امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/08/01 - 20:50 كد :2386
مدیر عامل هلال احمر هرمزگان: قانون نمی‌دانید اظهار نظر نکنید/ حمل جسد وظیفه ما نیست
خبر هرمزگان- مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان گفت: قانون مدیریت بحران کشور کاملا مشخص شده که اجساد را چه کسی باید حمل کند و هرکس باید در حیطه کاری خود عمل کند و پاسخ‌گو باشد.

علی اعمی برنطین اظهار کرد: یکی از اعضای هیئت کوهنوردی در روز ۲۷ مهرماه با بنده تماس گرفته و اعلام کرد یکی از همکارانش در کوه گنو سقوط کرده و فوت شده است و برای انتقال پیکر وی نیاز به کمک داریم.

وی افزود: برای انتقال جسد، دستورالعمل‌هایی در قانون مدیریت بحران وجود دارد و وظایف هر سازمان مشخص است،  علی‌رغم اینکه در قانون مدیریت بحران حمل جسد به عهده ما نیست، با توجه به اینکه همکاری‌های تنگاتنگی با هیئت کوهنوردی استان داریم بلافاصله به تیم واکنش سریع دستور دادم با تجهیزات کوهستانی به محل اعزام شوند و به اعضای هیئت کوهنوردان کمک کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: همکاران ما به تیم امداد و نجات کوهنوردی استان هرمزگان ملحق شدند و خود را به جسد رساندند، پیکر سنگنورد هرمزگانی در جای سختی بود و اعضای هیئت کوهنوردی استان هرمزگان درخواست اعزام بالگرد داشتند.

اعمی برنطین با اشاره به اینکه اعزام بالگرد شرایط خاصی را می‌طلبد و معمولا برای انتقال زخمی‌ها و مصدومین زنده به بیمارستان استفاده می‌شود، عنوان کرد: در آن زمان بالگرد ما در نزدیکی مرز بود و آن‌ها از سپاه یا دانشگاه علوم پزشکی درخواست اعزام بالگرد کردند، بنده باز هم اظهار کردم که اعزام بالگرد به آن منطقه عملی نیست.

وی ادامه داد: اعضای هیئت کوهنوردی هرمزگان گفتند جسد را به جایی می‌بریم که بالگرد بتواند بنشیند که باز هم عملی نبود، به هر شکل خودشان برای اعزام بالگرد پیگیری‌ها را از طریق استانداری انجام داده بودند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان خاطرنشان کرد: به این کار نیازی نبود چرا که جایی که برای انسان‌های زنده خطری وجود دارد هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید برای حمل یک جسد جان چند نفر دیگر را نیز به خطر بیندازیم.

اعمی برنطین اضافه کرد: اعزام بالگرد معمولا برای سریع‌تر رسیدن و انتقال زخمی‌ها و مصدومین به بیمارستان بوده و این کوهنورد هرمزگانی فوت کرده و عجله‌ای در کنار نبود، به همین سبب نیازی به خطر انداختن بالگرد و سرنشینان آن نیز نبود؛ جسد نیز به هر شکلی که بود منتقل شد و بهتر این بود که آن ریسک را انجام نمی‌دادیم.

وی ادامه داد: نیروی دریایی ارتش نیز اعلام کرد در صورت نیاز تکاور در اختیارشان قرار دهیم تا جسد را جابجا کنند که بنده اظهار کردم نیازی نیست و همکاران ما با اعضای هیئت کوهنوردان این کار را انجام می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ادامه داد: کار پیدا کردن جسد به شب کشید و امدادگران ما شب را در کوه گنو ماندند  و تا ساعت ۱۰ صبح فردای آن روز جسد را منتقل کردند.

اعمی برنطین بیان کرد: حواشی در این زمینه ایجاد شد و از مصاحبه‌هایی که شده بود گله‌مند هستم، هدف این بود که جسد را منتقل کنیم که کردیم، هرچند وظیفه قانونی ما نبود اما ما حتی اشاره‌ای به این مطلب که وظیفه ما نیست نکردیم چرا که وظیفه انسانی خود دانستیم کمک کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه کم لطفی‌هایی صورت گرفت و شائبه‌هایی پیش آمد مبنی بر اینکه امدادگران هلال احمر در محل حضور نداشتند و بنده وظیفه خود می دانم که از عملکرد همکارانم دفاع کنم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان اظهار کرد: در اولین فرصتی که اعضای هیئت کوهنوردی با بنده تماس گرفتند و در همان لحظه دستور به اعزام امدادگران دادم و همکاران ما از لحظه اول تا آخرین لحظات انتقال جسد در محل حضور داشتند.

اعمی برنطین عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی نیز در مصاحبه‌ای گفته بود این مسائل به عهده هلال احمر است، نظر بنده این است اگر افراد قوانین را نمی‌دانند اظهار نظری در این خصوص نکنند.

وی خاطرنشان کرد: در بند "د" ماده ۱۴ قسمت ۲-۲ قانون مدیریت بحران کشور کاملا مشخص شده که اجساد را چه کسی باید حمل کند؛ مسئولیت‌ها را به عهده یکدیگر گذاشتن کار خوبی نیست و هر کس باید در حیطه کاری خود عمل کند و پاسخ‌گو باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: چرایی اینکه جسد با وانت منتقل شده در حیطه کاری بنده نیست و به همین دلیل اظهار نظری در این خصوص نمی‌کنم؛ ظاهراً در آن زمان وانتی آنجا بوده و جسد را آوردند، مشکلی هم ایجاد نشد.

