امروز
گروه خبري : پیشنهاد مرکز خبر
تاريخ انتشار : 1396/05/30 - 18:12 كد :1169
بندرعباس جای خوبی برای مردن نیست- امیر حسین والا
خبر هرمزگان-یاداشت وارده- نمی دانم آیا تا به حال گذرتان به آرامستان بندرعباس خورده است یا خیر؟! برای شرکت در مراسم تشییع عزیزی از دست رفته یا تسلیت گفتن به آشنایی داغدار. هر چند این مکان جایی ست که مقصد نهایی همه ی انسان هاست و دیر یا زود باید در همین خانه ابدی ِ جسم مان منزل کنیم.

برای کسانی که عزیزی را از دست داده اند، اگر چه هیچگاه زندگی به شکلی که در گذشته بود باز نمی گردد اما باید گفت که روزهای اول این اتفاق بسیار سخت و دردناک می گذرد. مرگ؛ اتفاق آشنایی ست، دقیقا مانند زندگی؛ که هر روز با آن سر و کار داریم اما هنگامیکه چهره ی عریانش را به ما نشان می دهد آن زمان است که به حقیقت و عظمتش پی می بریم.

در روزهایی که داغی این چنین بر پیکره ی خانواده ای می نشیند دوستان و آشنایان ـ از دور و نزدیک ـ تلاش می کنند تا هر طور ممکن است به داغداران تسلی خاطر بدهند و تا جایی که در توان دارند از بار این غم را بکاهند. این یک خصیصه ای طبیعی و کاملا انسانی است که البته در دین ما هم بسیار به آن توجه و تاکید شده است. هنگامی که فردی فوت می کند عاطفه انسانی همگان متوجه این قضیه می شود و حتی سخت دل ترین انسان ها نیز رفتاری با رافت و مهربان از خود نشان می دهند.

این نوشته اما جدا از همه احساسات و عواطف حکایت یک روز حضور من در آرامستان برای انجام مراسمی ست که تشریفات خاص خود را دارد:

«متوفی در سردخانه پزشکی قانونی قرار دارد. روز قبل پزشک نظر خود را اعلام کرده و گواهی فوت صادر شده است. مقدمات مربوط به تعیین شماره محل دفن و قطعه نیز در روز گذشته انجام شده و هزینه های لازم هم پرداخت گردیده است.

مسئول دفتری در روز پیش گفته که پنجشنبه ها بخش اداری تعطیل است اما مقرر شده در روز تشییع فردی معین به نام [...] که مسئول انجام دادن این امور است تمام کارها را انجام دهد. ابتدا باید به سردخانه پزشکی قانونی رفت. متصدی این بخش مبلغی را به عنوان اعلام نظر پزشک و یک شب نگهداری از متوفی مطالبه می کند و با وجود دستگاه کارت خوان تاکید می کند که این مبلغ باید نقدی پرداخت شود.

به هرحال چاره ای نیست، بعد از آن می بایست کار انتقال به غسالخانه انجام شود. برخلاف سایر شهرها که افرادی هستند که این وظیفه را به دوش بکشند، اینجا خود نزدیکان باید این کار را انجام دهند. از نگهبانی که زیر سایه درخت با گوشی اش ور می رود سوال می کنم: «اینجا مگر برای این کارها، آمبولانس ندارد!؟» با خنده می گوید که قرار بوده آمبولانس خریداری شود اما بودجه شهرداری تمام شده!!

باز هم چاره ای نیست. اطرافیان متوفی خود داغدار هستند ولی انگار جز غم از دست دادن عزیز باید در این روزها درگیر اتفاقات دیگر هم باشند. انتقال به سردخانه که انجام می شود باید به بخش اداری رفت تا با مسئول انجام مراسم تشییع دوباره هماهنگ کرد. ابتدا فرد مورد نظر در دفتر حضور ندارد و با تماس افراد متفرقه ای که در بخش اداری نشسته اند بالاخره ایشان در دسترس قرار می گیرند!! مسئول محترم دستورات لازم را صادر می کنند.

