امروز
گروه خبري : پیشنهاد مرکز خبر
تاريخ انتشار : 1396/05/30 - 18:12 كد :1169
بندرعباس جای خوبی برای مردن نیست- امیر حسین والا
خبر هرمزگان-یاداشت وارده- نمی دانم آیا تا به حال گذرتان به آرامستان بندرعباس خورده است یا خیر؟! برای شرکت در مراسم تشییع عزیزی از دست رفته یا تسلیت گفتن به آشنایی داغدار. هر چند این مکان جایی ست که مقصد نهایی همه ی انسان هاست و دیر یا زود باید در همین خانه ابدی ِ جسم مان منزل کنیم.

برای کسانی که عزیزی را از دست داده اند، اگر چه هیچگاه زندگی به شکلی که در گذشته بود باز نمی گردد اما باید گفت که روزهای اول این اتفاق بسیار سخت و دردناک می گذرد. مرگ؛ اتفاق آشنایی ست، دقیقا مانند زندگی؛ که هر روز با آن سر و کار داریم اما هنگامیکه چهره ی عریانش را به ما نشان می دهد آن زمان است که به حقیقت و عظمتش پی می بریم.

در روزهایی که داغی این چنین بر پیکره ی خانواده ای می نشیند دوستان و آشنایان ـ از دور و نزدیک ـ تلاش می کنند تا هر طور ممکن است به داغداران تسلی خاطر بدهند و تا جایی که در توان دارند از بار این غم را بکاهند. این یک خصیصه ای طبیعی و کاملا انسانی است که البته در دین ما هم بسیار به آن توجه و تاکید شده است. هنگامی که فردی فوت می کند عاطفه انسانی همگان متوجه این قضیه می شود و حتی سخت دل ترین انسان ها نیز رفتاری با رافت و مهربان از خود نشان می دهند.

این نوشته اما جدا از همه احساسات و عواطف حکایت یک روز حضور من در آرامستان برای انجام مراسمی ست که تشریفات خاص خود را دارد:

«متوفی در سردخانه پزشکی قانونی قرار دارد. روز قبل پزشک نظر خود را اعلام کرده و گواهی فوت صادر شده است. مقدمات مربوط به تعیین شماره محل دفن و قطعه نیز در روز گذشته انجام شده و هزینه های لازم هم پرداخت گردیده است.

مسئول دفتری در روز پیش گفته که پنجشنبه ها بخش اداری تعطیل است اما مقرر شده در روز تشییع فردی معین به نام [...] که مسئول انجام دادن این امور است تمام کارها را انجام دهد. ابتدا باید به سردخانه پزشکی قانونی رفت. متصدی این بخش مبلغی را به عنوان اعلام نظر پزشک و یک شب نگهداری از متوفی مطالبه می کند و با وجود دستگاه کارت خوان تاکید می کند که این مبلغ باید نقدی پرداخت شود.

به هرحال چاره ای نیست، بعد از آن می بایست کار انتقال به غسالخانه انجام شود. برخلاف سایر شهرها که افرادی هستند که این وظیفه را به دوش بکشند، اینجا خود نزدیکان باید این کار را انجام دهند. از نگهبانی که زیر سایه درخت با گوشی اش ور می رود سوال می کنم: «اینجا مگر برای این کارها، آمبولانس ندارد!؟» با خنده می گوید که قرار بوده آمبولانس خریداری شود اما بودجه شهرداری تمام شده!!

باز هم چاره ای نیست. اطرافیان متوفی خود داغدار هستند ولی انگار جز غم از دست دادن عزیز باید در این روزها درگیر اتفاقات دیگر هم باشند. انتقال به سردخانه که انجام می شود باید به بخش اداری رفت تا با مسئول انجام مراسم تشییع دوباره هماهنگ کرد. ابتدا فرد مورد نظر در دفتر حضور ندارد و با تماس افراد متفرقه ای که در بخش اداری نشسته اند بالاخره ایشان در دسترس قرار می گیرند!! مسئول محترم دستورات لازم را صادر می کنند.

