امروز
گروه خبري : روابط عمومی ها
تاريخ انتشار : 1397/02/15 - 08:54 كد :1539
وزیر ارشاد: خلیج فارس نماد فرهنگ استکبار ستیزی است/ مروری بر ویژه برنامه های روز ملی خلیج فارس
خبر هرمزگان- گزارش ویژه- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس پیامی صادر کرد:

دکتر سید عباس صالحی در این پیام اظهار کرد: خلیج فارس نماد فرهنگ استکبار ستیزی مردم ایران است و به دلیل اهمیت این ابراهه استراتژیک ؛ در طول تاریخ همیشه مورد طمع و تاخت و تاز بیگانگان از جمله پرتغالی ها ؛ هلندی ها ؛ انگلیسی ها و در این اواخر آمریکایی ها بوده است.
تسلط بر این شریان اصلی تجارت؛ فرهنگ و تمدن ؛ موجب انتقال قابل توجهی از اطلاعات ؛ علوم ؛ صنعت و پیشرفت های ایران و مشرق زمین به غرب شد و توسط سیاحان ؛ گردشگران ؛ ماجراجویان و نظامیان غربی بخش زیادی از کتب بزرگان و اطبا و دانشمندان ایران زمین به غرب منتقل گردید که دلیل این مدعا وجود این نسخ در کتابخانه های کشورهای اروپایی میباشد.  
خلیج فارس شاه راه تمدنی و فرهنگی جهان بوده و است و بسیاری از تمدن های نخستین پیدا و نهان جهان در اطراف این ابراه مهم شکل گرفته و سهم ایرانیان در این دستاورد همیشه مورد احترام جهانیان بوده  به گونه ای که در نقشه ها و کتب به جا مانده از عهد باستان تا کنون نام ایران ؛ اقوام پارس و خلیج فارس همچون مهری معتبر زینت بخش مکتوبات جهان میباشد.
هم اکنون نیز همچون گذشته چشم طمع بیگانگان بر این ابراهه نیلگون ادامه دارد و امروز شاهدیم که دست استکبار از استین همسایگان خارج میشود و چون از تهاجم نظامی مایوس شده اند در قالب فرهنگ به غارت هویت خلیج فارس پرداخته اند.
بدون شک تمام ایرانیان در میدان دفاع از هویت و فرهنگ خلیج فارس حضوری مجاهدنه دارند اما نقش مرز نشینان و به ویژه مردم استان هرمزگان بعنوان مدافعان اصلی خلیج فارس ؛ مضاعف تر از سایرین است و همانگونه که در طول تاریخ در مبارزه با مهاجمان به خلیج فارس سربلند بوده اند در این عرصه نیز با راه اندازی و برگزاری جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس نشان داده اند در خط مقدم این مبارزه فرهنگی قرار دارند و به شایستگی. از این هویت همگانی دفاع می کنند.
جا دارد در این مقال از همه کسانی که در راه صیانت از نام خلیج فارس چه در عرصه فرهنگی ؛ هنری؛ نظامی ؛اقتصادی و ... گام بر می‌دارند تقدیر و تشکر نمایم.

خلیج فارس به مرکز اتحاد و تفاهم اقوام  تبدیل شده است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز در پیامی به مناسب روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری خلیج فارس گفت: خلیج فارس به مرکز اتحاد و تفاهم اقوام ایرانی تبدیل شده است.
علیرضا درویش نژاد عنوان کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته طی سال های اخیر خلیج فارس سهم مهمی در استحکام و اتحاد اقوام و گروهای مختلف ایرانیان در سرتاسر جهان داشته و از این طریق خط مقدمی برای صیانت از این هویت در اقشار و صنوف مختلف شکل گرفته است.
ارزیابی های انجام گرفته نشان میدهد تعداد مقالات تخصصی در حوزه های مختلف خلیج فارس توسط پژوهشگران ایرانی و خارجی در صیانت از هویت خلیج فارس رشد بسیار چشمگیری داشته و کتاب های زیادی نیز در همین خصوص چاپ و منتشر شده است.
در این راستا سهم هنرمندان با تولیدات فاخر در حوزه خلیج فارس بیش از دیگران است که در جشنواره های مختلف موضوعی خلیج فارس به مخاطبان عرضه می شود.
در کرانه خلیج فارس از شرق تا غرب اقوام مختلفی با مذاهب مختلف از فارس ؛ بلوچ؛ لر؛ عرب و ـ ـ ـ زیست می کنند که هر ساله برنامه های آیینی مختلفی را در صیانت از هویت خلیج فارس اجرا می کنند و در دفاع از این. هویت یک صدا و متحد هستند.
در حوزه فرهنگ و هنر به ویژه فیلم سازی و عکاسی نهله ای بزرگ از تولیدات مستند از موضوعات مختلف خلیج فارس به راه افتاده که موجب معرفی زیبایی های خلیج فارس به جهانیان شده است.
متولیان فرهنگی کشور و در راس آن وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقداند که مبارزه فرهنگی بهترین روش در صیانت از هویت خلیج فارس است. زیرا فرهنگ به راحتی مرزهای قراردادی حکومت ها را در می نوردد و صدای حقانیت ایرانیان را به گوش مردم جهان می رساند و با همین نگرش جشنواره بین المللی فرهنگی - هنری خلیج فارس با محوریت هرمزگان به عنوان اصلی ترین مدافع هویت خلیج فارس راه اندازی و هشت سال متوالی است برگزار می شود و استمرار آن متضمن حمایت بیشتر متولیان و مقامات است.

