امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/11/02 - 08:46 كد :1921
پایان اولین نشست خبری شیلات و خبرنگاران هرمزگان با تساوی صفر- صفر
خبر هرمزگان- مدیرکل شیلات و معاونان وی پس از ماه ها سکوت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و سعی کردند به سوالات پرشمار خبرنگاران در دو محور فعالیت کشتی های چینی و واگذاری سواحل شرق بندرعباس به مزارع پرورش میگو پاسخ دهند.

مدیرکل شیلات و معاونان وی پس از ماه ها سکوت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و سعی کردند به سوالات پرشمار خبرنگاران در دو محور فعالیت کشتی های چینی و واگذاری سواحل شرق بندرعباس به مزارع پرورش میگو پاسخ دهند. تا شاید تکلیف این دو موضوع پرمناقشه که صدای آن از استان بیرون رفته و به صحن علنی مجلس و رسانه های برون مرزی هم رسیده است را یک بار برای همیشه روشن کنند. اما چهره ها و واکنش های خبرنگارانی که این پرسش ها را مطرح کرده بودند نشان می داد از پاسخ ها راضی و قانع نشدند.

استنادهای مکرر خبرنگاران به مصادیق عینی و ارجاع دادن مدیران شیلات هرمزگان به گفته های متخصصان و صاحبنظران موجب شد با وجود دفاع تمام قد معاون آبزی پروری از سیاست ها و عملکرد این بخش، مدیرکل شیلات در واکنشی قابل تامل و شاید بتوان گفت قابل تقدیر، از موضع سرسختانه قبلی آمده و بگوید:" انتقادها در حوزه پرورش میگو را می پذیرم و در حال اصلاح روش ها هستیم."

محسن یکتاپور اذعان داشت: کاستی ها و مشکلاتی در این حوزه وجود دارد اما نمی توان پرورش میگو را متوقف کرد.

وی اضافه کرد: هر چند دغدغه های زیست محیطی مهم است اما یک موضوع را باید از چند زاویه دید و اهمیت تولید و اشتغال را نباید فراموش کرد.

وی حتی در آخر این نشست خبری فعالیت چینی ها بر 35 کشتی در دریای عمان را نیز پذیرفت و قول داد تا سال آینده اثری از چینی ها در آب های هرمزگان نباشد.

به گفته یکتاپور آنچه درباره فعالیت کشتی های صید صنعتی مطرح است موجب بازنگری و تجدید نظر در سیاست ها و ضوابط صدور مجوزها شد.

اما هوای این نشست یکسره ابری یا غبارآلود نبود و مدیرکل شیلات هرمزگان که چهار ماه قبل از ساختمان قدیمی شهرداری بندرعباس به بنای نوبنیاد و شیک شیلات اسباب کشی کرده است، در بخش دیگری از سخنانش به تشریح دستاوردهای ۴۰ساله شیلاتی پرداخت.

یکتاپور اظهار داشت: ظرفیت های شیلاتی استان هرمزگان شامل برخورداری از دو هزار و 500  کیلومتر نوار ساحلی، ظرفیت های صیادی، آبزی پروری و به ویژه پرورش میگو و ماهی در دوران قبل از انقلاب مورد بی توجهی بوده اما اکنون تمام این عرصه ها به محور توسعه استان تبدیل شده است.

وی با اشاره به رسیدن صادرات آبزیان استان هرمزگان از صفر (در سال 1357) به بیش از 168میلیون دلار در سال 96 گفت: این آمار نشان دهنده تلاش های نظام جمهوری اسلامی در راستای افزایش آبزی پروری است.

شکست شیلاتی هاشمی رفسنجانی در هرمزگان

همان گونه که اشاره شد معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان نیز در این مصاحبه تمام قد از واگذاری مزارع پرورش میگو به صاحبان سرمایه دفاع کرد و از تجربه تلخ واگذاری مزارع در قطعات کوچک 20 هکتاری به افراد بومی و به گفته وی فارغ التحصیلان دانشگاهی سخن گفت.

عبدالرسول دریایی افزود: تقریبا اکثر این طرح ها در مناطقی از جمله سایه خوش، تیاب و کولغان رها شدند و ظرفیت عظیم پرورش میگو از دست رفت.

 وی ادامه داد: در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی با هدفگذاری50  هزار هکتار از زمین های مستعد که بهترین آنها نیز در همین محدوده شرق بندرعباس تا حسنلنگی است برای توسعه صنعت آبزوی پروی طرح هایی در نظر گرفته شد اما در اجرا موفقیتی حاصل نشد و فرصت ها را هدر داد.

معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان با بیان اینکه برای بهره برداری از استعداد منطقه و تولید میگوی پرورشی که نقش مهمی در صادرات و ارزی آوری برای کشور دارد مجبور شدیم به سراغ سرمایه گذاران عمده و قوی برویم، گفت: در این طرح مزارع را در قطعات 100 هکتاری به سرمایه گذاران بزرگ از جمله جهاد نصر واگذار و در واقع ریسک شکست را پایین آوردیم.

 به گفته دریایی این سرمایه گذاران حتی از تسهیلات بانکی نیز استفاده نکردند و سوال این است اگر ما از این افراد و شرکت ها بهره نگیریم و،سرمایه آنها به خارج از کشور هدایت شود کار درستی است؟

 وی اضافه کرد: در حالیکه اغلب قطب های تولیدی و صنعتی با رکود مواجه هستند بخش های سرمایه گذاری در حوزه شیلات فعال و در خدمت اقتصاد کشور هستند که مصداق آن نیز ارزآوری 130 میلیون دلاری در شرایط تحریم است.

این مسوول همچنین گفت: در بحث واگذاری ها نیز شیلات فقط متولی توسعه است و دخالتی در سایر موارد ندارد و می توانید از سازمان نظام مهندسی کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و 15 دستگاه که در سه کمیسیون در این امر دخالت دارند پرسش کنید.

معاون شیلات با رد انتقاد کارشناسان گفت: پساپ مزارع پرورش میگو تقریبا کمترین زیان را برای محیط زیست دریایی دارد و به نوعی نیز مفید است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان نیز در پاسخ به پرسش خبر هرمزگان در خصوص اظهارات روز گذشته نماینده شرق هرمزگان و بحث داغ کشتی های چینی وانتقاد صیادان گفت: انتظار داریم نماینده شرق هرمزگان صحبت های ما را هم بشنود و برخورد منطقی و کارشناسی داشته باشیم.

محمد جوانمرد در واکنش به اظهارات ذوالقدر مبنی بر غارت سواحل جاسک و سیریک توسط کشتی های چینی، افزود: صید غیرمجاز در سواحل نگرانی شیلات و صیاد هم هست اما این تخلف توسط قایق های غیر مجاز انجام می شود نه کشتی های چینی.

وی تصریح کرد: خط قرمز شیلات هرمزگان حفظ ذخایر است و باید به دور از احساسات و منطقی برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه کشتی های چینی دارای مجوز هستند و صرفا در عمق 200 متری و 12 مایلی دریای عمان فانوس ماهیان را صید می کنند تاکید کرد: هیچ کشتی چینی در خلیج فارس که حداکثر عمق آن 30 متر است حضور ندارد چرا که فانوس ماهیان فقط در عمق 200 متری هستند.

وی همچنین گفت: دغدغه صیادان جاسکی کشتی های چینی نیستند و نگرانی آنها صیدهای غیر مجاز کشتی ها و قایق ها در فصل مولد و ممنوعیت صید، در سواحل است.

به گفته جوانمرد فقط 35 کشتی چینی با خدمه ی ایرانی در عمق 200 متری به صید فانوس ماهی مشغول هستند و اکثر کشتی ها ایرانی و از استان های ساحلی هستند.

پایان نشست خبری شیلات با تساوی دو تیم

نشست خبری تیم مدیرکل شیلات و دو معاونش که عمر آن ها در سمت های جدید در مجموع به یکسال نمی رسد در حالی پایان یافت که اگر این نشست خبری را مسابقه دو تیم شیلات و خبرنگاران بر سرِ جام شفاف سازی افکار عمومی بدانیم، در بهترین حالت می توان نتیجه مساوی صفر-صفر را برای آن متصور شد.

این نتیجه برای هر دو طرف می تواند هم شکست باشد و هم پیروزی؛ خبرنگاران در این نشست نشان دادند اگر همیشه با اندکی اطلاعات قبلی وارد نشست های خبری شوند، می توانند مغلوب همیشگی فن بیان و ترفندهای مدیران نباشند و از نقش ضبط صوت برای پیاده کردن سخنان مدیران خارج شوند.

این نتیجه می تواند برای شیلات نیز خوشایند باشد و برگزاری این نشست خبری از زاویه ای دیگر یک موفقیت برای این مجموعه است، چرا که حداقل نشان دادند اهل گفت و گو و حتی پذیرش نقد (البته اگر مجبور شوند) هستند و هر چند قدم اول به سختی برداشته شد، اما با توجه به آب شدن کوه یخ ارتباط رسانه ای، می توانند در آینده به همکاری های بهتر و صمیمانه تر با اصحاب رسانه امیدوار باشند.

این تساوی نزدیک به پیروزی برای شیلات که پیوستگی ها و چسبندگی های سیاسی و اقتصادی اش قابل انکار نیست، یک فرصت است تا بار تمام گناهان کرده و نکرده را یک جا به دوش نکشد و در آینده اگر لازم باشد، در مباحثی مانند مجوزهای صید صنعتی یا حوضچه های پرورش میگو بگوید در چه شرایطی مجبور به چه کارهایی شده است...

