امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/12/21 - 23:14 كد :2021
ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد
خبر هرمزگان- هفته گذشته چالش لفظی استاندار هرمزگان و نماینده شرق استان در رسانه های رسمی و شبکه های مجازی جریان ساز شد و در صدر رویدادهای خبری استان قرار گرفت.

بررسی گفته های دو طرف نشان داد هر چند استاندار هرمزگان در پاسخگویی پا از دایره ادب یک دولتمرد بیرون نگذاشت، اما تدبیر کلامی وی حداقل به آن اندازه که امید می رفت نبود.

البته این برخورد لفظی حضوری همتی و ذوالقدر چندان هم تازه نبود و خبرنگاران و اعضای شورای برنامه ریزی استان تیرماه امسال و در جریان انتصاب مدیرکل شیلات استان نیز شاهد برخورد تقریبا مشابهی بودند.

هر چند در فریادهای اعتراض ذوالقدر درباره لزوم "تغییرات در استانداری" رگه هایی از دلایل نارضایتی وی از استاندار قابل مشاهده بود اما تحلیل دقیق چرایی تنش بین این دو مقام سیاسی و اجرایی به مستنداتی بیش از این نیاز دارد که فعلا و در این مرحله هیچ یک تمایلی به بازگشایی آن از خود نشان نداده اند.

اما صرف نظر از چرایی به دست انداز افتادن این رابطه، کیفیت و چگونگی واکنش استاندار هرمزگان به انتقادهای ذوالقدر در یک تریبون عمومی و در حضور رسانه ها قابل تامل بود.

فریدون همتی در پاسخ به اظهارات این نماینده نه تنها در قامت نماینده عالی دولت ظاهر نشد بلکه نشان داد در پاسخ به نقد، مقهور موقعیت می شود و از تدبیر لازم کلامی برای مدیریت چنین وضعیتی برخوردار نیست که نتیجه آن عصبانیت بیشتر ذوالقدر و تکرار شدیدتر همان ادعاها به فاصله چند ساعت در تریبونی دیگر بود.

ذوالقدر و ادبیاتش و حتی ویژگی های رفتاری و کلامی اش برای مخاطبان عمومی وی ناشناخته نیست، به گونه ای که در بسیاری مواقع خبرنگاران پیش از شروع سخنرانی هایش فارغ از موضوع مورد بحث، مطمئن هستند چند باری نام کشورهای مختلف و سفرنامه هایش را از زبان وی خواهند شنید و این را با مزاح های محترمانه در پچ پچ با یکدیگر بازگو می کنند.

غیر از موضوعات روز، بحث کشاورزی و رفتار بانک ها با کشاورزان نیز در دوره ها و سالیان مختلف نمایندگی، ترجیع بند همیشگی سخنان ذوالقدر بوده و خواهد بود.

این اشاره ها تنها برای آن است که گوشزد کنیم با این شناخت عمومی، آن برخورد و نحوه پاسخگویی استاندار جای تعجب دارد.

بدیهی است ابتدایی ترین وظیفه یک نماینده که از قضا روزگاری استاندار نیز در این مسوولیت قرار داشته، مطالبه گری و پرسش از مسوولان اجرایی پیرامون هر مساله ای در جامعه است و نیت خوانی و زدن برچسب تبلیغات انتخاباتی به هر اقدام و نقدی حتی به فرض صحت، نهایت کج سلیقگی و بی تدبیری و می توان گفت بدترین پاسخ ممکن است.

اندک اشتباهی در این تدبیر کلامی و ناتوانی در پاسخ درست و دقیق می تواند شرایط را کاملا تغییر داده و گوینده انتقاد را در مقامی برتر قرار دهد.

نمونه دیگر این کج سلیقگی کلامی، در نشست شورای اداری در جریان سفر اخیر رییس جمهوری به هرمزگان نیز مشهود بود.

در آن نشست هم در حین سخنان امام جمعه بندرعباس در حضور رییس جمهوری درباره مشکلات معیشتی مردم، همتی در تذکری هر چند محترمانه به آیت الله نعیم آبادی، خواستار اتمام سخنان نماینده ولی فقیه در استان شد که نتیجه آن، واکنش امام جمعه و بیان جمله ای شد که خاطر رییس جمهوری را مکدر کرد و احتمالا از آن روز تا به حال روحانی هر گاه بخواهد پروژه ای را با جمله معروف "علی برکت الله "افتتاح کند، چهره آیت الله نعیم آبادی را در مقابل خود می بیند.

