امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/06/21 - 16:52 كد :1696
هرمزگانی عزیز ما متهمیم!
خبر هرمزگان- یادداشت وارده- سالهاست که ما هرمزگانی ها از رنج ها و عقب ماندگی های استانمان سخن می گوییم و به زمین و زمان گله می کنیم که چرا در حق ما ظلم شده، چرا هیچ مسئولیت مهم ملی به هرمزگانی ها داده نمی شود؟

چرا در بیشتر شاخصه های توسعه از میانگین سرانه کشوری عقب تر هستیم؟ برای مثال چرا بیمارانمان برای درمان باید به استانهای همجوار مراجعه کنند؟
و از طرفی چرا استانهای همجوار نسبت به سرزمین آبا واجدادی ما چشم دوخته اند؟
و با این همه سئوال و ابهام باز هم به هیچ جوابی نمی رسیم !!!
دلیل این عقب ماندگی وعدم توسعه چیست؟
من در اینجا عرض می کنم؛ چون هیچ گاه نسبت به رفتار خودمان نقد نکرده ایم و هرگز به درستی ریشه مشکلات و عقب ماندگی ها را بررسی نمی کنیم چرا که تحلیل درستی از شرایط کشور و جامعه نداریم.
از سوی دیگر در فضای سیاسی و رسانه ای هرمزگان که باید محل نقد و بررسی عملکردها و ارائه راهکارهای علمی و تخصصی در زمینه های سیاسی، جامعه شناختی و اقتصادی باشد، برعکس با متن ها و یادداشت های متملقانه برخی از فعالین رسانه ای استان مواجه هستیم که اوج تحلیلیشان همت بلند استاندار و یا شخصیت ملی فلان نماینده مجلس است؛ که نگاهی به همین متن ها عمق فاجعه  را به خوبی مشخص می کند.
از طرف دیگر، بسیاری از همشهریان ماهم تبدیل به افرادی شده اند که برای کسب کرسی قدرت و مسئولیت از دایره انصاف خارج شده و با تملق و چاپلوسی می خواهند به مقام و موقعیت برسند و خودشان هم نمی دانند این تملقها  باعث شده که فرهنگ نقد کردن و فرهنگ پرسشگری در استانمان رشد نکرده و مطالبه گری هم تبدیل به شعاری سطحی و بی نتیجه ای  شود که هیچ خروجی نداشته باشد.
برای نمونه زمانی که غلامعباس زائری به استانداری هرمزگان منصوب شد چنان شوق و ذوقی کردیم و در پیش پای ایشان گاو و گوسفند قربانی کردیم و شعار استاندار بومی از زبانمان جاری بود و او را ناجی استان می پنداشتیم. اما در انتهای دوران مسئولیتش انواع اتهامات را به او زدیم و او را عامل تجزیه استان نامیدیم.
برای مثال سالها قبل و زمانی که سید مصطفی ذوالقدر از حوزه انتخابیه بندرعباس کاندیدای نمایندگی مجلس شده بود برخی از همین متملقین به ایشان لقب خاتمی هرمزگان داده بودند و کسی هم از این چاپلوسان  نپرسید چه شباهتی بین این دو شخصیت سیاسی وجود دارد؟ بر اساس کدام معیار ذوالقدر با خاتمی یکسان انگاشته می شد؟
 همچنین امروز شاهد آن هستیم که حامیان آقای محمد آشوری ایشان را شخصیتی در سطح ملی معرفی می کنند اما هیچ دلیلی برای این نامگذاری ندارند و حتی وقتی از این عزیزان پرسیده می شود آیا به صرف حضور در هیئت رئیسه مجلس یک فرد تبدیل به شخصیت ملی می شود یا خیر؟ اگر پاسخ آری است باید بگویند خودشان نام هر 12 عضو هیئت رئیسه مجلس را می دانند؟! که جوابها قابل حدس است!! و از سوی دیگر اگر از مردم کوچه و بازار در سطح کشور سئوال شود نام محمد آشوری را شنیده اند یا خیر؟ پاسخ 99 درصد سئوال شوندگان منفی است. پس حال باید گفت این چه شخصیت ملی ای است که در سطح ملی نا شناس است؟
در اینجا باید اشاره کنم که کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل متحد و اهل کشور غنا یک شخصیت جهانی بود اما کشورش یک جامعه عقب مانده بوده و هست. اما مردم کشورهای سویس ونروژ بالاترین سطح رفاه زندگی را دارند و شخصیتی جهانی هم ندارند.
همچنین حامیان احمد مرادی هم از او قهرمان ساخته اند. در وصفش شعر می خوانند و او را نماد مطالبه گری می دانند.
حامیان فریدون همتی استاندار هرمزگان در وصفش نطقهای آتشین و متن های بلندی می نویسند.
امروز ما هرمزگانی ها اسیر شعار زندگی و سخنرانی های احساسی شده ایم مطالباتمان مشخص نیست و فقط می گوییم ما مطالبه گر هستیم، ما دنبال پیشرفت هستیم. اما راهکاری نداریم فاقد برنامه ایم تحلیل درستی از شرایط نداریم.
خود ما هرمزگانی ها  هیچ تلاشی برای احقاق حقوق مردم نمی کنیم، احزاب درون استان  تبدیل به یک محفل های دوستانه شده اند که هیچ هدفی ندارند و فقط هستند. نه برای آینده برنامه می دهند و نه مسائل ومشکلات گذشته و امروز جامعه را بررسی می کنند تا مشکلات ریشه یابی شده و از تکرار آنها جلو گیری شود.
اگر به دنبال پیشرفت و توسعه استانمان هستیم باید بپذیریم تملق و چاپلوسی مانع توسعه و پیشرفت است. باید بپذیریم افراط و تفریط، شعارزدگی، سخنرانی های احساسی و رفتارهای پوپولیستی نتیجه بخش نیست. باید بپذیریم در انتخاباتی که کاندیداها برای کسب رای، کارت شارژ و غذا توزیع می کنند. حقوق مردم رعایت نشده و توسعه محقق نمی شود.چون کسی که با پول میخواهد رای مردم را بخرد بخاطر همان پول مردم را می فروشد.
برای توسعه باید از فرد محوری گذر کرده و برنامه محور باشیم.

