امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/03/08 - 01:07 كد :1566
پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی
خبر هرمزگان- یادداشت وارده- امروز در اقدامی درخور توجه و قابل تقدیر، نشست کمیسیون عمران شورای شهر بندرعباس به صورت زنده از اینستاگرام پخش شد که بی شک ادامه این روند و شفاف سازی تصمیم گیری ها، به اصلاح مسیر شهر در سال های پیش رو کمک خواهد کرد.

اما در کنار زوایای دستاوردهای مثبت این عمل، به عنوان یک شهروند که تاکنون نشست های شورا و کمیسیون های آن را از نزدیک شاهد نبوده ام با شوکی بزرگ روبرو شدم.

بخش مهمی از جلسه امروز در خصوص وضعیت آسفالت در سطح شهر بندرعباس بود که در عین ناباوری متوجه شدم هیچ گونه کمیته یا گروه کارشناسی تا به حال به صورت تخصصی روی اجرای این مقوله مهم عمرانی، نظارت نداشته و فقط معاونت های عمرانی از طریق کارشناسان جوان خود کیفیت عملکرد پیمانکار را زیر نظر داشته اند.

با توجه به سهم بزرگ و قابل توجه آسفالت در بودجه شهرداری می توان این عدم نظارت تخصصی را یک سهل انگاری بزرگ نامید که مشخص نیست تاکنون چه میزان سرمایه مردم شهر را هدر داده است.

به این ترتیب خروجی نشست امروز کمیسیون عمران شهرداری برای تصویب تشکیل کمیته تخصصی نظارت بر آسفالت را می توان اقدامی دیر اما قدمی رو به جلو قلمداد کرد.

اما از سوی دیگر تحلیل ترکیب شرکت کنندگان در این کمیسیون نتایج تاسف باری دارد.

حاضران در جلسه امروز را به دو گروه می توان تقسیم کرد:

اول: میهمانانی خارج از بدنه شهرداری که با ارائه نکاتی فنی و ارجاع به آئین نامه های تخصصی، پیشنهادهای خود را مطرح می کردند .

دوم: اعضای شورای شهر و شهرداران مناطق که گفته های غیرتخصصی و فاقد اطلاعات آنان، وخامت حال شهرداری در خصوص مسائل فنی شهرداری را  نشان می داد.

در بخش زیادی از این جلسه ،کوچک ترین کلمه تخصصی در خصوص  آیین نامه ها و ضوابط  فنی آسفالت از زبان اعضای شورای شهر و مسئولین شهرداری شنیده نشد.

یکی از مهمانان خارج از بدنه شورا و شهرداری نیز با زیرکی به موضوع فوق یعنی بیگانگی شهرداری با نشریه تخصصی "صد و یک" معاونت برنامه ريزی و سایر آئین نامه ها اشاره کرد.

در نشستی که انتظار می رفت در خصوص مطالعات پروژه های عمرانی سال نود و شش و شیوه های نوین به کار برده شده صحبت شود، به شکل عجیبی شاهد بودیم که انگار این مباحث برای اولین توسط میهمانان به گوش مسئولین می خورد. 

اسماعیل بواشه یکی از اعضای شورای شهر در سخنان خود نبودن نیروی متخصص در سرجای خود را مشکل اصلی شهر اعلام کرد که درست ترین جمله ی این جلسه بود. 

نبود یک کارشناس عمرانی در شورا همان فقدان نیروی متخصص است.

ای کاش بخشی از صندلی های شورای شهر توسط همین میهمانان پر می شد تا زودتر از این، به چنین مسائل مهم و کاربردی که با زندگی روزمره و پول مردم ارتباط مستقیم دارد ورود می شد.

وقتی به صحبت های مسئولان به ویژه شهرداران مناطق یک و سه گوش می دادم بیشتر به نظر می رسید که عده ای در گوشه ای از خیابان در مورد شهرداری صحبت می کنند نه نفرات اصلی تصمیم گیرنده و مجری امور شهری.

جملاتی سراسر نصیحت گونه و کلی که از طرف هر کس دیگر نیز می توانست مطرح شود. 

این که کار باید به پیمانکار با کیفیت محول شود یا مشکلات مالی شهرداری نباید منجر به کاهش کیفیت پروژه شود و ... جملاتی نیست که متولیان امر به زبان بیاورند.

