امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/12/21 - 23:14 كد :2021
ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد
خبر هرمزگان- هفته گذشته چالش لفظی استاندار هرمزگان و نماینده شرق استان در رسانه های رسمی و شبکه های مجازی جریان ساز شد و در صدر رویدادهای خبری استان قرار گرفت.

بررسی گفته های دو طرف نشان داد هر چند استاندار هرمزگان در پاسخگویی پا از دایره ادب یک دولتمرد بیرون نگذاشت، اما تدبیر کلامی وی حداقل به آن اندازه که امید می رفت نبود.

البته این برخورد لفظی حضوری همتی و ذوالقدر چندان هم تازه نبود و خبرنگاران و اعضای شورای برنامه ریزی استان تیرماه امسال و در جریان انتصاب مدیرکل شیلات استان نیز شاهد برخورد تقریبا مشابهی بودند.

هر چند در فریادهای اعتراض ذوالقدر درباره لزوم "تغییرات در استانداری" رگه هایی از دلایل نارضایتی وی از استاندار قابل مشاهده بود اما تحلیل دقیق چرایی تنش بین این دو مقام سیاسی و اجرایی به مستنداتی بیش از این نیاز دارد که فعلا و در این مرحله هیچ یک تمایلی به بازگشایی آن از خود نشان نداده اند.

اما صرف نظر از چرایی به دست انداز افتادن این رابطه، کیفیت و چگونگی واکنش استاندار هرمزگان به انتقادهای ذوالقدر در یک تریبون عمومی و در حضور رسانه ها قابل تامل بود.

فریدون همتی در پاسخ به اظهارات این نماینده نه تنها در قامت نماینده عالی دولت ظاهر نشد بلکه نشان داد در پاسخ به نقد، مقهور موقعیت می شود و از تدبیر لازم کلامی برای مدیریت چنین وضعیتی برخوردار نیست که نتیجه آن عصبانیت بیشتر ذوالقدر و تکرار شدیدتر همان ادعاها به فاصله چند ساعت در تریبونی دیگر بود.

ذوالقدر و ادبیاتش و حتی ویژگی های رفتاری و کلامی اش برای مخاطبان عمومی وی ناشناخته نیست، به گونه ای که در بسیاری مواقع خبرنگاران پیش از شروع سخنرانی هایش فارغ از موضوع مورد بحث، مطمئن هستند چند باری نام کشورهای مختلف و سفرنامه هایش را از زبان وی خواهند شنید و این را با مزاح های محترمانه در پچ پچ با یکدیگر بازگو می کنند.

غیر از موضوعات روز، بحث کشاورزی و رفتار بانک ها با کشاورزان نیز در دوره ها و سالیان مختلف نمایندگی، ترجیع بند همیشگی سخنان ذوالقدر بوده و خواهد بود.

این اشاره ها تنها برای آن است که گوشزد کنیم با این شناخت عمومی، آن برخورد و نحوه پاسخگویی استاندار جای تعجب دارد.

بدیهی است ابتدایی ترین وظیفه یک نماینده که از قضا روزگاری استاندار نیز در این مسوولیت قرار داشته، مطالبه گری و پرسش از مسوولان اجرایی پیرامون هر مساله ای در جامعه است و نیت خوانی و زدن برچسب تبلیغات انتخاباتی به هر اقدام و نقدی حتی به فرض صحت، نهایت کج سلیقگی و بی تدبیری و می توان گفت بدترین پاسخ ممکن است.

اندک اشتباهی در این تدبیر کلامی و ناتوانی در پاسخ درست و دقیق می تواند شرایط را کاملا تغییر داده و گوینده انتقاد را در مقامی برتر قرار دهد.

نمونه دیگر این کج سلیقگی کلامی، در نشست شورای اداری در جریان سفر اخیر رییس جمهوری به هرمزگان نیز مشهود بود.

در آن نشست هم در حین سخنان امام جمعه بندرعباس در حضور رییس جمهوری درباره مشکلات معیشتی مردم، همتی در تذکری هر چند محترمانه به آیت الله نعیم آبادی، خواستار اتمام سخنان نماینده ولی فقیه در استان شد که نتیجه آن، واکنش امام جمعه و بیان جمله ای شد که خاطر رییس جمهوری را مکدر کرد و احتمالا از آن روز تا به حال روحانی هر گاه بخواهد پروژه ای را با جمله معروف "علی برکت الله "افتتاح کند، چهره آیت الله نعیم آبادی را در مقابل خود می بیند.

