امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/01/05 - 19:37 كد :2048
نیاز آبی هرمزگان تا افق 1410 بیش از 2 میلیارد متر مکعب اعلام شد
خبر هرمزگان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: نیاز آبی این استان تا افق 1410 هجری شمسی، 2 میلیارد و 190 میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.

هوشنگ ملایی افزود: با توجه به مطالعه و پیش ‌بینی‌ هایی که در خصوص رشد جمعیت و مصرف آب صورت می ‌گیرد، نیاز آبی هرمزگان در بخش شرب و بهداشت به 307 میلیون مترمکعب می ‌رسد.

وی بیان داشت: خدمات و فضای سبز 26 میلیون مترمکعب، صنعت و مناطق ویژه 407 میلیون مترمکعب، صنایع کوچک 60 میلیون مترمکعب و در بخش کشاورزی از یک میلیارد و 445 میلیون با کارهای بهره‌وری به میزان یک میلیارد و 400 میلیون می‌ رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: میزان بارندگی در دوره درازمدت 50 ساله در استان 185 میلی متر و مجموع کل بارش ها بیش از 13 میلیارد متر مکعب است.

ملایی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی هرمزگان، 10 میلیارد مترمکعب از مجموع این آب به علت تبخیر از چرخه خارج می شود و تنها 3 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب در چرخه مصرفی است.

وی یادآور شد: از این مقدار حدود 900 میلیون مترمکعب آن در منابع آب زیر زمینی نفوذ می ‌کند و 2 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب نیز در رودخانه‌ های هرمزگان که در حدود 20 هزار کیلومتر است، جاری می ‌شود.

این مسوول ادامه داد: در حال حاضر حدود 45 میلیون مترمکعب آب توسط سه سد شمیل و نیان، جگین و استقلال میناب مهار می ‌شود اما همچنان یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب از روان آب‌ ها به دریا سرازیر می‌ شود که مهار نشده اند.

 بیلانمنفی آب در دشت های هرمزگان 2 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان به موضوع مهم بیلان منفی دشت های استان اشاره کرد و گفت: در این استان حدود 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب بیلان منفی تجمعی 22 ساله دشت ها است.

ملایی تاکید کرد: در مجموع از 74 دشت هرمزگان، 20 دشت آزاد است که تنها نیم درصد بار آبی را به دوش می‌ کشد زیرا به لحاظ کمیت و کیفیت وضعیت مطلوبی ندارند.

وی ادامه داد: اما از 54 دشت ممنوعه در هرمزگان، 99.5 درصد برداشت آب زیرزمینی صورت می‌ گیرد.

این مسوول یادآور شد: در اثر خشکسالی های متوالی در سال های اخیر 65 درصد روان آب ها کاهش یافته که آسیب جدی به بخش های مختلفی همچون کشاورزی، سفره های آب زیرزمینی و آبخوان ها وارد کرده است.

 117 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در هرمزگان اجرا می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: باتوجه به مجوزهای گرفته شده، احداث 94 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در بخش شهری و 23 میلیون مترمکعب در بخش روستایی در این استان اجرا و تولید می شود.

ملایی ادامه داد: در بخش شرب شهری 16 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در دست بهره برداری، 41 میلیون در حال ساخت، 10 میلیون در دست مطالعه و حدود 27 میلیون مترمکعب نیز بزودی به ظرفیت تولید اضافه می شود.

وی گفت: در بخش شرب روستایی نیز 11 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در حال بهره‌ برداری، 8 میلیون در حال احداث، و 4 میلیون مترمکعب در حال مطالعه است.

این مسوول یادآور شد: برای تامین آب مورد نیاز شرب و صنعت استان های مجاور نیز 165 میلیون مترمکعب از طریق شیرین سازی آب دریا در دست احداث و 200 میلیون مترمکعب نیز در دست مطالعه است که در مجموع ظرفیت تامین آب به 365 میلیون مترمکعب در سال خواهد رسید.

ملایی گفت: تا 25 سال آینده تولید آب شیرین کن ها در هرمزگان 476 میلیون مترمکعب در سال پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین حدود 32 میلیون مترمکعب تصفیه‌ خانه فاضلاب در هرمزگان در حال بهره برداری و 8 میلیون مترمکعب نیز در سال در دست ساخت است.

پیشنهاد برای بهره وری وضعیت آبی هرمزگان

مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان گفت: ریتم بارندگی استان به گونه ای است که در هر دهه حدود 2 تا 3 بارش سیل آسا اتفاق می افتد و حجمی در حدود 1.2 میلیارد مترمکعب در چند ساعت از دسترس خارج شده و به دریا می ریزد.

ملایی، از اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی خواست که رودخانه های این استان در زمره رودخانه های مرزی تعریف شوند.

وی خاطرنشان کرد: در بحث تعادل بخشی نیز می ‌توان با فعالیت‌ هایی مانند تغذیه دشت‌ها و آبخوان‌ ها به بهبود شرایط استان هرمزگان کمک کرد.

این مسوول با اشاره به اینکه به علت هزینه های هنگفت سرمایه گذاری طولانی بودن زمان اجرای طرح های بزرگ تامین آب، استقبال خوبی در بخش آب نمی شود، پیشنهاد کرد: در بخش استفاده از سرمایه بخش خصوصی مشوق‌ هایی به وجود بیاید تا با پویایی، بهره ‌وری را در حوزه آب افزایش دهیم.

