امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/02/05 - 10:02 كد :2122
هرمزگان میزبان نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس
خبر هرمزگان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس دهم اردیبهشت ماه جاری با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانده نیروی دریایی ارتش در بندرعباس برگزار می شود.

رضا کمالی زرکانی در نشست خبری به مناسبت برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری خلیج فارس اظهار داشت: به منظور پوشش این رویداد و تبیین جایگاه این روز مهم در سطح بین المللی از شبکه های تلویزیونی برون مرزی صدا و سیما و همچنین رسانه هایی از کشورهای فرانسه، چین، لبنان و غیره نیز دعوت شده است.

وی در ادامه از اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران بر عرشه ناوشکن سهند و اجرای سرود ملی در امتداد قلعه پرتغالی های هرمز و گلباران خلیج فارس از محوری ترین برنامه دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس عنوان کرد.

کمالی زرکانی رژه همزمان قایق ها، پایان شناگری خصب تا خلیج فارس توسط محمد امیری رودان شناور معروف شهرستان رودان و پایان تور ملی دوچرخه سواری جانبازان کویر تا خلیج فارس بخش دیگری از برنامه های صبح روز دهم اردیبهشت ماه اعلام کرد.
روز ملی خلیج فارس باید به جشن ملی تبدیل شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در ادامه سخنان خود با اشاره به جایگاه و اهمیت روز ملی خلیج فارس، ابراز داشت: روز ملی خلیج فارس باید با فرهنگ سازی به عنوان یکی از برنامه های مهم ملی تبدیل و جشن های بزرگداشت آن همانند روز 22 بهمن به صورت کاملا خودجوش و مردمی برگزار شود.

برگزاری 15 جشنواره در روز ملی خلیج فارس

کمالی زرکانی در تشریح سایر برنامه های روز ملی خلیج فارس بیان داشت: در کنار برنامه های دستگاه های مختلف در استان هرمزگان، حدود 15 جشنواره فرهنگی هنری به همین مناسبت در سطح شهرستان ها در حال برگزاری است.
وی از برگزاری جشنواره تجسمی محیطی به عنوان یکی از برنامه های شاخص این بخش نام برد و عنوان کرد: این جشنواره در شهرستان های ابوموسی، سیریک، پارسیان، رودان، بندرلنگه، بستک، بندرعباس و جزیره هرمز از 28 فروردین آغازشده است.

کمالی زرکانی گفت: استان هرمزگان در بخش موسیقی، دارای یک ظرفیت ویژه است و نخستین جشنواره موسیقی آیینی سنتی خلیج فارس از هشتم تا دهم در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار می شود.

مدیرکل ارشاد هرمزگان عنوان کرد: در کنار این جشنواره مهم، جشن مردمی روز ملی خلیج فارس همراه با اجرای موسیقی، بازی های بومی، نمایش و مسابقه از هفتم تا دهم در پارک های غدیر و زمین چمن درواهی ایسینی بندرعباس برگزار می شود.

این مسوول در خصوص جایگاه موسیقی و نشاط اجتماعی به مناسبت بزرگداشت روز ملی خلیج فارس یادآور شد: در راستای توسعه نشاط اجتماعی، 63 گروه موسیقی از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر، خراسان رضوی اعلام آمادگی کردند.

وی اضافه کرد: به دلیل تعداد زیاد گروه های موسیقی ما مجبور به پذیرش 28 گروه از 63 گروه شدیم که در بخش تک نوازی 12 گروه به مناسبت روز ملی خلیج فارس اجرا خواهند داشت.
چهارمین جشنواره منطقه ای مدو لباس خلیج فارس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از دیگر برنامه های جانبی نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس به برگزاری چهارمین جشنواره مد و لباس خلیج فارس اشاره کرد.

کمالی زرکانی افزود: در این دوره، 150 اثر در بخش های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مانتوی مجلسی و اجتماع بیش ترین آثار رسیده به این جشنواره بوده است.

وی گفت: این آثار از استان های شرکت کننده در این جشنواره از استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان، جنوب کرمان و فارس دریافت شد.

این مسوول گفت: چهارمین جشنواره مد و لباس خلیج فارس از هفتم تا نهم در دانشکده سما و فاطمیه بندرعباس برگزار و پس از انتخاب داوران برگزیده ها در روز ملی خلیج فارس معرفی و تجلیل می شوند.

وی از هرمزگان به عنوان استان سرآمد در زمینه مد و لباس نام برد و ادامه داد: مقاله، پایان نامه، چاپ روی پارچه و طراحی پارچه بخش هایی است که در این جشنواره منطقه ای انجام می شود.

