امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/05/18 - 10:33 كد :1651
تقبیح شکایت مدیران اجرایی از رسانه ها/ استاندار هرمزگان: هیچ مدیری حق شکایت از رسانه را ندارد
خبر هرمزگان- آیین گرامیداشت روز خبرنگار در هرمزگان با تقبیح عمومی رفتار برخی مدیران اجرایی در شکایت از اهالی رسانه همراه بود.

به گزارش خبر هرمزگان این آیین با حضور استاندار هرمزگان، مدیران اجرایی، خبرنگاران و تشکل های صنفی در  هتل هرمز بندرعباس برگزار شد.
استاندار هرمزگان در این مراسم گفت: باید شرایطی فراهم شود تا خبرنگاران آزادانه به تولید و انتشار محتوا بپردازند اما این حجم از تولید محتوا باید به شکلی هدایت شود که جامعه دچار آسیب نشود.
فریدون همتی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کرد: هیچ مدیری نباید از رسانه ها شکایت کند و بر کلمه نباید تاکید دارم.
استاندار هرمزگان تصریح کرد: معاون سیاسی، امنیتی استانداری ماموریت دارد در راستای دستور رییس جمهوری  بخشنامه ای به تمامی اداره های استان صادر و تاکید کند هیچ مدیری حق شکایت از رسانه را ندارد.
همتی با بیان اینکه کار خبرنگاران تعطیل پذیر نیست و خبرنگاران بین جامعه و رویدادها ارتباط برقرار می کنند، تصریح کرد: با تکنولوژی های جدید شرایط جامعه متفاوت از گذشته است و هیچ پدیده و اتفاقی پنهان نمی ماند و فضای مجازی کاری کرده که همه در کمترین زمان از موضوعات مطلع می شوند.
وی همچنین گفت: امروز در جامعه ای زندگی می کنیم که انتقادهای مختلف در موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی توسط رسانه ها مطرح می شود.
استاندار هرمزگان با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی نمایندگان خبرنگاران در این مراسم، اظهار داشت: در بحث مسکن خبرنگاران اگر مجموعه های صنفی خبرنگاران پای کار باشند، آمادگی داریم زمین و تسهیلات ارزان قیمت اختصاص دهیم تا خبرنگاران استان بدون مسکن نباشند.
همتی اضافه کرد: در زمینه چاپخانه نیز آمادگی پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و اختصاص کمک های فنی و اعتباری را داریم تا چاپخانه مناسبی در استان هرمزگان احداث شود.
وی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان باید بحث بیمه خبرنگاران استان را به طور جدی پیگیری کند تا مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.
همتی به بدهی دستگاه های اجرایی به رسانه ها نیز اشاره کرد و گفت: دستگاه های اجرایی استان هرمزگان موظف هستند به صورت ماهیانه با رسانه ها تسویه حساب و مطالبات آنها را پرداخت کنند.
استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه رسانه ها باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند، بیان داشت: تلاش می کنیم اگر قوانین اجازه دهد سالانه کمک های بلاعوض به رسانه های استان داشته باشیم
همتی در پایان گفت: روابط عمومی استانداری هرمزگان در دوره جدید باید این نکته را مد نظر داشته باشد که هیچ تبعیضی در انتخاب رسانه ها نباشد و همه رسانه ها با هر سلیقه و فکری بتوانند در این عرصه فعالیت کنند و مورد حمایت باشند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز در این آیین اظهار داشت: 17 مرداد یادآور وظیفه سنگین اصحاب رسانه است که سال ها در عرصه اطلاع رسانی با هدف آگاهی بخشی به جامعه قدم در این مسیر گذاشتند.
علی بندرعباسی غلامی از خبرنگاری به عنوان یکی از شغل های سخت در جامعه یاد کرد و ادامه داد: فعالان این عرصه از زمان جمع آوری محتوا تا انعکاس آن با استرس مواجه هستند و تا مدت ها این نگرانی ها با آن ها همراه است.

 

نقد تخریب نیست

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان نیز خبرنگاران را سربازان عرصه اطلاع رسانی دانست و اظهار کرد: جامعه پویا مدیون اطلاع رسانی صریح و شفاف اهالی رسانه است.

