امروز
گروه خبري : روابط عمومی ها
تاريخ انتشار : 1397/12/02 - 09:50 كد :1970
تخريب كمياب‌ترين و نادرترين زيستگاه جانوري در هشت‌بندي ميناب
خبر هرمزگان- شواهد و مدارك حاكي از اين است كه در كمال خاموشي محض مسوولان و متوليان ذي‌ربط، يك عده ثروت‌اندوز و سودجو در پي تخريب بكرترين و كمياب‌ترين زيستگاه گونه‌هاي جانوري كشور هستند.

مدت‌ها بود كه از رسانه‌ها و جرايد خبرهايي مبني بر زمين‌ خواري، كوه‌ خواري، جنگل‌ خواري و غيره مي‌ شنيديم. اين افراد بعضا شناسايي و به مقامات قضايي معرفي و محاكمه مي‌شدند. اخيرا هم خبر از كشتي‌هايي درز كرد كه با تجهيزات فوق مدرن مثل بيل مكانيكي كه زمين را گود‌برداري مي‌كند، دريا را حفاري و شخم مي‌زدند و هر چه كه به چنگ‌شان مي‌افتاد بالا مي‌كشيدند و مي‌بردند. حال شواهد و مدارك حاكي از اين است كه در كمال خاموشي محض مسوولان و متوليان ذي‌ربط، يك عده ثروت‌اندوز و سودجو در پي تخريب بكرترين و كمياب‌ترين زيستگاه گونه‌هاي جانوري كشور هستند.

اين تخريب به بهانه استخراج فلز «كروم» و معادني نظير آن در منطقه‌اي به‌ نام «هشت بندي» در شهرستان ميناب در حال انجام است. فكر نكنم ضرورت احداث چنين شركتي (آن هم در چنين جاي محدود و نادري) بالاتر و مهم‌تر از احداث حوزه علميه و دانشگاه باشد كه مقام معظم رهبري در اين خصوص فرموده‌اند: «اگر براي ساخت حوزه علميه خواستند محيط‌زيست را تخريب كنند اجازه ندهيد.» اين محدوده زيستگاه كمياب‌ترين حيوانات رو به انقراض است كه در كل دنيا چنين مناطقي به ندرت پيدا مي‌شود و انگشت‌شمارند.

آن‌ قدر اين زيستگاه از لحاظ پوشش و تنوع گياهي، اقليم، آبرساني، قرار گرفتن مناسبش از سطح دريا، غنايي خاك و ويژگي‌هاي ديگري نظير آنچه برشمرديم در سطح استاندارد و مناسبي قرار دارد كه يك سال پيش «مجله جهانيIBN» كه صرفا مطالبي در مورد خرس‌هاي جهان مي‌نويسد، از اين زيستگاه به عنوان قلمرو بين‌المللي حيات‌وحش نام برد و مطلبي در مورد ثبت تصاويري از خرس سياه آسيايي نوشت و بر اهميت آن افزود كه گونه خرس سياه آسيايي يكي از حيوانات در خطر انقراض جهان است و همه كشورهاي جهان وظيفه دارند براي حفظ چنين سرمايه‌هايي تلاش كنند

پراكنش خرس سياه آسيايي از ژاپن به عنوان شرقي‌ترين زيستگاه شروع مي‌شود و به هشت‌بندي ايران كه غربي‌ترين پراكنش خرس سياه آسيايي است ختم مي‌شود.

 به همين دليلIBN  به يادداشت خود مي‌افزايد كه «هشت‌بندي يك زيستگاه جديد از خرس سياه آسيايي است كه تا به حال براي جهانيان ناشناخته بود.» علاوه بر خرس سياه آسيايي گونه‌هاي نادر ديگري نظير پلنگ ايراني، بزمچه بنگال، شاه روباه، گربه جنگلي، جغد ماهي خوار و... در اين زيستگاه هستند و قلمرو متنوعي از نادر‌ترين گونه‌هاي دنيا را شكل داده‌اند.