یکی از این موارد بردن مقدار قابل توجهی بلوک به محل دفن است. جالب است که گویا این کار را خیلی رسمی و قانونی وظیفه مراجعه کنندگان می دانند. به ایشان توضبیح می دهم که در باقی شهرها چنین نیست، مثلا در بهشت زهرای تهران به محض ورود یک نفر آشنا به مسائل را مشخص می کنند تا تمامی امور اداری و ثبتی را انجام دهد و از زحمت بازماندگان کم کند چه برسد به کارهای مثل آوردن بلوک و ...

می خندد و تایید می کند و می گوید در سفری که به تهران داشته اینها را دیده است اما . . . به هر حال چه می شود کرد!؟ گویا بندرعباس جای خوبی برای مردن نیز نیست. با کمی مذاکره مشکل بلوک ها با مبلغی حل می شود. به نظر می رسد افراد متفرقه ای که در محل آرامستان کار انجام می دهند مثمر ثمرتر از خود منصوبان آن اداره محترم هستند. کار شست و شو متوفی که تمام می شود، پیدا کردن تابوت برای حمل و نقل هم مشکل دیگری ست.

متوفی روی دوش همراهان به محل نماز برده می شود. مراسم نماز با آرامش و حزن خاصی برگزار می گردد. هوا بسیار گرم است و فاصله محل خواندن نماز تا قطعه ی مورد نظر طولانی ست. از این رو باید دنبال وسیله ای برای جابه جایی گشت. از افرادی که آنجا نشسته اند و مشغول خوش و بش هستند، طلب کمک می کنم. همه تو را به بخش اداری ِ تعطیل حواله می دهند.

گویا این افراد آنقدر با مرگ زندگی کرده اند که دیگر همه چیز برایشان عادی است، حتی همدردی کردن با افراد داغدیده. برای همین به فکرم می رسد که لازم است تذکراتی در مورد انسانیت را با صدای بلند برایشان بازگو کنم که خوشبختانه این مساله جواب می دهد و یکی دو نفرشان برای کمک همراه می شوند.

با همت یکی دو تن از همان افراد متفرقه به درد بخور، جسد با وسیله نقلیه مسیر را طی می کند. آن مسئول معین شده که تنها در وقت نماز حضوری موثر داشته است در هنگام ورود جسد به قطعه سر می رسد و تذکراتی را می دهد. مواردی که همگی به قول خودش جزو مستحبات است.

به او می گویم این آرامستان نیاز به واجباتی دارد که فراموش شده است. واجباتی که از هر لحاظ رسیدگی به آن باید در اولویت قرار گیرد.

مسئول عزیز پس از پایان مراسم می آید و حلالیت می طلبد. البته که این مکان جای به دل گرفتن و بغض داشتن نیست. جای بخشیدن است. جای گذاشتن و گذشتن است. قصور از او هم نیست.

بدون شک رسیدگی و توجه به این مکان وظیفه مسئولان پشت میز نشین است. مسئولانی که البته ممکن است مرگ آشنایان را به چشم دیده باشند اما این مشکلات را به چشم ندیده اند چون در هنگامی که با این حوادث رو به رو می شوند آنقدر تلفن ها برایشان به صدا در می آید که به مشکلی برنخورند و آنقدر آشنا دارند که کارهای این چنینی به سرعت برایشان انجام شود.

اینجا به راستی مردم عادی هستند که هم داغ عزیز از دست رفته را باید تاب بیاورند و هم رنج ِ . . .