معصومه قاسمی با اشاره به برخورد قضایی یکی از مدیران استان در آستانه روز خبرنگار با یک رسانه، خطاب به استاندار و مدیران استان گفت: به دنبال این موضوع در گفت و گو با مدیر مربوطه انتقاد و اعتراض خود را منتقل کردیم که وی نیز از اقدام خود اظهار ندامت کرد.
وی ادامه داد: مدیر مسوول رسانه ای که به واسطه یک گزارش مردمی از آن به مراجع قضایی شکایت شده بود در واکنش به پیگیری های انجام شده، تاکید کرد بدنبال این موضوع نیست که مدیر چنین برخوردی را انجام بدهد بعد اظهار ندامت کند، بلکه مهم این پرسش است که چرا یک مدیر اجرایی به واسطه یک گزارش مردمی به خود اجازه بدهد از رسانه ها شکایت کند و این زیبنده فضای رسانه ای برای استان نیست.
مدیر عامل خانه مطبوعات هرمزگان ادامه داد: این نگاه نگاهی درست و منطقی بود و پیگیری ها را متوقف کردیم تا موضوع روال خود را طی کند.
قاسمی با بیان اینکه مدیران باید مهارت انتقاد پذیری را بالا ببرند و نقد یک امتیاز مثبت است و برای تخریب نیست، گفت: واکنش رسانه به این نوع نگاه تحدید کننده نیز منطقی و قابل تامل بود که چرا وقتی از بیلان عملکرد می نویسند شکایتی صورت نمی گیرد و قرار نیست رسانه ها به جای روابط عمومی فقط منعکس کننده مواردی باشد که خوشایند مدیران است.   
مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان همچنین گفت: اجرا نشدن قانون تعرفه ها از سوی مسوولان استان هرمزگان ظلم مضاعفی به جامعه مطبوعاتی محلی است و به تعطیلی روزنامه ها سرعت می بخشد.

