امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/10/01 - 15:52 كد :1861
واگذاری زمین های پرورش میگو و سخنی با نمایندگان مجلس/ مردم تفاوت مطالبه گری و معامله گری را تشخیص می دهند
خبر هرمزگان- یادداشت وارده- مدتیست جمعی از فعالان متعهد در سطوح مختلف کارشناسی بر حسب عشق و تعصبی که نسبت به منافع هرمزگان و پیشرفت روزافزون آن دارند به بررسی و کارشناسی موضوع واگذاری زمین های چند صد هکتاری برای ایجاد حوضچه های پرورش میگو آن هم در حریم توسعه شهر بندرعباس پرداخته اند.

بعد از اظهار نظر در خصوص نتایج آن، سوالات و چالش های مهمی افکار عمومی را متوجه خود ساخته است. سوالاتی که تاکنون هیچ مسئول یا نهادی پاسخی روشن به آن نداده است..

در همین رابطه چهار سوال مهم و بنیادین وجود دارد:

یکم، کیفیت و روش واگذاری این زمین ها چگونه و به چه افرادی- حقیقی یا حقوقی بوده است؟

دوم، آیا نمی شد بجای واگذاری زمین ها در محدوده ای که در آینده بدلیل رشد جمعیت، موضوعِ توسعه شهری در آن اجتناب ناپذیر است، جانمایی دیگری در مناطقی دورتر از شهر برای این حوضچه ها پیش بینی شود؟

سوم، تبعات زیست محیطی آن چگونه بوده و چه تضمینی وجود دارد که محیط زیست هرمزگان در آینده درگیر این تبعات نشود؟

چهارم، آیا مسئولان و دستگاه هایی که در مراحل مختلف ذیل مجوز این طرح در محل کنونی مهر تایید زده اند، حاضرند تضمین نمایند که تمامی ملزومات ناظر به این موضوع ( عدالت در تخصیص، آینده شهرسازی و عواقب زیست محیطی) را لحاظ کرده و سپس اقدام به صدور مجوز نموده اند؟

فعالان حوزه شهرسازی و محیط زیستی و امور دریایی و بندری اما با قاطعیت معتقدند توجه لازم و ضمانت های قطعی در خصوص موضوعات فوق لحاظ و اتخاذ نشده و در آینده آسیب های این تصمیمِ مهم به مراتب بسیار سهمگین تر از سود حاصل از انجام این پروژه هاست.

اما فارغ از درست یا غلط بودن این ادعاها که در بسیاری موارد مستندات قابل تامل و تجارب مهمی برای اثبات آن ارائه می شود، سوال دیگر آن است که چرا نخبگان، بزرگان سیاسی استان و داعیه داران دفاع از حقوق مردم با ورود موشکافانه به موضوع ابعاد مختلف این واگذاری ها را از مسئولان و نهادهای مرتبط مطالبه نمی کنند و در مسیر دریافت پاسخ های روشن و شفاف تلاشی از خود نشان نمی دهند؟!

مگر نه اینکه نخبگان و بزرگان شهر (که البته در بزنگاه های سیاسی همیشه فعال و پای کار هستند) مسئولیت آگاهی بخشی به مردم را برعهده داشته و باید قبل از دیگران با رصد دقیق فرآیندها و تصمیمات، آسیب ها و مشکلات احتمالی در آینده را پیش بینی کرده و زنگ هشدار لازم در راستای دفاع از حقوق عمومی جامعه را در زمان مناسب به صدا درآورند؟

آیا اگر قرار بود یک رویداد سیاسی برای کسب یا انتقال قدرت صورت بندی شود آقایان همینقدر بی تفاوت و ساکت از کنار ماجرا می گذشتند؟!

آیا شان بزرگان استان در هر دو جناحِ غالب فقط در عرصه انتخابات تعریف می شود و پس از آن مسئولیتی در قبال مردم هرمزگان برعهده شان نیست؟!

