امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/07/08 - 00:15 كد :2343
80 درصد تماس ها با آتش نشانی بندرعباس مزاحمت تلفنی است/ آمادگی کاغذی در برابر بحران
خبر هرمزگان- روزانه حدود ۸۰ نفر تحت عنوان درخواست کمک یا گزارش آتش سوزی با آتش نشانی بندرعباس تماس می گیرند که فقط ۲۰ درصد آنها واقعی بوده و بقیه مزاحم تلفنی هستند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس در جمع خبرنگاران اضافه کرد: تعداد زیادی از این تماس ها با خطوط تلفن همراه انجام می شود که هماهنگی های لازم با مخابرات و دستگاه قضایی برای شناسایی و مجازات قانونی مرتکبان آنها انجام شده است.

فرجام دانش آموزش و فرهنگ سازی و آگاه سازی عمومی نسبت به تاثیر منفی این گونه تماس ها در از دست دادن زمان مفید برای کمک به افراد در معرض خطر را وظیفه ای همگانی دانست که نهادهای آموزشی، رسانه ها و عموم افراد جامعه باید خود را نسبت به آن مسئول بدانند.

آتش نشانی بندرعباس چشم انتظار حمایت استانی

وی در بخش دیگری از این نشست خبری بودجه در نظر گرفته شده توسط شهرداری برای تامین هزینه های اساسی و زیربنایی را غیرکافی دانست و تصریح کرد: اختصاص بودجه از اعتبارات استانی به این مجموعه برای ارتقای ایمنی شهروندان ضروری است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس با اشاره به تنگناهای مالی و تجهیزاتی این مجموعه گفت: هر چند نیازها و اولویت های آتش نشانی در نامه و گزارش رسمی به مدیریت بحران استان اعلام شده اما در اعتبارات استانی امسال، هیچ اعتباری برای کمک به آتش نشانی در نظر گرفته نشده است.

دانش نیاز بودجه ای آتش نشانی را حدود ۳۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد که در صورت تامین، برای خرید خودروهای آتش نشانی جدید و تجهیزات فردی عملیاتی برای آتش نشانان هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: تورم و افزایش قیمت تجهیزات، شرایط را دشوار کرده و به عنوان مثال یک دستگاه خودروی آتش نشانی که تا مدتی پیش به قیمت ۳۵ میلیارد ریال قابل خریداری بود هم اکنون قیمت آن به ۱۲۰میلیارد ریال رسیده است.

به گفته دانش، در چنین شرایطی، شهرداری بندرعباس با توجه به مشکلات مالی خود نمی تواند حمایت مالی لازم  را از آتش نشانی داشته باشد.

آمادگی کاغذی در برابر بحران

این مسئول در پاسخ به پرسشی درباره میزان آمادگی عمومی دستگاه های امداد و نجات بندرعباس در مواقع بحران اظهار داشت: واقعیت این است که در صورت وقوع یک بحران واقعی و حادثه بزرگ، تنها بر روی کاغذ و دستورالعمل ها آماده ایم و هماهنگی و تجهیزات لازم برای چنین مواردی وجود ندارد و تجربه نشان داده در بحران بی برنامه بوده و مدیریت لازم را نداریم.

به گفته وی، بسیاری از مانورهای شهری که برای سنجش میزان آمادگی و هماهنگی دستگاه های متولی امداد و نجات برگزار می شود، چون بر خلاف اصول این گونه مانورها، با اطلاع قبلی برگزار می شود، بی فایده بوده وموجب اطمینان کاذب در مسئولان می شود.

وی اضافه کرد: البته بر اساس اصول مدیریت بحران چنانچه شهری با بحران و حادثه ای بزرگ روبرو شود، باید شهرها و استان های نزدیک به محل حادثه آمادگی عملیات امداد و نجات را داشته باشند.

دانش توضیح داد: به طور طبیعی همه مردم شهر حادثه دیده از جمله عوامل امداد و نجات آن در چنین شرایطی در درجه اول درگیر نجات خود و افراد خانواده اشان خواهند بود.

بیش از 600 آتش سوزی در شش ماه

وی در بخش ارائه گزارش عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود اظهار داشت: در ۶ ماه نخست امسال آتش نشانی ۶۳۲ عملیات اطفای حریق داشته که بیشترین آمار مربوط به آتش سوزی خانه، زباله و ضایعات و خودرو بوده است.

وی ادامه داد: ۳۹۱ مورد از این آتش سوزی ها غیرعمدی، ۶۶ مورد نامعلوم و ۱۷۵ مورد عمدی بود که بیشتر حوادث عمدی مربوط به آتش زدن زباله و ضایعات و ناتوانی در خاموش کردن آن و یا سرایت آتش به مناطق مجاور آن است.

خسارت ۳۰ میلیارد ریالی آتش سوزی در بندرعباس

دانش میزان زیان مالی آتش سوزی در بندرعباس طی شش ماه اول امسال را حدود 30 میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: بیشترین خسارت ها مربوط به آتش سوزی خانه، خودروهای سبک و اماکن تجاری است.

در حوادث شش‌ماهه گزارش شده به آتش نشانی، 61 مرد، 61 زن و یک نفر از نیروهای آتش نشانی مصدوم شده اند و پنج شهروند شامل چهار زن و یک مرد جان خود را از دست داده اند.

