امروز
گروه خبري : خبر برتر 1
تاريخ انتشار : 1396/06/01 - 01:00 كد :1173
شعبده بازی در شورا!
خبر هرمزگان- بر اساس برنامه اعلام شده چند ساعت دیگر، شورای شهر بندرعباس در جلسه علنی چهارشنبه اول شهریورماه، از بین هفت کاندیدا، فرمان مدیریت شهری را به یکی از این گزینه ها خواهد سپرد.

صرف نظر از هر تحلیل و اظهار نظری پیرامون عملکرد اعضای شورا در جریان بررسی برنامه کاندیداها، به نظر می رسد با وجود آن که شورای پنجم برای انتخاب شهردار در برابر آزمون سختی قرار گرفته، اما کار را بسیار سهل و ساده و حتی می توان گفت سرسری گرفته است.

در یک سو انبوه مطالبات مردمی و معضلات و چالش های مدیریت شهری قرار دارد که هر کدام از اعضا در ایام تبلیغات انتخاباتی شاهد آن بودند و از سوی دیگر، برخی انگیزه های سیاسی و غیر مردمی که با وجود انکارهای کلیشه ای بر شورای پنجم سایه انداخته، ملاک انتخاب شهردار قرار گرفته است.

آنچه در روزهای بررسی طرح ها و برنامه های نامزدهای پست شهرداری گذشت، حجم گسترده تبلیغات یا همان اصطلاح پروپاگاندای رسانه ای برای القاء شهردار از پیش تعیین شده بود تا وانمود کنند، گزینه مدیریت شهری انتخاب شده و جلسات شورا بیشتر نمایشی است تا واقعیت.

شورای پنجم اگر کمترین تاملی در انتخاب شهردار داشته باشد باید بپذیرد که انتخاب شهردار فعلی همان آزموده را آزمودن خطاست.

گویی شوراییان فراموش کرده اند مردم با رای دادن به چهره هایی متفاوت با شورای چهارم در حقیقت از تنها امکان و ابزار دموکراتیک برای تغییر مدیریت شهر استفاده کرده اند و در اصل رای به اعضای جدید را باید رای مردم به انتخاب شهردار جدید دانست.

تمامی شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر به خوبی می دانند اعضای شورا قدرت اجرایی نداشته و ابزار اجرایی آنان شهردار است و با همین استدلال اکثریت اعضای شورای قبل را با رای خود از دور خارج کردند تا با یک واسطه، اهرم و ابزار اجرایی جدیدی را تحت عنوان شهردار برای خود انتخاب کرده باشند.

سکوت و بی توجهی به استدلال های سست و شکننده امینی زاده در موضوعاتی مانند وضعیت بدهی های شهرداری در جلسه ارائه برنامه، از نشانه های ناامید کننده نسبت به شورای پنجم است.

شهردار فعلی گویی با کودکان دبستانی در حال صحبت باشد، مطالبات بعضا غیر قابل وصول را با بدهی هایی که باید به اجبار پرداخت کند جمع جبری زد تا آن رقم درشت بدهی را ریز کند.

در واقع جناب شهردار با نوعی تردستی و شعبده بازی، از روش تهاتری برای پاسخ به پرسش میزان بدهی ها استفاده کرد.

این در حالیست که مطالبات و بدهی های شهرداری منشاء یکسان ندارد که بتوان آن ها را با هم جمع جبری زد و تفاضلش را به عنوان رقم بدهی به خورد شورای نوپا و نورسیده بدهد.

مصداق دیگرش تجاهل شهردار در برابر پرسش عدم پاسخگویی به سوالات تعدادی از اعضای شورای چهارم بود.

ایشان که از قضا دارای مدرک کارشناسی حقوق است، قانون را در این بخش تحریف کرد و اظهار داشت چون سوالات به تصویب اکثریت نرسیده خود را ملزم به پاسخگویی ندانسته و در حقیقت قانون استیضاح را به جای قانون سوال به شوراییان خوراند که در برابر این تحریف بزرگ تنها از سوی یکی از اعضای با سابقه با تذکری که بیشتر به شوخی شبیه بود مواجه شد.

این در حالیست که اگر گوش و چشم هوشیاری وجود داشت، همین یک قلم برای روشن شدن ماهیت عملکرد افراد کفایت می کرد و می توانست تکلیف را یکسره کند.

معلوم نیست این همه شتابزدگی شورا برای انتخاب شهردار ریشه در کدام مساله دارد.

اگر بناست برای مدیریت شهری تصمیم درست و اصولی و بر پایه منافع مردم گرفته شود می توان با انتخاب سرپرست، فرصت بیشتری را به بررسی گزینه ها و یا حتی دعوت از کسانی که صاحب علم و تجربه برای اداره شهرداری هستند اختصاص داد.