رونمایی از کتب خلیج فارس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار، نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از کتاب های مرتبط با خلیج فارس در اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس رونمایی شد.
در این مراسم از کتب خلیج فارس به 10 زبان دنیا اثر جواد نوروزی، کتاب اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران اثر دکتر محمد باقر وثوقی و دکتر منصور صفت گل رونمایی شد.
از دیگر آثاری که در این مراسم رونمایی شد دو سند خطی خلیج فارس از کتابخانه ترکیه و لایپزیک آلمان توسط نیما صفا و ثبت نشانه جغرافیایی برقع قشم ، حصیر بافی میناب و شلوار گلابتون لنگه ای توسط خانم فائقه عسکری بود.
گفتنی است: در مراسم رونمایی که نویسندگان آثار نیز حضور داشتند، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حاشیه نگاری کتاب ها و آثار پرداخت و از زحمات نویسندگان آنها تقدیر و تشکر کرد.

هنرنمایی موسیقی محلی و آیینی سیستان و بلوچستان در بندرعباس

به مناسبت فرارسیدن روز ملی خلیج فارس، فستیوال موسیقی مرزداران خلیج فارس در پارک غدیر بندرعباس آغاز شد.
در هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس سومین فستیوال منطقه ای موسیقی خلیج فارس با حضور استان های سیستان و بلوچستان، کرمان جنوبی، هرمزگان، بوشهر و خوزستان در پارک غدیر بندرعباس ساعت 20 کار خود را آغاز کرد.
در اولین روز از این جشنواره گروه موسیقی سیستان و بلوچستان به اجرای برنامه پرداخت که مورد استقبال مردم قرار گرفت.
سپس یک گروه موسیقی از بندرعباس به نام " عباس درویش " به روی صحنه رفت و قطعات مختلفی از موسیقی محلی هرمزگان را اجرا کردند که تشویق مردم را به دنبال داشت.
گفتنی است: در این فستیوال گروه های موسیقی محلی از کرمان جنوبی، بوشهر، آذربایجان شرقی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

اکران فیلم های مستند خلیج فارس در سینما ستاره شهر بندرعباس

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از اکران فیلم های مستند خلیج فارس به مناسبت روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس در سینما ستاره شهر خبر داد.
علیرضا درویش نژاد گفت: چهار فیلم مستند از فیلم سازان استان هرمزگان شامل فیلم " پلاستیک " و" جل" به کارگردانی اصغر بشارتی و " خلیج فارس " به کارگردانی سید امید وحدانی، "دزدان دریایی" به کارگردانی حسن نوروزی و " خور آذینی " به کارگردانی داود مرزی زاده انتخاب و نمایش داده می شود.
وی افزود: یکی از روش های نشان دادن زیبایی های تاریخی خلیج فارس از طریق فیلم های مستند می باشد که در این زمینه فیلم سازان هرمزگانی توانسته اند به خوبی از عهده این مسئولیت بر آیند.