آیا باید بپذیریم که نخبگان و خواص هرمزگان مسئولیت خطیر خود در قبال جامعه را فراموش کرده اند و یا فاجعه بارتر آنکه حتی نمی دانند مسئولیتشان در قبال مردم در مواقع حساس چیست؟

اگرچه جامعه هرمزگان سال هاست از عدم مطالبه گری صحیح، مستمر و به موقع رنج می برد و افراد پرادعا اما بدون عملکرد، با پرداختن گزینشی، مصلحت اندیشانه و گاهی منفعت طلبانه به موضوعات، عملا مطالبه گری عدالتخواهانه را از مسیر واقعی خارج ساخته و گاه به پیگیری های سطحی و بعضا سفارشی تقلیل داده اند، اما همان اندک مطالبه گران واقعی چطور؟

 آیا آنان نیز منتظرند تا تبعات احتمالی این واگذاری ها که از هم اکنون زنگ خطر آن توسط صاحبنظران برای آینده ای نه چندان دور به صدا در آمده عیان شود و سپس لب به سخن واداشته و قلم به نگاشتن بردارند؟!

در آن زمان و بعد از مرگ سهراب، گفتن و نوشتنِ بدیهیات، افسوس و فریاد وااَسفا چه دردی از این مردم دوا خواهد کرد؟ چرا نخبگان بجای حضور در خط مقدم پیگیری و دفاع از حقوق مردم همیشه عقب تر از مردم حرکت می کنند؟

دوم سخن آنکه:

با قاطعیت باید گفت انتقاد اصلی در موضوع عدم شفافیت در واگذاری زمین های پرورش میگو، متوجه مسئولان و خصوصا نمایندگان مجلس است.

نمایندگان مجلس بعنوان وکلای مردم در کجای این معادله قرار دارند؟

آیا نمایندگان مجلس در زمانی که شبهه انحراف از قانون یا غیرکارشناسی بودن یک پدیده را می شنوند و یا می بینند و با وجود امتیاز دسترسی به اطلاعات، نباید در این موضوع مهم ورود کرده، در وسط میدان نقش آفرین اصلی باشند و با موشکافی دقیق، کیفیت انجام این پروژه ها را برای تنویر افکار عمومی روشن سازند؟!

به راستی چرا نمایندگان استان گاهی در موضوعاتی به مراتب سطحی تر تا سوال و استیضاح وزیر پیش می روند اما در موضوعی با این درجه از اهمیت و بلکه بالاتر که احتمال تضییع حقوق مردم در آن منتفی نیست، کوچکترین عکس العملی از خود نشان نداده و یا لااقل برای آرامش خاطر مردم و رفع شبهه از دغدغه مندان، نه توضیحی از مسئولان طلب می کنند و نه خود موضع گرفته و یا اظهارنظری می کنند؟! این انفعال در رفتار و عملکرد نشانه چیست؟

فراموش نشود که نقش نهادهای نظارتی و ... در تعیین تکلیف موضوعاتی که کیفیت و کمیت رخداد آن مورد تردید و حتی اعتراض صاحبنظران و افکار عمومیست می تواند به روشن شدن موضوع کمک کرده و  قبل از آنکه یک پروژه بجای فواید متوسطِ خود به معضلی بزرگ بدل شود، جلوی مخاطرات و انحرافات احتمالی آن گرفته شود.

به یقین مطالبه گران جوان هرمزگان که هم اکنون در آغاز راهی مقدس جهت دفاع از آرمانهای انقلاب و حقوق حقه مردم قرار دارند لحظه ای از آگاهی بخشی به مردم و رصد موضوعاتِ مهم غافل نخواهند بود و در حقانیت این هدف، لحظه ای تردید و در استمرار این راه لحظه ای توقف نخواهند داشت.