تصاوير همه اين جانوراني كه از آنها نام برده شد طي سال‌هاي اخير در رسانه‌ها و شبكه‌ هاي مجازي پخش شده و همان‌ طور كه مردم مي‌دانند مسوولان محيط‌زيست هم به خوبي آگاهي دارند كه از چه گنجينه‌اي بهره‌مند هستيم. اينكه در برابر تخريب آن سكوت اختيار كرده‌اند دليل ديگري دارد كه مردم حق دارند بدانند!

اين قلمرو علاوه بر آنكه زيستگاه حيوانات است مكان زيبا و بكري است كه از حيث گردشگري و توريستي بسيار حايز اهميت است. در كنار همه اينها چراگاهي است كه دامداران از آن استفاده مي‌كنند.

در اين منطقه محدود به خودي خود هر از گاهي شاهد تعارض پلنگ با دامداران و دام‌ هاي‌ شان هستيم. حال اگر اين اتفاقِ مخرب صورت بگيرد كه از قرار معلوم پروژه آنها حفاري نقطه خاصي نيست بلكه به شعاع 30 كيلومتر قصد اكتشاف دارند، اكوسيستم آنجا به‌شدت آسيب خواهد ديد و چون محل و مكان حيوانات به اشغال شركت درآمده، طعمه‌هاي طبيعي پلنگ مثل ميش، قوچ و تشي از منطقه خالي مي‌شوند و در نتيجه پلنگ از دام‌هاي دامداران تغذيه مي‌كند و همين امر دليل تشديد تعارضات بيش از حد پلنگ‌ها با دامداران را فراهم مي‌آورد.

مردم آن منطقه از شدت فقر در كپر زندگي مي‌كنند و تنها منبع اقتصادي‌شان به همين چراگاه‌ها وابسته است كه با از بين رفتنش كپرنشينان هم در فقر مطلقي فرو مي‌روند و دستي‌دستي هم زندگيِ يك عده از آدم‌ها را از بين خواهيم برد و هم خواب ابدي خرس‌هاي سياه آسيايي را رقم خواهيم زد. بنابر دلايل ذكر شده فعاليت اين شركت براي روستانشينان جز ضرر و زيانِ اقتصادي و زيست‌محيطي هيچ سودي نخواهد داشت.

سودش به جاي ديگري و به جيب نور چشمي‌هايي خواهد رفت كه با رانت و بدون مطالعه مجوز گرفته‌اند؛ به عبارت ديگر بهره‌برداري از چنين پروژه‌اي نه نيازهاي ضروري و اساسي مردم ايران را تامين مي‌كند و نه نيازهاي اساسي مردم آن منطقه را بلكه توجيهي صرفا اقتصادي و مالي دارد كه جز سلطه‌ورزي بر محيط‌زيست براي ثروت‌اندوزي تعريف ديگري نخواهد داشت.

همان‌طور كه پيشگيري بهتر از درمان است جلوگيري از اين پروژه بعد از بهره‌ برداري و چند سال كار و اكتشاف «نوشدارويِ بعد از مرگ سهراب» است و سرنوشت زيستگاه هم به سرنوشت همتاهايش يعني جنگل‌ها، كوه‌ها و درياها ختم خواهد شد كه خورندگان محاكمه هم كه شدند جنگل‌ها، كوه‌ها و دشت‌ها برنگشتند چون به ويلا، كاخ، هتل و زمين‌هاي گلف تبديل شده بودند و صاحبان‌شان با پرداخت جزاي نقدي و جريمه همچنان مالك مكان‌هاي لوكس خود هستند.