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
ذخیره 500 تن سیب درختی شب عید در هرمزگان سرپرست مدیریت حوزه های علمیه هرمزگان: پوشش زنان بندری نمونه حجاب کامل است نان در هرمزگان گران شد اسامی شهدای حمله تروریستی زاهدان متوسط بارندگی بهمن ماه در هرمزگان به 46.1 میلیمتر رسید تائید شهادت ۲۷ تن از نیروهای سپاه در حمله انتحاری سیستان و بلوچستان روزی برای ایران با دریادلان شهر بندرعباس مدیرکل هرمزگانی فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان استعفا داد 14 هزار و 700 بیمار اورژانسی در تعطیلات خدمات درمانی گرفتند دیوان محاسبات اعلام کرد: بندر شهید رجایی رتبه اول انحراف از بودجه سرقت در گرمسیر؛ دستگیری در سردسیر واکنش رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس به حواشی اخیر اطلاع رسانی به شرط کارت هدیه/ این خبر ۱۰۰ تومان می ارزد واژگونی خودرو در جاده رودان چهار کشته برجای گذاشت افشاگری سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان برای تهرانی ها/ تایید رسمی تخلف در اتاق بازرگانی بندرعباس تخطی پرورش دهندگان میگو از الزامات زیست محیطی به بهانه اشتغال/ هشدار درباره تلخاب آبشیرین کن ها جلوگیری از عرضه آبزیان حرام امکان ندارد/ اهل سنت حلال می دانند نمایشگاه کتاب هرمزگان 8 الی 13 اسفند ماه برگزار می شود نجات 15 گردشگر عمانی در سیلاب بندر چارک راه ارتباطی 30 روستای بشاگرد قطع است 30 خانوار در هرمزگان اسکان فوری داده شدند روز جهانی تالاب نماد همبستگی زیست محیطی مردم/ تالاب، طلای در آب یورش ملخ‌ ها به زمین‌ های کشاورزی‌ بندرلنگه شرم معاون رییس جمهور از شهرهای زباله ای تداوم بارش باران مدارس برخی شهرهای هرمزگان را به تعطیلی کشاند در پی بارندگی و وزش باد، اسکله مسافری بندرعباس، قشم و هرمز تعطیل شد لزوم تدبیر فوری برای دُم خروس هرمزگان دلفین با تیتر قحط الرجال در هرمزگان به روی دکه ها رفت کمک 500 میلیون تومانی نیکوکار بندرعباسی برای مدرسه اوتیسم در آذربایجان غربی شناسایی باند کلاهبرداران نوجوان در بندرعباس/ برداشت ۵۰۰ میلیون تومان از هفت هزار کارت بانکی فعال زیست محیطی و چهره علمی فرهنگی میناب درگذشت مدیرکل حفاظت از محیط زیست هرمزگان: بندر خمیر آماده میزبانی مراسم روز جهانی تالاب ها است فرود اضطرای هواپیمای کیش به مشهد در فرودگاه بندرعباس سه کشته و مجروح در واژگونی خودرو در جاده بستک - لار معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان منصوب شد برگزاری جلسه ویژه در ارشاد هرمزگان برای نمایشگاه کتاب 460 متهم قاچاق کالا و ارز در هرمزگان دستگیر شدند یکتاپور: صنعت شیلات در شرایط تحریم 130 میلیون دلار ارزآوری داشته است پایان اولین نشست خبری شیلات و خبرنگاران هرمزگان با تساوی صفر- صفر بندرعباس کلان شهر شد آلومینیوم «المهدی و هرمزآل» نصیب مپنا شد آیت الله نعیم آبادی اعلام خطر کرد: بازار ماهی فروشان آغاز نابودی ساحل بندرعباس است قطار باری مسیر طبس- بندرعباس از ریل خارج شد آغاز توزیع مرغ یخ زده 8 هزار و 900 تومانی در هرمزگان زیر پوستی های غیر رسمی از یک مراسم رسمی/ ۶ ماه و ۴۰ دقیقه تاخیر برای یک معارفه فرهنگی استاندار هرمزگان: از نقدها درباره برگزار نشدن نمایشگاه کتاب خوشحال شدم/ اولین اولویت مدیر جدید برگزاری نمایشگاه باشد حکم پرونده یسنا صادر شد/ محکومیت پدر کودک آزار حاجی آبادی به تحمل حبس و پرداخت دیه مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان: صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌ فارس هشدار داد: مشاهده علائم سواحل مرده در بندرعباس خیانت در امانت اتهام جدید خریدار آلومینیوم المهدی مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.