کمالی زرکانی ادامه داد: در این جشنواره کارگاه های آموزشی همراه با معرفی ایده پوشش درمانی و رونمایی از جواهرات طرح خلیج فارس و تقدیر از منتخبات و داوران برگزار می شود.
برگزاری جشنواره عکس خلیج فارس بزرگداشت 'کورش گرمساری'

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان تصریح کرد: نخستین جشنواره ملی انتخاب عکس خلیج فارس بزرگداشت 'کورش گرمساری' در بخش موبایلی 344 اثر دریافت شد که مربوط به استان های هرمزگان، تهران، بوشهر، ایلام، کرمانشاه و خوزستان است.

کمالی زرکانی گفت: در بخش عکاسی حرفه ای نیز افزون بر 904 اثر از استان های آذربایجان، گلستان، فارس، هرمزگان، تهران، بوشهر و سایراستان ها دریافت کردیم.

وی در این رابطه بیان داشت: تعداد آثار منتخب 42 اثر از 23 هنرمند خواهد بود که در روز ملی خلیج فارس برترین های این بخش معرفی و تجلیل می شوند.
نخستین جشنواره استانی جایزه شعر رامی(ابراهیم منصفی)

این مسوول ادامه اظهار داشت: افزون بر 600 اثر در 3 بخش شعر آزاد (سپید)، شعر کلاسیک و بخش ویژه با موضوع خلیج فارس از شهرستان های مختلف هرمزگان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که بیشترین آثار رسیده متعلق به شهرستان بستک است.

کمالی زرکانی افزود: پس از داوری آثار 40 اثر انتخاب و به مناسبت روز ملی خلیج فارس ششم اردیبهشت ماه در آیین ویژه ای از برترین های این جشنواره تجلیل می شود.

وی در ادامه در خصوص روند شکل گیری این جشنواره بیان داشت: طرح این جشنواره شامل 16 صفحه است که مورد استقبال مدیرکل ارشاد قرار گرفته و در قالب یکی از برنامه های گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برگزار می شود.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، نخستین جشنواره جایزه شعر «رامی» بزرگداشت 'ابراهیم منصفی' ششم اردیبهشت ماه در شهرستان میناب برگزار می شود.

نشست محققان و نخبگان خلیج فاری یادمان استاد 'احمد اقتداری'

مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به نشست های علمی خلیج فارس در محور تاریخی-حاکمیتی در دانشگاه آزاد بندرعباس یادمان احمد اقتداری در روز نهم اردیبهشت اشاره کرد.

کمالی زرکانی گفت: در بخش تاریخی- فرهنگی در شهرستان بندرکنگ یک نشست علمی عصر روز نهم اردیبهشت برگزار می شود.

وی افزود: در بخش زیست محیطی خلیج فارس نیز نخستین نشست محققان دانشگاهی نهم اردیبهشت در دانشگاه هرمزگان با همکاری پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس برگزار می شود.

این مسوول در این رابطه به برگزاری فستیوال آوای صیادان و دریانوردان خلیج فارس یادواره ابن ماجد کنگی و تقدیر از دریانوردان پیشکسوت را از دیگر برنامه های بزرگداشت روز ملی خلیج فارس در روز 11 اردیبهشت ماه اعلام کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اضافه کرد: برگزاری یادمان شهدای هرمز، یادمان زنده یاد احمد اقتداری(مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» و مدیر دفتر مطالعات خلیج فارس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی)، برگزاری پنل های علمی خلیج فارس با حضور پژوهشگران علمی برجسته کشور ازجمله دکتر صحاب پدر جغرافیای ایران و ارفعی و با همکاری دانشگاه هرمزگان و دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر برنامه هاست.

کمالی زرکانی در پایان برگزاری نخستین جشنواره مونولوگ خلیج فارس در حاجی آباد، برگزاری مسابقات ورزشی بازی های بومی محلی، برپایی ایستگاه شادی با حضور سمن ها و پویش های مردمی، برگزاری کارناوال شادی همراه با موسیقی(خوندغ) در محلات سطح شهر بندرعباس به عنوان بخش دیگری از برنامه های بزرگداشت روز ملی خلیج فارس در هرمزگان یاد کرد.

آیین نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس دهم اردیبهشت با حضور سید عباس صالحی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسوولان بلندپایه کشوری و استانی در تالار شهید آوینی برگزار می شود.

