اولین فرصتی که اعضای هیئت کوهنوردی با بنده تماس گرفتند و در همان لحظه دستور به اعزام امدادگران دادم و همکاران ما از لحظه اول تا آخرین لحظات انتقال جسد در محل حضور داشتند.

اعمی برنطین عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی نیز در مصاحبه‌ای گفته بود این مسائل به عهده هلال احمر است، نظر بنده این است اگر افراد قوانین را نمی‌دانند اظهار نظری در این خصوص نکنند.

وی خاطرنشان کرد: در بند "د" ماده ۱۴ قسمت ۲-۲ قانون مدیریت بحران کشور کاملا مشخص شده که اجساد را چه کسی باید حمل کند؛ مسئولیت‌ها را به عهده یکدیگر گذاشتن کار خوبی نیست و هر کس باید در حیطه کاری خود عمل کند و پاسخ‌گو باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: چرایی اینکه جسد با وانت منتقل شده در حیطه کاری بنده نیست و به همین دلیل اظهار نظری در این خصوص نمی‌کنم؛ ظاهراً در آن زمان وانتی آنجا بوده و جسد را آوردند، مشکلی هم ایجاد نشد.

اعمی برنطین اضافه کرد: مردم باید بدانند قصوری از سمت هلال احمر نبوده و نخواهد بود و هرجایی اگر کوتاهی کرده باشیم بر اساس قوانین و مستندات پاسخ‌گو خواهیم بود.

مهدی سلیمانی سنگنورد هرمزگانی ۲۷ مهرماه بر اثر سقوط از یکی از صخره های واقع در منطقه سرپهن کوه گنو هرمزگان جان خود را از دست داد./ ایسنا
 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
کلاهبردار اینترنتی 19 نفر را سرکیسه کرد هواشناسی قشم نسبت به تندباد و بارش باران هشدار داد معاون استاندار: افزایش کرایه‌ها در هرمزگان ممنوع است/ ذوالقدر: کرایه‌ها سرسام آور شده است قشم فرودگاهی رکوردار بارندگی در قشم/ اوج بارندگی؛ چهارشنبه کشف ۲۲۸ بسته مواد مخدر در کانتینر ترانزیتی بازداشت عاملان قتل مرد بانکی در هرمزگان صید 1250 تن میگو از آب‌های هرمزگان پنج دانش آموز در ورود ناگهانی مینی بوس به مدرسه مجروح شدند+ تکمیلی سردار جعفری فرمانده انتظامی هرمزگان شد آغاز سی و یکمین جشنواره تئاتر هرمزگان از فردا ماندگاری عنوان شهر خلاق برای بندرعباس خلاقیت می خواهد بارندگی و سقوط تیر برق جان یک نفر را گرفت ورود سامانه بارشی به هرمزگان مفقودی های زمین‌لرزه جیحون پیدا شدند صلح و سازش ۴ پرونده قتل در هرمزگان 2 دانش آموز بشاگردی در حادثه واژگونی وانت سرویس مدرسه جان باختند/ تشکیل پرونده قضایی گاز جان سه نفر را در کشتی صیادی گرفت تمدید مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت پالایش نفت جی اصفهان متهم ردیف اول رانت و قاچاق سیاه در هرمزگان/ پشت پرده تخلف دو هزار میلیارد تومانی توفان حاره‌ای ماها در یک قدمی شرق دریای عمان/ کشتی ها احتیاط کنند ۱۷ درصد دانش آموزان دختر هرمزگان اضافه وزن دارند پایان درگیری خونین/ دو طایفه بزرگ در هرمزگان صلح کردند افتتاح برج فناوری هرمز در بندرعباس روایتی از قاچاق و رانت سیاه/ هرمزگان قطب قاچاق مواد اولیه قیر بررسی زوایای پنهان فوت مشکوک در منطقه حسنلنگی/ کشف جنازه در لکسوز دو صیاد هرمزگانی گمشده در آبهای عمان، پیدا شدند سیلندر گاز همچنان در هرمزگان قربانی می گیرد/ یک کشته و پنج مجروح در میناب دستاورد همایش سرمایه گذاری در هرمزگان: کاهش 100 درصدی ورود سرمایه به استان امام جمعه میناب: دوران مکر و حیله تمام شده است تحصیل 90 هزار دانش آموز هرمزگانی در سازه های خطرناک هفت تن مواد غذایی فاسد در بندرعباس معدوم شد/ پلمپ 95 واحد صنفی متخلف با دستور قضایی هشت شهر هرمزگان دارای بافت ناکارآمد است خداحافظی سردار ملکی از فرماندهی انتظامی هرمزگان یک تن مواد مخدر در پارسیان کشف شد هرمزگان خنک می شود/ کاهش نسبی دما از جمعه مدیر عامل هلال احمر هرمزگان: قانون نمی‌دانید اظهار نظر نکنید/ حمل جسد وظیفه ما نیست واکنش دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به وجود مواد سمی در عطر رشا صادرات یکصد میلیون دلاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس 2/8 درصد از مردم هرمزگان به پیاده روی اربعین رفتند زلزله در بستک/ توقف پذیرش بیماران غیر اورژانسی در چند بیمارستان پلیس هرمزگان مزاحمِ خودش را بازداشت کرد یک کوهنورد در اثر سقوط از ارتفاعات گنو جان خود را از دست داد صید 580 تن میگو در صیدگاه اول آب‌های هرمزگان مقصران حادثه مرگ بیمار بیمارستان شهید محمدی برکنار شدند بازداشت پنج شکارچی متخلف در بندرلنگه گلایه خانواده فرد متوفی در بیمارستان محمدی بندرعباس/ هزینه مرگی که خود سبب ساز آن بودند را از ما گرفتند مرگ یک بیمار در بیمارستان شهید محمدی بر اثر سقوط از تخت بازداشت روح‌الله زم، گرداننده‌ی آمدنیوز تخریب کامل دو خانه بر اثر انفجار در بندرعباس وعده افتتاح میدان میوه و تره‌بار بندرعباس تا پایان امسال/ افزایش هزینه از 28 میلیارد به 400 میلیارد تومان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.