راه اندازی کتابخانه تخصصی خلیج فارس در هرمزگان

کتابخانه تخصصی خلیج فارس با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد در فرهنگسرای طوبی بندرعباس همزمان با روز ملی خلیج فارس افتتاح شد.
علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان در جمع خبرنگاران بیان داشت: این کتابخانه با هدف جمع آوری مقالات، اسناد، کتب تاریخی و کتب تخصصی در حوزه خلیج فارس همزمان با روز ملی خلیج فارس در بندرعباس راه اندازی شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از همکاری و مشارکت انجمن مولفان و نویسندگان استان در ایجاد و راه اندازی کتابخانه تخصصی خلیج فارس تقدیر و تشکر کرد.
درویش نژاد افزود :هرچند هم اکنون منابع موجود در کتابخانه کامل نیست اما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قول مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی پژوهشگران و اساتید کمبودهای آن در کمترین زما مرتفع و به مرکزی معتبر در جهت معرفی خلیج فارس تبدیل خواهد شد.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: کتابخانه تخصصی خلیج فارس می تواند به مرکز پژوهش و تبادل تجربه و اندیشه در حوزه های مختلف خلیج فارس تبدیل شود.
وی عنوان کرد: با توجه به تنوع و عمق پژوهش های صورت گرفته از خلیج فارس در طول قرن های مختلف نیاز بود مرکزی برای جمع آوری این منابع و در اختیار قرار دادن آن به علاقه مندان و پژوهشگران تأسیس شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: مشارکت اساتید، پژوهشگران و علاقه مندان به خلیج فارس می تواند در افزایش منابع مکتوب کتابخانه موثر باشد و لازم است بخشی از کتاب های کتابخانه از طریق خیران به صورت اهدایی تامین شود.

افتتاح نمایشگاه تایپو گرافی خلیج فارس

نمایشگاه گرافیک محیطی هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس در آستانه روز ملی خلیج فارس ، زیر پرچم پارک غدیر گشایش یافت.
این نمایشگاه به عنوان بخشی از هنرهای تجسمی جشنواره در کنار دیگر بخش های موسیقی، لباس، نقاشی در اعتلای نام پر آوازه خلیج فارس خواهد کوشید.
در ادامه، تیم 20 نفره پارو زن های دراگون بوت هرمزگانی مسیر 18 کیلومتری جزیره هرمز تا بندرعباس را طی کردند مورد استقبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفتند.
سید عباس صالحی ضمن قدردانی از حضور مردم غیور و بانیان جشنواره فرهنگی فرهنگی هنری خلیج فارس افزود: نام خلیج فارس نامی به بلندای تاریخ و عجین و آمیخته با نام ایران اسلامی است.
فریدون همتی، استاندار هرمزگان نیز با بیان این که خلیج فارس متعلق به تمامی مردم کشور ایران است افزود: هویت فرهنگی و هنری کم نظیر مناطق همجوار با خلیج فارس، مقوله ای است که باید در حفظ و ترویج آن کوشا باشیم تا نسل در نسل این فرهنگ کهن منتقل شود.

آیین پایانی روز ملی خلیج فارس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خلیج فارس در دوره سوم باستان شناسی و همزمان با فلات ایران متولد شد و نام خلیج فارس نامی به درازای تاریخ ایران زمین است.

