امروز
گروه خبري : خبر برتر 1
تاريخ انتشار : 1396/06/11 - 13:00 كد :1211
قرار بود بندرعباس دیگر تبعیدگاه نباشد- کاملیا کاکی
خبر هرمزگان- سی سال در بندرعباس زندگی کردم و هر بار به خودم گفتم یک زمانی اینجا تبعیدگاه بوده، اگر صبر کنی روزهای خوبش را هم می بینی. صبر کردیم، صبر کردیم، صبر کردیم اما هنوز تمام مسئولین بندرعباس را به شکل همان تبعیدگاه می بینند، تبعیدگاهی که پولساز است؛ مثل مزارع پنبه در آمریکای جنوبی. با یک مشت برده که تا زنده اند فقط باید پول در بیاورند و این پول به شریان کشور تزریق شود. برای همین مهم نیست شهری که بخش بزرگی از ثروت کشور را تامین کند، در فقر زیرساخت هایش دست و پا بزند.

خبر ها را می بینم. دستم می لرزد. دلم می لرزد. اشک می ریزم. بچه هایم....بچه های ما ....در لا به لای اتوبوس های قراضه خط بندعباس شیراز لای آهن ها چرخ می شوند. می سوزند و ما فقط زار می زنیم. سی سال است که زار می زنیم. ژستها را کنار بگذارید آقای وزیر ... سی سال است که این جاده آدم می خورد. سی سال است که این جاده، این سیستم حمل و نقلی با برخی راننده هایی معتاد، با اتوبوس هایی از رده خارج، با جاده هایی نا امن، با کامیونهایی که جاده را با پیست مسابقه اشتباه می گیرند، از ما می کشد و شما در سکوت لبخند می زنید.

بندرعباس، بزرگترین شاهراه اقتصادی کشور است اما دریغ از اینکه جاده ای مناسب داشته باشد. به اصفهان، شیراز، تهران، تبریز، حتی شهرهای کوچک کشور که سفر می کنی، پایانه های مسافری تمیز، با مقرراتی سفت و سخت می بینی. ساختمانهایی زیبا و شیک. تمامی مسیر بزرگراه است. در حاشیه جاده انواع مراکز توریستی با امکانات فراوان می بینی. آن وقت در عوض جاده های بندرعباس حتی روشنایی درست حسابی ندارند.

استراحتگاه های بین راهی بر اساس آنکه شاید جنس تریاک کدام بهتر باشد تقسیم می شوند. سی سال است از بندرعباس هر تابستان و بهار به شیراز رفته ام و هر بار راننده تنها در کنار یک آلونک که اسمش را رستوران گذاشته اند ایستاده و شاید همه این آلونگ را بشناسند، با لامپ مهتابی های مورب، یک اتاق به اسم غذا خوری که بوی لاشه مرده می دهد و یک سرویس بهداشتی که میان بیابان است. این را مقایسه کنید با آنچه برای جاده های اصفهان، مشهد، تبریز و سایر شهر های مراکز استان ها کرده اید.

با این جزئیات برایتان تعریف می کنم تا متوجه شوید بندرعباس هنوز از نگاه مدیران یک تبعیدگاه است.

دو شهری که بیش همه با هم ارتباط دارند. دو محور که عمده تقسیم بار و کالا از آنجا صورت می گیرد. دو شهری از نظر آمیختگی فرهنگ و اقتصاد رابطه‌ای همچون خواهر دارند از داشتن یک خط ریلی محرومند. در طی این سی سال ... به خاطر مردم نه ... به خاطر پولی که از بندرعباس به اقتصاد کشور تزریق می شود، نباید یک خط ریلی بین این دو شهر کشیده می شد؟

قطاری که می توانست، خواب آرامی به بچه های ما هدیه بدهد و آنها امروز صبح با شوق از قطار امن پیاده شوند و به اردویشان برسند. بچه های دوستانم که در همین جاده کشته شدند. مردمی که می شناختمشان همه می توانستند با قطار سفر کنند و جاده های نیمه شب هولناک بندرعباس آن همه لبخند، آن همه امید را از ما ندزدند.

ما در گرمای پنجاه درجه کار و زندگی می کنیم. هر چه زرق و برق در شهر می بینیم به همت بخش خصوصی است. هر بار که دنبال زیر ساخت ها هستیم، هر بار که حرف از امکانات اساسی می زنیم، رویتان را بر می گردانید یا محکم توی دهانمان می زنید که در اولویت نیستید.

بندرعباس کی قرار است در اولویت شما قرار بگیرد؟ کی قرار است بفهمید عده ای از هموطنانتان در بندرعباس زندگی می کنند، نه برده هایی که تا جان در بدن دارند باید کار کنند و بعد جنازه های تکه پاره شان را از بین آهن ها بیرون بکشند.

