امروز
گروه خبري : خبر برتر 1
تاريخ انتشار : 1396/06/11 - 13:00 كد :1211
قرار بود بندرعباس دیگر تبعیدگاه نباشد- کاملیا کاکی
خبر هرمزگان- سی سال در بندرعباس زندگی کردم و هر بار به خودم گفتم یک زمانی اینجا تبعیدگاه بوده، اگر صبر کنی روزهای خوبش را هم می بینی. صبر کردیم، صبر کردیم، صبر کردیم اما هنوز تمام مسئولین بندرعباس را به شکل همان تبعیدگاه می بینند، تبعیدگاهی که پولساز است؛ مثل مزارع پنبه در آمریکای جنوبی. با یک مشت برده که تا زنده اند فقط باید پول در بیاورند و این پول به شریان کشور تزریق شود. برای همین مهم نیست شهری که بخش بزرگی از ثروت کشور را تامین کند، در فقر زیرساخت هایش دست و پا بزند.

خبر ها را می بینم. دستم می لرزد. دلم می لرزد. اشک می ریزم. بچه هایم....بچه های ما ....در لا به لای اتوبوس های قراضه خط بندعباس شیراز لای آهن ها چرخ می شوند. می سوزند و ما فقط زار می زنیم. سی سال است که زار می زنیم. ژستها را کنار بگذارید آقای وزیر ... سی سال است که این جاده آدم می خورد. سی سال است که این جاده، این سیستم حمل و نقلی با برخی راننده هایی معتاد، با اتوبوس هایی از رده خارج، با جاده هایی نا امن، با کامیونهایی که جاده را با پیست مسابقه اشتباه می گیرند، از ما می کشد و شما در سکوت لبخند می زنید.

بندرعباس، بزرگترین شاهراه اقتصادی کشور است اما دریغ از اینکه جاده ای مناسب داشته باشد. به اصفهان، شیراز، تهران، تبریز، حتی شهرهای کوچک کشور که سفر می کنی، پایانه های مسافری تمیز، با مقرراتی سفت و سخت می بینی. ساختمانهایی زیبا و شیک. تمامی مسیر بزرگراه است. در حاشیه جاده انواع مراکز توریستی با امکانات فراوان می بینی. آن وقت در عوض جاده های بندرعباس حتی روشنایی درست حسابی ندارند.

استراحتگاه های بین راهی بر اساس آنکه شاید جنس تریاک کدام بهتر باشد تقسیم می شوند. سی سال است از بندرعباس هر تابستان و بهار به شیراز رفته ام و هر بار راننده تنها در کنار یک آلونک که اسمش را رستوران گذاشته اند ایستاده و شاید همه این آلونگ را بشناسند، با لامپ مهتابی های مورب، یک اتاق به اسم غذا خوری که بوی لاشه مرده می دهد و یک سرویس بهداشتی که میان بیابان است. این را مقایسه کنید با آنچه برای جاده های اصفهان، مشهد، تبریز و سایر شهر های مراکز استان ها کرده اید.

با این جزئیات برایتان تعریف می کنم تا متوجه شوید بندرعباس هنوز از نگاه مدیران یک تبعیدگاه است.

دو شهری که بیش همه با هم ارتباط دارند. دو محور که عمده تقسیم بار و کالا از آنجا صورت می گیرد. دو شهری از نظر آمیختگی فرهنگ و اقتصاد رابطه‌ای همچون خواهر دارند از داشتن یک خط ریلی محرومند. در طی این سی سال ... به خاطر مردم نه ... به خاطر پولی که از بندرعباس به اقتصاد کشور تزریق می شود، نباید یک خط ریلی بین این دو شهر کشیده می شد؟

قطاری که می توانست، خواب آرامی به بچه های ما هدیه بدهد و آنها امروز صبح با شوق از قطار امن پیاده شوند و به اردویشان برسند. بچه های دوستانم که در همین جاده کشته شدند. مردمی که می شناختمشان همه می توانستند با قطار سفر کنند و جاده های نیمه شب هولناک بندرعباس آن همه لبخند، آن همه امید را از ما ندزدند.

ما در گرمای پنجاه درجه کار و زندگی می کنیم. هر چه زرق و برق در شهر می بینیم به همت بخش خصوصی است. هر بار که دنبال زیر ساخت ها هستیم، هر بار که حرف از امکانات اساسی می زنیم، رویتان را بر می گردانید یا محکم توی دهانمان می زنید که در اولویت نیستید.