سید عباس صالحی در آیین پایانی هشتمین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس در بندرعباس افزود: از مورخان آشوری، بابلی و رومی تا مورخان عربی و اسلامی این دریا را خلیج فارس نامیده اند.
وی ادامه داد: با وجود تمام کینه توزی ها، نام این دریا پارس بوده و به همین نام نیز خواهد بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خلیج فارس نقطه اتصال تمدن ها و فرهنگ ها بوده و یک شاهراه ارتباطی بشریت در طول قرن های متوالی بوده و هست و بر این اساس است که خلیج فارس با وصل کردن ملت ها اهمیت پیدا می کند و آنان که از ارتباط صلح آمیز انسان ها در هراسند از این شاهراه ارتباطی در هراس هستند.
وی اضافه کرد: خلیج فارس منبع ذخایر انرژی جهان است و آن ها که طمع به دارایی انسان ها دارند، به خلیج فارس طمع می کنند.
خلیج فارس نماد عزت ایران است
صالحی در ادامه یادآور شد: جریان چپاولگران استعماری از قرن 14 به بعد وجب به وجب جهان را گشت، از آفریقا تا آسیای جنوب شرقی، ولی وقتی به این منطقه آمدند زمین گیر شده و نتوانستند به ایران وارد شوند چون مرزداران خلیج فارس از آن پاسداری می کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: امام قلی خان ها و رییسعلی دلواری ها و هزاران نفر دیگر نگذاشتند اشغالگران قدم در این سرزمین بگذارند و به این ترتیب خلیج فارس به نماد عزت و مقاومت ایران تبدیل شد.
وی تصریح کرد: ساکنان این منطقه نه تنها از حریم خلیج فارس بلکه در مرزهای جنوبی و غربی در دوران هشت سال دفاع مقدس جنگیدند که هزار شهید هرمزگان دلیل این رشادت است.
خلیج فارس یک فرهنگ است
صالحی ادامه داد: بخش بزرگی از فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در منطقه خلیج فارس شکل گرفته و ایران، اسلام و بشریت وامدار این فرهنگ زاینده است.
وی خاطر نشان کرد:خلیج فارس به دنبال خود زایش و تنوع فرهنگی ایجاد کرده که در کمتر جایی دیده می شود و این تنوع با همزیستی سازنده اقوام و مذاهب، آن هم در شرایطی که اقوام و مذاهب در جهان در آتش اختلاف می سوزند همراه شده است.
وی قرار گرفتن صدها شهید اهل سنت در کنار شهدای شیعه را بهترین شاهد و دلیل این همزیستی سازنده معرفی کرد که تا سال ها می شود از این همزیستی نوشت، خواند و دید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این خطه(هرمزگان) با موسیقی اش که هم شور و هم آرامش می بخشد انسان را دگرگون می کند و افسانه های آن آدمی را به آن سو و این سوی تاریخ می برد.
وی تاکید کرد: لباس و پوشش این منطقه نیز که بر گرفته از فرهنگ و اجتماع و تاریخ آن است می تواند الگو باشد.
صالحی هم چنین از خلیج فارس به عنوان منبع اقتصاد، نماد مقاومت، عزت ایرانی و تابلو و پایگاه فرهنگی ایران نام برد که باید از همین زاویه به آن نگاه کرد.
محیط زیست خلیج فارس جدی گرفته شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دبگری از سخنان خود اظهار کرد: نامگذاری روز خلیج فارس و برگزاری جشنواره خلیج فارس و اتفاقاتی که امسال شروع شده و اختصاص ردیف ملی برای روز خلیج فارس و بنیاد خلیج فارس شناسی اقدام های مبارکی است.
وی ضمن تاکید بر ضرورت حفظ خلیج فارس از آلودگی های زیست محیطی، ابراز کرد: در سفر اسفند سال گذشته رییس جمهوری به هرمزگان و مباحث طرح شده در هیات دولت این نگاه دنبال می شود که ایمنی خلیج فارس و محیط زیست آن باید جدی گرفته شود.
وزیر ارشاد همچنین از خلیج فارس به عنوان تابلوی مینیاتوری از اقتصاد و فرهنگ نام برد و گفت: استان های همجوار آن نیز باید مانند این تابلو بوده و توسعه متوازن داشته باشند.
وی افزود: فقط اقتصاد مهم نیست و باید توسعه با عمق بخشی حوزه های فرهنگی و هنری همراه باشد.
صالحی ادامه داد: برای پاسداری از داشته های فرهنگی این منطقه از کشور، دولت و استاندار هرمزگان باید کمک کنند استان های همجوار نیز به این توسعه متوازن توجه کرده و هویت های فرهنگی جدی گرفته شود.
وی گفت: در سالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اهتمام به گسترش حوزه های فرهنگی از جمله پوشاک و کالاهای ایرانی باید جدی گرفته شود.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه کارآفرینی باید برای تولید کالای فرهنگی مورد توجه باشد.
