امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/03/20 - 08:34 كد :1578
وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند
خبر هرمزگان- مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: شهرداری بندرعباس باید ساماندهی سایت های جمع آوری و دفن زباله در محدوده شهری را در اولویت قرار داده و نسبت به جمع آوری سایت های غیرمجاز اقدام کند.

مجید وفادار در یک نشست خبری افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز در این زمینه نامه نگاری ها و رایزنی هایی با شهرداری بندرعباس داشته و برخورد با واحدهای متخلف را دنبال می کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، شعار امسال روز جهانی محیط زیست (پنجم ژوئن-15خرداد) را «حذف آلودگی پلاستیکی» اعلام و اضافه کرد: مصرف پلاستیک در هرمزگان سه برابر استانداردهای جهانی است که البته این وضعیت در سایر استان های کشور نیز وجود دارد.

وی راه اندازی پویش های استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای به جای کیسه‌های پلاستیکی، چهارشنبه های بدون پلاستیک و تشویق استفاده از پلاستیک های قابل بازیافت در فروشگاه های زنجیره ای را از جمله برنامه های اجرا شده در هرمزگان برای کاهش مصرف پلاستیک اعلام کرد.

کمبود 70 درصدی نیروی انسانی انجام وظیفه را مشکل کرده است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان هرمزگان در پاسخ به پرسشی درباره نظارت و مراقبت غیرکافی از عرصه های زیست محیطی به ویژه در غرب استان، کمبود 70 درصدی نیروی انسانی را دلیل اصلی مشکلات در نظارت و مراقبت از این عرصه ها اعلام کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس استانداردها باید به ازای هر 2 هزار هکتار یک محیط بان داشته باشیم اما اکنون به ازای هر 16 هزار هکتار یک محیط بان فعالیت می کند.

وفادار تصریح کرد: تا پیش از اتفاقات چهارماه گذشته و بازداشت افرادی در حوزه محیط زیست از توان تشکل های زیست محیطی مردمی استفاده می کردیم تا بخشی از مشکلات ناشی از کمبود نیروی انسانی جبران شود که رویدادهای اخیر بر این همکاری ها تاثیر منفی گذاشته است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان، با توجه به شرایط موجود نمی توانیم به همه عرصه ها سرکشی کنیم و نهایت هنر و توانمندی این مجموعه، نگهداری مناطق حفاظت شده است.

وی ضمن استقبال از تلاش های مردمی برای حفظ حیات وحش در خشکسالی چند سال گذشته استان اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست آماده است در اموری مانند ساخت آبشخور برای حیوانات به علاقه مندان ساخت این سازه ها مشاوره های کارشناسی دهد.

به گفته وفادار این موضوع بسیار مهم بوده و در صورت کارهای غیراصولی، هر آبشخوری که با نیت خیر ساخته می شود می تواند به کمینگاه شکارچیان تبدیل گردد.

تخریب کوه های جزیره هرمز غیرعاقلانه است

وی همچنین با اشاره به اعتراض ها و مخالفت های مردمی چند روز گذشته در فضای مجازی نسبت به تخریب کوه ها در جزیره هرمز تصریح کرد: این اقدامات توسط هر مجموعه و با هر نیتی که انجام شده باشد غیرعاقلانه است.

وفادار یادآور شد: اداره کل حفاظت محیط زیست در این زمینه نظر مثبتی ندارد و هیچ فرد یا سازمانی نیز برای تخریب و برداشت از کوه های جزیره هرمز از این مجموعه استعلام و مجوز نگرفته است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان را مسوول صدور مجوز یا جلوگیری از فعالیت های غیرمجاز معدنی در منطقه یاد شده معرفی کرد.

به گفته وفادار طبیعت و کوه های رنگی جزیره هرمز دلیل اصلی ورود گردشگران به این منطقه است و هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد برای توسعه زیرساخت های گردشگری در این جزیره، اصل جاذبه های گردشگری طبیعی تخریب و نابود شود.

آلودگی پساب تصفیه خانه بندرعباس همچنان زیاد است

این مسوول زیست محیطی همچنین درباره تداوم ورود فاضلاب و پساب شهری بندرعباس به دریا گفت: میزان آلودگی پساب خروجی از تصفیه خانه بندرعباس همچنان بالاتر از حد استاندارد است.

وفادار یادآور شد: فقط در مقطعی چندماهه در سال 95، میزان آلودگی پساب خروجی به حد استاندارد رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد: یکی از ایرادهای اصلی تصفیه خانه بندرعباس این است که فاضلاب ورودی به آن بیش از ظرفیت است که موجب اختلال جدی در فعالیت آن شده است.

وی درباره اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست در این باره اظهار داشت: بر اساس قانون به عنوان یک مجموعه دولتی فقط می توانیم نامه نگاری کنیم و حکمیت اصلی با استانداری است که هفته گذشته نیز در این زمینه مکاتبه هایی انجام شده است.

مرکز تحقیقات زیست محیطی جزیره هرمز اهمیت بین المللی دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره شائبه تغییر کاربری مرکز تحقیقات زیست محیطی جزیره هرمز به مکان گردشگری و اقامتی اظهار داشت: این مرکز دارای اهمیت و جایگاه بین المللی است و با رایزنی های انجام شده با مدیریت عالی استان، نگرانی ها در این زمینه برطرف شده است.

