امروز
گروه خبري : روابط عمومی ها
تاريخ انتشار : 1397/02/15 - 08:54 كد :1539
وزیر ارشاد: خلیج فارس نماد فرهنگ استکبار ستیزی است/ مروری بر ویژه برنامه های روز ملی خلیج فارس
خبر هرمزگان- گزارش ویژه- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس پیامی صادر کرد:

دکتر سید عباس صالحی در این پیام اظهار کرد: خلیج فارس نماد فرهنگ استکبار ستیزی مردم ایران است و به دلیل اهمیت این ابراهه استراتژیک ؛ در طول تاریخ همیشه مورد طمع و تاخت و تاز بیگانگان از جمله پرتغالی ها ؛ هلندی ها ؛ انگلیسی ها و در این اواخر آمریکایی ها بوده است.
تسلط بر این شریان اصلی تجارت؛ فرهنگ و تمدن ؛ موجب انتقال قابل توجهی از اطلاعات ؛ علوم ؛ صنعت و پیشرفت های ایران و مشرق زمین به غرب شد و توسط سیاحان ؛ گردشگران ؛ ماجراجویان و نظامیان غربی بخش زیادی از کتب بزرگان و اطبا و دانشمندان ایران زمین به غرب منتقل گردید که دلیل این مدعا وجود این نسخ در کتابخانه های کشورهای اروپایی میباشد.  
خلیج فارس شاه راه تمدنی و فرهنگی جهان بوده و است و بسیاری از تمدن های نخستین پیدا و نهان جهان در اطراف این ابراه مهم شکل گرفته و سهم ایرانیان در این دستاورد همیشه مورد احترام جهانیان بوده  به گونه ای که در نقشه ها و کتب به جا مانده از عهد باستان تا کنون نام ایران ؛ اقوام پارس و خلیج فارس همچون مهری معتبر زینت بخش مکتوبات جهان میباشد.
هم اکنون نیز همچون گذشته چشم طمع بیگانگان بر این ابراهه نیلگون ادامه دارد و امروز شاهدیم که دست استکبار از استین همسایگان خارج میشود و چون از تهاجم نظامی مایوس شده اند در قالب فرهنگ به غارت هویت خلیج فارس پرداخته اند.
بدون شک تمام ایرانیان در میدان دفاع از هویت و فرهنگ خلیج فارس حضوری مجاهدنه دارند اما نقش مرز نشینان و به ویژه مردم استان هرمزگان بعنوان مدافعان اصلی خلیج فارس ؛ مضاعف تر از سایرین است و همانگونه که در طول تاریخ در مبارزه با مهاجمان به خلیج فارس سربلند بوده اند در این عرصه نیز با راه اندازی و برگزاری جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس نشان داده اند در خط مقدم این مبارزه فرهنگی قرار دارند و به شایستگی. از این هویت همگانی دفاع می کنند.
جا دارد در این مقال از همه کسانی که در راه صیانت از نام خلیج فارس چه در عرصه فرهنگی ؛ هنری؛ نظامی ؛اقتصادی و ... گام بر می‌دارند تقدیر و تشکر نمایم.

خلیج فارس به مرکز اتحاد و تفاهم اقوام  تبدیل شده است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز در پیامی به مناسب روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری خلیج فارس گفت: خلیج فارس به مرکز اتحاد و تفاهم اقوام ایرانی تبدیل شده است.
علیرضا درویش نژاد عنوان کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته طی سال های اخیر خلیج فارس سهم مهمی در استحکام و اتحاد اقوام و گروهای مختلف ایرانیان در سرتاسر جهان داشته و از این طریق خط مقدمی برای صیانت از این هویت در اقشار و صنوف مختلف شکل گرفته است.
ارزیابی های انجام گرفته نشان میدهد تعداد مقالات تخصصی در حوزه های مختلف خلیج فارس توسط پژوهشگران ایرانی و خارجی در صیانت از هویت خلیج فارس رشد بسیار چشمگیری داشته و کتاب های زیادی نیز در همین خصوص چاپ و منتشر شده است.
در این راستا سهم هنرمندان با تولیدات فاخر در حوزه خلیج فارس بیش از دیگران است که در جشنواره های مختلف موضوعی خلیج فارس به مخاطبان عرضه می شود.
در کرانه خلیج فارس از شرق تا غرب اقوام مختلفی با مذاهب مختلف از فارس ؛ بلوچ؛ لر؛ عرب و ـ ـ ـ زیست می کنند که هر ساله برنامه های آیینی مختلفی را در صیانت از هویت خلیج فارس اجرا می کنند و در دفاع از این. هویت یک صدا و متحد هستند.
در حوزه فرهنگ و هنر به ویژه فیلم سازی و عکاسی نهله ای بزرگ از تولیدات مستند از موضوعات مختلف خلیج فارس به راه افتاده که موجب معرفی زیبایی های خلیج فارس به جهانیان شده است.
متولیان فرهنگی کشور و در راس آن وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقداند که مبارزه فرهنگی بهترین روش در صیانت از هویت خلیج فارس است. زیرا فرهنگ به راحتی مرزهای قراردادی حکومت ها را در می نوردد و صدای حقانیت ایرانیان را به گوش مردم جهان می رساند و با همین نگرش جشنواره بین المللی فرهنگی - هنری خلیج فارس با محوریت هرمزگان به عنوان اصلی ترین مدافع هویت خلیج فارس راه اندازی و هشت سال متوالی است برگزار می شود و استمرار آن متضمن حمایت بیشتر متولیان و مقامات است.