اما تمام دیدگاه های مطرح شده در این یادداشت مرهون اقدام کمیسیون عمران در پخش زنده این نشست است که در واقع با اقدام خود و استفاده درست و هوشمندانه از امکانات فضای مجازی، بر محدودیت های فیزیکی غلبه کرده و در حقیقت از تمام کارشناسان و علاقه مندان، برای حضور در فرآیندهای تصمیم گیری و اجرا دعوت کرده است و این چیزی نیست جز تحقق درست معنای مشورت و شورا.

 *علی قاسمی-کارشناس راهسازی

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تاکید پلیس هرمزگان بر کشف 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان استاندار هرمزگان: شهرداری بندرعباس با ۳۱ میلیارد پول چه کرده است رواج شیادی های عاطفی به نام کودکان بیمار و سرطانی در هرمزگان معاون فرمانده انتظامی هرمزگان: پخش مسابقه فوتبال در سینما ستاره شهر خودسرانه و خلاف است مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97+ جدول افزایش قیمت ها کشف 997 کیلوگرم مواد مخدر در دو عملیات مرزبانی هرمزگان پایین‌ترین نسبت چک‌های وصولی کشور به هرمزگان رسید واکنش محیط زیست رودان به تخریب حریم رودخانه ها کشف سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس/ دستگیری اعضای باند سازمان یافته ورودی فاضلاب به ساحل بندرعباس سه برابر آمارهای اعلام شده است عضو هیأت رییسه شورا: شورا را جمع کنیم، شهرداری بندرعباس پیشکش! تخصیص دلار 3800 تومانی برای کاغذ چاپ وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند کشف یک و نیم تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه با سوداگران مرگ خط سوم در ایستگاه اول به بستک رسید مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان: تخریب کوه در جزیره هرمز غیر عقلانی است/ منابع طبیعی باید پاسخگو باشد استقبال آموزش و پرورش هرمزگان از بیمه زلزله/ کرمانشاه تجربه شد تفاوت ساعت کاری در سه استان/ بخشنامه ای بی اثر در صرفه جویی انرژی سقوط مرگبار راننده کامیون حمل سیمان در جاده بندر خمیر+ گزارش تصویری افزایش جا به جایی کالا ریلی در هرمزگان پایان انتقال آب از سد میناب به بندرعباس بانوی هرمزگانی در اردوی تیم ملی والیبال شورای شهر بندرعباس کمک پنج میلیارد تومانی به مصلی را تصویب کرد بارگیری روزانه 2800 دستگاه کامیون در بندرعباس پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی حفاظت از لاک‌پشت‌های جزیره هنگام متوقف شد قاچاق سوخت در هرمزگان کانتینری شد/ توقیف 13 دستگاه کانتینر حامل نفت سفید دستگیری عاملان سرقت های سریالی خودرو در بندرعباس/ سرقت در سه شماره تنش آبی در شورای اداری هرمزگان شورش چپ و راست شورا علیه شفافیت رئیس جمهور: کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد مقام معظم رهبری: شش شرط برای ادامه برجام با اروپا استعفای دو عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به تخلفات رییس/ خلف وعده و سکوت عجیب مدعی کشف تخلف بیمار قشمی مبتلا به تب کریمه کنگو از بیمارستان ترخیص شد/ یک مورد مشکوک در بندرعباس مخالفت شورای شهر بندرعباس با پخش مستقیم نشست ها/ کمک پنج میلیاردی به مصلی در یک قدمی تصویب آژیر قرمز تشنگی بندرعباس/ تیر خلاص به سد استقلال میناب کاهش فرزندآوری در هرمزگان تنش كمبود آب در تابستان/ مدیریت مصرف را جدی بگیریم میناب گرم ترین شهر هرمزگان استاندار هرمزگان: صنایع به جای آب دریا از پساب فاضلاب استفاده کنند آش نذری پُست های هرمزگان ‌بیابان غذایی در هرمزگان/ برخی مناطق استان را باید با مناطق جنگ زده مقایسه کرد غرق شدن جوان 18 ساله بشاگردی در سد جگین الگوی لباس سنتی زنان کارمند هرمزگان ابلاغ می شود/ حجاب کامل اسلامی لحاظ شده است شهرداری بندرعباس 500 میلیون ریال به ستاد اقامه نماز کمک می کند خطر سونامی در منطقه مکران/ اعضای ستاد توسعه مکران در جریان هستند استاندار هرمزگان: به وزارت کشور نمی روم/ اکرمی فعلا می ماند حکم اعدام قاتل محیط بانان هرمزگانی اجرا شد جوابیه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان/ گزارشگر خدمات بی نظیر نظام را ندیده است آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ سهمیه هرمزگان 760 نفر مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.