یکی از این موارد بردن مقدار قابل توجهی بلوک به محل دفن است. جالب است که گویا این کار را خیلی رسمی و قانونی وظیفه مراجعه کنندگان می دانند. به ایشان توضبیح می دهم که در باقی شهرها چنین نیست، مثلا در بهشت زهرای تهران به محض ورود یک نفر آشنا به مسائل را مشخص می کنند تا تمامی امور اداری و ثبتی را انجام دهد و از زحمت بازماندگان کم کند چه برسد به کارهای مثل آوردن بلوک و ...

می خندد و تایید می کند و می گوید در سفری که به تهران داشته اینها را دیده است اما . . . به هر حال چه می شود کرد!؟ گویا بندرعباس جای خوبی برای مردن نیز نیست. با کمی مذاکره مشکل بلوک ها با مبلغی حل می شود. به نظر می رسد افراد متفرقه ای که در محل آرامستان کار انجام می دهند مثمر ثمرتر از خود منصوبان آن اداره محترم هستند. کار شست و شو متوفی که تمام می شود، پیدا کردن تابوت برای حمل و نقل هم مشکل دیگری ست.

متوفی روی دوش همراهان به محل نماز برده می شود. مراسم نماز با آرامش و حزن خاصی برگزار می گردد. هوا بسیار گرم است و فاصله محل خواندن نماز تا قطعه ی مورد نظر طولانی ست. از این رو باید دنبال وسیله ای برای جابه جایی گشت. از افرادی که آنجا نشسته اند و مشغول خوش و بش هستند، طلب کمک می کنم. همه تو را به بخش اداری ِ تعطیل حواله می دهند.

گویا این افراد آنقدر با مرگ زندگی کرده اند که دیگر همه چیز برایشان عادی است، حتی همدردی کردن با افراد داغدیده. برای همین به فکرم می رسد که لازم است تذکراتی در مورد انسانیت را با صدای بلند برایشان بازگو کنم که خوشبختانه این مساله جواب می دهد و یکی دو نفرشان برای کمک همراه می شوند.

با همت یکی دو تن از همان افراد متفرقه به درد بخور، جسد با وسیله نقلیه مسیر را طی می کند. آن مسئول معین شده که تنها در وقت نماز حضوری موثر داشته است در هنگام ورود جسد به قطعه سر می رسد و تذکراتی را می دهد. مواردی که همگی به قول خودش جزو مستحبات است.

به او می گویم این آرامستان نیاز به واجباتی دارد که فراموش شده است. واجباتی که از هر لحاظ رسیدگی به آن باید در اولویت قرار گیرد.

مسئول عزیز پس از پایان مراسم می آید و حلالیت می طلبد. البته که این مکان جای به دل گرفتن و بغض داشتن نیست. جای بخشیدن است. جای گذاشتن و گذشتن است. قصور از او هم نیست.

بدون شک رسیدگی و توجه به این مکان وظیفه مسئولان پشت میز نشین است. مسئولانی که البته ممکن است مرگ آشنایان را به چشم دیده باشند اما این مشکلات را به چشم ندیده اند چون در هنگامی که با این حوادث رو به رو می شوند آنقدر تلفن ها برایشان به صدا در می آید که به مشکلی برنخورند و آنقدر آشنا دارند که کارهای این چنینی به سرعت برایشان انجام شود.

اینجا به راستی مردم عادی هستند که هم داغ عزیز از دست رفته را باید تاب بیاورند و هم رنج ِ . . .