دانش تعداد سایر حوادث منجر به عملیات امداد و نجات را 257 فقره اعلام کرد که در جریان آنها 679 شهروند نجات یافته اند و 27 نفر نیز در رویدادهای مختلف جان خود را از دست داده اند و 241 نفر نیز مصدوم شده اند.

۲۰ مصدوم در حوادث آسانسور

وی در پایان گفت: از ۷۵۲ حادثه منجر به عملیات امداد و نجات شهری، بیشترین موارد مربوط به آسانسور بوده که ۲۲۱ مورد حادثه و ۲۲۷ مورد نقص فنی در این بخش گزارش شده و طی آنها هشت زن و ۱۲مرد مصدوم شده اند و یک نفر نیز جان خود را از دست داد./ ایرنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تکذیب زود هنگام انتقال پیکان به بندرعباس پیمانکاران متخلف شهرداری بندرعباس به دادگاه معرفی شدند تغییرات گسترده در«شهرداری بندرعباس»/ سایه «دستگیری‌ها» بر انتصابات جدید هشدار هواشناسی/ طغیان رودخانه‌ها و گرد و خاک مرگ نماد زیستی هرمزگان/ توله خرس سیاه آسیایی در بندرعباس تلف شد کرونا در هرمزگان دوباره اوج گرفت/ 9 فوتی در 20 مرداد رد پای کرونا در جزیره سبز ایران/ ابوموسی به وضعیت سفید رسید آتش سوزی بازار پردیس جان یک نفر را گرفت امام جمعه موقت کیش بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت فوتی‌های کرونا در هرمزگان به 590 نفر رسید/ 90 درصد تخت‌های ICU در بندرعباس پر است زلزله ۴.۸ ریشتری سرگز احمدی خسارتی نداشت اداره کل «سرپرست‌ها» در هرمزگان! بازداشت مدیر کل سابق دارایی هرمزگان/ اتهام؛ فساد مالی آدم ربای متواری پس از ۱۰ سال فرار بازداشت شد روزه سکوت شهردار بندرعباس سه ساله شد کرونا در هرمزگان 8 فوتی دیگر گرفت/ جانباختگان به 555 نفر رسید فرشیدی: مراسم محرم در شهرهای قرمز نباید حضوری برگزار شود/ پخت غذای نذری ممنوع چهارمین شهید مدافع سلامت هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ 76 فوتی جدید در 10 روز شش فرد گرفتار در ارتفاعات بندرخمیر نجات یافتند امام جمعه میناب بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به 540 نفر رسید/ 32 نفر با حال وخیم صدای "بندرعباس من کجاست "به پایتخت رسید افزایش مناطق قرمز کرونایی هرمزگان به ۹ شهرستان مرادی: شورای شهر نظارت نکرد، فساد مالی شهرداری بندرعباس خبر بین‌المللی شد کرونا هفته اول مرداد در هرمزگان ۵۵ قربانی گرفت هرمزگان دوباره به وضعیت قرمز کرونا برگشت تایید رسمی بازداشت شهردار منطقه یک بندرعباس به اتهام فساد مالی جریمه ۸۵۰ میلیارد تومانی آلومینیوم المهدی قطعی شد/ صدور دستور بستن حساب های بانکی مالک سابق بازگشت لاک پشت دریایی پوزه عقابی به دریا تمدید محدودیت های کرونایی در هرمزگان/ شمار فوتی ها به 506 نفر رسید نطق تند رییس شورا علیه شهردار بندرعباس: آقای امینی زاده خبر دستگیری ها را شنیده اید؟ کرونا طی چهار روز ۳۵ قربانی در هرمزگان گرفت هشدار وزارت بهداشت؛‌ به کیش سفر نکنید شبکه برق ۱۹ روستای لیردف جاسک گرفتار توفان شد فوتی های کرونا در هرمزگان از 500 نفر گذشت/ 5 فوتی جدید در ۲۴ ساعت فوتی‌های کرونا در هرمزگان دوباره دو رقمی شد/ 12 فوتی در یک روز کرونا در هرمزگان 9 فوتی دیگر گرفت/ شمار جانباختگان به 484 نفر رسید/ حال 25 نفر وخیم است سه خبر رسمی+ یک خبر غیر رسمی؛ سرپرست شهرداری منطقه یک بندرعباس معارفه شد سومین شهید سلامت در هرمزگان/ کرونا، جان لیلا بهمن زاده را گرفت فوتی های کرونا در هرمزگان به 475 نفر رسید/ 9 فوتی جدید در ۲۴ ساعت ۲۲۹ مدرسه ابتدایی با کمتر از ۱۰ دانش آموز در هرمزگان فعالیت دارند فرشیدی: هشت شهرستان هرمزگان قرمز است کرونا در تیرماه هرمزگان ۲۷۷ قربانی گرفت بازداشت کلاهبردار 12 میلیاردی خودرو آتش 3 هزار میلیارد به کشاورزان رودان خسارت زد کرونا در هرمزگان؛ هفت فوتی جدید؛ ۳۶ نفر با حال وخیم گرد و غبار در شرق هرمزگان عضو شورا: فاضلاب بندرعباس به مشکل امنیتی تبدیل شده است کرونا در هرمزگان جان 8 نفر دیگر را گرفت/ فوتی‌ها به 453 نفر رسید مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.