همچین به همین مناسبت با همکاری نیروی دریایی منطقه یکم دریایی بر روی 'رزم ناو سهند' ناو جنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اهتزاز درمی آید./ ایرنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
نعیم آبادی: ماهانه بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان دریافتی ندارم/ استاندار مستقل عمل کند کشف انبار کاغذ در بندرعباس توقیف 159 شناور صیادی متخلف در هرمزگان انبه هرمزگان به بازار رسید/ پیش بینی 16 هزار تن از باغ های استان دستگیری باند سارقان منزل در بندرعباس/ سرقت در پوشش کارگر ساختمان اعلام برنامه زمانبندی انتخابات مجلس شورای اسلامی زن کلاهبردار سایت دیوار در هرمزگان دستگیر شد در میزگرد ایرنا مطرح شد: برخی نهادهای حاکمیتی و خدماتی هرمزگان پرورش دهنده اوباش رسانه ای هستند صدور حکم اعدام برای سرکرده باند تمساح خلیج‌ فارس مصرف برق هرمزگان به ۶۶۰ میلیون کیلو وات ساعت رسید ادارات هرمزگان روزهای پنجشنبه تعطیل می شوند آتش سوزی در نخلستان های سیاهو+ تکمیلی هشدار هواشناسی هرمزگان؛ خلیج فارس تا دوشنبه ناآرام است رئیس کل جدید دادگستری هرمزگان معرفی شد غوغای تخلفات صنفی در بندرعباس/ 22 میلیارد ریال پرونده تخلف در یک ماه زلزله ای چهار ریشتری بندرعباس را لرزاند طرح تعطیلی پنجشنبه های ادارات هرمزگان روی میز استاندار/ تصمیم نهایی اعلام می شود اعتراض نماینده غرب هرمزگان به دخالت لامردی ها در امور اقتصادی پارسیان/ بوی تفرقه و تنش می آید زمین لرزه 2.7 ریشتری بندرعباس را لرزاند شورا در محاصره دولت و مجلس پولشویی هزار میلیارد ریالی در پوشش فروش شتر/ پنج متهم دستگیر شدند سرباز هخامنشی در راه بندرعباس دستگیری عاملان برداشت آویشن در بستک قیمت آش و حلیم و زولبیا و بامیه تعیین شد واکنش آموزش و پرورش به سانحه تصادف سرویس دانش آموزان در بشاگرد: فعلا ناچاریم؛ سال آینده مشکل حل می شود هواشناسی: ماندگاری هوای گرم در هرمزگان تا دوشنبه ادامه داد شیر ایرانی بعد از ۸۰ سال به خانه بازگشت یک کشته بر اثر واژگونی خودرو در جاده کوه گنو بندرعباس متهمان پرونده ۱۴۰۰ میلیارد تومانی البرز ایرانیان در یک قدمی صدور حکم/ پولشویی از طریق معتمدان پدر علم ژنتیک ایران: ژن بخشندگی رو به کاهش است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خلیج فارس جان و روح هویت ایرانی است/ زیست بوم خیلج فارس در معرض خطر است تفاوت دیدگاه دو مسئول هرمزگان درباره وضعیت مقابله با ملخ ها بهره برداری از 40 دستگاه آمبولانس پیشرفته اورژانس در هرمزگان بدهی 52 میلیاردی چهار شرکت به توزیع برق دفن 714 نفر در آرامستان شهرداری بندرعباس بی احتیاطی راننده تانکر آبرسان در بندرعباس ۲ قربانی گرفت نعیم آبادی: شورا در انتخاب شهردار مستقل عمل کند کشف لاشه لنج غرق شده در 25 مایلی لاوان صبا فولاد خلیج فارس واحد نمونه در جشنواره امتنان از واحد تولیدی هرمزگان چه کسی پاسخگوی جان مردم است/ جاده سیاهو همچنان قربانی می گیرد دبیر خانه‌ کشاورز هرمزگان: اگر اداره های بازرگانی و جهاد کشاورزی همت می کردند، وضعمان این نبود استاندار هرمزگان: سرمایه گذار پشت در اتاقم نباید منتظر بماند/ برخی مدیریت را ارث پدری می دانند هرمزگان میزبان نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس استقرار پایگاه های کنترل فشار خون در هفته سلامت مدیرکل محیط زیست: سم پاشی از ملخ ها خطرناکتر است کارشناس هواشناسی: ناپایداری جوی تا جمعه ادامه دارد قاتل 2 جوان مشهدی در بندرعباس دستگیر شد جزیره فارور ظرفیت احداث هتل را ندارد/ هر نوع سرمایه گذاری در خطوط قرمز با مخالفت صریح روبرو می شود شکایت قضایی محیط زیست هرمزگان از شرکت پخش فرآورده های نفتی/ تایید ریختن مواد نفتی به رودخانه و ساحل خوردن ملخ: خوب، بد، زشت مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.