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
بیانیه اعتراضی فعالان فرهنگی و هنری هرمزگان به لغو بوف کورخوانی/ اعلام برائت مدیر کل فرهنگ و ارشاد: ما دخالتی نداشتیم دادستان کل کشور: صیانت از حریم دریا باید اولین اولویت دادستان جدید بندرعباس باشد اظهار امیدواری نماینده ولی فقیه در استان برای مرگـ بازار تجاوز و فساد در بندرعباس مسیر تجارت منهای ایران عاشق شدن به زبان مادری- ماه لی لی بستکی رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس: به بهانه خیریه نمایشگاه کالا راه انداختند نقدی بر مقاله استانداردهای دو گانه استاندار- ابراهیم درخواه بدهی 32 میلیارد تومانی بیمه ها به علوم پزشکی هرمزگان قطع آب آشامیدنی محلات غرب بندرعباس هرمزگان رتبه سوم چک های برگشتی کشور 29 بهمن، روز عشق ایرانی * سید رضا هاشمی زاده با استانداردهای دو گانه آقای استاندار چه کنیم؟ آیت الله نعیم آبادی: جلوی قلدرهایی که مانع اجرای قانون در هرمزگان هستند را بگیرید سرنوشت مبهم پل خلیج فارس/ ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه را آب برد؟ مرگ مشکوک حیات وحش در شرق هرمزگان محکومیت قطعی ۱۷ متهم پرونده فساد مالی در راه و شهرسازی هرمزگان هشدار مدیر کل زندان ها/ کمبود پزشک مهمترین مشکل زندان های هرمزگان است هرمزگان رکورددار تصادف های نوروزی بحران کمبود سنگ آهن در فولاد هرمزگان/ تولید بهمن و اسفند کاهش می یابد کشف هشت میلیارد تومان اختلاس و وام غیر مجاز در هرمزگان حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن بهره برداری از 288 طرح بهداشتی و درمانی در هرمزگان سوء تفاهمی با فرم متفاوت- شهاب آب روشن شعله ور روایت نادرِ یک ضد قهرمان – نسترن محسنی واریز بیش از ۹ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکات هرمزگان به خزانه کشور نوستالوژی دهه شصت و یک سوء تفاهم– کاملیا کاکی اجرای پرفورمنس " پشت پلک های تو" در کافه ساعت پنج کشف یک تن تریاک توسط ماموران اداره اطلاعات هرمزگان شعار زدگی سینماتیک/ در نقد عرق سرد- مازیار حمزوی استاد حقوق دانشگاه آزاد: هر شهروند می تواند از متجاوزان به حریم دریا شکایت کیفری کند این کامیون نیست، یک ۱۸ چرخ است- شهاب آب‌ روشن مخاطبان، بازندگان بزرگ لاتاری در بندرعباس- علی قاسمی حاشیه نگاری جشنواره فیلم فجر در بندرعباس انتقاد نماینده بندرعباس از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان مصادره به مطلوب- نسترن محسنی قضاوت یا تجاوز، دغدغه این است - علی قاسمی سی و ششمین جشنواره ی فیلم در بندرعباس به روایت تصویر رئیس پلیس میناب: استانداری هرمزگان در طرد اتباع بیگانه با نیروی انتظامی همکاری نمی کند روایت عرفانی مدیرکل از بوسه و چشمک خداوند تا ترکیدن بمب "مصادره" در سینما- مهدی ده دار استاندار هرمزگان خبر داد: بهره برداری از 498 طرح عمرانی در دهه فجر مخالفت متخصصان با طرح های ساحلی شهرداری بندرعباس/ تراژدی مرگ مشتاها رئیس پلیس میناب: تیر مامور کمانه کرد، جوان کرگانی کشته شد کاشف تخلف اتاق بازرگانی سازمان صنعت، معدن، تجارت هرمزگان است شکایت خانواده جوان جان باخته مینابی از عاملان حادثه کارگر شهرداری جزیره هرمز بهترین بازیگر تاتر ایران شد سگ های ولگرد ۷۰۰ نفر از شهروندان بندرعباس را گاز گرفتند جانانِ پنج ماهه کوچکترین عضو کتابخانه عمومی هرمزگان مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان: ۱۵ درصد معابر حساس در بندرعباس روشنایی ندارند عقب نشینی نماینده مردم در برابر مردم هجوم فرهنگی به خودمان- رضا دبیری‌ نژاد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.