هر چند محاصره شدن استاندار در حلقه بسته مجیزه گویان مجازی، امکان شنیدن حقیقت را دشوار کرده اما اگر می توانست خود را از این تنگنا نجات دهد، زمزمه های بسیاری از دلسوزان را می شنید که در ماجرای تنش یاد شده در سفر رییس جمهوری، برخی استاندار را اگر نگوییم مقصر، حداقل موثر در پایان ناخوشایند این سفر می دانند.

در ماجرای اخیر نیز، نماینده مردم شرق هرمزگان از یک معامله پشت پرده و به قول خودش" یک دزدی تمام عیار "صحبت کرد و اظهار داشت: اگر هر خلافی را ببینیم و هیچ نگوییم پس نماینده مجلس چکاره است.

بدیهی است که این ایراد بر نماینده شرق هرمزگان وارد است که اگر فسادی را کشف کرده و از انجام آن هم اطمینان مطلق دارد چرا به جای نهادهای نظارتی و پیگیری در محاکم قضایی، به شیوه مرسوم بگم بگم فقط در حال طرح آن در حضور استاندار است.

به هر حال سوای نیت درونی نماینده ای که خود را با دولت همسو می داند، استاندار وظیفه داشت به اتهام سنگینی که ذوالقدر مدعیست سه ماه آن را فریاد می زند پاسخ دهد، نه اینکه ادعای مطرح شده را با واکنشی غیر معمول به مقاصد سیاسی نماینده ربط بدهد.

همتی به عنوان نماینده عالی دولت به جای متهم کردن ذوالقدر به کار تبلیغاتی و تضعیف دولت و همصدایی با دشمن که البته توجیه نخ نمایی برای فرار از پاسخگویی تلقی می شود، بهتر بود با قدردانی از نماینده مجلس به پاس کشف این تخلف احتمالی، از وی بخواهد مستندات ادعای خود را ارائه کند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

درباره دیگر انتقادها نیز استاندار هرمزگان می توانست به سادگی در پاسخی منطقی مثلا عنوان کند مجوز صادرات و واردات استانی نیست و بانک ها نیز بر اساس دستورالعمل های ملی عمل می کنند.

ادبیات به کار گرفته شده توسط استاندار در این مواجهه، نگرانی جدی تری به وجود آورده و آن اینست که به نظر می رسد به جای آن که استاندار بر آنان که به اسم مدافع دورش را گرفته اند تاثیرگذار بوده و منادی آرامش و انتقادپذیری باشد، شیوه تخریبی و تهاجمی این افراد بر ذهن و زبان استاندار مستولی شده است.

شاهد و اثبات کننده این نگرانی کشیده شدن دامنه این مشاجره لفظی توسط قلم به دستان ابن الوقت و خودجوش و زود جوش به فضای مجازیست که طبق بدعت یکی دو سال اخیر به نظر می رسد افرادی سفارش شده اند در مدح این و مذمت آن، سینه چاک کنند و در مقام دایه های دلسوزتر از مادر، سینه به تنور استاندار بچسبانند.

طبیعی است که این شرایط و تن دادن به بازی دوستانِ نه چندان دانا، هزینه های استانداری و مدیریت استان را بیشتر خواهد کرد و البته هر لحظه نیز امکان دارد پشت پرده های این گونه سازماندهی های احتمالی کشف شود و چنین کشفی هزینه های مادی و معنوی را به صورت تصاعدی افزایش خواهد داد....