ملایی اضافه کرد: همچنین پیشنهاد داریم که قوانین متناسب برای واگذاری تخصیص آب به بخش خصوصی وضع شود و خرید تضمینی آب به طرح های تامین و انتقال آب بخش صنعت و کشاورزی تعمیم داده شود.

وی اضافه کرد: ارزش اقتصادی آب باعث شده بهره‌ وری در این حوزه کم باشد که می طلبد قوانین و حمایت هایی از سوی دولت در خصوص فروچاله ها و دشت هایی که با این موضوع مواجه هستند، پیش بینی و اجرا کنند و در حوزه کشاوزی نیز تشکل های خصوصی را تقویت و حمایت کرد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
حمله عوامل ستاد تبلیغاتی یک کاندیدا در بندرعباس به خبرنگار رای قطعی متهمان محیط زیستی‌ها صادر شد بازداشت کلاهبردار ارومیه در رودان سه شهروند بندرعباس در آتش سوزی منزل جان باختند ۱۰۰ هزار پرونده تغییر کاربری زمین کشاورزی در دادگاه زلزله ۵.۸ ریشتری در لافت/ خسارت جانی گزارش نشده است در رقابت کشوری، روستای ایسین بندرعباس دوستدار کتاب معرفی شد شترها صاحب شناسنامه شدند/ پلاک کوبی ۱۹ هزار شتر در هرمزگان فرهنگیان شهر بندرعباس و بندرلنگه حق نوار مرزی می گیرند اعتماد به توان داخل تضمین امنیت سوخت در نفت ستاره خلیج فارس بارش ۱۷۷ میلیمتری باران در چاه اسماعیل میناب ساحل نشینان خلیج فارس سالروز انقلاب اسلامی را گرامی داشتند ۴۶ نامزد نهایی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هرمزگان یک مسوول: شش روستا در شرق هرمزگان همچنان مشکل تردد دارند حمله پلنگ به گوسفندان "تَلِنگی" میناب شرایط بارشی در نیمه شرقی هرمزگان مهیا خواهد شد کارت زرد اداره کل بازرسی به شهرداری بندرعباس/ فعالیت انتخاباتی به نفع کاندیدای خاص ممنوع موج ناپایدار جوی وارد هرمزگان می شود مسابقه کَندِرکَشی و جهله کَشی در بندرعباس بازداشت عامل انتشار خبر کذب ورود ویروس کرونا به بندرعباس شهر تالابی خمیر در یک قدمی ثبت جهانی یک مسوول: وجود بیمار مبتلا به ویروس کرونا در هرمزگان صحت ندارد بازداشت عامل تیراندازی به یگان مرزی میناب بلاتکلیفی ۲ ماهه مدیریت اتاق تعاون هرمزگان شبکه قاچاق مخدرهای صنعتی جنوب کشور در تور پلیس بهره برداري از 17 پروژه آبرسانی در دهه فجر امسال/ اجراي دو پروژه شاخص در شرق و مركز استان شیلات هرمزگان تحت پیگرد/ ذوالقدر: تخلف شیلات پیگیری می شود كشف ۱۶ گاو بدون مجوز در بندرعباس وضعیت جوی و دریایی هرمزگان ناپایدار می‌شود/ کاهش سه درجه ای دما غربالگری ۲۸ پرواز خارجی و ۲۶ لنج ورودی به هرمزگان/ مورد مشکوک به کرونا مشاهده نشد تأیید صلاحیت 51 نفر در هرمزگان+ اسامی کاندیداها عرضه ۱۱۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه هرمزگان واکنش به انتشار یک نامه در فضای مجازی فرماندار بشاگرد: مردم بشاگرد هر خدمتی را نمی پذیرند/ دولت هم کمک نکند با خرما زندگی را می گذرانند شناسایی بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان تکذیب شد محور ۳۰ روستا در جاسک مسدود است مسير درست شهروندي قطعی برق اداره‌ کل بهزیستی به‌ علت بدهی ۲۰۰ میلیون تومانی ۲۸۸ نفر در تصادفات رانندگی هرمزگان جان باختند شش نماینده مجلس در تذکری خواستار شدند: توقف عملیات ساخت مرکز پرورش میگو در محدوده ژئوپارک قشم خطر جدی اخراج قشم از یونسکو+ دادستان قشم ورود کند ثبت طلاق در دفاتر رسمی سهمیه‌بندی شد/ هرمزگان بیشترین سهمیه کشور را گرفت تمساح خلیج فارس اعدام شد حاجی آباد رکوردار بارندگی شد قطار بندرعباس- تهران از ريل خارج شد تصادف مرگبار در بزرگ‌راه رجایی بندرعباس زلزله 5.2 ریشتری حوالی سرگز احمدی در هرمزگان را لرزاند آغاز موج بارشی در هرمزگان بازداشت عوامل کیک‌های آلوده/ وزیر کشور: نیت مرتکبان تفریح بود سیل ۵۱ مدرسه بخش گافر و پارامون بشاگرد را تعطیل کرد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.