امروز
گروه خبري : خبر برتر 2
تاريخ انتشار : 1396/08/06 - 01:41 كد :1298
بندرعباس، شهرِ بی نشان_ معصومه ذاکری
خبر هرمزگان- یادداشت وارده- در کشورهای توسعه یافته، شهرها به صورت شرکت های رقیب عمل می کنند و تلاش دارند تا سهم بیشتری از بازار سرمایه، استعدادهای برجسته و توجه جهانی را به خود اختصاص دهند، از این رو توجه به مفهوم برندینگ و برند سازی شهری از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما برندینگ شهری و برندسازی چیست؟

برند شهری همان تصویر، صفت یا شخصیتی است که با آمدن نام یک منطقه یا مکان در ذهن شنونده تداعی می شود. تصویری که از یک شهر و مکان های شهری ارائه می شود عاملی انگیزشی برای بازدید گردشگران و بازگشت مجدد آنهاست. بنابراین برندینگ شهری به شاخص نمودن یک شهر به عنوان مقصد گردشگری می انجامد.

به عنوان مثال شهر پاریس را به عنوان "شهر عشاق" می شناسیم. این ذهنیت مشترک، یکی از عوامل بازدید از شهر پاریس است.  

عناصر مختلفی مانند موزه ها، مراکز تفریحی، بناهای تاریخی، نمایشگاه ها، المان ها و انگاره های خاطره انگیز جمعی، تاسیسات درمانی و پزشکی، پارک ها و فضاهای سبز شهری، مراکز بزرگ خرید و فروش و نشانه های شهری نیز در کنار یکدیگر در ایجاد جاذبه ی شهری و تمایز یک شهر با سایر شهرها موثراند.

اما تصویری که از شهر بندرعباس در ذهن نقش می بندد چیست؟ بندرعباس به عنوان مرکز یک استان و پایتخت اقتصادی کشور! چه اندازه در مسیر برندینگ شهری حرکت کرده است؟ 

جای تاسف است که تصویر بندرعباس همچنان با کمبود خدمات شهری و قاچاق کالا به ذهن برخی افراد متبادر می شود. 

سهم بندرعباس از پارک ها و فضاهای سبز شهری، بوستان هایی بدون داشتن امکانات اولیه است. فضاهای فرهنگی آن ختم به یک فرهنگسرا و یک تالار می شود که با وجود سپرده شدن به بخش خصوصی کاری از پیش نبرده اند.

بناهای تاریخی آن یا برای ساخت فضاهای تجاری نابود شده اند و یا در معرض نابودی قرار دارند.تاسیسات درمانی و پزشکی آن هم به سختی جوابگوی جمعیت خود شهر است!

آنچه در شهر بندرعباس طی دهه های اخیر شاهد بوده ایم عمدتا به ساخت و ساز مراکز تجاری ختم می شود. مراکزی که اکثرا بدون در نظر گرفتن استانداردهای طراحی وساخت فضاهای تجاری، بدون داشتن پارکینگ و در مکان های نا مناسب ایجاد شده اند.

به این صورت نه تنها نتوانسته اند به عنوان یک شاخص شهری، به یاری گردشگری شهری بیایند؛ بلکه توان رقابت با بازارهای منطقه ای مجاور خود (قشم و درگهان) را هم نداشته اند. در نتیجه هر ساله با گردشگرانی مواجه ایم که از مسیر بندرعباس به قشم و درگهان (به عنوان مقصد گردشگری) سفر می کنند، بی آنکه کیفیت تجربه شده ی مشترکی از سفر به بندرعباس در یادشان نقش بسته باشد.

تهران با برج میلاد، اصفهان با سی و سه پل، شیراز با تخت جمشید شناخته می شوند، با این حال بندرعباس در زمینه نماد و نشانه ی شهری هم حرفی برای گفتن ندارد.

استراتژی اصلی در برندینگ شهری که اکثر شهرهای برجسته ی دنیا و حتی ایران از آن بهره برده اند، تکیه بر اندوخته های فرهنگی، تاریخی، هویتی، بومی و محلی خود و بازتعریف این اندوخته ها و تولید معنا در اذهان گردشگران و شهروندان است. با این همه چنین رویکردی در بندرعباسی که هم از منابع طبیعی و هم از فرهنگ و آیین های بومی سرشار است مورد غفلت قرار گرفته است. 

به نظر می رسد شناخت نقاط قوت شهر بندرعباس و هدف گذاری برای رسیدن به نقطه ای قابل اتکا در زمینه ی برندینگ و برندسازی شهری، برای رسیدن به پویایی، بازیابی هویت شهری و جذب گردشگر داخلی و خارجی ضروری می نماید و لذا انتظار است در دستور کار مدیریت جدید استان هرمزگان و شهر بندرعباس قرار بگیرد. 