رونمایی از کتب خلیج فارس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار، نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از کتاب های مرتبط با خلیج فارس در اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس رونمایی شد.
در این مراسم از کتب خلیج فارس به 10 زبان دنیا اثر جواد نوروزی، کتاب اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران اثر دکتر محمد باقر وثوقی و دکتر منصور صفت گل رونمایی شد.
از دیگر آثاری که در این مراسم رونمایی شد دو سند خطی خلیج فارس از کتابخانه ترکیه و لایپزیک آلمان توسط نیما صفا و ثبت نشانه جغرافیایی برقع قشم ، حصیر بافی میناب و شلوار گلابتون لنگه ای توسط خانم فائقه عسکری بود.
گفتنی است: در مراسم رونمایی که نویسندگان آثار نیز حضور داشتند، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حاشیه نگاری کتاب ها و آثار پرداخت و از زحمات نویسندگان آنها تقدیر و تشکر کرد.

هنرنمایی موسیقی محلی و آیینی سیستان و بلوچستان در بندرعباس

به مناسبت فرارسیدن روز ملی خلیج فارس، فستیوال موسیقی مرزداران خلیج فارس در پارک غدیر بندرعباس آغاز شد.
در هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس سومین فستیوال منطقه ای موسیقی خلیج فارس با حضور استان های سیستان و بلوچستان، کرمان جنوبی، هرمزگان، بوشهر و خوزستان در پارک غدیر بندرعباس ساعت 20 کار خود را آغاز کرد.
در اولین روز از این جشنواره گروه موسیقی سیستان و بلوچستان به اجرای برنامه پرداخت که مورد استقبال مردم قرار گرفت.
سپس یک گروه موسیقی از بندرعباس به نام " عباس درویش " به روی صحنه رفت و قطعات مختلفی از موسیقی محلی هرمزگان را اجرا کردند که تشویق مردم را به دنبال داشت.
گفتنی است: در این فستیوال گروه های موسیقی محلی از کرمان جنوبی، بوشهر، آذربایجان شرقی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

اکران فیلم های مستند خلیج فارس در سینما ستاره شهر بندرعباس

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از اکران فیلم های مستند خلیج فارس به مناسبت روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس در سینما ستاره شهر خبر داد.
علیرضا درویش نژاد گفت: چهار فیلم مستند از فیلم سازان استان هرمزگان شامل فیلم " پلاستیک " و" جل" به کارگردانی اصغر بشارتی و " خلیج فارس " به کارگردانی سید امید وحدانی، "دزدان دریایی" به کارگردانی حسن نوروزی و " خور آذینی " به کارگردانی داود مرزی زاده انتخاب و نمایش داده می شود.
وی افزود: یکی از روش های نشان دادن زیبایی های تاریخی خلیج فارس از طریق فیلم های مستند می باشد که در این زمینه فیلم سازان هرمزگانی توانسته اند به خوبی از عهده این مسئولیت بر آیند.

