امروز
گروه خبري : خبر برتر 1
تاريخ انتشار : 1396/06/01 - 01:00 كد :1173
شعبده بازی در شورا!
خبر هرمزگان- بر اساس برنامه اعلام شده چند ساعت دیگر، شورای شهر بندرعباس در جلسه علنی چهارشنبه اول شهریورماه، از بین هفت کاندیدا، فرمان مدیریت شهری را به یکی از این گزینه ها خواهد سپرد.

صرف نظر از هر تحلیل و اظهار نظری پیرامون عملکرد اعضای شورا در جریان بررسی برنامه کاندیداها، به نظر می رسد با وجود آن که شورای پنجم برای انتخاب شهردار در برابر آزمون سختی قرار گرفته، اما کار را بسیار سهل و ساده و حتی می توان گفت سرسری گرفته است.

در یک سو انبوه مطالبات مردمی و معضلات و چالش های مدیریت شهری قرار دارد که هر کدام از اعضا در ایام تبلیغات انتخاباتی شاهد آن بودند و از سوی دیگر، برخی انگیزه های سیاسی و غیر مردمی که با وجود انکارهای کلیشه ای بر شورای پنجم سایه انداخته، ملاک انتخاب شهردار قرار گرفته است.

آنچه در روزهای بررسی طرح ها و برنامه های نامزدهای پست شهرداری گذشت، حجم گسترده تبلیغات یا همان اصطلاح پروپاگاندای رسانه ای برای القاء شهردار از پیش تعیین شده بود تا وانمود کنند، گزینه مدیریت شهری انتخاب شده و جلسات شورا بیشتر نمایشی است تا واقعیت.

شورای پنجم اگر کمترین تاملی در انتخاب شهردار داشته باشد باید بپذیرد که انتخاب شهردار فعلی همان آزموده را آزمودن خطاست.

گویی شوراییان فراموش کرده اند مردم با رای دادن به چهره هایی متفاوت با شورای چهارم در حقیقت از تنها امکان و ابزار دموکراتیک برای تغییر مدیریت شهر استفاده کرده اند و در اصل رای به اعضای جدید را باید رای مردم به انتخاب شهردار جدید دانست.

تمامی شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر به خوبی می دانند اعضای شورا قدرت اجرایی نداشته و ابزار اجرایی آنان شهردار است و با همین استدلال اکثریت اعضای شورای قبل را با رای خود از دور خارج کردند تا با یک واسطه، اهرم و ابزار اجرایی جدیدی را تحت عنوان شهردار برای خود انتخاب کرده باشند.

سکوت و بی توجهی به استدلال های سست و شکننده امینی زاده در موضوعاتی مانند وضعیت بدهی های شهرداری در جلسه ارائه برنامه، از نشانه های ناامید کننده نسبت به شورای پنجم است.

شهردار فعلی گویی با کودکان دبستانی در حال صحبت باشد، مطالبات بعضا غیر قابل وصول را با بدهی هایی که باید به اجبار پرداخت کند جمع جبری زد تا آن رقم درشت بدهی را ریز کند.

در واقع جناب شهردار با نوعی تردستی و شعبده بازی، از روش تهاتری برای پاسخ به پرسش میزان بدهی ها استفاده کرد.

این در حالیست که مطالبات و بدهی های شهرداری منشاء یکسان ندارد که بتوان آن ها را با هم جمع جبری زد و تفاضلش را به عنوان رقم بدهی به خورد شورای نوپا و نورسیده بدهد.

مصداق دیگرش تجاهل شهردار در برابر پرسش عدم پاسخگویی به سوالات تعدادی از اعضای شورای چهارم بود.

ایشان که از قضا دارای مدرک کارشناسی حقوق است، قانون را در این بخش تحریف کرد و اظهار داشت چون سوالات به تصویب اکثریت نرسیده خود را ملزم به پاسخگویی ندانسته و در حقیقت قانون استیضاح را به جای قانون سوال به شوراییان خوراند که در برابر این تحریف بزرگ تنها از سوی یکی از اعضای با سابقه با تذکری که بیشتر به شوخی شبیه بود مواجه شد.

این در حالیست که اگر گوش و چشم هوشیاری وجود داشت، همین یک قلم برای روشن شدن ماهیت عملکرد افراد کفایت می کرد و می توانست تکلیف را یکسره کند.

معلوم نیست این همه شتابزدگی شورا برای انتخاب شهردار ریشه در کدام مساله دارد.

اگر بناست برای مدیریت شهری تصمیم درست و اصولی و بر پایه منافع مردم گرفته شود می توان با انتخاب سرپرست، فرصت بیشتری را به بررسی گزینه ها و یا حتی دعوت از کسانی که صاحب علم و تجربه برای اداره شهرداری هستند اختصاص داد.