* معصومه ذاکری/ معمار و پژوهشگر هنر

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
بیانیه اعتراضی فعالان فرهنگی و هنری هرمزگان به لغو بوف کورخوانی/ اعلام برائت مدیر کل فرهنگ و ارشاد: ما دخالتی نداشتیم دادستان کل کشور: صیانت از حریم دریا باید اولین اولویت دادستان جدید بندرعباس باشد اظهار امیدواری نماینده ولی فقیه در استان برای مرگـ بازار تجاوز و فساد در بندرعباس مسیر تجارت منهای ایران عاشق شدن به زبان مادری- ماه لی لی بستکی رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس: به بهانه خیریه نمایشگاه کالا راه انداختند نقدی بر مقاله استانداردهای دو گانه استاندار- ابراهیم درخواه بدهی 32 میلیارد تومانی بیمه ها به علوم پزشکی هرمزگان قطع آب آشامیدنی محلات غرب بندرعباس هرمزگان رتبه سوم چک های برگشتی کشور 29 بهمن، روز عشق ایرانی * سید رضا هاشمی زاده با استانداردهای دو گانه آقای استاندار چه کنیم؟ آیت الله نعیم آبادی: جلوی قلدرهایی که مانع اجرای قانون در هرمزگان هستند را بگیرید سرنوشت مبهم پل خلیج فارس/ ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه را آب برد؟ مرگ مشکوک حیات وحش در شرق هرمزگان محکومیت قطعی ۱۷ متهم پرونده فساد مالی در راه و شهرسازی هرمزگان هشدار مدیر کل زندان ها/ کمبود پزشک مهمترین مشکل زندان های هرمزگان است هرمزگان رکورددار تصادف های نوروزی بحران کمبود سنگ آهن در فولاد هرمزگان/ تولید بهمن و اسفند کاهش می یابد کشف هشت میلیارد تومان اختلاس و وام غیر مجاز در هرمزگان حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن بهره برداری از 288 طرح بهداشتی و درمانی در هرمزگان سوء تفاهمی با فرم متفاوت- شهاب آب روشن شعله ور روایت نادرِ یک ضد قهرمان – نسترن محسنی واریز بیش از ۹ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکات هرمزگان به خزانه کشور نوستالوژی دهه شصت و یک سوء تفاهم– کاملیا کاکی اجرای پرفورمنس " پشت پلک های تو" در کافه ساعت پنج کشف یک تن تریاک توسط ماموران اداره اطلاعات هرمزگان شعار زدگی سینماتیک/ در نقد عرق سرد- مازیار حمزوی استاد حقوق دانشگاه آزاد: هر شهروند می تواند از متجاوزان به حریم دریا شکایت کیفری کند این کامیون نیست، یک ۱۸ چرخ است- شهاب آب‌ روشن مخاطبان، بازندگان بزرگ لاتاری در بندرعباس- علی قاسمی حاشیه نگاری جشنواره فیلم فجر در بندرعباس انتقاد نماینده بندرعباس از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان مصادره به مطلوب- نسترن محسنی قضاوت یا تجاوز، دغدغه این است - علی قاسمی سی و ششمین جشنواره ی فیلم در بندرعباس به روایت تصویر رئیس پلیس میناب: استانداری هرمزگان در طرد اتباع بیگانه با نیروی انتظامی همکاری نمی کند روایت عرفانی مدیرکل از بوسه و چشمک خداوند تا ترکیدن بمب "مصادره" در سینما- مهدی ده دار استاندار هرمزگان خبر داد: بهره برداری از 498 طرح عمرانی در دهه فجر مخالفت متخصصان با طرح های ساحلی شهرداری بندرعباس/ تراژدی مرگ مشتاها رئیس پلیس میناب: تیر مامور کمانه کرد، جوان کرگانی کشته شد کاشف تخلف اتاق بازرگانی سازمان صنعت، معدن، تجارت هرمزگان است شکایت خانواده جوان جان باخته مینابی از عاملان حادثه کارگر شهرداری جزیره هرمز بهترین بازیگر تاتر ایران شد سگ های ولگرد ۷۰۰ نفر از شهروندان بندرعباس را گاز گرفتند جانانِ پنج ماهه کوچکترین عضو کتابخانه عمومی هرمزگان مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان: ۱۵ درصد معابر حساس در بندرعباس روشنایی ندارند عقب نشینی نماینده مردم در برابر مردم هجوم فرهنگی به خودمان- رضا دبیری‌ نژاد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.