راه اندازی کتابخانه تخصصی خلیج فارس در هرمزگان

کتابخانه تخصصی خلیج فارس با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد در فرهنگسرای طوبی بندرعباس همزمان با روز ملی خلیج فارس افتتاح شد.
علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان در جمع خبرنگاران بیان داشت: این کتابخانه با هدف جمع آوری مقالات، اسناد، کتب تاریخی و کتب تخصصی در حوزه خلیج فارس همزمان با روز ملی خلیج فارس در بندرعباس راه اندازی شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از همکاری و مشارکت انجمن مولفان و نویسندگان استان در ایجاد و راه اندازی کتابخانه تخصصی خلیج فارس تقدیر و تشکر کرد.
درویش نژاد افزود :هرچند هم اکنون منابع موجود در کتابخانه کامل نیست اما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قول مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی پژوهشگران و اساتید کمبودهای آن در کمترین زما مرتفع و به مرکزی معتبر در جهت معرفی خلیج فارس تبدیل خواهد شد.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: کتابخانه تخصصی خلیج فارس می تواند به مرکز پژوهش و تبادل تجربه و اندیشه در حوزه های مختلف خلیج فارس تبدیل شود.
وی عنوان کرد: با توجه به تنوع و عمق پژوهش های صورت گرفته از خلیج فارس در طول قرن های مختلف نیاز بود مرکزی برای جمع آوری این منابع و در اختیار قرار دادن آن به علاقه مندان و پژوهشگران تأسیس شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: مشارکت اساتید، پژوهشگران و علاقه مندان به خلیج فارس می تواند در افزایش منابع مکتوب کتابخانه موثر باشد و لازم است بخشی از کتاب های کتابخانه از طریق خیران به صورت اهدایی تامین شود.

افتتاح نمایشگاه تایپو گرافی خلیج فارس

نمایشگاه گرافیک محیطی هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس در آستانه روز ملی خلیج فارس ، زیر پرچم پارک غدیر گشایش یافت.
این نمایشگاه به عنوان بخشی از هنرهای تجسمی جشنواره در کنار دیگر بخش های موسیقی، لباس، نقاشی در اعتلای نام پر آوازه خلیج فارس خواهد کوشید.
در ادامه، تیم 20 نفره پارو زن های دراگون بوت هرمزگانی مسیر 18 کیلومتری جزیره هرمز تا بندرعباس را طی کردند مورد استقبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفتند.
سید عباس صالحی ضمن قدردانی از حضور مردم غیور و بانیان جشنواره فرهنگی فرهنگی هنری خلیج فارس افزود: نام خلیج فارس نامی به بلندای تاریخ و عجین و آمیخته با نام ایران اسلامی است.
فریدون همتی، استاندار هرمزگان نیز با بیان این که خلیج فارس متعلق به تمامی مردم کشور ایران است افزود: هویت فرهنگی و هنری کم نظیر مناطق همجوار با خلیج فارس، مقوله ای است که باید در حفظ و ترویج آن کوشا باشیم تا نسل در نسل این فرهنگ کهن منتقل شود.

آیین پایانی روز ملی خلیج فارس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خلیج فارس در دوره سوم باستان شناسی و همزمان با فلات ایران متولد شد و نام خلیج فارس نامی به درازای تاریخ ایران زمین است.

