امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/03/08 - 01:07 كد :1566
پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی
خبر هرمزگان- یادداشت وارده- امروز در اقدامی درخور توجه و قابل تقدیر، نشست کمیسیون عمران شورای شهر بندرعباس به صورت زنده از اینستاگرام پخش شد که بی شک ادامه این روند و شفاف سازی تصمیم گیری ها، به اصلاح مسیر شهر در سال های پیش رو کمک خواهد کرد.

اما در کنار زوایای دستاوردهای مثبت این عمل، به عنوان یک شهروند که تاکنون نشست های شورا و کمیسیون های آن را از نزدیک شاهد نبوده ام با شوکی بزرگ روبرو شدم.

بخش مهمی از جلسه امروز در خصوص وضعیت آسفالت در سطح شهر بندرعباس بود که در عین ناباوری متوجه شدم هیچ گونه کمیته یا گروه کارشناسی تا به حال به صورت تخصصی روی اجرای این مقوله مهم عمرانی، نظارت نداشته و فقط معاونت های عمرانی از طریق کارشناسان جوان خود کیفیت عملکرد پیمانکار را زیر نظر داشته اند.

با توجه به سهم بزرگ و قابل توجه آسفالت در بودجه شهرداری می توان این عدم نظارت تخصصی را یک سهل انگاری بزرگ نامید که مشخص نیست تاکنون چه میزان سرمایه مردم شهر را هدر داده است.

به این ترتیب خروجی نشست امروز کمیسیون عمران شهرداری برای تصویب تشکیل کمیته تخصصی نظارت بر آسفالت را می توان اقدامی دیر اما قدمی رو به جلو قلمداد کرد.

اما از سوی دیگر تحلیل ترکیب شرکت کنندگان در این کمیسیون نتایج تاسف باری دارد.

حاضران در جلسه امروز را به دو گروه می توان تقسیم کرد:

اول: میهمانانی خارج از بدنه شهرداری که با ارائه نکاتی فنی و ارجاع به آئین نامه های تخصصی، پیشنهادهای خود را مطرح می کردند .

دوم: اعضای شورای شهر و شهرداران مناطق که گفته های غیرتخصصی و فاقد اطلاعات آنان، وخامت حال شهرداری در خصوص مسائل فنی شهرداری را  نشان می داد.

در بخش زیادی از این جلسه ،کوچک ترین کلمه تخصصی در خصوص  آیین نامه ها و ضوابط  فنی آسفالت از زبان اعضای شورای شهر و مسئولین شهرداری شنیده نشد.

یکی از مهمانان خارج از بدنه شورا و شهرداری نیز با زیرکی به موضوع فوق یعنی بیگانگی شهرداری با نشریه تخصصی "صد و یک" معاونت برنامه ريزی و سایر آئین نامه ها اشاره کرد.

در نشستی که انتظار می رفت در خصوص مطالعات پروژه های عمرانی سال نود و شش و شیوه های نوین به کار برده شده صحبت شود، به شکل عجیبی شاهد بودیم که انگار این مباحث برای اولین توسط میهمانان به گوش مسئولین می خورد. 

اسماعیل بواشه یکی از اعضای شورای شهر در سخنان خود نبودن نیروی متخصص در سرجای خود را مشکل اصلی شهر اعلام کرد که درست ترین جمله ی این جلسه بود. 

نبود یک کارشناس عمرانی در شورا همان فقدان نیروی متخصص است.

ای کاش بخشی از صندلی های شورای شهر توسط همین میهمانان پر می شد تا زودتر از این، به چنین مسائل مهم و کاربردی که با زندگی روزمره و پول مردم ارتباط مستقیم دارد ورود می شد.

وقتی به صحبت های مسئولان به ویژه شهرداران مناطق یک و سه گوش می دادم بیشتر به نظر می رسید که عده ای در گوشه ای از خیابان در مورد شهرداری صحبت می کنند نه نفرات اصلی تصمیم گیرنده و مجری امور شهری.

جملاتی سراسر نصیحت گونه و کلی که از طرف هر کس دیگر نیز می توانست مطرح شود. 

این که کار باید به پیمانکار با کیفیت محول شود یا مشکلات مالی شهرداری نباید منجر به کاهش کیفیت پروژه شود و ... جملاتی نیست که متولیان امر به زبان بیاورند.

اما تمام دیدگاه های مطرح شده در این یادداشت مرهون اقدام کمیسیون عمران در پخش زنده این نشست است که در واقع با اقدام خود و استفاده درست و هوشمندانه از امکانات فضای مجازی، بر محدودیت های فیزیکی غلبه کرده و در حقیقت از تمام کارشناسان و علاقه مندان، برای حضور در فرآیندهای تصمیم گیری و اجرا دعوت کرده است و این چیزی نیست جز تحقق درست معنای مشورت و شورا.