این بار به خاطر جان بچه ها که شده، برای آنکه این مرگ های دردناک بی نتیجه نماند، فریاد می زنیم. انقدر این موضوع را فریاد می زنیم تا شاید خجالت بکشید و برای ما که نه برای بچه هایمان کاری کنید....

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
مسیر تجارت منهای ایران عاشق شدن به زبان مادری- ماه لی لی بستکی رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس: به بهانه خیریه نمایشگاه کالا راه انداختند نقدی بر مقاله استانداردهای دو گانه استاندار- ابراهیم درخواه بدهی 32 میلیارد تومانی بیمه ها به علوم پزشکی هرمزگان قطع آب آشامیدنی محلات غرب بندرعباس هرمزگان رتبه سوم چک های برگشتی کشور 29 بهمن، روز عشق ایرانی * سید رضا هاشمی زاده با استانداردهای دو گانه آقای استاندار چه کنیم؟ آیت الله نعیم آبادی: جلوی قلدرهایی که مانع اجرای قانون در هرمزگان هستند را بگیرید سرنوشت مبهم پل خلیج فارس/ ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه را آب برد؟ مرگ مشکوک حیات وحش در شرق هرمزگان محکومیت قطعی ۱۷ متهم پرونده فساد مالی در راه و شهرسازی هرمزگان هشدار مدیر کل زندان ها/ کمبود پزشک مهمترین مشکل زندان های هرمزگان است هرمزگان رکورددار تصادف های نوروزی بحران کمبود سنگ آهن در فولاد هرمزگان/ تولید بهمن و اسفند کاهش می یابد کشف هشت میلیارد تومان اختلاس و وام غیر مجاز در هرمزگان حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن بهره برداری از 288 طرح بهداشتی و درمانی در هرمزگان سوء تفاهمی با فرم متفاوت- شهاب آب روشن شعله ور روایت نادرِ یک ضد قهرمان – نسترن محسنی واریز بیش از ۹ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکات هرمزگان به خزانه کشور نوستالوژی دهه شصت و یک سوء تفاهم– کاملیا کاکی اجرای پرفورمنس " پشت پلک های تو" در کافه ساعت پنج کشف یک تن تریاک توسط ماموران اداره اطلاعات هرمزگان شعار زدگی سینماتیک/ در نقد عرق سرد- مازیار حمزوی استاد حقوق دانشگاه آزاد: هر شهروند می تواند از متجاوزان به حریم دریا شکایت کیفری کند این کامیون نیست، یک ۱۸ چرخ است- شهاب آب‌ روشن مخاطبان، بازندگان بزرگ لاتاری در بندرعباس- علی قاسمی حاشیه نگاری جشنواره فیلم فجر در بندرعباس انتقاد نماینده بندرعباس از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان مصادره به مطلوب- نسترن محسنی قضاوت یا تجاوز، دغدغه این است - علی قاسمی سی و ششمین جشنواره ی فیلم در بندرعباس به روایت تصویر رئیس پلیس میناب: استانداری هرمزگان در طرد اتباع بیگانه با نیروی انتظامی همکاری نمی کند روایت عرفانی مدیرکل از بوسه و چشمک خداوند تا ترکیدن بمب "مصادره" در سینما- مهدی ده دار استاندار هرمزگان خبر داد: بهره برداری از 498 طرح عمرانی در دهه فجر مخالفت متخصصان با طرح های ساحلی شهرداری بندرعباس/ تراژدی مرگ مشتاها رئیس پلیس میناب: تیر مامور کمانه کرد، جوان کرگانی کشته شد کاشف تخلف اتاق بازرگانی سازمان صنعت، معدن، تجارت هرمزگان است شکایت خانواده جوان جان باخته مینابی از عاملان حادثه کارگر شهرداری جزیره هرمز بهترین بازیگر تاتر ایران شد سگ های ولگرد ۷۰۰ نفر از شهروندان بندرعباس را گاز گرفتند جانانِ پنج ماهه کوچکترین عضو کتابخانه عمومی هرمزگان مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان: ۱۵ درصد معابر حساس در بندرعباس روشنایی ندارند عقب نشینی نماینده مردم در برابر مردم هجوم فرهنگی به خودمان- رضا دبیری‌ نژاد اختصاصی خبر هرمزگان/ موج استعفاها در استانداری هرمزگان خالو قنبر راستگو: خانه به دوشی در 70 سالگی نفسم را گرفته است/ شهرداری خانه ام را خراب کرد 190 کیلومتر رکاب زنی دوچرخه سواران حافظان طبیعت جهانگیریه به عشق هوای پاک مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.