امروز
گروه خبري : خبر برتر 1
تاريخ انتشار : 1396/07/23 - 01:59 كد :1285
بندرعباس شهری با هنر قالبی- حسام الدین انصاریان
خبر هرمزگان- یاداشت وارده - شهرداری بندرعباس چهار سال دشوار پیش رو دارد چرا که از یک سو پروژه های عمرانی آغاز شده زخمی را باید به اتمام برساند و از سوی دیگر با توجه به شعارهای اعضای شورای شهر در دوران انتخابات و نقد اکثر آنها به عملکرد شهرداری، ناچار است تغییراتی در مسیر حرکت خود ایجاد کند.

هر رهگذری با نگاهی ساده به شهر بندرعباس به راحتی می تواند ایرادها و اشکالات و کمبودهای اساسی این شهر در زمینه توسعه هنر، بهبود مناظر شهری و انسجام هویت بصری را تشخیص دهد و اگر قرار باشد در این حوزه ها نمره ای به شهرداری دهد، با ارفاق زیاد نیز، نمره قابل قبولی نخواهد گرفت.

عباس امینی زاده در دومین دوره از تکیه زدن بر کرسی شهرداری، وعده تغیيراتی را داد که هنوز اثری از اجرایی شدن آن یا حرکت حداقلی به سوی این تغییرات دیده نمی شود.

در چند سال گذشته، حداکثر عملکرد فرهنگی شهرداری به برنامه های مناسبتی و مقطعی و چاپ بنرهای تابلوهای اطلاع رسانی محدود شده و انجمن های هنری و نهادهای مردمی فرهنگی و هنری در برنامه ریزی و سیاستگذاری های حوزه فرهنگی شهرداری حضور پر رنگی ندارند.

نتیجه فقدان نگاه فرهنگی و هنری در اداره شهر و گسست حلقه های ارتباط با مجموعه های تخصصی این حوزه موجب شده اندک تحرکات شهرداری در این زمینه نیز نتیجه عکس داده و به ضد خود تبدیل شوند.

در حقیقت شهرداری پس از چهارسال این نکته ساده را در نیافته که توليد محتوا و استراتژي فرهنگي و هويت فرهنگي بخشیدن به شهرامری تخصصی است که از گذرگاه ارتباط با انجمن هاي هنري می توان به آن رسید.

شاهد این ادعا، برخی مجسمه های عظیم الجثه قالبی جانمایی شده در شهر است که در طراحی و ساخت و جانمایی آنها، از توان و تفکر هنرمندان صاحبنظر بومی استفاده نشده و بودجه های قابل توجه تهیه و خرید آنها، به جیب شرکت های غیر هنری دسته چندمی شهرهای دیگر رفت و سازمان فرهنگی شهرداری متاسفانه نقش موثری در این خصوص ایفا نکرد.

در موارد دیگری مانند حمایت از برنامه های نمایشی نیز همین وضعیت حاکم است و نقد اخیر رئیس انجمن نمایش استان گواهی دیگر است.

در حوزه عکس هم وضعیت بهتری دیده نمی شود و شاهد اجرای برنامه های مقطعی غیر تخصصی هستیم.

به عنوان مثال سوگواره عکس محرم که قطعا اگر با همکاری انجمن عکاسان برگزار می شد می توانست با کیفیتی در شان فرهنگ عاشورايی برگزار شود و نیاز به تمدید زمان به دلیل کمبود دریافت اثر نباشد.

در ابتدای تصدی جناب امینی زاده بنده به عنوان رییس انجمن عکاسان هرمزگان و تعدادی از هنرمندان در خصوص مسائل هنری به ويژه تاسیس خانه هنرمندان جلسه ای با ايشان داشتیم اما پس از چهار سال، خانه هنرمندان نقش بر آب شد و تنها در حد وعده و وعید باقی ماند.                                                     

یکی از دلایل اصلی این ضعف ها و کاستی ها را در انتخاب افرادی خاص و نزدیک با مسئول فرهنگی ورزشی شهرداری در کسوت مشاور می دانم.

نتیجه این می شود که بعد از چهار سال نهایت تحول فرهنگی در شهرمان اجرای برنامه ها و جشن های مناسبتی در محلات بوده است.

آیا سهم محلات بندرعباس باید این حداقل های فرهنگی باشد؟

در این فضا حتی کسی حق ندارد بپرسد برای پروژه های عمرانی شهرداری پیوست فرهنگی تعریف شده است یا نه؟

و یا نمی توان پرسید چند رویداد هنری تخصصی که می توانند برای شهر شناسنامه ای در سطح ملی و بین المللی باشند تا بحال اجرا شده؟

چقدر حوزه فرهنگی شهرداری از نظرات انجمن های هنری و فرهنگی استفاده می کند؟

چه تعداد برنامه راهبردی برای توسعه فرهنگی شهر تدوین شده است؟

چه تعداد اثر هنری از هنرمندان استان برای نصب در نقاط شهر خریداری شده است؟

همه اینها سوالاتی است که تا کنون بی پاسخ مانده و مدیر فرهنگی ورزشی شهرداری سعی دارد با ارائه کارنامه ای شامل برگزاری برنامه های مناسبتی و گزارش کمک های مالی حداقلی برنامه ریزی نشده و بدون تاثیر به برخی مراکز معدود و... نبود رویکرد فرهنگی در مدیریت شهری را مخفی کند.