هر چند محاصره شدن استاندار در حلقه بسته مجیزه گویان مجازی، امکان شنیدن حقیقت را دشوار کرده اما اگر می توانست خود را از این تنگنا نجات دهد، زمزمه های بسیاری از دلسوزان را می شنید که در ماجرای تنش یاد شده در سفر رییس جمهوری، برخی استاندار را اگر نگوییم مقصر، حداقل موثر در پایان ناخوشایند این سفر می دانند.

در ماجرای اخیر نیز، نماینده مردم شرق هرمزگان از یک معامله پشت پرده و به قول خودش" یک دزدی تمام عیار "صحبت کرد و اظهار داشت: اگر هر خلافی را ببینیم و هیچ نگوییم پس نماینده مجلس چکاره است.

بدیهی است که این ایراد بر نماینده شرق هرمزگان وارد است که اگر فسادی را کشف کرده و از انجام آن هم اطمینان مطلق دارد چرا به جای نهادهای نظارتی و پیگیری در محاکم قضایی، به شیوه مرسوم بگم بگم فقط در حال طرح آن در حضور استاندار است.

به هر حال سوای نیت درونی نماینده ای که خود را با دولت همسو می داند، استاندار وظیفه داشت به اتهام سنگینی که ذوالقدر مدعیست سه ماه آن را فریاد می زند پاسخ دهد، نه اینکه ادعای مطرح شده را با واکنشی غیر معمول به مقاصد سیاسی نماینده ربط بدهد.

همتی به عنوان نماینده عالی دولت به جای متهم کردن ذوالقدر به کار تبلیغاتی و تضعیف دولت و همصدایی با دشمن که البته توجیه نخ نمایی برای فرار از پاسخگویی تلقی می شود، بهتر بود با قدردانی از نماینده مجلس به پاس کشف این تخلف احتمالی، از وی بخواهد مستندات ادعای خود را ارائه کند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

درباره دیگر انتقادها نیز استاندار هرمزگان می توانست به سادگی در پاسخی منطقی مثلا عنوان کند مجوز صادرات و واردات استانی نیست و بانک ها نیز بر اساس دستورالعمل های ملی عمل می کنند.

ادبیات به کار گرفته شده توسط استاندار در این مواجهه، نگرانی جدی تری به وجود آورده و آن اینست که به نظر می رسد به جای آن که استاندار بر آنان که به اسم مدافع دورش را گرفته اند تاثیرگذار بوده و منادی آرامش و انتقادپذیری باشد، شیوه تخریبی و تهاجمی این افراد بر ذهن و زبان استاندار مستولی شده است.

شاهد و اثبات کننده این نگرانی کشیده شدن دامنه این مشاجره لفظی توسط قلم به دستان ابن الوقت و خودجوش و زود جوش به فضای مجازیست که طبق بدعت یکی دو سال اخیر به نظر می رسد افرادی سفارش شده اند در مدح این و مذمت آن، سینه چاک کنند و در مقام دایه های دلسوزتر از مادر، سینه به تنور استاندار بچسبانند.

طبیعی است که این شرایط و تن دادن به بازی دوستانِ نه چندان دانا، هزینه های استانداری و مدیریت استان را بیشتر خواهد کرد و البته هر لحظه نیز امکان دارد پشت پرده های این گونه سازماندهی های احتمالی کشف شود و چنین کشفی هزینه های مادی و معنوی را به صورت تصاعدی افزایش خواهد داد....