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تاکید پلیس هرمزگان بر کشف 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان استاندار هرمزگان: شهرداری بندرعباس با ۳۱ میلیارد پول چه کرده است رواج شیادی های عاطفی به نام کودکان بیمار و سرطانی در هرمزگان معاون فرمانده انتظامی هرمزگان: پخش مسابقه فوتبال در سینما ستاره شهر خودسرانه و خلاف است مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97+ جدول افزایش قیمت ها کشف 997 کیلوگرم مواد مخدر در دو عملیات مرزبانی هرمزگان پایین‌ترین نسبت چک‌های وصولی کشور به هرمزگان رسید واکنش محیط زیست رودان به تخریب حریم رودخانه ها کشف سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس/ دستگیری اعضای باند سازمان یافته ورودی فاضلاب به ساحل بندرعباس سه برابر آمارهای اعلام شده است عضو هیأت رییسه شورا: شورا را جمع کنیم، شهرداری بندرعباس پیشکش! تخصیص دلار 3800 تومانی برای کاغذ چاپ وفادار: شهرداری بندرعباس سایت های غیرمجاز دفن زباله را جمع کند کشف یک و نیم تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه با سوداگران مرگ خط سوم در ایستگاه اول به بستک رسید مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان: تخریب کوه در جزیره هرمز غیر عقلانی است/ منابع طبیعی باید پاسخگو باشد استقبال آموزش و پرورش هرمزگان از بیمه زلزله/ کرمانشاه تجربه شد تفاوت ساعت کاری در سه استان/ بخشنامه ای بی اثر در صرفه جویی انرژی سقوط مرگبار راننده کامیون حمل سیمان در جاده بندر خمیر+ گزارش تصویری افزایش جا به جایی کالا ریلی در هرمزگان پایان انتقال آب از سد میناب به بندرعباس بانوی هرمزگانی در اردوی تیم ملی والیبال شورای شهر بندرعباس کمک پنج میلیارد تومانی به مصلی را تصویب کرد بارگیری روزانه 2800 دستگاه کامیون در بندرعباس پخش مستقیم نشست شورا، حرکت مجازی روی مسیر حقیقی حفاظت از لاک‌پشت‌های جزیره هنگام متوقف شد قاچاق سوخت در هرمزگان کانتینری شد/ توقیف 13 دستگاه کانتینر حامل نفت سفید دستگیری عاملان سرقت های سریالی خودرو در بندرعباس/ سرقت در سه شماره تنش آبی در شورای اداری هرمزگان شورش چپ و راست شورا علیه شفافیت رئیس جمهور: کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد مقام معظم رهبری: شش شرط برای ادامه برجام با اروپا استعفای دو عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به تخلفات رییس/ خلف وعده و سکوت عجیب مدعی کشف تخلف بیمار قشمی مبتلا به تب کریمه کنگو از بیمارستان ترخیص شد/ یک مورد مشکوک در بندرعباس مخالفت شورای شهر بندرعباس با پخش مستقیم نشست ها/ کمک پنج میلیاردی به مصلی در یک قدمی تصویب آژیر قرمز تشنگی بندرعباس/ تیر خلاص به سد استقلال میناب کاهش فرزندآوری در هرمزگان تنش كمبود آب در تابستان/ مدیریت مصرف را جدی بگیریم میناب گرم ترین شهر هرمزگان استاندار هرمزگان: صنایع به جای آب دریا از پساب فاضلاب استفاده کنند آش نذری پُست های هرمزگان ‌بیابان غذایی در هرمزگان/ برخی مناطق استان را باید با مناطق جنگ زده مقایسه کرد غرق شدن جوان 18 ساله بشاگردی در سد جگین الگوی لباس سنتی زنان کارمند هرمزگان ابلاغ می شود/ حجاب کامل اسلامی لحاظ شده است شهرداری بندرعباس 500 میلیون ریال به ستاد اقامه نماز کمک می کند خطر سونامی در منطقه مکران/ اعضای ستاد توسعه مکران در جریان هستند استاندار هرمزگان: به وزارت کشور نمی روم/ اکرمی فعلا می ماند حکم اعدام قاتل محیط بانان هرمزگانی اجرا شد جوابیه مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان/ گزارشگر خدمات بی نظیر نظام را ندیده است آغاز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ سهمیه هرمزگان 760 نفر مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.