محسن مینو/ روزنامه اعتماد

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
اژه ای در بندرعباس تاکید کرد: لزوم مبارزه اساسی با مفسدان حکومتی/ گفته بودم پشت پرده کانتینرهای قاچاق را اعلام کنند درگیری مسلحانه پلیس با اشرار در جاسک/ شرور سابقه دار کشته شد نعیم آبادی: ماهانه بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان دریافتی ندارم/ استاندار مستقل عمل کند کشف انبار کاغذ در بندرعباس توقیف 159 شناور صیادی متخلف در هرمزگان انبه هرمزگان به بازار رسید/ پیش بینی 16 هزار تن از باغ های استان دستگیری باند سارقان منزل در بندرعباس/ سرقت در پوشش کارگر ساختمان اعلام برنامه زمانبندی انتخابات مجلس شورای اسلامی زن کلاهبردار سایت دیوار در هرمزگان دستگیر شد در میزگرد ایرنا مطرح شد: برخی نهادهای حاکمیتی و خدماتی هرمزگان پرورش دهنده اوباش رسانه ای هستند صدور حکم اعدام برای سرکرده باند تمساح خلیج‌ فارس مصرف برق هرمزگان به ۶۶۰ میلیون کیلو وات ساعت رسید ادارات هرمزگان روزهای پنجشنبه تعطیل می شوند آتش سوزی در نخلستان های سیاهو+ تکمیلی هشدار هواشناسی هرمزگان؛ خلیج فارس تا دوشنبه ناآرام است رئیس کل جدید دادگستری هرمزگان معرفی شد غوغای تخلفات صنفی در بندرعباس/ 22 میلیارد ریال پرونده تخلف در یک ماه زلزله ای چهار ریشتری بندرعباس را لرزاند طرح تعطیلی پنجشنبه های ادارات هرمزگان روی میز استاندار/ تصمیم نهایی اعلام می شود اعتراض نماینده غرب هرمزگان به دخالت لامردی ها در امور اقتصادی پارسیان/ بوی تفرقه و تنش می آید زمین لرزه 2.7 ریشتری بندرعباس را لرزاند شورا در محاصره دولت و مجلس پولشویی هزار میلیارد ریالی در پوشش فروش شتر/ پنج متهم دستگیر شدند سرباز هخامنشی در راه بندرعباس دستگیری عاملان برداشت آویشن در بستک قیمت آش و حلیم و زولبیا و بامیه تعیین شد واکنش آموزش و پرورش به سانحه تصادف سرویس دانش آموزان در بشاگرد: فعلا ناچاریم؛ سال آینده مشکل حل می شود هواشناسی: ماندگاری هوای گرم در هرمزگان تا دوشنبه ادامه داد شیر ایرانی بعد از ۸۰ سال به خانه بازگشت یک کشته بر اثر واژگونی خودرو در جاده کوه گنو بندرعباس متهمان پرونده ۱۴۰۰ میلیارد تومانی البرز ایرانیان در یک قدمی صدور حکم/ پولشویی از طریق معتمدان پدر علم ژنتیک ایران: ژن بخشندگی رو به کاهش است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خلیج فارس جان و روح هویت ایرانی است/ زیست بوم خیلج فارس در معرض خطر است تفاوت دیدگاه دو مسئول هرمزگان درباره وضعیت مقابله با ملخ ها بهره برداری از 40 دستگاه آمبولانس پیشرفته اورژانس در هرمزگان بدهی 52 میلیاردی چهار شرکت به توزیع برق دفن 714 نفر در آرامستان شهرداری بندرعباس بی احتیاطی راننده تانکر آبرسان در بندرعباس ۲ قربانی گرفت نعیم آبادی: شورا در انتخاب شهردار مستقل عمل کند کشف لاشه لنج غرق شده در 25 مایلی لاوان صبا فولاد خلیج فارس واحد نمونه در جشنواره امتنان از واحد تولیدی هرمزگان چه کسی پاسخگوی جان مردم است/ جاده سیاهو همچنان قربانی می گیرد دبیر خانه‌ کشاورز هرمزگان: اگر اداره های بازرگانی و جهاد کشاورزی همت می کردند، وضعمان این نبود استاندار هرمزگان: سرمایه گذار پشت در اتاقم نباید منتظر بماند/ برخی مدیریت را ارث پدری می دانند هرمزگان میزبان نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس استقرار پایگاه های کنترل فشار خون در هفته سلامت مدیرکل محیط زیست: سم پاشی از ملخ ها خطرناکتر است کارشناس هواشناسی: ناپایداری جوی تا جمعه ادامه دارد قاتل 2 جوان مشهدی در بندرعباس دستگیر شد جزیره فارور ظرفیت احداث هتل را ندارد/ هر نوع سرمایه گذاری در خطوط قرمز با مخالفت صریح روبرو می شود مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.