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
غلام
|
1397/12/22 - 18:36
0
0
احسنت بسیار منطقی و مستدل پاسخ دادید
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
حذف قبوض آب از مهر امسال اختصاصی/ تصادف در جاده پارسیان بندرلنگه پنج کشته بر جای گذاشت/ راه 50 درصد مقصر است حذف قبوض کاغذی برق در هرمزگان هشدار نظام پزشکی هرمزگان: بیشتر تبلیغات لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی غیرقانونی است کمبود سبزی دردسر تازه شهروندان بندرعباس مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان: متهم فرار مالیاتی اتاق بازرگانی با قید وثیقه آزاد است انهدام باند برادران قاچاقچی مواد‌مخدر توسط ماموران اطلاعات هرمزگان مونوکسیدکربن متهم ردیف اول مرگ دسته جمعی یک خانواده در لاوان/ احتمال ورود قاتل از موتور برق هرمزگان چهار استان اول فقیر کشور مرگ مشکوک پنج عضو یک خانواده در جزیره لاوان/ اعزام تیم جنایی آگاهی به جزیره همتی: خبرنگاران امید و نشاط به جامعه تزریق کنند کمالی: ۵ هزار متر مربع به فضای فرهنگی هرمزگان اضافه می شود ماجرای گم شدن شادمانی در تالار نصف شده و نسخه جدید استاندار هرمزگان برای خبرنگاران رونمایی از سامانه متحرک (خودرویی) ثبت تخلفات رانندگی در بندرعباس جوان 21 ساله در رودخانه سیخوران غرق شد حادثه برای رفتگران شهرداری در سومین مرداد متوالی/ پاکبان جوان در تصادف جان باخت استاندار هرمزگان خبر داد: تصویب ۶۰ پروژه در شورای برنامه ریزی استان اجرای موسیقی بندری در متروی تهران افزایش سفر با قطار از هرمزگان/ رشد ۷ درصدی جا به جایی کالا آتش سوزی شش خودرو در پارکینگ یک آپارتمان در بندرعباس آب شرب به خانه های روستای کولغ میناب برگشت/ ترمیم شکستگی لوله در کمتر از یکروز توقیف 172 خودرو در طرح‌های شبانه امنیت اخلاقی شناسایی و ضربه به یک شبکه تخلفات ارزی در هرمزگان سوال احمد مرادی از وزیر کشور درباره افزایش تیراندازی های نیروی انتظامی و مرزبانی نماینده غرب هرمزگان: صنعت و معدن به پیگیری ها درباره گنبد نمکی بستک پاسخ نمی دهد ملکه آسمان ها در بندرعباس آتش گرفت وزیر ارشاد: مشکلی برای اجرای سند توسعه فرهنگ و هنر هرمزگان نداریم وزارت بهداشت اعلام کرد: نا امنی غذایی در هرمزگان/ شیوع بیماری های عفونی به دلیل سوءتغذیه تنگه هرمز متلاطم می‌شود/ باد شدید اسکله های گردشگری قشم را تعطیل کرد کارمند جوان علوم پزشکی هرمزگان فرشته نجات سه بیمار شد شهردار قشم عزل شد صاعقه جان 50 دام را در حاجی‌آباد گرفت مسدود شدن مسیر رفت و آمد 40 روستای بشاگرد زمین‌خواری بزرگ دولتی در میناب رهایی گروگان در جاسک/ پلیس: اختلاف حساب عامل گروگانگیری بود هواشناسی/ سامانه ناپایدار فصلی در هرمزگان تقویت می شود سرپرست جدید گمرکات هرمزگان منصوب شد+ توضیح گمرک دستگیری قاتل فراری که خواهرش را کشت دو بنگلادشی در حادثه رانندگی کشته و هفت نفر مجروح شدند دستگیری کلاهبردار 6 میلیاردی در هرمزگان پلیس از فردا در گمرک رجایی مستقر می شود محاکمه مقصران در دادگاه های شعاری مدیران هرمزگان/ بازخوانی چند بایدِ بادی جام قهرمانی ایران در دست دختران والیبالیست هرمزگان انتقاد امام جمعه بندرلنگه از زمین خواری های بزرگ در طرح های پرورش میگو فهرست داوطلبان نهمین دوره انتخابات اتاق‌ بندرعباس منتشر شد/ غیبت نام مدعی بزرگ پیکر شهید نیروی انتظامی در بندرعباس تشییع شد عضو کمیسیون عمران مجلس: یک بام و دو هوا در اجرای قانون مردم هرمزگان را آزرده است وزیر اقتصاد در پاسخ به خبر هرمزگان مطرح کرد: تعدادی از مدیران آلوده گمرک برکنار شدند آخرین توصیه ها و هشدارهای آیت الله نعیم آبادی: نگذارید قانون شکنان میدان دار انتخابات باشند فوری/ تغییر امام جمعه بندرعباس قطعی شد/ آیت الله نعیم آبادی فردا خطبه ی خداحافظی را می خواند مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.