سید عباس صالحی در آیین پایانی هشتمین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس در بندرعباس افزود: از مورخان آشوری، بابلی و رومی تا مورخان عربی و اسلامی این دریا را خلیج فارس نامیده اند.
وی ادامه داد: با وجود تمام کینه توزی ها، نام این دریا پارس بوده و به همین نام نیز خواهد بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خلیج فارس نقطه اتصال تمدن ها و فرهنگ ها بوده و یک شاهراه ارتباطی بشریت در طول قرن های متوالی بوده و هست و بر این اساس است که خلیج فارس با وصل کردن ملت ها اهمیت پیدا می کند و آنان که از ارتباط صلح آمیز انسان ها در هراسند از این شاهراه ارتباطی در هراس هستند.
وی اضافه کرد: خلیج فارس منبع ذخایر انرژی جهان است و آن ها که طمع به دارایی انسان ها دارند، به خلیج فارس طمع می کنند.
خلیج فارس نماد عزت ایران است
صالحی در ادامه یادآور شد: جریان چپاولگران استعماری از قرن 14 به بعد وجب به وجب جهان را گشت، از آفریقا تا آسیای جنوب شرقی، ولی وقتی به این منطقه آمدند زمین گیر شده و نتوانستند به ایران وارد شوند چون مرزداران خلیج فارس از آن پاسداری می کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: امام قلی خان ها و رییسعلی دلواری ها و هزاران نفر دیگر نگذاشتند اشغالگران قدم در این سرزمین بگذارند و به این ترتیب خلیج فارس به نماد عزت و مقاومت ایران تبدیل شد.
وی تصریح کرد: ساکنان این منطقه نه تنها از حریم خلیج فارس بلکه در مرزهای جنوبی و غربی در دوران هشت سال دفاع مقدس جنگیدند که هزار شهید هرمزگان دلیل این رشادت است.
خلیج فارس یک فرهنگ است
صالحی ادامه داد: بخش بزرگی از فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در منطقه خلیج فارس شکل گرفته و ایران، اسلام و بشریت وامدار این فرهنگ زاینده است.
وی خاطر نشان کرد:خلیج فارس به دنبال خود زایش و تنوع فرهنگی ایجاد کرده که در کمتر جایی دیده می شود و این تنوع با همزیستی سازنده اقوام و مذاهب، آن هم در شرایطی که اقوام و مذاهب در جهان در آتش اختلاف می سوزند همراه شده است.
وی قرار گرفتن صدها شهید اهل سنت در کنار شهدای شیعه را بهترین شاهد و دلیل این همزیستی سازنده معرفی کرد که تا سال ها می شود از این همزیستی نوشت، خواند و دید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این خطه(هرمزگان) با موسیقی اش که هم شور و هم آرامش می بخشد انسان را دگرگون می کند و افسانه های آن آدمی را به آن سو و این سوی تاریخ می برد.
وی تاکید کرد: لباس و پوشش این منطقه نیز که بر گرفته از فرهنگ و اجتماع و تاریخ آن است می تواند الگو باشد.
صالحی هم چنین از خلیج فارس به عنوان منبع اقتصاد، نماد مقاومت، عزت ایرانی و تابلو و پایگاه فرهنگی ایران نام برد که باید از همین زاویه به آن نگاه کرد.
محیط زیست خلیج فارس جدی گرفته شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دبگری از سخنان خود اظهار کرد: نامگذاری روز خلیج فارس و برگزاری جشنواره خلیج فارس و اتفاقاتی که امسال شروع شده و اختصاص ردیف ملی برای روز خلیج فارس و بنیاد خلیج فارس شناسی اقدام های مبارکی است.
وی ضمن تاکید بر ضرورت حفظ خلیج فارس از آلودگی های زیست محیطی، ابراز کرد: در سفر اسفند سال گذشته رییس جمهوری به هرمزگان و مباحث طرح شده در هیات دولت این نگاه دنبال می شود که ایمنی خلیج فارس و محیط زیست آن باید جدی گرفته شود.
وزیر ارشاد همچنین از خلیج فارس به عنوان تابلوی مینیاتوری از اقتصاد و فرهنگ نام برد و گفت: استان های همجوار آن نیز باید مانند این تابلو بوده و توسعه متوازن داشته باشند.
وی افزود: فقط اقتصاد مهم نیست و باید توسعه با عمق بخشی حوزه های فرهنگی و هنری همراه باشد.
صالحی ادامه داد: برای پاسداری از داشته های فرهنگی این منطقه از کشور، دولت و استاندار هرمزگان باید کمک کنند استان های همجوار نیز به این توسعه متوازن توجه کرده و هویت های فرهنگی جدی گرفته شود.
وی گفت: در سالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اهتمام به گسترش حوزه های فرهنگی از جمله پوشاک و کالاهای ایرانی باید جدی گرفته شود.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه کارآفرینی باید برای تولید کالای فرهنگی مورد توجه باشد.
وی از لباس و پوشش منطقه ای به عنوان یک فرصت اشتغال و تولید کالای ایرانی و فرهنگی نام برد و اظهار داشت: چرا این فرصت ها کمتر مورد توجه قرار می گیرند؟