وفادار توضیح داد: اولین بار پدیده کشند قرمز در خلیج فارس توسط محققان همین مرکز شناسایی شد و هم اکنون نیز طرح جامع مدیریت و حفاظت از محیط زیست مناطق ساحلی جنوب کشور با کمک آژانس همکاری های بین المللی ژاپن «جایکا» با محوریت مرکز تحقیقات زیست محیطی هرمز آغاز شده است.

وی پایش دریایی قسمت شمالی تنگه هرمز را یکی دیگر از وظایف اصلی این مرکز دانست که به آن اهمیت استراتژیک داده است.

به گفته وفادار برخی نگاه ها و مشاوره ها و گزارش های غیرکارشناسی موجب شکل گرفتن ذهنیت هایی برای تغییر کاربری این مرکز شده بود که هم اکنون نگرانی جدی در این زمینه وجود ندارد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تاکید پلیس هرمزگان بر کشف 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان استاندار هرمزگان: شهرداری بندرعباس با ۳۱ میلیارد پول چه کرده است رواج شیادی های عاطفی به نام کودکان بیمار و سرطانی در هرمزگان معاون فرمانده انتظامی هرمزگان: پخش مسابقه فوتبال در سینما ستاره شهر خودسرانه و خلاف است مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97+ جدول افزایش قیمت ها کشف 997 کیلوگرم مواد مخدر در دو عملیات مرزبانی هرمزگان پایین‌ترین نسبت چک‌های وصولی کشور به هرمزگان رسید واکنش محیط زیست رودان به تخریب حریم رودخانه ها کشف سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس/ دستگیری اعضای باند سازمان یافته ورودی فاضلاب به ساحل بندرعباس سه برابر آمارهای اعلام شده است عضو هیأت رییسه شورا: شورا را جمع کنیم، شهرداری بندرعباس پیشکش! تخصیص دلار 3800 تومانی برای کاغذ چاپ وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند کشف یک و نیم تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه با سوداگران مرگ خط سوم در ایستگاه اول به بستک رسید مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان: تخریب کوه در جزیره هرمز غیر عقلانی است/ منابع طبیعی باید پاسخگو باشد استقبال آموزش و پرورش هرمزگان از بیمه زلزله/ کرمانشاه تجربه شد تفاوت ساعت کاری در سه استان/ بخشنامه ای بی اثر در صرفه جویی انرژی سقوط مرگبار راننده کامیون حمل سیمان در جاده بندر خمیر+ گزارش تصویری افزایش جا به جایی کالا ریلی در هرمزگان پایان انتقال آب از سد میناب به بندرعباس بانوی هرمزگانی در اردوی تیم ملی والیبال شورای شهر بندرعباس کمک پنج میلیارد تومانی به مصلی را تصویب کرد بارگیری روزانه 2800 دستگاه کامیون در بندرعباس پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی حفاظت از لاک‌پشت‌های جزیره هنگام متوقف شد قاچاق سوخت در هرمزگان کانتینری شد/ توقیف 13 دستگاه کانتینر حامل نفت سفید دستگیری عاملان سرقت های سریالی خودرو در بندرعباس/ سرقت در سه شماره تنش آبی در شورای اداری هرمزگان شورش چپ و راست شورا علیه شفافیت رئیس جمهور: کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد مقام معظم رهبری: شش شرط برای ادامه برجام با اروپا استعفای دو عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به تخلفات رییس/ خلف وعده و سکوت عجیب مدعی کشف تخلف بیمار قشمی مبتلا به تب کریمه کنگو از بیمارستان ترخیص شد/ یک مورد مشکوک در بندرعباس مخالفت شورای شهر بندرعباس با پخش مستقیم نشست ها/ کمک پنج میلیاردی به مصلی در یک قدمی تصویب آژیر قرمز تشنگی بندرعباس/ تیر خلاص به سد استقلال میناب کاهش فرزندآوری در هرمزگان تنش كمبود آب در تابستان/ مدیریت مصرف را جدی بگیریم میناب گرم ترین شهر هرمزگان استاندار هرمزگان: صنایع به جای آب دریا از پساب فاضلاب استفاده کنند آش نذری پُست های هرمزگان ‌بیابان غذایی در هرمزگان/ برخی مناطق استان را باید با مناطق جنگ زده مقایسه کرد غرق شدن جوان 18 ساله بشاگردی در سد جگین الگوی لباس سنتی زنان کارمند هرمزگان ابلاغ می شود/ حجاب کامل اسلامی لحاظ شده است شهرداری بندرعباس 500 میلیون ریال به ستاد اقامه نماز کمک می کند خطر سونامی در منطقه مکران/ اعضای ستاد توسعه مکران در جریان هستند استاندار هرمزگان: به وزارت کشور نمی روم/ اکرمی فعلا می ماند حکم اعدام قاتل محیط بانان هرمزگانی اجرا شد جوابیه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان/ گزارشگر خدمات بی نظیر نظام را ندیده است آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ سهمیه هرمزگان 760 نفر مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.