 *علی قاسمی-کارشناس راهسازی

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
نعیم آبادی: ماهانه بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان دریافتی ندارم/ استاندار مستقل عمل کند کشف انبار کاغذ در بندرعباس توقیف 159 شناور صیادی متخلف در هرمزگان انبه هرمزگان به بازار رسید/ پیش بینی 16 هزار تن از باغ های استان دستگیری باند سارقان منزل در بندرعباس/ سرقت در پوشش کارگر ساختمان اعلام برنامه زمانبندی انتخابات مجلس شورای اسلامی زن کلاهبردار سایت دیوار در هرمزگان دستگیر شد در میزگرد ایرنا مطرح شد: برخی نهادهای حاکمیتی و خدماتی هرمزگان پرورش دهنده اوباش رسانه ای هستند صدور حکم اعدام برای سرکرده باند تمساح خلیج‌ فارس مصرف برق هرمزگان به ۶۶۰ میلیون کیلو وات ساعت رسید ادارات هرمزگان روزهای پنجشنبه تعطیل می شوند آتش سوزی در نخلستان های سیاهو+ تکمیلی هشدار هواشناسی هرمزگان؛ خلیج فارس تا دوشنبه ناآرام است رئیس کل جدید دادگستری هرمزگان معرفی شد غوغای تخلفات صنفی در بندرعباس/ 22 میلیارد ریال پرونده تخلف در یک ماه زلزله ای چهار ریشتری بندرعباس را لرزاند طرح تعطیلی پنجشنبه های ادارات هرمزگان روی میز استاندار/ تصمیم نهایی اعلام می شود اعتراض نماینده غرب هرمزگان به دخالت لامردی ها در امور اقتصادی پارسیان/ بوی تفرقه و تنش می آید زمین لرزه 2.7 ریشتری بندرعباس را لرزاند شورا در محاصره دولت و مجلس پولشویی هزار میلیارد ریالی در پوشش فروش شتر/ پنج متهم دستگیر شدند سرباز هخامنشی در راه بندرعباس دستگیری عاملان برداشت آویشن در بستک قیمت آش و حلیم و زولبیا و بامیه تعیین شد واکنش آموزش و پرورش به سانحه تصادف سرویس دانش آموزان در بشاگرد: فعلا ناچاریم؛ سال آینده مشکل حل می شود هواشناسی: ماندگاری هوای گرم در هرمزگان تا دوشنبه ادامه داد شیر ایرانی بعد از ۸۰ سال به خانه بازگشت یک کشته بر اثر واژگونی خودرو در جاده کوه گنو بندرعباس متهمان پرونده ۱۴۰۰ میلیارد تومانی البرز ایرانیان در یک قدمی صدور حکم/ پولشویی از طریق معتمدان پدر علم ژنتیک ایران: ژن بخشندگی رو به کاهش است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خلیج فارس جان و روح هویت ایرانی است/ زیست بوم خیلج فارس در معرض خطر است تفاوت دیدگاه دو مسئول هرمزگان درباره وضعیت مقابله با ملخ ها بهره برداری از 40 دستگاه آمبولانس پیشرفته اورژانس در هرمزگان بدهی 52 میلیاردی چهار شرکت به توزیع برق دفن 714 نفر در آرامستان شهرداری بندرعباس بی احتیاطی راننده تانکر آبرسان در بندرعباس ۲ قربانی گرفت نعیم آبادی: شورا در انتخاب شهردار مستقل عمل کند کشف لاشه لنج غرق شده در 25 مایلی لاوان صبا فولاد خلیج فارس واحد نمونه در جشنواره امتنان از واحد تولیدی هرمزگان چه کسی پاسخگوی جان مردم است/ جاده سیاهو همچنان قربانی می گیرد دبیر خانه‌ کشاورز هرمزگان: اگر اداره های بازرگانی و جهاد کشاورزی همت می کردند، وضعمان این نبود استاندار هرمزگان: سرمایه گذار پشت در اتاقم نباید منتظر بماند/ برخی مدیریت را ارث پدری می دانند هرمزگان میزبان نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس استقرار پایگاه های کنترل فشار خون در هفته سلامت مدیرکل محیط زیست: سم پاشی از ملخ ها خطرناکتر است کارشناس هواشناسی: ناپایداری جوی تا جمعه ادامه دارد قاتل 2 جوان مشهدی در بندرعباس دستگیر شد جزیره فارور ظرفیت احداث هتل را ندارد/ هر نوع سرمایه گذاری در خطوط قرمز با مخالفت صریح روبرو می شود شکایت قضایی محیط زیست هرمزگان از شرکت پخش فرآورده های نفتی/ تایید ریختن مواد نفتی به رودخانه و ساحل خوردن ملخ: خوب، بد، زشت مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.