وی اظهار کرد: همه بدانند سند هویت و تاریخ این کشور و سند حال و آینده آن ها به خلیج فارس پیوسته است و هرمزگان باید طلایه داری خود را در این حوزه حفظ کرده و پیش قراول باشد.
 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
عضو شورای شهر بندرعباس: مردم پاسخ موافقان تفاهمنامه 13 میلیارد تومانی را می دهند/ گفت و گو با استاندار در فضای گروکشی کشف بیش از ۳۴ هزار عدد قرص روانگردان در هرمزگان/ 30 نفر دستگیر شدند انبار احتکار حبوبات در میناب/ محتکر 500 میلیون ريال جریمه شد آغاز موج دوم مسمومیت الکلی در بندرعباس/ یک نفر فوت کرد و 8 نفر دیالیز شدند یک مسوول: مسمومان الکلی بدون ترس به بیمارستان مراجعه کنند امام جمعه بندرعباس: پاستور میکروب را با هدایت امام سجاد(ع) کشف کرد شوک شورای شهر بندرعباس به مردم/ افزایش ۴۰ درصدی کرایه تاکسی در یک قدمی تصویب محسنی اژه ای در بندرعباس اعلام کرد: پرونده فعالان زیست محیطی بزودی تعیین تکلیف می شود تعلیق پروانه فعالیت 47 راننده متخلف سرویس های برون شهری دستگیری 2 کارچاق کن مدعی نفوذ در دستگاه قضایی ۳۶ سال زندان برای متهمان قاچاق سازمان یافته در بندرعباس بهترین قصه گویان هرمزگان معرفی شدند اختلاس نفتی در جنوب کشور/ متهمان در بوشهر و هرمزگان دستگیر شدند پاسخ تند و تیز مدیر هرمزگانی به نماینده مجلس: مدیر پروازی نیستم، شانتاژ سیاسی نکنید شناگر هرمزگانى قهرمان قهرمانان کشور شد حمله کفتار به چوپان در سیریک بیشترین شناگاه های آلوده در بندرعباس است اصفهانی‌ ها برای ستاره خلیج فارس چه خوابی دیده اند؟/ شلوغ‌ کاری یک نماینده اصفهان در سکوت پنج نمایندگان هرمزگان معاون مالی و اقتصادی شهرداری بندرعباس: نظام مالی شهرداری باید تغییر کند ۲۲ قاتل در شهرستان بندرعباس دستگیر شدند استاندار: مایلم در هرمزگان بمانم اما همه جای ایران سرای من است دستگیری کارمندان جاعل شناسنامه و کارت ملی در هرمزگان/ کشف 350 مدرک جعلی توزیع 400 دستگاه آمبولانس پیشرفته از گمرک باهنر آغاز شد رییس شورای شهر بندرعباس: جلسه غیرعلنی درخواست یکی از غایبان بود/ موضوع ۱۳ میلیارد تومانی از دستور کار خارج شد برومند حکم گرفت فروش آبجو در بطری دلستر ادعای مالک: آلومینیوم المهدی در آستانه ورشکستگی و تعطیلی کارشناس مشهور هواشناسی پیش بینی کرد: فرصت یک هفته ای هرمزگان تا طوفان قاچاقچیان باتری در بندرعباس ۷۵ میلیارد تومان جریمه شدند مرگ مسمومان الکلی در بندرعباس ادامه دارد جلسه غیرعلنی شورای شهر بندرعباس با دستور کار 13 میلیارد تومانی رهبر معظم انقلاب: ملت ایران با شکست دادن تحریم سیلی دیگری به آمریکا خواهد زد غیبت سوال برانگیر مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان در مهمترین برنامه سالانه اداره کل زندان ها اعلام کرد: خبر فرمانده انتظامی مصداق نشر اکاذیب است ملکی خبر داد: افزایش ۳۶ درصدی سرقت ها/ عوامل اقتصادی تاثیر دارند اتمام حجت رییس با غایبان شورای شهر بندرعباس/ فراخواندن اعضای غایب با خواهش و تشویق و تهدید التهاب در شورای شهر بندرعباس/ قهر شورای چهارمی ها تا کجاست پنج کشته و مجروح در دو تصادفات در جاده های هرمزگان ایوب دبیری نژاد، فعال رسانه ای هرمزگان دار فانی را وداع گفت معاون وزیر ورزش: انتخاب مدیر هرمزگان حاصل رایزنی با استاندار و مجمع نمایندگان استان بود اختصاصی/ گزارش مسمومیت الکلی از سایر شهرهای هرمزگان/ مسموم شدگان از جاسک، میناب، سیریک و قشم هستند سه متهم در پرونده مشروبات الکلی مرگبار دستگیر شدند/ سردار ملکی: رییس باند تولید مشروب الکلی مرگبار از زندان گروه را هدایت می کرد توزیع لاستیک ۲.۱ میلیون تومانی برای کامیون‌داران در هرمزگان آغاز شد تکمیلی/ زن و شوهر سازنده مشروبات مرگبار در بندرعباس دستگیر شدند/ 18 نفر جان باختند/ ستاد بحران علوم پزشکی جلسه اضطراری تشکیل داد شمار مسمومان مشروبات الکلی در بندرعباس به 40 نفر رسید/ یکی از عوامل اصلی دستگیر شد مرگ پنج شهروند بندرعباسی بر اثر مسمومیت مصرف مشروب الکلی/ شمار مسمومان به 30 نفر رسید آتش نشانان بندرعباس 1451شهروند را از خطر نجات دادند جابجایی سه میلیارد تومان پول برای انتصاب یک مدیر در گمرک بندرعباس صف های پمپ بنزین بندرعباس نماد بی برنامگی و انفعال مدیریتی همتی گزینه جدی استانداری فارس مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.