وی از لباس و پوشش منطقه ای به عنوان یک فرصت اشتغال و تولید کالای ایرانی و فرهنگی نام برد و اظهار داشت: چرا این فرصت ها کمتر مورد توجه قرار می گیرند؟
وی اظهار کرد: همه بدانند سند هویت و تاریخ این کشور و سند حال و آینده آن ها به خلیج فارس پیوسته است و هرمزگان باید طلایه داری خود را در این حوزه حفظ کرده و پیش قراول باشد.
 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
همتی که در فرهنگ نیست/ هرمزگان در آستانه سرشکستگی مدیریتی نوزاد 700 گرمی به آغوش مادر بازگشت مدیر کل حراست استانداری هرمزگان از قزوین آمد هشدار پلیس هرمزگان به سایت های شرط بندی فوتبال/ شرط بندی در فضای مجازی جرم است مدیر عامل بیمه معلم: خسارت دانش آموزان فوت شده حادثه زاهدان پرداخت شد فرماندار بندرعباس رفتنی شد سقوط پاراگلایدر در ارتفاع های کوه گنو نرخ بیکاری هرمزگان در فصل کار دو رقمی شد سر و صدا در اتاق بازرگانی بندرعباس و سکوت کشدار متولی دولتی اعتماد بی جا 200 میلیون برای مالباخته آب خورد/ متهم در استان همسایه دستگیر شد پلمپ ۷۸ چاه غیر مجاز در هرمزگان مدیر کل محیط‌ زیست هرمزگان: جان جبیرهای هرمز در خطر است جوان مرگ مغزی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید پنج هزار تن گوشت وارداتی سه ماه در انتظار ترخیص کشف لاشه یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده گنو فرمانده پلیس راه هرمزگان هشدار داد: استفاده از اتوبوس های غیر ایمن برای تردد دانشجویان و کارگران بندرعباس با تفسیر خاص استانداری محور بستک – بندرعباس مسدود شد سه هزار و 500 خودرو در گمرک باهنر خاک می خورد درگذشت داستان‌ نویس جوان هرمزگانی میزبانی مسابقات ووشو از هرمزگان پرید زمین خواری 13 هکتاری در جاسک آغاز سرشماری زمستانه پرندگان مهاجر در هرمزگان ۹۴ متهم محموله قاچاق 119 میلیاردی دستگیر شدند هرمزگان 7 درجه سردتر شد مسیر رفت حاجی آباد – بندرعباس از نیمه دیماه مسدود می شود دو دانش آموز بشاگردی در سانحه تصادف مجروح شدند / آموزش و پرورش: دانش آموزان بی مجوز از خوابگاه خارج شده اند جانشین فرمانده انتظامی: سپاه و ارتش به موضوع مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر ورود می کنند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: دختران سیگاری رو به افزایش هستند برگزیدگان جشنواره هنری دخانیات معرفی شدند بهار داستان هرمزگان در زمستان روایت پلیس بندرعباس از دستگیری 28 سارق تولد 60 سر بچه کروکودیل در قشم مدیرعامل شرکت بیمه ایران: روزنه های پرداخت تقلبی در بیمه ایران بسته شد باند پنج نفره سارقان خودرو به بن بست رسید/ کشف 17 دستگاه موتورسیکلت و خودرو سرقتی بازداشت 54 مدلینگ اینستاگرامی در هرمزگان مامای خاطی توبیخ شد/ تولد نوزاد در سالن انتظار درخواست اعضای شورای شهر بندرعباس برای ورود سپاه به پروژه های شهری و شهرداری هشدار یک نماینده: دستگاه های نظارتی به واگذاری زمین های شرق بندرعباس ورود کنند/ نگرانی مردم از واگذاری اراضی به آقازاده ها و افراد صاحب نفوذ پایان انتقال آب از میناب به بندرعباس/ 8400 چاه و چشمه و قنات خشک شدند فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان بدون مدیر و معاون احمد مرادی : ۲۵ درصد افراد جامعه اختلال روانی دارند مهر تایید فرمانداری بر افزایش کرایه تاکسی‌های بندرعباس واگذاری زمین های پرورش میگو و سخنی با نمایندگان مجلس/ مردم تفاوت مطالبه گری و معامله گری را تشخیص می دهند درخشش نمایندگان هرمزگان در جشنواره بین المللی قصه گویی ماجرای تحصن چند ساعتی نان سنگکی های بندرعباس چه بود یک مسوول: بعد از ۳۰ سال تازه می خواهند پل شهرک حمل و نقلی را افتتاح کنند خواجه عطا راهی تهران شد انجمن داستان هرمزگان با عصر داستان یلدا به استقبال فصل جدید می رود کشف بزرگترین شبکه قاچاق سوخت کشور در هرمزگان/ مخازن اسکله رجایی، بارانداز قاچاقچیان توقف واگذاری آلومینیوم المهدی با شکایت نماینده سابق تهران در مجلس مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.