روند شکایت از رسانه ها باید متوقف شود

نماینده انجمن صنفی خبرنگاران استان نیز با تاکید بر اینکه روند شکایت های قضایی از رسانه ها باید متوقف شود گفت: موارد شکایت از رسانه ها منحصر به یک مورد نیست و مواردی دیگر را نیز به معاون سیاسی امنیتی استان ارجاع داده است.
رضا زرگر افزود: در دوره استاندار سابق نیز این رویکرد شکایت از رسانه ها باب بود و مدیران تاب و تحمل قلم خبرنگاران را ندارند.
وی با بیان اینکه برخی مدیران حتی زبان تهدید نیز دارند خاطرنشان کرد: مواردی را داشته ایم که مدیران پس از انتشار یک خبر یا گزارش، خواستار حذف آن از خروجی رسانه شده اند که این رفتار شایسته استان نیست.
نماینده انجمن صنفی خبرنگاران استان همچنین خطاب به استاندار هرمزگان گفت: با وجود دستوری که برای رفع مشکلات رسانه ها دادید اما اقدام عملی خاصی را شاهد نیستیم که امید است مانند سایر اقداماتی که در حوزه های دیگر داشته اید و به نتیجه رسیده است به عملی شدن حل مشکلات حوزه رسانه نیز ورود کنید.
زرگر رفتار تبیض آمیز با نشریات را موجب بروز مشکلات فراوان برای رسانه ها از جمله هفته نامه ها عنوان کرد و گفت: باید به سمتی برویم که همه رسانه ها مورد حمایت باشند و این انتظار اهالی رسانه از مدیریت استان است.
نماینده انجمن صنفی خبرنگاران استان در پایان گفت: اگر رسانه های رسمی نتوانند آزادانه در چارچوب قانون فعالیت کنند و با فضای تحدید و تهدید روبرو باشند قطعا میدان برای رسانه های غیر رسمی فراهم خواهد شد و مردم به سمت آنها خواهند رفت.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
فرمانده پلیس راه هرمزگان: 134 دوربین تخلف در جاده های استان را ثبت می کنند نیاز آبی هرمزگان تا افق 1410 بیش از 2 میلیارد متر مکعب اعلام شد آماده باش در هرمزگان تصادف در جاده های هرمزگان هفت کشته بر جای گذاشت افزایش کرایه شناورهای مسافری بندرعباس، قشم و هرمز ناجیان آتش نشانی چهار نفر را در ساحل بندرعباس نجات دادند وزیر نیرو: هشدار سیلاب در هرمزگان و 9 استان کشور/ ارتفاع موج در خلیج فارس 150سانتیمتر بر ساعت تصادف رانندگی در پارسیان سه کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت هشدار مدیریت بحران نسبت به خطر سیلاب رییس سازمان پزشکی قانونی: پزشکان هرمزگان کمترین قصور پزشکی را دارند تجهیز پلیس هرمزگان به لباس های دوربین دار/ 8 هزار پلیس امنیت جاده های هرمزگان را تامین می کنند یک فروند کشتی در بندر شهید رجایی غرق شد/ یک خدمه پای خود را از دست داد کشف محموله 18 تنی پیش ساز هروئین در هرمزگان جزییاتی از دلیل دعوای خیابانی اداره برق و شهرداری بندرعباس رازگشایی از تصویب بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیرعلنی/ تکرار ماجرای مصوبه پنج میلیارد تومانی مسدود شدن سه محور جاده ای در هرمزگان پس از ۷۲ ساعت بررسی علنی؛ بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیر علنی تصویب شد تذکر ذوالقدر به وزیر کشور در صحن مجلس: به عملکرد استانداری هرمزگان رسیدگی کنید هشدار هواشناسی هرمزگان درباره طغیان رودخانه های فصلی هفت تن ماهی منجمد قاچاق در قشم نابود شد نعیم‌آبادی: مسجد جامع به پول دولت، شورای شهر و شهرداری نیاز ندارد/ آبروی مسجد را بردند آثار عکاس هرمزگان در پنج بخش جشنواره ملی تصویر پذیرفته شد کشف 24 تُن ماده محترقه در قشم درد کهنه کپسول در قطب گازی کشور/ افزایش قیمت سیلندر در بازار سیاه بندرعباس تا ۵۰ هزار تومان مطرح شدن نام همتی در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی/ پرونده موسسه البرز ایرانیان با شش هزار شاکی دستگیری اعضای شش باند حرفه ای سارق خودرو در هرمزگان نخستین جراحی پیوند عروق در هرمزگان انجام شد ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد توضیح آموزش و پرورش هرمزگان درباره واکنش وزیر به جایزه ویژه نفر برتر کنکور جزئیات دستگیری عاملان حمل گوشت الاغ در بندرعباس ناکامی آدم ربایان در ساحل بندرعباس کشف گسترده دام زنده قاچاق در هرمزگان گروگان هرمزگانی در سیستان و بلوچستان آزاد شد طوفان بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز را تعطیل کرد درخشش نماینده هرمزگان در جشنواره تئاتر ملی کودک و نوجوان/ پینوکیو با هشت جایزه به خانه برگشت کشف 10 کانتینر عود خوشبو کننده قاچاق در هرمزگان پیکر فعال فرهنگی و اجتماعی بندرعباس تشییع شد دومین حمله کلامی ذوالقدر به استاندار در کمتر از یک روز/ از معاملات پشت پرده خبر دارم پلیس هرمزگان 11 خودرو حامل مواد مخدر را توقیف کرد اقدام به خودکشی دسته جمعی در مرکز ترک اعتیاد آبشورک ۱۱ مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت+ واکنش بهزیستی موج دوم حمله ملخ‌های صحرایی در راه است مادر هرمزگانی نجات بخش جان بیمار نیازمند عضو دستگیری 11 سارق منزل و مغازه در هرمزگان هرمز به بندرعباس ملحق شد مدیرانی که پیامکی چهره می شوند خروج یک کیلو سنگ از مثانه دختر ۱۸ ساله در بندرعباس ثبت بیشترین بارندگی هرمزگان در میناب/ رودان دوم شد لغو انتخابات و حضور پلیس مقابل اتاق بازرگانی بندرعباس حاشیه های انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس تمامی ندارد/ حذف یک ناظر و شش کاندیدا در شب انتخابات خطبه های داغ از بندرعباس تا بشاگرد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.