بهنام کهوری؛ آینده پژوه و فعال سیاسی

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
عکاس عکس جنجالی مجلس: سوژه مدت ها بی تفاوت در صحن علنی پایش روی میز بود پرده برداری نماینده دادستان از اموال دختر و داماد استاندار هرمزگان در دادگاه مفاسد اقتصادی/ کُندی امور قضایی در استان به دلیل روابط پدر و پدر زن حرکت در مدار امنیت سرقت حدود 18 هزار تابلو در جاده های هرمزگان حرکت میلیونی ملخ های مهاجم به سمت بندرعباس 15 دریانورد توفان زده در آبهای خلیج فارس نجات یافتند طرح جدید مجلس برای حمایت از گزارشگران فساد خسارت 17 میلیارد تومانی سیل به 7 اثر تاریخی هرمزگان واکنش نماینده مجلس به عکس جنجالی‌: من نبودم خسارت دیدگان بارندگی اخیر هرمزگان به فرمانداری ها مراجعه کنند استاندار هرمزگان در پرونده فساد اقتصادی تیتر رسانه های کشور شد آب منطقه ای هرمزگان با بودجه 1.5 میلیارد تومانی لایروبی رودخانه ها چه کرد تصادف برلیانس با تیر برق ۲ کشته و ۲ مجروح بر جای گذاشت بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز بازگشایی شد فرماندار جاسک: ارتباط جاسک با شرق و غرب و مرکز استان قطع است گزارش تصویری قابل تامل خبرگزاری های ایسنا و ایرنا از آبگرفتگی خیابان ها و معابر بندرعباس کشف ۱۰ میلیاردی طلا و مسکوکات سرقتی در هرمزگان آتش سوزی در پالایشگاه نفت بندرعباس مهار شد سیلاب چند محور ارتباطی هرمزگان با مرکز استان را قطع کرد بحران های طبیعی؛ رسانه های شهروندی و آلودگی اطلاعاتی* اعلام تعطیلی مراکز آموزشی هرمزگان ادامه دارد تمرکز سامانه بارشی بر مناطق مرکزی و شرقی هرمزگان دستگیری 580 متهم در 48 ساعت سیل احتمالی هرمزگان با کلی گویی مهار نمی شود آماده باش هرمزگان برای مقابله با سیل و آبگرفتگی هشدار هواشناسی/ سیل و طغیان رودخانه ها در هرمزگان توقیف بزرگ‌ترین محموله سوخت قاچاق/ ۲۱ نفر از ملیت‌های گوناگون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دستگیر شدند پیاز و سیب زمینی ممنوع الخروج شدند سپاه: درس‌های پشیمان کننده و فراموش نشدنی به دشمن خواهیم داد با موافقت رییس قوه قضاییه؛ قضات هرمزگان از مزایای منطقه محروم استفاده می کنند مدیرکل جدید راه و شهرسازی هرمزگان معرفی شد یکی از متهمان پرونده فعالان محیط زیست تحت درمان است تایید موضوع گلایه بیماران بیمارستان شهید محمدی از گرما/ سیستم سرمایشی نوسازی شد آغاز ثبت نام داوطلبان ورود به مدارس نمونه و استعدادهای درخشان پرونده انفجار در صنایع دریایی درویشی روی میز بازپرس نظامی فراخوان اولین "آرت اکسپو هرمز" منتشر شد کشف محموله بزرگ مشروبات الکلی در گمرک باهنر بندرعباس/ کارتن های گریس ودکا شدند اطلاعیه خبر هرمزگان عضو شورای شهر: افزایش بودجه شهرداری بندرعباس کاغذی است سگ ها به بایدهای مسوولان گوش نمی کنند انتصاب سرپرست اداره‌کل روابط‌ عمومی استانداری هرمزگان تصادف دو کشتی خارجی در تنگه هرمز/ ۱۶ سرنشین کشتی نجات یافتند انفجار در صنایع دریایی شهید درویشی بندرعباس‌‌/ جان باختن ۲ نفر از کارکنان وزارت دفاع و یک امدادگر "نوا" اولین نوزاد سال 98 در هرمزگان پیش بینی افزایش لحظه ای سرعت باد در جزیره های خلیج فارس انتصاب سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اطلاعیه هشدار رییس پلیس فتای هرمزگان/ کلاهبرداری با شگرد کمک به سیل‌ زدگان کشف مارمولک در خیارشور پلمپ شرکتی در شهرستان خمیر سگ های ولگرد در قشم جان کودک سه ساله را گرفتند مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.