اعمی برنطین اضافه کرد: مردم باید بدانند قصوری از سمت هلال احمر نبوده و نخواهد بود و هرجایی اگر کوتاهی کرده باشیم بر اساس قوانین و مستندات پاسخ‌گو خواهیم بود.

مهدی سلیمانی سنگنورد هرمزگانی ۲۷ مهرماه بر اثر سقوط از یکی از صخره های واقع در منطقه سرپهن کوه گنو هرمزگان جان خود را از دست داد./ ایسنا
 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
کاهش ساعات کاری دستگاه‌های اجرایی هرمزگان شایعه ی کرونایی، انگیزه آتش زدن درمانگاه شهرک توحید بندرعباس شد یک مسوول: مدیران پشت بحران پنهان می شوند/ دست استان بسته است آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان/ ۵۲ نفر مشکوک آزمایشگاه تست و تشخیص کرونا در بندرعباس راه‌اندازی شد تصادف در جاده اسکله رجایی ۴ کشته و ‌۲ مجروح بر جای گذاشت اعلام وضعیت نیمه قرمز در هرمزگان/ ۲۳ نفر مشکوک به کرونا هستند دومین بیمار کرونا مثبت در بندرعباس شناسایی شد رودان رکورد زد/ 209.1 میلیمتر باران در یک ماه راه‌اندازی کمپین برای ممنوعیت سفر به هرمزگان هرمزگانی ها سوالات کرونا را از ۱۹۰ بپرسند اختصاصی/ یک بیمار مشکوک به کرونا در بندرعباس درگذشت یک مورد کرونا در هرمزگان مثبت اعلام شد/ بانوی ۷۰ ساله به خانه رفت صحت انتخابات مجلس در هرمزگان هنوز تایید نشده است/ برخی کاندیداها شکایت کرده اند برخورد اتوبوس اهواز بندرعباس با کامیون/ اعزام ۱۱ مصدوم به بیمارستان بندرلنگه تجمع اعتراضی نانوایان بندرعباس مقابل استانداری هرمزگان احتمال تعطیلی مدارس تا آخر نوروز/ تصمیم نهایی امشب اعلام می شود ملخ ها رسیدند/ بسیج اداره های هرمزگان برای مقابله با ملخ‌های صحرایی هشدار نماینده هرمزگان در شورای عالی استان ها نسبت به خطر تجزیه استان مدارس و دانشگاه های هرمزگان تا پایان هفته تعطیل شد پذیرش مبتلایان احتمالی کرونا در بیمارستان پیامبر اعظم (ص ) بندرعباس احتمال ضعیف کشیده شدن انتخابات حوزه بندرعباس به مرحله دوم بخشی از سقف بازار بندرعباس فرو ریخت هرمزگان پنج منتخب خود را شناخت رسیدگی ویژه به اتهامات بازداشت شدگان انتخاباتی هرمزگان مدارس هرمزگان سوم اسفند تعطیل است اختصاص یک بیمارستان ویژه کرونا در هرمزگان صدای مردم/ چرا در حق فرهنگیان هرمزگان اجحاف می شود نیروهای شهرداری بندرعباس حافظه دوربین خبرنگار را پاک کردند تشکیل ۳۵ پرونده تخلفات انتخاباتی در هرمزگان حمله عوامل ستاد تبلیغاتی یک کاندیدا در بندرعباس به خبرنگار رای قطعی متهمان محیط زیستی‌ها صادر شد بازداشت کلاهبردار ارومیه در رودان سه شهروند بندرعباس در آتش سوزی منزل جان باختند ۱۰۰ هزار پرونده تغییر کاربری زمین کشاورزی در دادگاه زلزله ۵.۸ ریشتری در لافت/ خسارت جانی گزارش نشده است در رقابت کشوری، روستای ایسین بندرعباس دوستدار کتاب معرفی شد شترها صاحب شناسنامه شدند/ پلاک کوبی ۱۹ هزار شتر در هرمزگان فرهنگیان شهر بندرعباس و بندرلنگه حق نوار مرزی می گیرند اعتماد به توان داخل تضمین امنیت سوخت در نفت ستاره خلیج فارس بارش ۱۷۷ میلیمتری باران در چاه اسماعیل میناب ساحل نشینان خلیج فارس سالروز انقلاب اسلامی را گرامی داشتند ۴۶ نامزد نهایی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هرمزگان یک مسوول: شش روستا در شرق هرمزگان همچنان مشکل تردد دارند حمله پلنگ به گوسفندان "تَلِنگی" میناب شرایط بارشی در نیمه شرقی هرمزگان مهیا خواهد شد کارت زرد اداره کل بازرسی به شهرداری بندرعباس/ فعالیت انتخاباتی به نفع کاندیدای خاص ممنوع موج ناپایدار جوی وارد هرمزگان می شود مسابقه کَندِرکَشی و جهله کَشی در بندرعباس بازداشت عامل انتشار خبر کذب ورود ویروس کرونا به بندرعباس مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.