قطعا اگراین دوستان توان تغییر و بهبود عملکرد خود را داشتند و در این سالهایی که سکان دار حوزه فرهنگی شهرداری بودند اتفاقاتی ماندگار را رقم زده بودند.

حوزه فرهنگی شهرداری در بهترین حالت شبیه روابط عمومی دوم شهرداری عمل کرده و با توجه به خواست مردم برای تغییر که توسط اعضاء شورای شهر نيز در روز رای گیری مطرح شد می طلبد که شهرداری هر چه زودتر به این خواست پاسخ دهد.

انجمن عکاسان هرمزگان با تیم مدیریتی جدید و برنامه های تخصصی متنوعی که عموما در ذیل حوزه عکاسی شهر قرار می گیرند در اين مسیر برنامه های مفصلی را مدون کرده است.

اجرای برنامه هایی با محوریت هنر و شهر، بی شک می تواند در راستای معرفی شهر بندرعباس در سطح کشور و حتي بین المللی موثر باشد.

انجمن عکاسان هرمزگان برای همکاری با شهرداری در راستای اهداف بلند مدت خود اعلام آمادگی می کند البته به شرطی که تغییر رویه مدیریت فرهنگی در شهرداری بندرعباس مجال حضور انجمن های هنری و هنرمندان شهر را فراهم نماید.

  

*رییس انجمن عکس هرمزگان 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تاکید پلیس هرمزگان بر کشف 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان استاندار هرمزگان: شهرداری بندرعباس با ۳۱ میلیارد پول چه کرده است رواج شیادی های عاطفی به نام کودکان بیمار و سرطانی در هرمزگان معاون فرمانده انتظامی هرمزگان: پخش مسابقه فوتبال در سینما ستاره شهر خودسرانه و خلاف است مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97+ جدول افزایش قیمت ها کشف 997 کیلوگرم مواد مخدر در دو عملیات مرزبانی هرمزگان پایین‌ترین نسبت چک‌های وصولی کشور به هرمزگان رسید واکنش محیط زیست رودان به تخریب حریم رودخانه ها کشف سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس/ دستگیری اعضای باند سازمان یافته ورودی فاضلاب به ساحل بندرعباس سه برابر آمارهای اعلام شده است عضو هیأت رییسه شورا: شورا را جمع کنیم، شهرداری بندرعباس پیشکش! تخصیص دلار 3800 تومانی برای کاغذ چاپ وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند کشف یک و نیم تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه با سوداگران مرگ خط سوم در ایستگاه اول به بستک رسید مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان: تخریب کوه در جزیره هرمز غیر عقلانی است/ منابع طبیعی باید پاسخگو باشد استقبال آموزش و پرورش هرمزگان از بیمه زلزله/ کرمانشاه تجربه شد تفاوت ساعت کاری در سه استان/ بخشنامه ای بی اثر در صرفه جویی انرژی سقوط مرگبار راننده کامیون حمل سیمان در جاده بندر خمیر+ گزارش تصویری افزایش جا به جایی کالا ریلی در هرمزگان پایان انتقال آب از سد میناب به بندرعباس بانوی هرمزگانی در اردوی تیم ملی والیبال شورای شهر بندرعباس کمک پنج میلیارد تومانی به مصلی را تصویب کرد بارگیری روزانه 2800 دستگاه کامیون در بندرعباس پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی حفاظت از لاک‌پشت‌های جزیره هنگام متوقف شد قاچاق سوخت در هرمزگان کانتینری شد/ توقیف 13 دستگاه کانتینر حامل نفت سفید دستگیری عاملان سرقت های سریالی خودرو در بندرعباس/ سرقت در سه شماره تنش آبی در شورای اداری هرمزگان شورش چپ و راست شورا علیه شفافیت رئیس جمهور: کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد مقام معظم رهبری: شش شرط برای ادامه برجام با اروپا استعفای دو عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به تخلفات رییس/ خلف وعده و سکوت عجیب مدعی کشف تخلف بیمار قشمی مبتلا به تب کریمه کنگو از بیمارستان ترخیص شد/ یک مورد مشکوک در بندرعباس مخالفت شورای شهر بندرعباس با پخش مستقیم نشست ها/ کمک پنج میلیاردی به مصلی در یک قدمی تصویب آژیر قرمز تشنگی بندرعباس/ تیر خلاص به سد استقلال میناب کاهش فرزندآوری در هرمزگان تنش كمبود آب در تابستان/ مدیریت مصرف را جدی بگیریم میناب گرم ترین شهر هرمزگان استاندار هرمزگان: صنایع به جای آب دریا از پساب فاضلاب استفاده کنند آش نذری پُست های هرمزگان ‌بیابان غذایی در هرمزگان/ برخی مناطق استان را باید با مناطق جنگ زده مقایسه کرد غرق شدن جوان 18 ساله بشاگردی در سد جگین الگوی لباس سنتی زنان کارمند هرمزگان ابلاغ می شود/ حجاب کامل اسلامی لحاظ شده است شهرداری بندرعباس 500 میلیون ریال به ستاد اقامه نماز کمک می کند خطر سونامی در منطقه مکران/ اعضای ستاد توسعه مکران در جریان هستند استاندار هرمزگان: به وزارت کشور نمی روم/ اکرمی فعلا می ماند حکم اعدام قاتل محیط بانان هرمزگانی اجرا شد جوابیه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان/ گزارشگر خدمات بی نظیر نظام را ندیده است آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ سهمیه هرمزگان 760 نفر مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.