امروز
گروه خبري : خبر برتر 2
تاريخ انتشار : 1397/09/24 - 14:33 كد :1842
اختصاصی/ اداره کار هرمزگان خبر داد: شرکت عقاب قشم تایید صلاحیت نشده است
خبر هرمزگان- در حالی که گرفتن تایید صلاحیت، اولین پیش شرط همکاری هر شرکت عمرانی و خدماتی با شهرداری هاست، یک مقام مسئول از نداشتن تایید صلاحیت شرکت عقاب قشم خبر داد.

در ادامه پیگیری های اختصاصی خبر هرمزگان، مسئول روابط کار اداره ‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: صلاحیت شرکت عقاب قشم شهریورماه امسال به پایان رسیده و اداره کار از سه ماه قبل به دلیل مشکلات این شرکت، از دادن تایید صلاحیت به آن خودداری کرده و در حقیقت عقاب قشم هم اکنون فاقد صلاحیت است.

وحیده شاهی افزود: اداره کار از طریق خبر هرمزگان از موضوع گرفتن برگه های مرخصی سفید امضا از کارگران و دیگر مشکلات کارگران مطلع شد و بلافاصله مدیرعامل شرکت را فراخواند.

به گفته این مقام مسئول در اداره کار، هرچند مدیرعامل عقاب قشم از موضوع گرفتن برگه های مرخصی سفید امضا اظهار بی اطلاعی کرده و آن را تخلف احتمالی سایر کارکنان دانسته اما این بی اطلاعی از مدیرعامل رفع مسئولیت نمی کند و اداره کار پیگیری های قانونی و حقوقی خود پیرامون این تخلف و سایر تخلفات این شرکت را خواهد داشت.

شاهی تصریح کرد: مواردی مانند انعقاد قرارداد یک ماه پس از کار، پرداخت نکردن حق بیمه، تعویق در پرداخت حقوق و ندادن حق جمعه کاری به میزانی که قانون مشخص کرده در صورت اثبات و صحت، از تخلفات محرز است.

وی تاکید کرد: پیمانکار نمی تواند با توجیهاتی مانند مسائل مالی و حقوقی و اداری بین خود و شهرداری، از انجام تکالیف و وظایف قانونی خود در برابر کارگران خودداری کند.

مسئول روابط کار اداره ‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در پاسخ به سوال خبر هرمزگان درباره اقدامات قانونی اداره کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران شرکت عقاب قشم و برخورد با تخلفات احتمالی این شرکت اظهار داشت: هرچند پس از دو تجمع آذرماه کارگران و بازتاب های رسانه ای مشکلات آنان، اداره کار اقدامات قانونی خود را تشدید کرده اما پیش از آن نیز بازرسی های متعددی انجام شده است.

به گفته این مسئول، علاوه بر صدور ابلاغیه و نامه نگاری با شهرداری، حتی در مواردی گزارش های بازرسی منجر به شکایت از این شرکت در محاکم قضایی شده است.

 غفلت بزرگ شورای شهر بندرعباس

حال با توجه به اظهار نظر صریح این مسئول درباره عدم صلاحیت، معلوم نیست دعوت شورای شهر از مدیرعامل این شرکت بر چه اساسی بوده و از آن مهم تر مشخص نیست شهرداری چگونه در حال همکاری با شرکتی است که از سه ماه گذشته تاکنون موفق به گرفتن تایید صلاحیت نشده است.

پیرامون نشست شورای شهر برای بررسی این موضوع در سه شنبه هفته گذشته ذکر نکاتی برای شناخت بیشتر شهروندان از وضعیت این نهاد و عملکرد منتخبان آنها در شورای شهر ضروریست.

برآیند صحبت های این نشست در مجموع مناسب بود و به ویژه اولتیماتوم یک هفته ای یا 10 روزه به شهرداری برای بررسی و رفع مشکلات این شرکت و کارگران آنها.

اما جای این پرسش خالیست که چرا هیچ یک از اعضای شهر و به ویژه رییس کمیسیون خدمات شهری که در این باره مسئولیت مستقیم دارد، درباره ماهیت قرارداد شهرداری با عقاب قشم و نیز صلاحیت واگذاری کار به آن از معاون خدمات شهری سوالی نپرسیدند.

البته وقتی رییس کمیسیون خدمات شهری با عینک امنیتی و پلیسی و شبیه به وکیل شرکت عقاب قشم می گوید: " باید دید پشت پرده حضور کارگران مقابل فرمانداری چیست؟" انتظار طرح چنین پرسشی بیهوده و خوش خیالی خواهد بود.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت حتی آنقدر شورا را جدی نگرفت که خود در نشست یاد شده شرکت کند و افراد دیگری را به عنوان نماینده شرکت راهی شورای شهر کرد و شورا نیز در واکنشی منفعلانه، این بی توجهی و بی حرمتی را نادیده گرفت و شهردار منتخب شورا  نیز با وجود اهمیت موضوع و دعوت از وی از شرکت در نشست شورای شهر خودداری کرد.