 🖋موسی محتشمی راد

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
کشف محموله 18 تنی پیش ساز هروئین در هرمزگان جزییاتی از دلیل دعوای خیابانی اداره برق و شهرداری بندرعباس رازگشایی از تصویب بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیرعلنی/ تکرار ماجرای مصوبه پنج میلیارد تومانی مسدود شدن سه محور جاده ای در هرمزگان پس از ۷۲ ساعت بررسی علنی؛ بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیر علنی تصویب شد تذکر ذوالقدر به وزیر کشور در صحن مجلس: به عملکرد استانداری هرمزگان رسیدگی کنید هشدار هواشناسی هرمزگان درباره طغیان رودخانه های فصلی هفت تن ماهی منجمد قاچاق در قشم نابود شد نعیم‌آبادی: مسجد جامع به پول دولت، شورای شهر و شهرداری نیاز ندارد/ آبروی مسجد را بردند آثار عکاس هرمزگان در پنج بخش جشنواره ملی تصویر پذیرفته شد کشف 24 تُن ماده محترقه در قشم درد کهنه کپسول در قطب گازی کشور/ افزایش قیمت سیلندر در بازار سیاه بندرعباس تا ۵۰ هزار تومان مطرح شدن نام همتی در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی/ پرونده موسسه البرز ایرانیان با شش هزار شاکی دستگیری اعضای شش باند حرفه ای سارق خودرو در هرمزگان نخستین جراحی پیوند عروق در هرمزگان انجام شد ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد توضیح آموزش و پرورش هرمزگان درباره واکنش وزیر به جایزه ویژه نفر برتر کنکور جزئیات دستگیری عاملان حمل گوشت الاغ در بندرعباس ناکامی آدم ربایان در ساحل بندرعباس کشف گسترده دام زنده قاچاق در هرمزگان گروگان هرمزگانی در سیستان و بلوچستان آزاد شد طوفان بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز را تعطیل کرد درخشش نماینده هرمزگان در جشنواره تئاتر ملی کودک و نوجوان/ پینوکیو با هشت جایزه به خانه برگشت کشف 10 کانتینر عود خوشبو کننده قاچاق در هرمزگان پیکر فعال فرهنگی و اجتماعی بندرعباس تشییع شد دومین حمله کلامی ذوالقدر به استاندار در کمتر از یک روز/ از معاملات پشت پرده خبر دارم پلیس هرمزگان 11 خودرو حامل مواد مخدر را توقیف کرد اقدام به خودکشی دسته جمعی در مرکز ترک اعتیاد آبشورک ۱۱ مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت+ واکنش بهزیستی موج دوم حمله ملخ‌های صحرایی در راه است مادر هرمزگانی نجات بخش جان بیمار نیازمند عضو دستگیری 11 سارق منزل و مغازه در هرمزگان هرمز به بندرعباس ملحق شد مدیرانی که پیامکی چهره می شوند خروج یک کیلو سنگ از مثانه دختر ۱۸ ساله در بندرعباس ثبت بیشترین بارندگی هرمزگان در میناب/ رودان دوم شد لغو انتخابات و حضور پلیس مقابل اتاق بازرگانی بندرعباس حاشیه های انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس تمامی ندارد/ حذف یک ناظر و شش کاندیدا در شب انتخابات خطبه های داغ از بندرعباس تا بشاگرد مدیرکل بحران استانداری: بارندگی های هرمزگان خسارتی نداشته است/ اخطار هواشناسی معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس افزایش کشف دام قاچاق در هرمزگان عرضه 60 کانتینر گوشت در بازار مصرف استان چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر آغاز شد اتاق بازرگانی بندرعباس به سمت تعیین سرنوشت چهارساله ایجاد نارنجستان منصور نعیمی به دست خط سومی ها ملخ های صحرایی مهاجر به سواحل بندرعباس رسیدند دستگیری یکی از مدیران کل گمرک توسط وزارت اطلاعات کشف عتیقه‌های دوره هخامنشی در رودان داستان نویسی و داستان خوانی جایگزین تکلیف نوروزی در مدارس ابتدایی شد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.