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
غلام
|
1397/12/22 - 18:36
0
0
احسنت بسیار منطقی و مستدل پاسخ دادید
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
نعیم آبادی: ماهانه بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان دریافتی ندارم/ استاندار مستقل عمل کند کشف انبار کاغذ در بندرعباس توقیف 159 شناور صیادی متخلف در هرمزگان انبه هرمزگان به بازار رسید/ پیش بینی 16 هزار تن از باغ های استان دستگیری باند سارقان منزل در بندرعباس/ سرقت در پوشش کارگر ساختمان اعلام برنامه زمانبندی انتخابات مجلس شورای اسلامی زن کلاهبردار سایت دیوار در هرمزگان دستگیر شد در میزگرد ایرنا مطرح شد: برخی نهادهای حاکمیتی و خدماتی هرمزگان پرورش دهنده اوباش رسانه ای هستند صدور حکم اعدام برای سرکرده باند تمساح خلیج‌ فارس مصرف برق هرمزگان به ۶۶۰ میلیون کیلو وات ساعت رسید ادارات هرمزگان روزهای پنجشنبه تعطیل می شوند آتش سوزی در نخلستان های سیاهو+ تکمیلی هشدار هواشناسی هرمزگان؛ خلیج فارس تا دوشنبه ناآرام است رئیس کل جدید دادگستری هرمزگان معرفی شد غوغای تخلفات صنفی در بندرعباس/ 22 میلیارد ریال پرونده تخلف در یک ماه زلزله ای چهار ریشتری بندرعباس را لرزاند طرح تعطیلی پنجشنبه های ادارات هرمزگان روی میز استاندار/ تصمیم نهایی اعلام می شود اعتراض نماینده غرب هرمزگان به دخالت لامردی ها در امور اقتصادی پارسیان/ بوی تفرقه و تنش می آید زمین لرزه 2.7 ریشتری بندرعباس را لرزاند شورا در محاصره دولت و مجلس پولشویی هزار میلیارد ریالی در پوشش فروش شتر/ پنج متهم دستگیر شدند سرباز هخامنشی در راه بندرعباس دستگیری عاملان برداشت آویشن در بستک قیمت آش و حلیم و زولبیا و بامیه تعیین شد واکنش آموزش و پرورش به سانحه تصادف سرویس دانش آموزان در بشاگرد: فعلا ناچاریم؛ سال آینده مشکل حل می شود هواشناسی: ماندگاری هوای گرم در هرمزگان تا دوشنبه ادامه داد شیر ایرانی بعد از ۸۰ سال به خانه بازگشت یک کشته بر اثر واژگونی خودرو در جاده کوه گنو بندرعباس متهمان پرونده ۱۴۰۰ میلیارد تومانی البرز ایرانیان در یک قدمی صدور حکم/ پولشویی از طریق معتمدان پدر علم ژنتیک ایران: ژن بخشندگی رو به کاهش است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خلیج فارس جان و روح هویت ایرانی است/ زیست بوم خیلج فارس در معرض خطر است تفاوت دیدگاه دو مسئول هرمزگان درباره وضعیت مقابله با ملخ ها بهره برداری از 40 دستگاه آمبولانس پیشرفته اورژانس در هرمزگان بدهی 52 میلیاردی چهار شرکت به توزیع برق دفن 714 نفر در آرامستان شهرداری بندرعباس بی احتیاطی راننده تانکر آبرسان در بندرعباس ۲ قربانی گرفت نعیم آبادی: شورا در انتخاب شهردار مستقل عمل کند کشف لاشه لنج غرق شده در 25 مایلی لاوان صبا فولاد خلیج فارس واحد نمونه در جشنواره امتنان از واحد تولیدی هرمزگان چه کسی پاسخگوی جان مردم است/ جاده سیاهو همچنان قربانی می گیرد دبیر خانه‌ کشاورز هرمزگان: اگر اداره های بازرگانی و جهاد کشاورزی همت می کردند، وضعمان این نبود استاندار هرمزگان: سرمایه گذار پشت در اتاقم نباید منتظر بماند/ برخی مدیریت را ارث پدری می دانند هرمزگان میزبان نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس استقرار پایگاه های کنترل فشار خون در هفته سلامت مدیرکل محیط زیست: سم پاشی از ملخ ها خطرناکتر است کارشناس هواشناسی: ناپایداری جوی تا جمعه ادامه دارد قاتل 2 جوان مشهدی در بندرعباس دستگیر شد جزیره فارور ظرفیت احداث هتل را ندارد/ هر نوع سرمایه گذاری در خطوط قرمز با مخالفت صریح روبرو می شود شکایت قضایی محیط زیست هرمزگان از شرکت پخش فرآورده های نفتی/ تایید ریختن مواد نفتی به رودخانه و ساحل خوردن ملخ: خوب، بد، زشت مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.