بندرعباس کی قرار است در اولویت شما قرار بگیرد؟ کی قرار است بفهمید عده ای از هموطنانتان در بندرعباس زندگی می کنند، نه برده هایی که تا جان در بدن دارند باید کار کنند و بعد جنازه های تکه پاره شان را از بین آهن ها بیرون بکشند.

این بار به خاطر جان بچه ها که شده، برای آنکه این مرگ های دردناک بی نتیجه نماند، فریاد می زنیم. انقدر این موضوع را فریاد می زنیم تا شاید خجالت بکشید و برای ما که نه برای بچه هایمان کاری کنید....

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تاکید پلیس هرمزگان بر کشف 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان استاندار هرمزگان: شهرداری بندرعباس با ۳۱ میلیارد پول چه کرده است رواج شیادی های عاطفی به نام کودکان بیمار و سرطانی در هرمزگان معاون فرمانده انتظامی هرمزگان: پخش مسابقه فوتبال در سینما ستاره شهر خودسرانه و خلاف است مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97+ جدول افزایش قیمت ها کشف 997 کیلوگرم مواد مخدر در دو عملیات مرزبانی هرمزگان پایین‌ترین نسبت چک‌های وصولی کشور به هرمزگان رسید واکنش محیط زیست رودان به تخریب حریم رودخانه ها کشف سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس/ دستگیری اعضای باند سازمان یافته ورودی فاضلاب به ساحل بندرعباس سه برابر آمارهای اعلام شده است عضو هیأت رییسه شورا: شورا را جمع کنیم، شهرداری بندرعباس پیشکش! تخصیص دلار 3800 تومانی برای کاغذ چاپ وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند کشف یک و نیم تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه با سوداگران مرگ خط سوم در ایستگاه اول به بستک رسید مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان: تخریب کوه در جزیره هرمز غیر عقلانی است/ منابع طبیعی باید پاسخگو باشد استقبال آموزش و پرورش هرمزگان از بیمه زلزله/ کرمانشاه تجربه شد تفاوت ساعت کاری در سه استان/ بخشنامه ای بی اثر در صرفه جویی انرژی سقوط مرگبار راننده کامیون حمل سیمان در جاده بندر خمیر+ گزارش تصویری افزایش جا به جایی کالا ریلی در هرمزگان پایان انتقال آب از سد میناب به بندرعباس بانوی هرمزگانی در اردوی تیم ملی والیبال شورای شهر بندرعباس کمک پنج میلیارد تومانی به مصلی را تصویب کرد بارگیری روزانه 2800 دستگاه کامیون در بندرعباس پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی حفاظت از لاک‌پشت‌های جزیره هنگام متوقف شد قاچاق سوخت در هرمزگان کانتینری شد/ توقیف 13 دستگاه کانتینر حامل نفت سفید دستگیری عاملان سرقت های سریالی خودرو در بندرعباس/ سرقت در سه شماره تنش آبی در شورای اداری هرمزگان شورش چپ و راست شورا علیه شفافیت رئیس جمهور: کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد مقام معظم رهبری: شش شرط برای ادامه برجام با اروپا استعفای دو عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به تخلفات رییس/ خلف وعده و سکوت عجیب مدعی کشف تخلف بیمار قشمی مبتلا به تب کریمه کنگو از بیمارستان ترخیص شد/ یک مورد مشکوک در بندرعباس مخالفت شورای شهر بندرعباس با پخش مستقیم نشست ها/ کمک پنج میلیاردی به مصلی در یک قدمی تصویب آژیر قرمز تشنگی بندرعباس/ تیر خلاص به سد استقلال میناب کاهش فرزندآوری در هرمزگان تنش كمبود آب در تابستان/ مدیریت مصرف را جدی بگیریم میناب گرم ترین شهر هرمزگان استاندار هرمزگان: صنایع به جای آب دریا از پساب فاضلاب استفاده کنند آش نذری پُست های هرمزگان ‌بیابان غذایی در هرمزگان/ برخی مناطق استان را باید با مناطق جنگ زده مقایسه کرد غرق شدن جوان 18 ساله بشاگردی در سد جگین الگوی لباس سنتی زنان کارمند هرمزگان ابلاغ می شود/ حجاب کامل اسلامی لحاظ شده است شهرداری بندرعباس 500 میلیون ریال به ستاد اقامه نماز کمک می کند خطر سونامی در منطقه مکران/ اعضای ستاد توسعه مکران در جریان هستند استاندار هرمزگان: به وزارت کشور نمی روم/ اکرمی فعلا می ماند حکم اعدام قاتل محیط بانان هرمزگانی اجرا شد جوابیه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان/ گزارشگر خدمات بی نظیر نظام را ندیده است آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ سهمیه هرمزگان 760 نفر مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.