 اگر هم شوراییان بنا را بر این گذاشته اند که در جلسه انتخاب هیات رییسه، شهردار را انتخاب کنند، با هر تعبیر و توجیهی، از گردش مدیریتی گرفته تا چرخش نخبگان!! این فرصت را در اختیار سایر کاندیداها قرار دهند تا هم تحول و کارآمدی بیشتری را در مدیریت شهری تجربه کنند و هم ساحت شورا را از هر شایبه ای نظیر شهردار از پیش تعیین شده دور نگه دارند و کسانی هم که اندکی دورتر ایستاده اند هرمزگان را به قحط الرجالی متهم نکنند...

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تاکید پلیس هرمزگان بر کشف 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان استاندار هرمزگان: شهرداری بندرعباس با ۳۱ میلیارد پول چه کرده است رواج شیادی های عاطفی به نام کودکان بیمار و سرطانی در هرمزگان معاون فرمانده انتظامی هرمزگان: پخش مسابقه فوتبال در سینما ستاره شهر خودسرانه و خلاف است مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97+ جدول افزایش قیمت ها کشف 997 کیلوگرم مواد مخدر در دو عملیات مرزبانی هرمزگان پایین‌ترین نسبت چک‌های وصولی کشور به هرمزگان رسید واکنش محیط زیست رودان به تخریب حریم رودخانه ها کشف سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس/ دستگیری اعضای باند سازمان یافته ورودی فاضلاب به ساحل بندرعباس سه برابر آمارهای اعلام شده است عضو هیأت رییسه شورا: شورا را جمع کنیم، شهرداری بندرعباس پیشکش! تخصیص دلار 3800 تومانی برای کاغذ چاپ وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند کشف یک و نیم تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه با سوداگران مرگ خط سوم در ایستگاه اول به بستک رسید مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان: تخریب کوه در جزیره هرمز غیر عقلانی است/ منابع طبیعی باید پاسخگو باشد استقبال آموزش و پرورش هرمزگان از بیمه زلزله/ کرمانشاه تجربه شد تفاوت ساعت کاری در سه استان/ بخشنامه ای بی اثر در صرفه جویی انرژی سقوط مرگبار راننده کامیون حمل سیمان در جاده بندر خمیر+ گزارش تصویری افزایش جا به جایی کالا ریلی در هرمزگان پایان انتقال آب از سد میناب به بندرعباس بانوی هرمزگانی در اردوی تیم ملی والیبال شورای شهر بندرعباس کمک پنج میلیارد تومانی به مصلی را تصویب کرد بارگیری روزانه 2800 دستگاه کامیون در بندرعباس پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی حفاظت از لاک‌پشت‌های جزیره هنگام متوقف شد قاچاق سوخت در هرمزگان کانتینری شد/ توقیف 13 دستگاه کانتینر حامل نفت سفید دستگیری عاملان سرقت های سریالی خودرو در بندرعباس/ سرقت در سه شماره تنش آبی در شورای اداری هرمزگان شورش چپ و راست شورا علیه شفافیت رئیس جمهور: کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد مقام معظم رهبری: شش شرط برای ادامه برجام با اروپا استعفای دو عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به تخلفات رییس/ خلف وعده و سکوت عجیب مدعی کشف تخلف بیمار قشمی مبتلا به تب کریمه کنگو از بیمارستان ترخیص شد/ یک مورد مشکوک در بندرعباس مخالفت شورای شهر بندرعباس با پخش مستقیم نشست ها/ کمک پنج میلیاردی به مصلی در یک قدمی تصویب آژیر قرمز تشنگی بندرعباس/ تیر خلاص به سد استقلال میناب کاهش فرزندآوری در هرمزگان تنش كمبود آب در تابستان/ مدیریت مصرف را جدی بگیریم میناب گرم ترین شهر هرمزگان استاندار هرمزگان: صنایع به جای آب دریا از پساب فاضلاب استفاده کنند آش نذری پُست های هرمزگان ‌بیابان غذایی در هرمزگان/ برخی مناطق استان را باید با مناطق جنگ زده مقایسه کرد غرق شدن جوان 18 ساله بشاگردی در سد جگین الگوی لباس سنتی زنان کارمند هرمزگان ابلاغ می شود/ حجاب کامل اسلامی لحاظ شده است شهرداری بندرعباس 500 میلیون ریال به ستاد اقامه نماز کمک می کند خطر سونامی در منطقه مکران/ اعضای ستاد توسعه مکران در جریان هستند استاندار هرمزگان: به وزارت کشور نمی روم/ اکرمی فعلا می ماند حکم اعدام قاتل محیط بانان هرمزگانی اجرا شد جوابیه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان/ گزارشگر خدمات بی نظیر نظام را ندیده است آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ سهمیه هرمزگان 760 نفر مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.