 اگر هم شوراییان بنا را بر این گذاشته اند که در جلسه انتخاب هیات رییسه، شهردار را انتخاب کنند، با هر تعبیر و توجیهی، از گردش مدیریتی گرفته تا چرخش نخبگان!! این فرصت را در اختیار سایر کاندیداها قرار دهند تا هم تحول و کارآمدی بیشتری را در مدیریت شهری تجربه کنند و هم ساحت شورا را از هر شایبه ای نظیر شهردار از پیش تعیین شده دور نگه دارند و کسانی هم که اندکی دورتر ایستاده اند هرمزگان را به قحط الرجالی متهم نکنند...

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
بیانیه اعتراضی فعالان فرهنگی و هنری هرمزگان به لغو بوف کورخوانی/ اعلام برائت مدیر کل فرهنگ و ارشاد: ما دخالتی نداشتیم دادستان کل کشور: صیانت از حریم دریا باید اولین اولویت دادستان جدید بندرعباس باشد اظهار امیدواری نماینده ولی فقیه در استان برای مرگـ بازار تجاوز و فساد در بندرعباس مسیر تجارت منهای ایران عاشق شدن به زبان مادری- ماه لی لی بستکی رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس: به بهانه خیریه نمایشگاه کالا راه انداختند نقدی بر مقاله استانداردهای دو گانه استاندار- ابراهیم درخواه بدهی 32 میلیارد تومانی بیمه ها به علوم پزشکی هرمزگان قطع آب آشامیدنی محلات غرب بندرعباس هرمزگان رتبه سوم چک های برگشتی کشور 29 بهمن، روز عشق ایرانی * سید رضا هاشمی زاده با استانداردهای دو گانه آقای استاندار چه کنیم؟ آیت الله نعیم آبادی: جلوی قلدرهایی که مانع اجرای قانون در هرمزگان هستند را بگیرید سرنوشت مبهم پل خلیج فارس/ ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه را آب برد؟ مرگ مشکوک حیات وحش در شرق هرمزگان محکومیت قطعی ۱۷ متهم پرونده فساد مالی در راه و شهرسازی هرمزگان هشدار مدیر کل زندان ها/ کمبود پزشک مهمترین مشکل زندان های هرمزگان است هرمزگان رکورددار تصادف های نوروزی بحران کمبود سنگ آهن در فولاد هرمزگان/ تولید بهمن و اسفند کاهش می یابد کشف هشت میلیارد تومان اختلاس و وام غیر مجاز در هرمزگان حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن بهره برداری از 288 طرح بهداشتی و درمانی در هرمزگان سوء تفاهمی با فرم متفاوت- شهاب آب روشن شعله ور روایت نادرِ یک ضد قهرمان – نسترن محسنی واریز بیش از ۹ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکات هرمزگان به خزانه کشور نوستالوژی دهه شصت و یک سوء تفاهم– کاملیا کاکی اجرای پرفورمنس " پشت پلک های تو" در کافه ساعت پنج کشف یک تن تریاک توسط ماموران اداره اطلاعات هرمزگان شعار زدگی سینماتیک/ در نقد عرق سرد- مازیار حمزوی استاد حقوق دانشگاه آزاد: هر شهروند می تواند از متجاوزان به حریم دریا شکایت کیفری کند این کامیون نیست، یک ۱۸ چرخ است- شهاب آب‌ روشن مخاطبان، بازندگان بزرگ لاتاری در بندرعباس- علی قاسمی حاشیه نگاری جشنواره فیلم فجر در بندرعباس انتقاد نماینده بندرعباس از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان مصادره به مطلوب- نسترن محسنی قضاوت یا تجاوز، دغدغه این است - علی قاسمی سی و ششمین جشنواره ی فیلم در بندرعباس به روایت تصویر رئیس پلیس میناب: استانداری هرمزگان در طرد اتباع بیگانه با نیروی انتظامی همکاری نمی کند روایت عرفانی مدیرکل از بوسه و چشمک خداوند تا ترکیدن بمب "مصادره" در سینما- مهدی ده دار استاندار هرمزگان خبر داد: بهره برداری از 498 طرح عمرانی در دهه فجر مخالفت متخصصان با طرح های ساحلی شهرداری بندرعباس/ تراژدی مرگ مشتاها رئیس پلیس میناب: تیر مامور کمانه کرد، جوان کرگانی کشته شد کاشف تخلف اتاق بازرگانی سازمان صنعت، معدن، تجارت هرمزگان است شکایت خانواده جوان جان باخته مینابی از عاملان حادثه کارگر شهرداری جزیره هرمز بهترین بازیگر تاتر ایران شد سگ های ولگرد ۷۰۰ نفر از شهروندان بندرعباس را گاز گرفتند جانانِ پنج ماهه کوچکترین عضو کتابخانه عمومی هرمزگان مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان: ۱۵ درصد معابر حساس در بندرعباس روشنایی ندارند عقب نشینی نماینده مردم در برابر مردم هجوم فرهنگی به خودمان- رضا دبیری‌ نژاد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.