به این ترتیب می توان هم به میزان هوشیاری شورای شهر در ایفای وظیفه نظارتی اش پی برد که شرکتی بدون داشتن صلاحیت در حال همکاری با شهرداریست و هم می توان برآوردی واقعی از وزن و جایگاه و میزان جدی گرفتن این نهاد مردمی توسط شهرداری پی برد.

البته بدیهیست بین هوشیاری و اثربخشی شورا در جایگاه نظارتی با میزان جدی گرفته شدن آن توسط شهرداری ارتباط مستقیمی وجود دارد اما نکات ناشناخته ای نیز می تواند همچنان مورد تحلیل قرار گیرد.

یکی از این موارد که قطعا در حافظه اهالی رسانه و شهروندان مخاطب آنها باقی خواهد ماند، جمله آبتین امیری عضو شورا و رییس کمیسیون خدمات شهری درباره نسبت دادن " دست های پشت پرده" به تجمع اعتراضی کارگران است.

امیدواریم واکاوی و بازگشایی این جمله تاریخی از سوی نهادهای نظارتی، منجر به کشف مسائل پشت پرده دیگری نشود...

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
کشف محموله 18 تنی پیش ساز هروئین در هرمزگان جزییاتی از دلیل دعوای خیابانی اداره برق و شهرداری بندرعباس رازگشایی از تصویب بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیرعلنی/ تکرار ماجرای مصوبه پنج میلیارد تومانی مسدود شدن سه محور جاده ای در هرمزگان پس از ۷۲ ساعت بررسی علنی؛ بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیر علنی تصویب شد تذکر ذوالقدر به وزیر کشور در صحن مجلس: به عملکرد استانداری هرمزگان رسیدگی کنید هشدار هواشناسی هرمزگان درباره طغیان رودخانه های فصلی هفت تن ماهی منجمد قاچاق در قشم نابود شد نعیم‌آبادی: مسجد جامع به پول دولت، شورای شهر و شهرداری نیاز ندارد/ آبروی مسجد را بردند آثار عکاس هرمزگان در پنج بخش جشنواره ملی تصویر پذیرفته شد کشف 24 تُن ماده محترقه در قشم درد کهنه کپسول در قطب گازی کشور/ افزایش قیمت سیلندر در بازار سیاه بندرعباس تا ۵۰ هزار تومان مطرح شدن نام همتی در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی/ پرونده موسسه البرز ایرانیان با شش هزار شاکی دستگیری اعضای شش باند حرفه ای سارق خودرو در هرمزگان نخستین جراحی پیوند عروق در هرمزگان انجام شد ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد توضیح آموزش و پرورش هرمزگان درباره واکنش وزیر به جایزه ویژه نفر برتر کنکور جزئیات دستگیری عاملان حمل گوشت الاغ در بندرعباس ناکامی آدم ربایان در ساحل بندرعباس کشف گسترده دام زنده قاچاق در هرمزگان گروگان هرمزگانی در سیستان و بلوچستان آزاد شد طوفان بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز را تعطیل کرد درخشش نماینده هرمزگان در جشنواره تئاتر ملی کودک و نوجوان/ پینوکیو با هشت جایزه به خانه برگشت کشف 10 کانتینر عود خوشبو کننده قاچاق در هرمزگان پیکر فعال فرهنگی و اجتماعی بندرعباس تشییع شد دومین حمله کلامی ذوالقدر به استاندار در کمتر از یک روز/ از معاملات پشت پرده خبر دارم پلیس هرمزگان 11 خودرو حامل مواد مخدر را توقیف کرد اقدام به خودکشی دسته جمعی در مرکز ترک اعتیاد آبشورک ۱۱ مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت+ واکنش بهزیستی موج دوم حمله ملخ‌های صحرایی در راه است مادر هرمزگانی نجات بخش جان بیمار نیازمند عضو دستگیری 11 سارق منزل و مغازه در هرمزگان هرمز به بندرعباس ملحق شد مدیرانی که پیامکی چهره می شوند خروج یک کیلو سنگ از مثانه دختر ۱۸ ساله در بندرعباس ثبت بیشترین بارندگی هرمزگان در میناب/ رودان دوم شد لغو انتخابات و حضور پلیس مقابل اتاق بازرگانی بندرعباس حاشیه های انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس تمامی ندارد/ حذف یک ناظر و شش کاندیدا در شب انتخابات خطبه های داغ از بندرعباس تا بشاگرد مدیرکل بحران استانداری: بارندگی های هرمزگان خسارتی نداشته است/ اخطار هواشناسی معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس افزایش کشف دام قاچاق در هرمزگان عرضه 60 کانتینر گوشت در بازار مصرف استان چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر آغاز شد اتاق بازرگانی بندرعباس به سمت تعیین سرنوشت چهارساله ایجاد نارنجستان منصور نعیمی به دست خط سومی ها ملخ های صحرایی مهاجر به سواحل بندرعباس رسیدند دستگیری یکی از مدیران کل گمرک توسط وزارت اطلاعات کشف عتیقه‌های دوره هخامنشی در رودان داستان نویسی و داستان خوانی جایگزین تکلیف نوروزی در مدارس ابتدایی شد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.